برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

 


چیپ الکترونیکى جایگزین بخشى از مغز

پژوهشگران آمریکایى براى اولین بار موفق شدند یک چیپ الکترونیکی را به عنوان جایگزین بخشى از مغز مورد استفاده قرار دهند.
به گزارش بخش خبر شبكه فن آوری اطلاعات ایران، از ایرنا، به نوشته روزشنبه مجله آلمانى اشپیگل این چیپ الکترونیکى توانست در آزمایشات انجام شده ، تکانه هاى سلولهاى عصبى مغز موش را دریافت کرده و به دیگر سلولها منتقل نماید.
دانشمندان امیدوارند که این چیپ الکترونیکى بتواند به زودى به کسانیکه مغز آنها آسیب دیده کمک نماید.
"تئودور برگر" پژوهشگر مغز و همکاران وى از دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس هم اکنون به دنبال آزمایش یک چیپ الکترونیکى براى مغز انسان هستند که در آینده بتواند جایگزین ارگان و عضو آسیب دیده در افرادى شود که مبتلا به سکته مغزى شده اند.
برگر و همکاران وى که از سالیان متمادى به دنبال تهیه چنین چیپ الکترونیکى هستند اخیرا این چیپ را با موفقیت آزمایش کردند.
دانشمندان در آزمایش هاى خود بخش مرکزى "هیپوکامپوس " را از مغز موش جدا کرده و با جایگزینى این چیپ الکترونیکى مشاهده نمودند که این چیپ میتواند به طور مطلوبى عهده دار بخش جدا شده از مغز موش شود.
این درحالى است که هنوز نمیتوان پیش بینى نمود که این چیپ الکترونیکى را بتوان به زودى براى انسان نیز استفاده کرد و دانشمندان قصد دارند این چیپ را در سه سال آینده در مغز موش زنده آزمایش کرده و به کار گیرند.
تیم برگر قصد دارد همزمان مدل ریاضى براى هیپوکامپوس میمون را نیز تهیه کرده تا امکان این آزمایشات در مغز میمون نیز میسر شود.
هنوز مشخص نیست که آیا این چیپ الکترونیکى بتواند به طور کامل جایگزین مغز آسیب دیده شود؟
امواج الكتریكی مغز قادر به كنترل كامپیوتر است .تیمی از محققان آمریكایی با نشان دادن این موضوع كه با استفاده از امواج مغز می توان دستگاه ها را كنترل كرد گامی به جلو برداشتند.
به گزارش بخش خبر شبكه فناوری اطلاعات، به نقل از بی بی سی، چهار فرد معمول كه از صندلی چرخدار استفاده می كردند با پوشیدن كلاهی كه دارای64الكترود بود با موفقیت توانستند مكان نمای كامپیوتر را حركت دهند.
در چندین آزمایش انجام شده روی میمون ها نشان داده شد كه این میمون ها با استفاده از الكترودهای كاشته شده در مغزشان می توانند كامپیوتر را كنترل كنند. جاناتان والپو و دنیس مك فارلان، اعضای این تیم تحقیقاتی خاطرنشان كردند: «نتایج این تحقیقات نشان می دهد كه افراد با استفاده از آهنگ دستگاه موج نگار ثبت شده در جمجمه می توانند حركت مكان نما را در دو جهت كنترل كنند. »
تیم تحقیقاتی وزارت بهداشت نیویورك و دانشگاه نیویورك در آلبانی اعلام كردند این تحقیق گام دیگری برای افراد معمول در جهت كنترل صندلی های چرخدار و دیگر دستگاه های الكترونیكی با مغز است.
این چهار فرد معلول در حالیكه كلاه مخصوصی بر سر گذاشته بودند مقابل صفحه نمایش ویدئویی بزرگی قرارگرفتند. این روش نیازی به عمل جراحی و یا كاشت الكترود ندارد. فعالیت مغز سیگنال های الكتریكی تولید می كند كه توسط الكترودها خوانده می شود و سپس این سیگنال ها با استفاده از الگورتیم های پیچیده به دستورالعمل هایی برای كنترل كامپیوتر تبدیل می شود.
فعالیت مغز در این مورد نیازمندهیچ فعالیت عصبی یا ماهیچه ای نیست بنابراین افرادی كه سكته كرده اند یا از لحاظ اعصاب نخاعی مشكل دارند می توانند به طور مؤثری از این كلاه استفاده كنند.
كنترل کامپیوتر با استفاده از مغز انسان
خبرگزاری سان تایمز شیكاگوگزارش داد كه یك شركت موفق به ساخت فناوریی شده است كه مغز انسان را به یك كامپیوتر دسك تاپ وصل می كند .
به گزارش بخش خبر سایت فناوری اطلاعات، به نقل از بخش Washing tan Timesشركت Cyberkinetics Neurotechnoiogy Systemsموفق به توسعه فناوری Brain Gateشد . این فناوری به افراد معلول اجازه می دهد كارهایی چون گشت و گذار در شبكه ، نوشتن ایمیل ، انجام بازیهای ویدئویی و كنترل تنها با فكر كردن به انجام تلویزیون از راه دور و فناوریهایی از این قبیل اقدام كنند .
آقای تیم سرجیز ، مدیر عامل این شركت و سازنده این فناوری خاطرنشان كرد : (( ما می توانیم فكر شخص را بخوانیم و آن را روی صفحه كامپیوتر نشان دهیم .))
فناوری Brain Gateتنها روی یك نفر آزمایش شده است و وزارت خواربارو دارو به شركت Cyberkineticsاجازه داده است تا این فناوری را روی چهار فرد معلول دیگر نیز آزمایش كنند .
این سیستم نیاز به یك عمل جراحی و سوراخ كردن یك حفره در سر بیمار و كاشتن یك چیپ در سطحی از مغز كه مسئول حركت دادن بازوها و دست ها می باشد دارد

http://reglator.mihanblog.com/post/39

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات