برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

میکرو سوئیچ های Home and Limit Switch

نکته مهمی که در ساخت CNC باید به آن توجه کرد محدود بودن کورس حرکت یا محدوده حرکت هر محور می باشد. از نظر فیزیک دستگاه و طول هر محور اصطلاحا به انتهای محور hard stop می گویند.

برای محدود کردن حرکت محورها و همچنین تعیین مختصات مبداء محور یا به عبارت دیگر نقطه صفر مبداء از میکروسویچ ها استفاده می کنند.

نمونه های مختلف این قطعات را در ...

شکل زیر مشاهده می کنید.

میکرو سوئیچ ها عملکرد ساده ای دارند ولی قبل از توضیح در مرود عملکرد آن ها بهتر است مقدمه ای در مورد کاربرد های آن ها در دستگاه های CNC داشته باشیم.

قبل از hard stop یک سویچ محدود کننده یا حدی که به limit switch معروف است قرار دارد. اگر این سوئیچ در هنگام عملیات فعال شود و دستگاه با آن برخورد کند، EMC موتور آمپلی فایر را خاموش می کند. فاصله بین hard stop و limit switch باید به اندازه مناسب باشد تا موتور زمان مناسب برای توقف داشته باشد.

قبل از limit switch نیز یک soft limit وجود دارد. این حدی است که برنامه را وادار می کند تا قبل از شروع حتما به Home برود. هیچ کدام از قسمت های برنامه مانند MDI یا برنامه های G-Code نمی توانند از soft limit عبور کنند. اگر یک Jog بخواهد از soft limit عبور کند متوقف خواهد شد.

home switch در هر جایی که محدوده حرکت می باشد می تواند قرار گیرد.(حتی بین hard stop) با توجه به محدوده عملکرد موتور و همچنین طول مسیر شما می توانید از بصورت مشترک یک میکروسوئیچ را هم برای home و هم برای limit switch استفاده نمایید.

موقعیت صفر یا zero position مکانی است که در مختصات دهی شما نیز به عنوان مبدا و صفر در نظر گرفته می شود. معمولا نقطه صفر و soft limit را یکی در نظر می گیرند.

home position مکانی است در محدوده حرکت محور .مقدار آن باید در محدوده تعریف شده سافت لیمیت باشد. دقت شود هرگز نباید عدد آن با عدد soft limit یکی باشد.

* یک دستگاه می تواند بدون limit switch کار کند. در این شرایط فقط  soft limit می تواند ماشین را قبل از رسیدن به hard stop متوقف کند.

* یک ماشین می تواند بدون  home switch کار کند. اگر دستگاه دارای limit switch بود اما home switch نداشت بهتر است که از همان limit switch بعنوان home switch نیز استفاده کنیم. برای این کار کافی است در منوی تنظیمات پین ها Minimum Limit + Home را انتخاب کنید.

نحوه اتصال سیم های Home and Limit Switch

بعد از معرفی کوتاهی در مورد انواع میکروسوئیچ های و محدوده کاری آن ها در ماشین ها به نحوه اتصال این قطعات به دستگاه می پردازیم.

در شکل زیر ساختار داخلی این قطعه کوچیک و با مزه رو مشاهده می کنید.

 

 

بهترین روش برای اتصال میکرو سویچ اختصاص دادن یک پین به ازای هر میکرو سوئیچ است. اگرچه کامپیوتر های خانگی فقط 5 پین خروجی دارند و یک دستگاه 3 محوره که 9 میکرو سوئیچ دارد شما به پین های بیشتری نیاز دارید. بنا بر این می توان از ترکیب میکروسویچ های قرار گرفته روی یک محور برای کاهش تعداد پین ها استفاده کرد.

بدین صورت که پین ورودی برای میکرو سویچ های قرار گرفته روی یک محور را مشترک انتخاب کنید. مثلا برای دو میکروسوئیچی که روی محور X قرار گرفته اند از یک پین مشترک برای ورودی آن ها استفاده کنید.

شکل زیر طرح ایده آلی از نحوه اتصال همزمان چند میکرو سوئیچ به یک پین را نشان می دهد.

اتصال بصورت سری - حالت نرمال بسته (normally closed)


بستن سوئیچ ها بصورت موازی برای حالت نرمال باز (normally open

 

برگرفته از وبلاگ ساخت سی ان سی

http://www.armad.mihanblog.com/post/52

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic