برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

نمایشگر سه‌بعدی با كرم‌های شب‌تاب مكانیكی

::ELECT.IR

نسل تازه تصاویر سه‌بعدی، از نقاطی نورانی تشكیل شده كه قرار است كه در هوا معلق باشند. هرنقطه درواقع، هلیكوپتر بسیار كوچك و نورانی است كه با حركت هزاران عدد از آنها، تصاویر سه‌بعدی خلق خواهند شد.

بهنوش خرم‌روز:‌ نسل تازه تصاویر سه‌بعدی، از نقاطی نورانی تشكیل شده كه قرار است كه در هوا معلق باشند. در حقیقت این نقاط نورانی به اصطلاح كرم‌های شب‌تاب مكانیكی هستند؛ كرم‌های شب‌تاب زیستی كه در ساخت‌ آن‌ها از فناوری ال.ای.دی استفاده شده و می‌توان گفت هلیكوپتر‌های بسیار كوچكی هستند كه از راه دور قابل كنترلند.

به گزارش وایرد،‌ پژوهشگران موسسه فناوری ماساچوست (ام.آی.تی) پروژه جدیدی را ارائه كرده‌اند كه در آن می‌توان با استفاده از میكروهلیكوپتر‌های قابل كنترل از راه دوری كه نقش یك كرم شب‌تاب مكانیكی را دارند،‌ تصاویر و اشكال سه‌بعدی معلق در هوا خلق كرد. در این پروژه كه پرواز نور (فلای‌فایر- كه معكوس نام كرم‌شب‌تاب در زبان انگلیسی یعنی فلای‌فایر هم هست) نامیده شده،‌ از هلیكوپتر‌های كنترل‌شونده‌ای مانند هلیكوپترهای دارای كنترل از راه دور اسباب‌بازی،‌ استفاده می‌شود.

 

 

به گفته ای‌رون كانگ، سرپرست گروه پژوهشگران ام.آی.تی كه این پروژه را در دست دارند، هر یك از این میكروهلیكوپترها به عنوان یك به اصطلاح پیكسل هوشمند عمل خواهد كرد. وی می‌افزاید:‌ «ما از طریق كنترل آن‌ها،‌ پیكسل‌هایی را خواهیم داشت كه در هوا حركت می‌كنند.»

از آن جا كه این پروژه هنوز در مراحل بسیار ابتدایی خود به سر می‌رود،‌ می‌توان گفت كه هنوز بیشتر در حد یك نظریه است. پژوهشگران دو آزمایشگاه موسسه فناوری ماساچوست، آزمایشگاه شهر هوشمند و آزمایشگاه روباتیك هوا فضا و سیستم‌های جاساز (ARES)، با همكاری هم روی این ایده كار می‌كنند.

در نمایشگرهای سنتی،‌ پیكسل‌ها موقعیت ثابتی دارند و روی یك سطح مسطح چیده شده‌اند. از مدت‌ها پیش،‌ پژوهشگران به راهی فكر می‌كردند كه بتوانند نمایشگرها را سه‌بعدی بسازند،‌ اما علیرغم دهه‌ها تلاش در این زمینه،‌ در عمل نتیجه‌ای به دست نیامده است.

             

 اما این بار،‌ پژوهشگران ام.آی.تی با اطمینان عنوان كرده‌اند كه اگر واقعا هر پیكسلی كه ساخته می‌شود بتواند در هوا شناور باشد و بتوان آن را از راه دور به درستی كنترل كرد،‌ یك نمایشگر سه‌بعدی فوق‌العاده خواهند ساخت.

علاوه بر این‌ها، این پروژه را می‌توان اولین گام در راستای رسیدن به غبار هوشمند دانست. به گفته پوهشگران موسسه فناوری ماساچوست، اگر چنین باشد،‌ می‌توان دستگاه‌های پردازنده بسیار كوچك و در عین حال بسیار كاملی را بدین وسیله تولید كرد.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic