برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)رله های قابل برنامه ریزی کوچکترین محصول کارخانه های سازنده PLCاست.یکی از دلایل اصلی ساخت این رله ها داشتن امکان برنامه ریزی با دست توسط کلیدهای روی این رله است ، که آنرا به قطعه ای منحصر به فرد تبدیل کرده است.هرچند استفاده از رله قابل برنامه ریزی در سیستم های کنترل واقعی و بزرگ با توجه به تعداد ورودی و خروجی های کم ، جایی ندارد اما در تاسیسات الکتریکی کوچک مثل کنترل موتورخانه ساختمانها یعنی سیستم های HVAC ( مخفف کلمات Heating ,Ventilation ,Air Conditioning به معنی گرمایش ، تعویض هوا و تهویه مطبوع ) – دستگاه های دارای دو یا چند موتور – کارگاه های کوچک صنعتی و... به کار میرود.
درابتدای تولید رله های قابل برنامه ریزی ، بسیاری آنها را جانشین PLC ها می خواندند و در مدارات فرمان (کنترل) که تعداد موتورها بیش از چند عدد نیست استفاده از رله قابل برنامه ریزی را به جای PLC مناسب و صحیح می دانستند.اما در سال های اخیر جایگاه آنها مشخص و متمایز شده است.PLCها باید خود رابا استاندارد برنامه نویسی خاصی که استاندارد IEC61131 نام دارد هماهنگ کنند اما در رله های قابل برنامه ریزی چنین توصیه ای وجود ندارد .دقت داشته باشید که این معنای این گفته این نیست که این وسیله غیر استاندارد است و مطابق استاندارد ساخته و برنامه ریزی نمی شود، چرا که معروفترین PLC ها هم هنوز با این استاندارد خاص فاصله دارند.
تعریف رله قابل برنامه ریزی
رله ای است که با روش برنامه ریزی خاصی که برپایه مدارهای منطقی است کار می کند و از آن برای کنترل برخی فرآیندها در تاسیسات برقی استفاده می شود.
مزایای استفاده از رله قابل برنامه ریزی
استفاده از رله های قابل برنامه ریزی نسبت به مدارهای فرمان و قدرت صنعتی دارای مزایای زیر است :
1- کاهش حجم سیم کشی ها و اتصالات مدار
2- امکان برنامه نویسی دستی بدون وجود رایانه
3- امکان طراحی ، چاپ و ذخیره سازی برنامه مدار مورد نظر و ارسال آن به رله قابل برنامه ریزی و حتی فراخوانی برنامه از رله ، توسط رایانه شخصی
4- امکان اجرای آزمایشی مدار ، قبل از اجرای عملی آن توسط برنامه بیه ساز رله در کامپیوتر
5- نیاز نداشتن به تیغه کمکی و یا کنتاکتورهای کمکی
6- وجود تایمرهای متنوع به تعداد زیاد در آن
7- وجود توابعی خاص در رله که ایجاد آنها توسط کنتاکتورهای کمکی غیر ممکن است.
8- امکان گذاشتن رمز عبور برای برنامه و جلوگیری از سوء استفاده دیگران
9- انعطاف پذیری در مقابل تغییرات احتمالی مورد نیاز برنامه
10 – امکان نظارت بر روی عملکرد مدار از طریق پیام های نمایشگر LCD
11- آسان بودن اعمال تغییرات و اصلاح خطاها

http://honarestan2007.blogfa.com/8901.aspx

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic