برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

 

یك عنصر هال از لایه نازكی ماده هادی با اتصالات خروجی عمود بر مسیر شارش جریان ساخته شده است وقتی این عنصر تحت یك میدان مغناطیسی قرار می گیرد، ولتاژ خروجی متناسب با قدرت میدان مغناطیسی تولید می كند. این ولتاژ بسیار كوچك و در حدود میكرو ولت است. بنابراین استفاده از مدارات بهسازی ضروری است. اگر چه سنسور اثرهال، سنسور میدان مغناطیسی است ولی می تواند به عنوان جزء اصلی در بسیاری از انواع حسگرهای جریان، دما، فشار و موقعیت و … استفاده شود. در سنسورها، سنسور اثر هال میدانی را كه كمیت فیزیكی تولید می كند و یا تغییر می دهد حس می كند.


ویژگیهای عمومی

ویژگیهای عمومی سنسورهای اثرهال به قرار زیر می باشند:

1 - حالت جامد ؛

2 - عمر طولانی ؛

3 - عمل با سرعت بالا-پاسخ فركانسی بالای 100KHZ ؛

4 - عمل با ورودی ثابت (Zero Speed Sensor) ؛

5 - اجزای غیر متحرك ؛

6-ورودی و خروجی سازگار با سطح منطقیLogic Compatible input and output ؛

7 - بازه دمایی گسترده (-40°C ~ +150°C) ؛

8 - عملكرد تكرار پذیرعالی Highly Repeatable Operation ؛

9 - یك عیب بزرگ این است كه در این سیستمها پوشش مغناطیسی مناسب باید در نظرگرفته شود، چون وجود میدان های مغناطیسی دیگر باعث می شود تا خطای زیادی در سیستم اتفاق افتد.

تاریخچه

اثرهال توسط دكتر ادوین هال (Edvin Hall) درسال 1879 در حالی كشف شد كه او دانشجوی دكترای دانشگاه Johns Hopkins در بالتیمر(Baltimore) انگلیس بود.

هال درحال تحقیق بر تئوری جریان الكترون كلوین بود كه دریافت زمانی كه میدان یك آهنربا عمود بر سطح مستطیل نازكی از جنس طلا قرار گیرد كه جریانی از آن عبور می كند، اختلاف پتانسیل الكتریكی در لبه های مخالف آن پدید می آید.

او دریافت كه این ولتاژ متناسب با جریان عبوری از مدار و چگالی شار مغناطیسی عمود بر مدار است. اگر چه آزمایش هال موفقیت آمیز و صحیح بود ولی تا حدود 70 سال پیش از كشف آن كاربردی خارج از قلمرو فیزیك تئوری برای آن بدست نیامد.

با ورود مواد نیمه هادی در دهه 1950 اثرهال اولین كاربرد عملی خود را بدست آورد. درسال 1965 Joe Maupin ,Everett Vorthman برای تولید یك سنسور حالت جامد كاربردی وكم هزینه از میان ایده های متفاوت اثرهال را انتخاب نمودند. علت این انتخاب جا دادن تمام این سنسور بر روی یك تراشه سیلیكن با هزینه كم و ابعاد كوچك بوده است این كشف مهم ورود اثر هال به دنیای عملی و پروكاربرد خود درجهان بود.

http://honarestan2007.blogfa.com/8901.aspx

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic