برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

سلام خوبان همراه

کارت های جانبی PLC و ارتباط آنها با یکدیگر
در یک PLC حداقل یک پورت جهت وصل به پروگرامر وجود دارد که اصطلاحا Communication Port نامیده می شود.کاربر از طریق این پورت می تواند برنامه موجود روی PLC را ببینید یا آنرا تغییر دهد یا در صورت لزوم برنامه جدیدی به PLC منتقل کند.در انواع مدولار PLC علاوه بر این پورت ارتباطی پورت های دیگری نیز برای ارتباط PLC‌با تجهیزات جانبی یا با PLC های دیگر وجود دارند.
در این شکل شما ارتباط ساده بین دو PLC زیمنس را می بینید.

Open in new window


رک های گسترش

در پروسه ها و ماشین های بزرگ که تعداد ورودی و خروجی دیجیتال و آنالوگ و کارتهای هوشمند بیشتری استفاده می شوند معمولا همگی کارت ها در یک رک جا نمی شوند.در این شرایط کارت های اضافی باید در رک های گسترش یا Expansion Rack قرار بگیرند.کارت هایی که در رک گسترش نصب شده اند باید به CPU معرفی گردند.معرفی این رک ها و کارتهای درون آنها را CONFIG کردن PLC می نامند.

تبادل اطلاعات در رک های گسترش
رک های اصلی دارای گذرگاه های موازی (Parallel Bus) می باشند که به تمامی کارت های داخلی هر رک متصل شده اند.گذرگاه مسیری برای داده و آدرس می باشدکه CPU و کارت های دیگر از طریق آن به مبادله داده ها می پردازند و با استفاده از باس به تمامی کارت های نصب شده در رک اصلی دسترسی مستقیم دارند.
در سیستم های بزرگ که جند رک گسترش وجود دارد هر رک گسترش دارای ساختار گذرگاه مشابه بوده و هر کارت نیز به طور مشابه آدرس دهی می شود.
در PLC های شرکت زیمنس کارتهای بسیاری وجود دارند .یکی از این کارت ها ، کارت IM می باشد که در صورت نیاز به اضافه شدن واحد های دیگر ورودی و خروجی به PLC یا اتصال پروگرامر از این مدول ارتباطی استفاده می شود.در صورتی که چندین PLC به صورت شبکه به یکدیگر متصل شوند از واحد IM جهت ارتباط آنها استفاده می شود.
مانند شکل زیر
Open in new window


کارت های پالس شمار
در مواردی که از موتورهای با سرعت متغیر در یک مجموعه استفاده می شود معمولا سرعت یا دور موتور به عنوان ابزاری برای کنترل عملکرد سیستم به کار میرود.شمارش دور موتور با المانی به نام شفت انکودر که روی شفت موتور نصب می شود صورت می گیرد.معمولا این سنسور دور موتور را به صورت یک رشته پالس با عرضهای یکان تبدیل می کند.چون تعداد این پالس ها در سرعت های بالا زیاد است نمی توان با کارتهای دیجیتال معمولی آن ها را آشکار کرد. لذا باید از کارتهای مخصوصی که به این منظور طراحی شده اند استفاده کرد .

کارت کنترل موتور پله ای
موتورهای پله ای مروزه بسیار متداول شده اند.تفاوت موتور پله ای با موتور معمولی این است که در موتور پله ای چرخش موتور پیوسته نبوده بلکه به صورت پله ای می باشد.وضعیت محور موتور های پله ای با تعداد پالس های ارسالی به آن کنترل می شود.و سرعت چرخش موتور با فرکانس پالس های ارسالی تنظیم می شود.تغییرات فرکانس نیز شتاب چرخش موتور را تعیین می کند.PLC با محاسبه و تعیین تعداد پالس ها ، فرکانس پالس ها و همچنین تغییرات فرکانس می تواند عملکرد موتور را تحت کنترل در آورد.
کارت های تایمر و شمارنده
هر PLC دارای تعدادی تایمر و شمارنده می باشدکه ممکن است استفاده از آنها مشکلاتی داشته باشد از جمله :
1. در بعضی از کاربردها به شمارنده یا تایمر بیشتری نسبت به مقدار موجود در PLC نیازمندیم
2. تایمرها و شمارنده های موجود در PLC توسط برنامه استفاده کننده تنظیم میشوند و با فرمان CPU کار می کنند.به این ترتیب مدتی از وقت PLC صرف اجرای دستورالعمل های مربوط به شمارنده و تایمرها می شود.


ساختار خروجی دیجیتال در PLC

 

1 – نوع رله ای

2 – نوع ترانزیستوری با ترانزیستور نوع NPN

3 – نوع ترانزیستوری با ترانزیستور نوع PNP

توضیح نوع رله ای :

در نوع رله ای توسط میکروکنترلر داخل PLC به رله های کوچک داخل خود PLC که غالبا قابلیت تحمل قطع و وصل ولتاژ 220v و جریان حداکثر 2A را دارند فرمان داده می شود.

کنتاکتهای باز رله به بیرون از PLC هدایت شده و می توانیم جریان وسیله دیگری را توسط این رله ها  قطع و وصل کنیم . ولی در عمل هیچ وقت از این رله ها , به دلیل پایین بودن جریان قطع و وصل آنها استفاده نمی گردد , معمولا از رک رله که به صورت سوکتی در توانهای بالا هستند و قابلیت تعویض آسان دارند استفاده می گردد . در زیر مدار داخلی خروجی یک PLC از نوع رله ای مشخص می باشد .

یک طرف تمام رله ها به هم وصل شده و بصورت ورودی مشترک به بیرون از PLC هدایت شده است .

استفاده کننده می تواند واتاژ  24 +  را به سر مشترک رله ها وصل کرده و از خروجی هر کدام از رله ها برای فرمان دادن به رک رله استفاده کند . سر دیگر رک رله نیز باید به ولتاژ صفر ولت یا GND وصل گردد . یکی از بزرگترین معایب PLC از نوع رله ای سرعت  پایین و محدود بودن تعداد دفعات قطع و وصل رله ها می باشند به این دلیل استفاده از این نوع در جاهایی که به سرعت بالا و تعداد قطع و وصل زیاد داریم مناسب نمی باشند . پس باید در هنگام خرید PLC به نوع خروجی آنها توجه شود .

توضیح نوع ترانزیستوری :

علت استفاده از خروجیهای ترانزیستوری سرعت بسیار بالا آنهاست و برای درایو کردن و راه اندازی Stepper موتورها و دستگاههای تولیدی که قسمتهای مختلف آنها تعداد قطع و وصلهای زیادی می طلبد بکار می روند . هنگام خرید این نوع PLC ها باید دقت کنید که نوع NPN سیم زمین ( GND) را توزیع می کند و نوع PNP برق  24 + را توزیع می کند . یعنی سیم مشترک یا COM در نوع NPN به زمین یا GND و سیم مشترک در نوع PNP به برق  24 + وصل خواهد شد .


صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic