برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

جریان‌های نامتقارن
عوامل ایجاد جریان‌های نامتقارن در شبكه قدرت به شرح زیر می باشند.
1- اتصال كوتاه نامتقارن : در خطوط انتقال طویل، دامنه جریان مولفه منفی در این حالت بیشترین مقدار است
2- هادیهای باز در شبكه : عملكرد غلط یكی یا بیشتر از قطبهای كلید قدرت به‌هنگام كلید‌زنی و یا قطع یكی از فازها، مصداق این مورد می باشند.
3- شبكه قدرت نامتقارن:عدم ترانسپوزه بودن خطوط انتقال نیرو
4-بارهای نامتعادل
صدمات ناشی از میدان مولفه‌ منفی جریان (حاصل از عدم تقارن بار) بر ژنراتور:
در صورتی كه بار الكتریكی تقارن خود را از دست بدهد، جریان ژنراتور به سه مولفه مثبت، منفی و صفر قابل تجزیه است. اثر مولفه مثبت همانند بار متعادل است و مساله‌ای بوجود نمی‌آورد. مولفه صفر نیز میدان گردان پدید نمی‌آورد. مولفه منفی جریان میدانی در خلاف جهت گردش روتور پدید می‌آورد این میدان نسبت به روتور با دو برابر سرعت سنكرون گردش می‌كند و به همین جهت جریان‌هایی با دو برابر فركانس سیستم در سطح روتور، حلقه انتهایی نگهدارنده روتور، گوه‌ها و شیار روتور در درجات كمتر در سیم‌پیچ‌های میدان (روتور) القاء می‌كند و باعث تلفات اضافی در روتور می‌شود. تلفات اضافی ناشی از جریان مولفه منفی استاتور، ابتدا در سطح روتور نمایان می‌شود كه باعث برافروخته شدن سطح روتور و افزایش شدید درجه حرارت هسته روتور و خرابی ایزولاسیون سیم‌پیچی روتور در یك زمان بسیار كوتاه می‌شود، سپس در گوه‌های شیار تاثیر گذاشته كه اگر مقدار آن زیاد باشد این گوه‌ها را از جای خود كنده و در طول شیار در جهت محوری حركت داده تا جایی كه به حلقه‌های نگهدارنده انتهایی برخورد كرده و باعث خرد شدن آنها می شوند (لازم به ذكر است كه حلقه‌های نگهدارنده مذكور دارای قیمت بالا و بشكل ارزی تامین می‌شوند).
جریان‌های مولفه منفی را در دو دسته كلی زیر تقسیم می‌توان كرد:
الف) جریان نامتقارن كوتاه مدت
ب) جریان نامتقارن بلندمدت
جریان نامتقارن كوتاه مدت نظیر اتصال كوتاه یك فاز به زمین است كه بعد از مدت كوتاهی ممكن است قطع شود.
جریان نامتقارن بلند مدت نظیر بارهای نامتقارن هستند كه ممكن است برای مدت طولانی ادامه داشته باشد.
این دو پدیده باعث افزایش درجه حرارت و گشتاور نوسانی ضربه‌ای در محور روتور و هسته استاتور می‌شوند كه اثرات حرارتی پدیده كوتاه‌مدت را در طراحی ژنراتورها به عنوان مبنا در قدرت مشخصه مواد و در شدت تلفات قسمت‌های محیطی روتور قرار می‌دهند.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic