برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

سویچینگ و روشهای کاهش آن و اثرات مخرب تداخل امواج الكترومغناطیسی در منابع تغذیه!

....پدیده انتشار امواج الکترو مغناطیسی ومنابع تولید آن....

مبدلهای قدرت سوئیچینگ بدلیل مزیتهای زیادی كه دارند،محبوبیت زیادی پیدا كرده اند و به عنوان جزء اصلی هر نوع دستگاهی كه نیاز به تغذیهدارد، بكار می روند. اما با وجود این همه مزیت، یك عیب اساسی نیز در این منابعتغذیه سوئیچینگ وجود دارد و آن تولید نویز با فركانس بالا است كه بدلیل كلیدزنی سریع رگولاتورهای مبدل قدرت با توانهای فوق العاده زیاد، بوجود می آید. در بیشتركاربردها، ضروری است كه نویز را در خارج از منبع تغدیه فیلتر كنند و از انتشار آنبا استفاده ازپرده های فلزی محافظی كه روی دستگاه كشیده می شود، جلوگیریكنند.
منبع تولید امواج الكترومغناطیسی، تغییرات سریع میدانهای الكتریكی یامغناطیسی است. منابع مهم تولید تداخل امواج الكترومغناطیسی، موتورهای الكتریكی( خصوصاً موتورهای با جاروبك و همچنین تكفاز)، رله ها و كلیدهایی كه با سرعت زیادجریان الكتریكی را قطع و وصل می كنند، می باشند. منابع تغذیه سوئیچینگ نیز بدلیل عملكرد كلیدزنی آنها، یكی از منابع مهم بوجود آورندة تداخل امواج الكترومغناطیسی محسوب می شوند. در این منابع تغذیه سوئیچینگ، امواج الكترومغناطیسی بر اثر كلیدزنیسریع ترانزیستور و قطع و وصل سریع جریان ایجاد می شود. همچنین تلفات كلید زنی درزمان روشن كردن و یا خاموش كردن ترانزیستور ها نیز یكی از دلایل ایجاد امواجالكترومغناطیسی است، كه در هوا منتشر شده و از آنجایی كه دارای هارمونیك های بافركانس بالایی هستند، بعنوان امواج الكترومغناطیسی مخرب عمل می كنند و روی سیستمهای مخابراتی اثرات نامطلوب می گذارند.

مطالعه متن کامل مقاله درادامه مطلب

برای مطالعه مقالات ومطالب مرتبط با مهندسی برق به لینک زیر مراجعه فرمایید

لینک

http://spowpowerplant.blogfa.com/8911.aspx

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic