برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

تكرار كننده (ریپیتر) چیست؟


تكرار كننده‌ی دو طرفه (دوپلكس) اختراع سخت وپیچیده ای نیست بلكه نوعی رادیوی دو طرفه(2) است. این د ستگاه سیگنال‌های رادیویی را روی بسامدی در یافت و همزمان روی بسامد دیگری ارسال می‌كند. این سامانه هااغلب در نقاط بلند ، مانند بلندی‌های طبیعی و یا ساختمان‌های بلندنصب می‌شوند، در نتیجه كاربران با تكرار كننده فضای پوششی تجهیزات رادیویی متحرك خودرا گسترش بیشتری می دهند و ازآن برای تبدیل ارتباطات یك‌طرفه نیزبهره می‌برند. البته تكرار كننده‌هایی از این دست، اغلب در طبقه‌بندی كاربرد تجاری از رادیو‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ارتباط یك طرفه (سیمپلكس) چیست؟

روش یك طرفه روشی برای ارتباطات نقطه به نقطه بدون استفاده از دستگاه تكرار كننده است. در این روش برا ی ارسال و دریافت پیام‌های بین دو واحد سیار از بسامد مشابهی استفاده می‌شوده بدین معنی كه، ارسال و دریافت هر دو روی یك بسامد مشخص انجام می‌گیرد، همچون ارتباط بین دو واحد سیار خودرویی و یا دورادیوی متحرك دستی با یكدیگر.

چنین چیزی در دستگاه‌های تكرار كننده ی یك طرفه نیز وجود دارد. در این گونه دستگاه‌ها روش كار به این شكل است كه، تكرار كننده به بسامد مشخصی گوش فرا می‌دهد و به محض دریافت سیگنالی بر روی بسامد موردنظرشروع به ضیط كامل پیام می كند، پس از آ" كه دریافت پیام پایان یافت، یك زمان سنج خودكارو قابل تنظیم كه زمانی را برای فاصله ی بین ارسال و دریافت تنظیم می‌كند، (مثلاً 10 ثانیه) به كار افتاده و پس از اتمام زمان مشخص شده دستگاه شروع به ارسال پیام ضبط شده در حافظهء ‌خود بر روی همان بسامد می كند. (به شیوه‌ی قدیمی)

ارتباط دو طرفه (دوپلكس) چیست؟

به نوعی ارتباط مشابه ارتباط تلفنی می‌گویند كه امكان مكالمه همزمان دو طرف مسیر است. تفاوت این روش با روش یك طرفه نیز همین موضوع است، چنان كه در روش یك‌طرفه در یك زمان تنها یكی از دو طرف ارتباطی می‌تواند به مكالمه و ارسال پیام بپردازد و طرف دیگر تنها شنونده است.

تكرار كننده چگونه كار می‌كند؟

در نگاه اول ممكن است ساختار دستگاه تكرار كننده، پیچیده به نظر برسد ولی هنگامی‌كه اجزاء مختلف آن را جداگانه مورد بررسی قرار دهیم متوجه سادگی ساختار آن خواهیم شد. ساختمان تكرار كننده شامل چندین قطعه مختلف است كه در شكل زیر نمودار آن را مشاهده می نمایید.حال توضیح مختصری در مورد هر یك از قسمت‌ها فوق ارائه می‌‌دهیم:

- آنتن: تقریباً‌ تمامی ایستگاه‌های تكرار كننده از یك آنتن استفاده می‌كنند. آنتن برای ارسال و دریافت سیگنال‌های بسامدرادیویی (RF) كه به تكرار كننده وارد و یا از آن خارج (پخش) می‌شوند به كار می‌رود. به طور كلی هر چه ارتفاع بالا نصب گردد، بهره‌وری بیشتری خواهد داشت.

- (دوبلكسر) یا دو طرفه كننده: این بخش نقش مهمی در دستگاه تكرار كننده بر عهده دارد به طور خلاصه دو طرفه كننده، سیگنال‌های ورودی یا دریافتی را از سیگنال‌های خروجی یا ارسالی تفكیك می‌كند. چه در هنگام ورود و چه در زمان خروج بسامد‌های مختلف به دستگاه، به یك دو طرفه كننده نیاز است، زیرا وجود امواج رادیویی با بسامد‌های متفاوت در فضا، همواره موجب كاهش كیفیت و اثر بر روی عملكرد مطلوب دستگاه تكرار كننده است و در نتیجه كیفیت نامطلوبی حاصل خواهد شد. دوطرفه كننده درواقع فیلتری جهت عبور (ورود) بسامد‌های مشخص شده به دستگاه و جلوگیری از ورود بقیه سیگنال‌های است.

- گیرنده‌ها: سیگنال‌های رادیویی رادریافت می كنند. این گیرنده‌ها دستگاه‌های حساسی برای تشخیص و دریافت سیگنال‌های ضعیف هستند و آن ها را برای تكراركننده‌ها قابل شنیدن می‌سازند.

- فرستنده ها: تمامی تكراركننده‌ها دارای یك فرستنده هستند كه از یك نوسان ساز و یك تقویت كننده توان تشكیل شده است. محرك،صداها را با فركانس ارسالی مناسب تلفیق نموده و تقویت كننده ی توان، قدرت سیگنال ارسالی را برای ارسال به نقاط دورتر بالا می‌برد.

- كنترل كننده: كنترل كننده‌ها، رایانه های كوچكی هستند برای بهینه‌سازی عملكرد تكراركننده‌ها. آنها ممكن است دارای امكاناتی چون ضبط خودكار پیام‌های تبادل شده و یا تلفیق كننده خط تلفن باشند.

- قطعه تلفن: دستگاه‌های كنترل كننده، سامانه‌هایی برای اتصال خطوط تلفنی به رادیوها را دارند. در این حالت ارتباط مشتركین و اعضاء شبكه با خطوط تلفن شهری نیز برقرار می‌شود.

تن‌های PL و ‍CTCSS چه هستند؟

این كدها جهت جلوگیری از پاسخ‌گویی تكراركننده به سیگنال‌های متفرقه ناخواسته و یا تداخل‌های احتمالی ایجاد شده هستند، به طوری كه تكراركننده‌ها فقط با ارسال پیام از طرف رادیوهایی به كار می‌افتند كه دارای كدهای تنظیم شده مشخص و یكسان فوق باشند. هر ایستگاه می‌تواند تنها با كد منحصر به فرد خاصی كه از قبل توسط مدیر شبكه تنظیم شده است كار نماید.

منبع : بیسیم


http://ml.blogfa.com/post-140.aspx

از تکرار کننده های غیر فعال عمدتا در موارد زیر استفاده می شود:
1- تعریف و کاربرد
. عبور از موانع طبیعی
. تغییر مسیر امواج رادیوئی
. افزایش ضریب اطمینان مسیر
. کوتاه نمودن طول موجبر و کاهش افت کسیر کانال
2- انواع تکرار کننده های غیر فعال
. آینه های مخابراتی
. پریسکوپ ها
. آنتن های پشت به پشت
آینه های مخابراتی دارای بهره می باشند لکن به علل زیر:
. شکسته شدن مسیر به دو مسیر مجزا و افزایش افت فضای آزاد کلی
. افزایش طول مسیر بین فرستنده و گیرنده
معمولا میزان بهره آن کمتر از افت های ناشی از دو مورد فوق است. یادآوری می گردد در خصوص دو نوع افت یاد شده نیز اثر اولی به مراتب بیشتر است.
ویژگی های تکرار کننده غیر فعال
به هر علتی که استفاده صحیحی از تکرار کننده غیر فعال بعمل آید مزایا و ویژگی های زیر را در بر خواهد داشت:
. طول عمر بیشتر بعلت عدم وجود عناصر فعال
. نگه داری کمتر و در نتیجه هزینه جاری کمتر
. عدم نیاز به تغذیه الکتریکی
. عدم نیاز به جاده دسترسی
. عدم نیاز به ساختمان نگه بانی
. عدم آلودگی محیط زیست
. هزینه اولیه و جاری به مراتب کمتر از یک ایستگاه فعال

http://www.dvb5.info/t46356-5.html

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات