برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

معرفی نرم افزارهای رشته برق

نرم افزارهای موجود در صنعت برق بسیاری از كارهای مشكل را آسان كرده اند خصوصاْ‌ در هزینه ها صرفه جویی می شود به عنوان مثال اگر قرار باشد روی یك دستگاه چند نفر كار كنند ، با یك برنامه ساده كامپیوتری تمام وظایف به كامپیوتر واگذار می شود و به نیروی انسانی چندان نیاز ی نیست .

نرم افزار mtcaa :

این نرم افزار كه برای بررسی وضعیت سیم پیچ ها در موتورها و ژنراتورها از سوی شركتiric ابداع شده است این سیستم یكی از ابزارهای مهم نگهداری غیر مستقیم است كه به استفاده كنندگان كمك می كند تا خطر وقوع عیب در سیم پیچهای روتور و استاتور و ورقه های هسته موتورهاو ژنراتورهای بزرگ را تشخیص می دهد. و پیش از اینكه این قطعات دچار حادثه شوند نسبت به تعمیر این قطعات هشدار می دهد ،‌بهره گیری گسترده از micca توسط كاربران در سطح جهان باعث كاهش وقوع خطر در ماشین های صنعتی شده است و علاوه بر این به كمك این نرم افزار ، مراقبت از سیم پیچ ها در نیرو گاهها بهبود یافته و هزینه ها كاهش یافته است.این سیستم می تواند با دقت كامل معایب ماشین را تشخیص داده و معایب تشخیص داده شده را طبقه بندی كند به بدین ترتیب از تعمیرات غیر ضروری جلوگیری خواهد شد.همچنین micca آزمایشهای زاید و پرهزینه را از طریق دسته بندی آزمایشها و بررسی اینكه كدام روش با توجه به وضعیت سیم پیچی یك ماشین خاص ، مناسب تر است ، حذف می كند . نرم افزار micca دسترسی به سابقه كامل بهره برداری هریك از اجزای روتور و استاتور و هسته را فراهم می كند. در ضمن می تواند برروی هر كامپیوتر شخصی كه دارای سیستم عامل ویندوز است نصب و اجرا شود .

نرم افزارهای محاسبه گر برای تعیین عمر باقیمانده لوله های بویلر :

با استفاده از روش های سختی سنجی با در نظر گرفتن هزینه های گزاف سرمایه گذاری ساخت نیروگاههای جدید لازم است كه با بكار گیری فن آوری تخمین عمر، عمر باقیمانده تجهیزات مشخص شده و بدین ترتیب از بازنشستگی پیش از موعد آنها جلوگیری می شود.فن آوری برآورد عمر باقیمانده كه عامل اصلی افزایش عمر منابع است نقش مهمی در تنظیم فهرست مناسب بازرسی ها ، روش های نگهداری و سرویس ایفا می كند .تخریب لوله های بویلر یكی از مهمترین عواملی است كه منجر به خروج اجباری نیروگاهها می شود ازاینرو لازم است برای برنامه ریزی های مطمئن و دقیق تولید برق، نقاط بحرانی و حساس بویلر شناسایی شده و عمر باقیمانده آنها تعیین شود. با بكار گیری چنین نرم افزاری از یك محیط هوشمند بهره مند می شویم كه توانایی انجام محاسبات مربوط را داشته و دارای اطلاعات كاملی در مورد خواص و مواد و ویژگی های اجزاء است .

نرم افزارهای dstar در زمینه مهندسی توزیع

نرم افزارهزینه ترانسفورماتور- بارگیری سرد فیور- محاسبه گر گرافیكی – عدم تعادل ولتاژ ثانویه – جعبه نرم افزارهای مهندسی توزیع

این نرم افزارها عبارتند از نرم افزارهای ترانسفورماتورها كه یك برنامه قدرتمند است كه هزینه های كلی ترانسفورماتورها را ارزیابی كرده و محاسبه تاثیرات اقتصادی بارگذاری روی عمر ترانسفورماتور مدل سازی حرارتی ساعت به ساعت را انجام می دهد.نرم افزار بارگیری سرد فیوری یكی دیگر از نرم افزارهای dstar است كه برای برقرار كردن فیوری كه دچار قطع برق شده باشد منحنی تابع مدت زمان برحسب متغیر زمان را تخمین می زند .

نرم افزار mf3d

به منظور محاسبه و تخمین سطح میدان مغناطیسی در یك پست موجود و نیز فضای اطراف آن در حالتهای مختلف بارگیری بدون نیاز به ثبت اطلاعات واقعی از این نرم افزار استفاده می شود.این نرم افزار چگالی شار مغناطیسی را به كمك قانون biot-savart و با استفاده از مدلهای هادی سه بعدی محاسبه می كند.

نرم افزارهای هماهنگی رله ها ی حفاظتی (gape)

این نرم افزار از یك سری مدلهای محاسباتی برای تحلیل و گزارش گیری تشكیل شده كه به یك بانك اطلاعاتی همه منظوره نیز وصل است.این نرم افزار یكی از نرم افزار های مهندسی در زمینة حفاظت است كه مجهز به مدلهای مختلف از جمله ویرایشگر بانك اطلاعاتی جامع ، اتصال كوتاه ، دیاگرام تك خطی ، هماهنگی گرافیكی رله ها و كاهش سطح اتصال كوتاه است .

نرم افزار pasha

نرم افزاری است كه برای پردازش و آنالیز شبكه های الكتریكی بكار میرود و توانایی های زیر را دارد:

پخش بار – اتصال كوتاه – چك وتنظیم رله ها و فیوزها – چك دژنكتورها –پایداری گذرا مجهز به upem دینامیك فركانس و تنظیم رله های فركانسی – طراحی فیلتر و آنالیز هارمونیكی -قابلیت اتصال به شبكه و umpt و opf و اتصال شبكه ها ی دارای بانك اطلاعاتی به یكدیگر – اتصال online به شبكه برق است.

Psaf-stab نرم افزار محاسبات پایداری گذرا

این نرم افزار از سوی مؤسسه بین المللی cyme طراحی شد ه است .هدف از طراحی این نرم افزار كه یكی از مدولهای محاسباتی psaf از نرم افزار cyme است انجام محاسبات شبیه سازی پدیده الكترومكانیكی پایداری گذرا در سیستم های قدرت سه فاز است.از ویژگی های مهم این نرم افزار توانایی مدلسازی تعداد بسیار زیادی از تجهیزات و كنترل كننده هاست . علاوه بر آن این نرم افزار می تواند كنترل كننده های تعریف شده توسط كاربر را نیز در بر گیرد.psaf-stab امكان ارتباط با كاربر به صورت انعطاف پذیر و گرافیكی را دارد و می تواند مهندسان را در تحلیل و بررسی مسائل حساس و ظریف سیستم قدرت به طور مؤثر كمك كند.قابل ذكر است حل معادلات شبكه، ماشین ها و كنترل كننده ها به طور همزمان و ضمنی ، انتگرال گیری معادلات دیفرانسیل به روش ذوزنقه ای ، قابلیت آزمایش و ارزیابی پاسخ پله كنترل كننده ها ی تعریف شده و قابلیت مدلسازی تجهیزات و كنترل كننده های سیستم كه توسط كاربر تعریف شده است ازجمله الگوریتم های حل این نرم افزار است.

نرم افزار ارزیابی قابلیت اطمینان سیستم های قدرت

این نرم افزار از دو برنامه reostat و cruse به ترتیب برای محاسبه قابلیت مركب سیستم و پستها تشكیل شده است .برنامه cruse برای محاسبه قابلیت اطمینان تركیبی سیستم های قدرت طراحی شده است . اندیسهای قابلیت اطمینان محاسبه شده توسط این برنامه براساس نتایج خروج اضطراری در بخش تولید و انتقال بوده و برای طراحی سیستم قدرت ، برنامه cruse می تواند ارزیابی كمّی خاصی از رفتار سیستم تهیه كند.همچنین می تواند راه حل های گوناگونی را برای اصلاح وضعیت های اضطراری و غیر عادی ممكن در سیستم محاسبه و ارایه كرده و در نهایت برای سیستم قدرت یك طرح بهینه را تهیه كند.اولویت بندی و انتخاب حوادث بحرانی شامل ارزیابی حوادث مستقل تا خروج چهار ژنراتور به علاوه سه خط به طور همزمان ، ارزیابی معیارهای ناتوانی و ضعف سیستم قدرت شامل كمبود ظرفیت ها و تخطی توان راكتیو تولیدی ژنراتورها از حدود خود، ایزوله و دو تكه شدن شبكه، اضافه بار شدن خطوط و مشكلات ولتاژی و حل ناپذیر شدن شبكه قدرت و معادلات پخش بار از جمله ویژگی های برنامه cruse است.از دیگر ویژگی های این برنامه می توان به مدلسازی بار شامل منحنی تداوم بار چند پله ای ، مدلسازی تا حداكثر سطح بار و تقسیم بندی بار به بارهای قابل قطع و شركتی ؛ پیشنهاد عملیات اصلاحی برای بهبود شبكه شامل كنترل تولید اكتیو و راكتیو و ولتاژ شین و ژنراتورها ،‌ تنظیم شیفت دهنده فازی ، قطع بار و برنامه ریزی تولید اكتیو mw محاسبه شاخص های قابلیت اطمینان برای شین ها و نقاط بار شامل احتمال و فركانس قطع بار، مقدار بار مورد انتظار برای قطع ، مقدار انرژی تاْمین نشده مورد انتظار ، فركانس تخطی ولتاژی ،‌توان راكتیو مورد نیاز و هزینه مورد انتظار برای خروج مشتركان و سرانجام محاسبه شاخص های قابلیت اطمینان كل سیستم قدرت از جمله شاخص قطع كل توان سیستم ، مقدار متوسط mw قطع د ركل سیستم قدرت ، شاخص قطع انرژی در كل سیستم قدرت و شاخص بحرانیت حوادث اشاره كرد.برنامه reostat قابلیت اطمینان پست ها را بر اساس مدلسازی تمام عناصر مهم آن مانند بخش های شین ، كلید ها و ترانسفورماتورها محاسبه و تحلیل می كند. این برنامه از عملكرد پست ها یك ارزیابی كمّی خاص برای طراحی سیستم تهیه و ارایه می دهد. همچنین می تواند تركیب و آرایش های مختلفی را برای پست در نظر گرفته و هزینه طراحی را به حداقل برساند.از جمله ویژگی های این برنامه میتوان به در نظر گرفتن تركیب های متعددی برای ساختار پست ، انتخاب اتوماتیك حوادث ناشی از خروج عناصر پست ، تهیه اطلاعات برای بیشتر عناصر پست ، ارزیابی تعمیرات عناصر وروشن اشاره كرد.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic