برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

اصول و مبانی

تولید ، انتقال و توزیع

خطوط هوایی انتقال :

وظیفه انتقال انرژی الکتریکی را از نقاط تولید به مرکز مصرف به عهده دارد .

خطوط انتقال : 1- خطوط هوایی 2- كابل های زیر زمینی

 

انتخاب سطح ولتاژ انتقال :

پارامترهای مشخص در آغاز طراحی یک خط انتقال نیرو عبارتند از : طول خط ، و قدرت مورد نظر برای انتقال .

ولتاژهای استاندارد شده انتقال در ایران 400kv و 230kv است . ولتاژهای فوق توزیع 132kv و 63kv و ولتاژهای توزیع نیز 20kv و 400v تعیین شده اند .

مسایل اقتصادی در مورد تلفات :

به خاطر مسایل اقتصادی ناگزیر به پذیرش مقداری تلفات در طول خط هستیم كه به این تلفات < تلفات مجاز گویند و طراحان خطوط انتقال مقدار آن را اغلب كوچك تر از 5 درصد توان انتقالی در نظر می گیرند .

طراحی هادی های خطوط انتقال :

مهمترین اجزای هر شبكه انتقال انرژی هادی ها هستند و مسیر جریان از طریق آن ها برقرار می شود .

جنس هادی های خطوط انتقال :

در سال های اولیه جنس هادی ها از مس انتخاب می شد ولی بعدا از آلمینیوم استفاده كردند . در عمل برای دستیابی به سطح مقطع های زیاد و بالا بردن قابلیت انعطاف در خطوط انتقال معمولا از هادی های رشته ای استفاده می شود ، این رشته ها از نظر الكتریكی موازی یكدیگر بوده و در طول هادی به صورت مارپیچ بر روی هم می غلتند . با این كار مقاومت سیم به دلیل اثر پوستی كاهش می یابد . برای افزایش مقاومت مكانیكی هادی ها ، درون آن ها را با رشته های فولادی تقویت می كنند .

·        مس :

چون چگالی جریان هادی های مسی زیاد زیاد است برای یك جریان نامی معین سطح مقطع كوچك تری نیاز است و در نتیجه در خطوط هوایی سطح كمتری در برابر فشار باد خواهد داشت .  سه نوع سیم مسی در شبكه های برق مورد استفاده قرار می گیرد :

الف ) مس سخت یا زده شده : كه دارای مقاومت مكانیكی بالا بوده و حداقل مقاوت كششی آن kg / mm2 38 است . بار مكانیكی مجاز مس سخت kg / mm2 18- 14 است .

ب) مس نیمه سخت : دارای مقاومت مكانیكی و قابلیت هدایت نسبتا خوبی بوده و مقاومت مكانیكی آن در حد گسیختگی kg / mm2 32 است در شبكه های فشار ضعیف با توجه به این كه جریان زیاد است مقرون به صرفه است كه از مس سخت یا مس نیمه سخت به صورت هادی های لخت استفاده می شود .

ج) مس نرم : كه از آن برای محكم كردن سیم روی مقره استفاده می گردد .

·        آلمینیوم :

آلومینیوم هادی دیگری است كه در شبكه های الكتریكی از آن استفاده می شود . از آن جایی كه وزن مس نسبت به آلومینیوم بیشتر است بنابراین در خطوط انتقال انرژی اقتصادی تر است كه ازآلومینیوم استفاده می گردد قابلیت هدایت الكتریكی آلومینیوم از مس كمتر ولی قیمت آن ارزانتر است و تأثیر عوامل جوی و رطوبت بر روی آن به مراتب بیشتر از مس بوده ودر هوای مرطوب بوده  زودتر اكسیده می شود استحكام مكانیكی آلومینیوم از مس كمتر است . حداكثر مقاومت كششی آن kg / mm2 18 بوده و بار مكانیكی مجاز آن kg / mm2 9 است .

انواع هادی های خطوط انتقال نیرو :

1- هادی های تمام آلومینیوم (ACC) 2- هادی های آلیاژ آلومینیوم (Bus-Bar) 3- هادی آلومینیومی با مغزی فولادی (ACSR) 4- هادی آلومینیوم با مغزی آلیاژی (ACAR) 5- هادی ها با تلفات كم (SLAC) 6- هادی (GTACSR) 7- هادی فولادی با روكش مس 8- هادی با روكش آلومینیوم

سیم محافظ :

سیم محافظ هوایی كه در سرتاسر مسیر خط امتداد می یابد تنها به عنوان چتری محافظ بر روی هادی ها بوده تا آن را از برخورد مستقیم صاعقه و ایجاد اختلال در انتقال انرژی مصون دارد .

مدل های خطوط انتقال انرژی :

خطوط انتقال انرژی را به دسته تقسیم بندی می كنیم :

1-   خطوط انتقال كوتاه : اگر طول خط كمتر از 100km باشد خط انتقال را كوتاه می نامند و اثر خازنی (كاپاستیانس ) خط در فركانس 50Hz صرفه نظر نموده و تنها مقاومت اهمی و اندوكتانس سری (خاصیت سلفی) خط را در نظر گرفت .

2-   خط انتقال متوسط و بلند : خطوط انتقال نیرو بین 100 تا 250 كیلومتر را خطوط متوسط و بالای 250km را خطوط انتقال بلند یا طولانی می گویند .

نیروی های وارد بر هادی :

نیروهای خودی : این نیروها ناشی از وزن هادی ، وزن زنجیره مقره و نیروهای ناشی از قرار گیری برج در زاویه است .

نیروهای ناشی از بارگذاری خارجی : این نیروها شامل بار گذاری ناشی از تشكیل قشر یخ روی هادی و نیروی ناشی از باد است .

انواع خطوط انتقال فشار قوی :

1- خط انتقال نوع كلاسیك : به دلیل فاصله نسبتا زیادی كه عمدتا میان تولید و مصرف انرژی الكتریكی وجود دارد انتقال آن از محا تولید تا محل مصرف توسط خطوط انتقال انرژی با ولتاژی بالای متناوب یا مستقیم صورت میگیرد .

مشخصات الكتریكی خطوط انتقال كلاسیك :

خطوط انتقال كلاسیك امروزی معمولا به صورت یك یا چند مداره هستند . هدف از چند مداره نمودن خطوط افزایش ظرفیت انتقال آن هاست همچنینی هادی فازها ممكن است به صورت تك هادی یا باندل باشد هدف از باندل نمودن خطوط از یك سو كاهش پدیده كرونا در هادی های خطوط و از سوی دیگر بهبود مشخصات الكتریكی خط است كه نهایتا سبب افزایش ظرفیت انتقال خط خواهد شد .

2- خطوط انتقال انرژی نوع مدرن (خطوط فشرده) : از مزایای احداث خطوط مدرن انتقال انرژی با قدرت طبیعی به دلیل این كه خطوط از نظر اندازه و حجم برج نسبت به خطوط كلاسیك مشابه خود ابعاد كوچكتری دارند و فضای كمتری را اشغال میكنند و به خطوط فشرده موسوم گردیده اند . و نوع متداول برجی كه معمولا برای این نوع خطوط فشرده توصیه می گردد برج نوع لوله ای یا تلسكوپی است .

انواع برج ها در خطوط مدرن (خطوط فشرده ) :

1- برج های مهاری 2- برج های مخروطی 3- برج های پنجره ای

برج های مورد استفاده در سیستم پیوسته برق كشور عبارتند از :

1-     برج های یك مداره (Single Circuit) 2- برج های دو مداره (Double Circuit)

برج های چند مداره :

1- برج وسط خط 2- برج زاویه یا كششی 3- برج انتهایی

 

E-mail: rezagoodboy1@yahoo.com

http://powerzing.mihanblog.com

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic