برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

طبق استاندارد بین المللی ، ایزولاسیون تجهیزات فشار قوی در هر سطح ولتاژی با در نظر گرفتن اضافه ولتاژهای موجی    پیش بینی و ساخته می شود . اضافه ولتاژها به عنوان تهدیدی جدی برای ایزولاسیون تجهیزات فشار قوی می باشند كه موجب بروز قوس الكتریكی بروی تجهیزات میشود؛ كه اگر ین قوس بصورت داخلی باشد موجب انفجار و انهدام تجهیز می گردد.

برقگیرهای فشار قوی برای جلوگیری از بوجود آمدن هر نوع قوسی بروی تجهیزات در نظر گرفته میشود و با توجه به سطح ولتاژ ، با تجهیزات دیگر بصورت موازی نصب می گردد.

منبع اضافه ولتاژ میتواند به شرح ذیل باشد:

الف : اضافه ولتاژهای موقت: افزایش ولتاژهای با فركانس 50 هرتز شبكه بهن.ان اضافه ولتاژهای موقت نامیده می شود و به دو صورت در شبكه ها ایجاد میشود .

1-      اضافه ولتاژهای موقت دراز مدت ( بیش از یك دقیقه ):

این نوع اضافه ولتاژها با افزایش محدود دامنه به میزان 5 تا 10 درصد  ( با ضریب اضافه ولتاژ 05/1 تا 1/1 ) كه به علت تغییرات توان های اكتیو و راكتیو بار شبكه در 24 ساعت است ایجاد می شود .

2-      اضافه ولتاژها موقت كوتاه مدت ( كمتر از یك دقیقه):

این نوع اضفه ولتاژها با افزایش دامنه به میزان 20 تا 80 درصد (با ضریب اضافه ولتاژ 2/1 تا 8/1 ) در كمتر از یك دقیقه بر اثر اتصالی یك فاز به زمین و لفزایش ولتاژهای فازی سالم ایجاد می شود .

ب : اضافه ولتاژهای موجی :این نوع اضافه ولتاژها با فاصله زمانی بسیار كم ( از 2 تا 3 میلی ثانیه ) بروی نیم پریود ولتاژ سینوسی ظاهر میشود.با توجه به فاصله زمانی محدود آن ( در حدود 300-50 میكرو ثانیه) .اضافه ولتاژها در مقایسه با منحنی سینوسی فركانس 50 هرتز با دامنه بزرگتری همراه خواهد بود لذا بدانها اضافه ولتاژ موجی (یا ضربه ای ) اتلاق میشود.

این نوع اضافه ولتاژها ناشی از دو عاملند :

1-      پدیده تخلیه جوی : با ایجاد رعد و برق بین ابرهای آسمان وهادی های فاز شبكه اضافه ولتاژ صاعقه ایجاد می شود.

2-      پدیده بروز برگشت جرقه ( یا كلید زنی ) : كه این نوع اضافه ولتاژ در نوع خود جالب و بسیار مخرب است . هنگامی

كه در مسیر جریان بار شبكه ، پارگی یا قطع هادی های فاز به گونه ای رخ دهد كه فاصله هادی ها در محل قطع ناچیز باشد آنگاه جریان بار از طریق قوس الكتریكی در نقطه پارگی هادی ایجاد می شود .قوس الكتریكی بطور طبیعی در لحظات صفر سینوسی خاموش شده و جریان عبوری به مدت زمان 100 – 50 میكرو ثانیه قطع میشود . پس از قطع جریان ، ولتاژ دو سر پارگی ( یا قطع ) هادی پس از خاتمه حالت های گذرای مدار به حالت ماندگار خود می رسد كه بسته به نوع مدار ( سلفی یا خازنی ) ممكن است تا دو برابر ولتاژ شبكه نیز برسد . از لحظه قطع كامل جریان تا رسیدن آن به وضعیت ماندگار ( كه دارای شرایط حالت گذرا است ) ولتاژ ایجاد شده به ولتاژ گذرای برگشتی معروف است . این ولتاژ برگشتی دو تاثیر عمده دارد اول آنكه پیك این ولتاژ می تواند به چند برابر پیك ولتاژ شبكه برسد كه تجهیزات عایقی ممكن است تحمل این ولتاژ را نداشته باشند و منجر به پدیده برگشت جرقه گردد . دوم آنكه سرعت افزایش ولتاژ برگشتی از مقدار اولیه كه صفر فرض شد تا اولین پیك گذرای آن نیز عامل مهمی در برگشت جرقه است .

از مهمترین عوامل بوجود آمدن چنین اضافه ولتاژهایی پارگی یا قطع هادی در مسیر جریان و درنقطه اتصال در محل برج های انتهایی ، در داخل محفظه قطع بریكر ها در هنگام جدا شدن كنتاكتها و خفه شدن قوس و در هنگام باز نمودن دیسكانكتهای قابل قطع زیر بار می باشند . البته در زمان وصل كلیدهای قدرت نیز امكان برگشت جرقه وجود دارد لذا به این نوع اضافه ولتاژها ، اضافه ولتاژهای كلید زنی (سوئیچینگ ) نیز می گویند.

به منظور جلوگیری از بوجود آمدن قوس ، كافی است دامنه ولتاژهای موجی تا كمتر از سطح BIL (Basic Insulation Level ) كاهش یابد( در حدود 80 تا 85 درصد ) . كاهش دامنه ولتاژهای موجی از طریق تخلیه بارها از هادی فاز به زمین و هم زمان با تخلیه ابرها به هادی فاز صورت می گیرد . به عبارت دیگر در طول مدت برقرار تخلیه از ابر هادی های فاز به طور موقت زمین شده تا مانع تجمع بارهای ناشی از ابر در هادی های فاز گردد كه نتیجتاً مانع از ظهور ولتاژ موجی با دامنه قابل ملاحظه خواهد شد .ارتباط مستقیم هادی فاز با زمین در طول مدت تخلیه توسط برقگیرها (Lighting Arrester or Surge Arrester  ) صورت می گیرد . سطح یا دامنه ولتاژهای موجی  قابل  قبول در پست های فشار قوی ، به عنوان سطح محافظت پست (PL) بیان میشود ( protection level ) كه آن هم برابر است با :           PL = ( 0.8 – 0.85 ) × BIL

 

http://www.kochacksaraei.blogfa.com/post-63.aspx

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic