برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

پژوهشگران دانشگاه واشنگتن به سرپرستی دکتر بابک پرویز- استادیار ایرانی مهندسی برق این دانشگاه - موفق شدند برای نخستین بار از درختان، جریان الکتریکی هر چند اندک ولی قابل اندازه گیری و به میزان کافی برای راه اندازی یک مدار الکتریکی بگیرند.


به گزارش ایسنا، بر اساس تحقیق جدیدی که در نشریه موسسه مهندسان برق و الکترونیک(Nanotechnology on Transactions IEEE The)  به چاپ رسیده، می توان از درختان انرژی الکتریکی گرفت که هر چند میزان آن اندک است، اما تولید آن در مقادیر زیاد و قابل توجه امکان پذیر است.
پرویز درباره این دستاورد جدید می گوید:  تا جایی که ما می دانیم این اولین پژوهشی است که طی آن محققان موفق شده اند با چسباندن الکترودها به داخل یک درخت به طور کامل از آن برق به دست بیاورند.
محققان دانشگاهMIT  در پژوهشی که سال گذشته انجام شد، دریافتند زمانی که یک الکترود در درون گیاه قرار گیرد و الکترود دیگر در خاک اطراف آن جاسازی شود، انرژی با ولتاژ بالای 200 میلی ولت از گیاهان قابل دستیابی است.
این محققان از آن زمان شرکتی را راه اندازی کردند، که حسگرهای جنگلی در تعداد انبوه برای استخراج این منبع انرژی الکتریکی جدید تولید کند.
مهندس بابک پرویز و تیم تحقیقاتی وی در دانشگاه واشنگتن هم در جست وجوی یک تحقیق آکادمیک در حوزه استفاده از برق درختان به وسیله ساخت مدارهایی برای بیرون کشیدن این انرژی بودند.
آنها برای نخستین بار موفق شدند یک مدار الکتریکی را تنها با استفاده از برق درخت به کار بیندازند.
این محققان وسیله ای موسوم به «مبدل تقویتی» ابداع کرده اند که می تواند با همین اندک برق موجود در درخت به کار بیفتد. این وسیله ولتاژ پایین را دریافت کرده و آن را برای تولید برق و خروجی بیشتر ذخیره می کند. برای مثال این دستگاه اگر حداقل 20 میلی ولت ورودی برق داشته باشد، خروجی آن 1/1 ولت خواهد بود که می تواند حسگرهای با مصرف پایین را به کار بیندازد.
به گزارش ایسنا، مهندس بابک پرویز تصریح کرد: هر چند ابزار الکتریکی معمولی با این نوع ولتاژ و جریان برق ضعیف حاصل از درختان که ما به آن دست یافته ایم، قابل کار کردن نیستند، اما این میزان برق برای ابزار در مقیاس های نانو قابل بهره برداری و سودمند است.
وی خاطر نشان کرد: با به بازار آمدن نسل های جدید فن آوری ها تصور می کنم، ضرورت دارد که به گذشته باز گردیم تا دریابیم در زمینه  تولید منابع انرژی چه سیستم های کارآمد و چه تکنیک هایی ناکارآمد بوده اند.
مهندس پرویز تاکید کرد: پدیده تهیه برق از درخت کاملا متفاوت از آزمایشات معمولی است که با سیب زمینی یا لیمو انجام شده است.
وی یادآور شد: هنوز دقیق معلوم نیست که این ولتاژها از کجا می آیند، اما به نظر می رسد، برخی از سیگنال دهی ها در درختان شبیه به فرایند هایی هستند که در بدن انسان اتفاق می افتد، اما سرعت آن پایین تر است.
پرویز که برق درختان را جایگزین انرژی خورشیدی برای بسیاری از کاربردها نمی داند، ادامه داد: من مشتاق هستم که نتایج این تحقیق را برای بررسی نحوه عملکرد درخت ها در این زمینه آزمایش و بررسی کنم.

http://www.powereng.mihanblog.com/extrapage/post003

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات