برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

ترانسفورمر اندازه گیری قابل نصب بر روی پایه های فشار متوسط ( MOF ) :
این تجهیز عبارت از مجموعه ترانسفورمرهای ولتاژ و جریان در داخل یك تانك فلزی و غوطه ور در روغن می باشد و به منظور سنجش انرژی سه فاز در سطح ولتاژ فشار متوسط مورد استفاده قرار می گیرد . كشورهای آمریكای شمالی ، شرق آسیا و اروپا در گذشته بسته به شرایط آب و هوایی و جغرافیایی و نوع نیاز مشتركین برق از انواع مختلف آن به منظور اندازه گیری انرژی در سطح فشار متوسط به صورت هوایی استفاده كرده اند.
با توجه به عوامل مختلف در این روش ، نوع روغنی و دارای بوشینگ مشترك دو جداره برای ورود و خروج جریان ، انتخاب و مورد استفاده قرار گرفته است. با توجه به تطبیق نسبی پتانسیل هادی های ورود و خروج جریان ، از یك بوشینگ دو جداره مشترك برای هر فاز استفاده شده است .

مزیت نوع روغنی نسبت به نوع رزینی ، راحتی تعمیرات و رفع اشكال آن می باشد ، در حالیكه نوع رزینی عملاً غیرقابل تعمیر می باشد .

از آنجا كه معمولاً بعد از گذشت مدتی از برقراری انشعاب تعدادی از مشتركین درخواست افزایش دیماند انشعاب خود را می نمایند ، ترانسفورمر اندازه گیری انتخاب شده دارای دو رنج جریان می باشد كه معمولاً در ابتدای نصب با توجه به مقدار توان درخواستی ، رنج پایین جریان اولیه انتخاب می گردد و رنج بالای جریان به صورت رزرو برای افزایش دیماند مشترك ( تا دو برابر دیماند اولیه ) در نظر گرفته می شود.
با استفاده از ترانسفورمر مجتمع ولتاژ و جریان MOF ، از آنجا كه قسمت اعظم سیم بندی و اتصالات در داخل تانك ترانسفورمر قرار می گیرند امكان دسترسی ، دستكاری و بروز خطا در سیم بندی به نحو قابل ملاحظه ای كاهش می یابد و با توجه كلاس بالای دستگاه دقت اندازه گیری افزایش می یابد .

 

از جمله مهمترین مزایای این طرح می توان به موارد زیر اشاره كرد :
الف ) قیمت تمام شده كمتر ساختمان پست :
برای هر متر مربع فضای سرپوشیده پست زمینی ( بدون تجهیزات ) در حال حاضر هزینه گزافی در بر خواهد داشت كه با در نظر گرفتن ابعاد مورد نیاز جهت ساخت پست زمینی ( 8*6 ) متر با زیر زمین ، احداث ساختمان پست پاساژ با مساحت 96 متر مربع جهت تحویل برق به صورت ولتاژ اولیه نیازمند صرف هزینه های سنگین تری خواهد بود. در حالیكه احداث پست هوایی اندازه گیری انرژی ، هزینه ساختمانی در پی نخواهد داشت .
ب ) قیمت پایین تجهیزات مورد استفاده :
هزینه تجهیزات اندازه گیری و دیگر تجهیزات مورد استفاده در طرح واگذاری انشعاب فشار متوسط به طریق هوایی بسیار پایین تر از هزینه تجهیزات مورد استفاده در طرح پست پاساژ می باشد.
ج ) فضای كمتر مورد نیاز :
برای احداث ساختمان پست های زمینی علاوه بر مشكلات اجرایی ، مسائل و مشكلات حقوقی و نیز معضلات مربوط به تعیین محل ، ابعاد پست و نحوه واگذاری و ... در بر داشت. معمولاً انجام تشریفات تحویل زمین پست یكی از معضلات واگذاری انشعاب به متقاضیان دیماندی بود كه در حال حاضر طرح واگذاری انشعاب به طریق هوایی ، فضایی جهت احداث پست نیاز ندارد.
د ) نزدیكی به مركز ثقل بار :
به جهت كاهش تلفات انرژی دریافتی ، بسیاری از متقاضیان علاقمند هستند كه ترانسفورماتور مبدل در مركز ثقل بار نصب گردد ، از طرفی چون به لحاظ امكان دسترسی سریع به تأسیسات برق ، شركتهای توزیع علاقمند هستند پست های ساختمانی در كنار معابر عمومی قرار گیرند ، لذا جداسازی نقطه تحویل برق از مركز ثقل بار قبلاً میسر نبود ولی واگذاری انشعابات دیماندی با ولتاژ اولیه به صورت هوایی این امكان را به ما خواهد داد كه نقطه تبدیل برق را به نزدیكترین محل مركز ثقل بار انتقال دهیم.
ه ) تعمیر و نگهداری ساختمان پست زمینی :
همه ساله هزینه های نگهداری و سرویس پست های توزیع بودجه مشخصی را به خود اختصاص می دهد . این در حالی است كه هزینه سرویس و تعمیرات پست های هوایی به مراتب كمتر از هزینه سرویس و نگهداری پست های زمینی می باشد.

منبع:http://electric-safety.blogspot.com/2008/06/mof.html

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic