برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)


در پی بروز زلزله و سونامی هولناك اخیر در ژاپن و برجاگذاشتن ویرانی‌های عظیم و صدها كشته و مفقود، فناوری مدرن این كشور برای ردیابی بازماندگان فاجعه و تعدیل خسارات تا جای ممكن به كمك آنها آمده است.

به گزارش ایسنا، زلزله شناسان همچنان از پیشگویی زمین‌لرزه حتی در بازه‌های زمانی طولانی ناتوانند بنابراین بهترین كار ممكن در حال حاضر توسعه تاكتیك‌های جست‌وجو و نجات پس از زلزله است.

دو منطقه زلزله‌خیز جهان به صورت بسیار جالبی جزء دو قدرت بزرگ مهندسی روباتیك هستند. كشور ژاپن در حلقه آتش اقیانوس آرام واقع شده كه در آن صفحات تكتونیكی اقیانوس آرام و اروپایی‌آسیایی با هم برخورد می‌كنند. این كشور به طور متناوب در خطر زلزله قرار دارد. از این رو به عنوان یكی از قدرت‌های فنی دنیا به ساخت دستگاه‌های خاص مواقع زلزله پرداخته است.

این امید وجود دارد كه دستگاه‌های پیشرفته‌ای مانند آنچه در این گزارش آمده بتوانند آثار تخریبی زلزله را در آینده كاهش دهند.

منطقه دیگر زلزله‌خیز دنیا كالیفرنیای امریكاست است كه محققان آنجا هم به فناوری‌های فوق‌العاده‌ای برای مقابله با اثرات زلزله دست یافته اند.

روبوكو، روبات امدادی اداره آتش‌نشانی توكیو

این روبات برای مكان‌یابی و بازیابی سالم مجروحان از مكان‌های حادثه‌دیده به ویژه محل‌های بمب‌گذاری شده طراحی شده ‌است، اما از آن می‌توان برای حوادث طبیعی نیز استفاده كرد.

این روبات برای مكان‌یابی انسان‌ها از حسگرهای مافوق‌صوت استفاده كرده، سپس به آرامی مجروح را به یك وسیله نقلیه برای انتقال آن به محل امن منتقل می‌كند. روبوكو همچنین از یك كپسول اكسیژن برخوردار است.

روبات هشت متری مارشكل

این روبات بیشتر در بخش جست‌وجو كاربرد دارد. این روبات هشت متری خود را با سیخ‌های نایلونی موتوری به جلو می‌راند.

این روبات تنها می‌تواند چهار سانتی‌متر در ثانیه حركت كند اما در زاویه‌های تیز وارد شده، از شیب‌های 20 درجه بالا رفته و خود را از شكاف‌های كوچك عبور می‌دهد. این روبات از چشمان دوربینی برخوردار است كه می‌تواند تصاویر محل را برای محققان فرستاده و آنها را از موقعیت آگاه كند.

Multimedia\pics\1389\12\Science\654.jpg

روبات امنیتی خزنده

این روبات كه تا حد زیادی به یك تابوت تانك‌شكل تشابه دارد در حقیقت كاربردی كاملا متفاوت داشته و قادر است در هر زمان یك مجروح را به جای امن انتقال دهد. این روبات كه برای اداره پلیس یوكوهامای ژاپن ساخته شده، قادر است یك فرد 113 كیلوگرمی را در یك پوسته ایمنی جابجا كند.

 این روبات خزنده از قابلیت كنترل از راه دور و همچنین از حسگرهایی برخوردار است كه بر جریان خون و سایر علائم حیاتی مجروح نظارت می‌كند.

Multimedia\pics\1389\12\Science\650.jpg

امدادگر اسكیت‌سوار

پرفسور شیگئو هیروسه در موسسه فناوری توكیو دست به ساخت روباتی زده كه زیست‌شناسی ارگانیك را برای شناسایی راه بهتر حمل و انتقال بررسی می‌كند. هنگامی كه این روبات مجبور به حركت در زمین‌های ناهموار می‌شود، پاهای آن برای كار در شرایط خاص هماهنگ می‌شود.

در زمین‌های صاف نیز پاهای آن به صورت چرخ‌دار درآمده و حركت آن را ساده‌تر و سریع‌تر می‌كند.


Multimedia\pics\1389\12\Science\653.jpg

حسگر تنفسی

روبات كوئینس، روباتی كوچك اما كاراست كه توسط موسسه فناوری چیبا ساخته شده است. این روبات از چهارچرخ و شش موتور الكتریكی و همچنین یك بازوی موتوری با قابلیت جابجایی غذا و سایر تداركات برخوردار است.

كوئینس همچنین از حسگرهای مادون‌قرمز و دی‌اكسیدكربن برای تشخیص تنفس و گرمای بدن انسان برخوردار است.

Multimedia\pics\1389\12\Science\649.jpg

  صفحات جانبی

  نظرسنجی

   لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

  آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic