برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

روباتی که احساس را آموزش می‌دهد محققان دانشگاه هرتفورد شایر برای کمک به کودکان اوتیسمی روباتی را ارائه کرده اند که می تواند به عنوان یک همبازی، احساسات، حالتهای چهره و رفتارهای متفاوتی را در کنار زبان به کودکان مبتلا به اتیسم بیاموزاند.

 

 

"ادن سواژنکو" دختربچه اتیسمی 4 ساله ای است که با کمک یک روبات فرا گرفته است نسبت به دیگران از خود واکنش نشان داده و دیگران را در آغوش بگیرد. بازی کردن با این روبات توانسته است موارد بسیاری را در زمینه احساسات و تماسهای فیزیکی به این دختر بچه بیاموزد.

 

"ادن" در پیش دبستانی ویژه کودکان اتیسمی نام نویسی کرده است، جایی که مربیان مدرسه هفته ای یک بار روباتی کودک نما را به مدرسه می آورند تا کودکان با وی بازی کنند.

 

این کودکان که با درجات متفاوتی به این بیماری دچارند، برای 10 دقیقه و در کنار دانشمندی که کنترل از راه دور روبات را به عهده دارد، با روبات بازی می کنند.

 

این روبات کاسپر نام دارد، و به گونه ای برنامه ریزی شده تا بتواند بخندد، اخم کند، لبخند بزند، چشمک بزند و دست تکان دهد. روبات موهای تیره ای داشته و کلاه بیسبالی به سر دارد. کاسپر توسط دانشمندان دانشگاه هرتفورد شایر ساخته شده است و دو هزار و 118 دلار قیمت دارد.

 

نسخه های متعددی از کاسپر وجود دارد، برای مثال یکی از انواع بسیار پیشرفته آن می تواند نینتندو بازی کند، کاسپر هنوز در مرحله آزمایشی به سر می برد و محققان امیدوارند بتوان روزی این روبات را با قیمت چند صد دلار به تولید انبوه برسانند.

 

به گفته "بن روبینز" کودکان اتیسمی به دلیل عدم توانایی در شناسایی حالتهای چهره افراد، نمی توانند به خوبی از خود واکنش نشان دهند و از این رو روباتها در آموزش دادن به این کودکان کاربردی ترند زیرا قابل پیش بینی تر بوده و به دلیل محدودیتهایی که در حالات چهره آنها وجود دارد، کودک در ترجمه این حالتها گیج نخواهد شد.

 

کاسپر توانایی های محدودی دارد، این روبات می تواند خود را معرفی کرده و از کودک بخواهد تا با هم بازی کنند. زمانی که پاها و پهلوهای کاسپر لمس شوند روبات می خندد، می تواند بازوهایش را بالا و پایین ببرد و یا صورت خود را با دستهایش پوشانده و گریه سر دهد. این رفتار به زمانی تعلق دارد که کودک ضربه سختی به کاسپر وارد کند.

 

بر اساس گزارش AP، کاسپر با کمک گرفتن از این توانایی ها می تواند به کودکان اتیسمی احساسات و زبان را بیاموزد. برای مثال زمانی که کاسپر در موقعیتی خاص می خندد، کودکان مفهوم خندیدن و دلیل آن را کشف خواهند کرد. محققان دانشگاه هرتفوردشایر امیدوارند بتوانند از این روبات برای کمک به کودکانی که به دیگر بیماری ها از قبیل سندروم داون مبتلا هستند، استفاده کنند.

منبع: کنجکاو

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات