برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

اشلون "Echelon" چیست؟

 
مردم آمریكا سالهاست به نگاههای بی پروایانه میلیونها ابزار جاسوسی در زندگی خصوصیشان عادت كرده اند. آمریكاییها سالهاست كه می دانند اگر كتابهای فهرست سیاه اف بی آی را از كتابخانه ای امانت بگیرند یا از كتابفروشی ای بخرند، نام و مشخصات آنها، خود به خود، در اولویتهای حساسیت برانگیز اف بی آی قرار می گیرد.


اما مردم جهان هم از این حضور ناخوانده آمریكاییها در حریم خصوصیشان آزرده خاطرند. در 23 فوریه سال 2000 میلادی، پارلمان اروپا گزارش تكان دهنده ای را منتشر ساخت كه جهانیان را در هاله ای از حیرت فرو برد. در این روز، به دنبال اختلافات تجاری اتحادیه اروپا با آمریكا، پس از شصت سال، پروژه جاسوسی سری «اشلون» (ECHELON) فاش شد.

اشلون نام رمز یك سیستم جاسوسی جهانی است كه آژانس امنیت ملی آمریكا (NSA) آن را طراحی كرده است و علاوه بر آمریكا، كشورهای انگلیس، كانادا، استرالیا و نیوزیلند در آن شركت دارند.

طبق آخرین گزارشها، سیستم جاسوسی اشلون از 120 ماهواره ارتباطاتی، اكتشافی و نظارتی تشكیل شده كه در مدارهای ثابتی دور زمین می گردند. علاوه بر این ماهواره ها، تعداد بسیار زیادی گیرنده های زمینی، در نقاط مختلف دنیا نصب شده است تا نقاط كور ماهواره ها را پوشش دهند.

این ماهواره ها و گیرنده ها وظیفه دارند روزانه حدود سه میلیارد تماس تلفنی، فاكس و ایمیل را ذخیره كرده، به رایانه های مادری كه در این پنج كشور وجود دارند، انتقال دهند. این اطلاعات پس از ترجمه خودكار به زبان انگلیسی، تحت یك پردازش محتوایی دقیق قرار می گیرد. نرم افزارهای قدرتمند اشلون به فهرستی از واژه های كلیدی مجهزند كه در صورت یافت شدن هریك از آن واژه ها در متن گفتگوهای تلفنی یا فاكس و ایمیل، پرونده ویژه ای برای آن اطلاعات تشكیل می شود و با تحلیل محتوای بقیه مطالب آن پرونده، میزان اهمیت خبر ذخیره شده مشخص می شود و به آژانس اطلاعات امنیت ملی آمریكا ارسال می گردد تا اقدامات جاسوسی بعدی درباره آن صورت گیرد.

بیشترین توجه سیستم اشلون به كشورهای اروپایی است. شكل ابتدای این سیستم جاسوسی، در سال 1948 میلادی شكل گرفته است.در آن سال، پنج كشور آمریكا، انگلیس، كانادا، استرالیا و نیوزیلند تصمیم می گیرند برای مبارزه با نفوذ شوروی، پیمان جاسوسی «اوكوسا» (UKUSA) را به امضا برسانند.

سیستم جاسوسی جهانی اشلون فرزند این پیمان محرمانه شصت ساله است.
هیچیك از مقامات آمریكایی حاضر نشدند با فرستادگان ویژه پارلمان اروپا دیدار كنند و درباره سیستم اشلون، توضیحات بیشتری بدهند.نكته جالبتر اینجاست كه یكی از اهداف مهم این سیستم بسیار پیچیده جاسوسی، یافتن اسامه بن لادن بوده است. پروژه ای كه بیش از چهار سال است، به شكست انجامیده است.


اشلون echelon
اشلون چگونه عمل میکند ؟
این كلید واژه مبادله شد بلافاصله سیستم اصلی فعال شده و اقدامات بعدی را انجام می دهد. این كلید واژه از كد ها و كلمات رمز خاصی پیرویی می كند.

اتحادیه اروپا بر اساس گزارش های منتشر شده بواسطه وجود اشلون ضررهای مالی بسیاری را متحمل شده است. با این حال بسیاری از كشور ها از اطلاعات اشلون به نفع خود استفاده می نمایند. حوزه فعالیت اشلون بسیار گسترده است. این شبكه تار گونه در مسایل سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی و ... مهارت داشته ولی نقطه توجه و تمركز آن بیشتر بر روی مسایل صنعتی و تجاری در حوزه اقتصاد می باشد.

امروزه فعالیت سیستم جمع آوری اكترونیك اشلون برای همه آشكار گردیده است و اكثر كشورها در جهت مقابله با آن دست به اقداماتی زده اند . شاید بتوان یكی از راه های مقابله با آن را دقت در برقراری ارتباطات دانست. اما فرهنگ سازی و دادن اطلاعات كامل تر در خصوص اشلون خود باعث افزایش آگاهی های جامعه جهانی می تواند شود.

برای اولین بار اطلاعات درباره سیستم “اشلون” اواخر سال‎های 1990 پخش شد. یكی از نشریات آمریكایی مطلبی درج كرده بود كه ایالات متحده در چارچوب همكاری با بریتانیا، كانادا، استرالیا و نیوزلند به ایجاد شبكه جهانی استراق سمع و تحلیل اطلاعات و داده‌های همه وسایل الكترونیكی اعم از انواع تلفن، فكس، اینترنت و ایمیل، پرداخته است. سیستم های ارتباطات كابلی كه بر روی بستر دریا بین قاره‌ها ساخته شده‌اند، مورد توجه این سیستم قرار گرفت. بعد از انتشار این اطلاعات، كاخ سفید و شركای آن در زمینه جاسوسی الكترونیكی جهانی رسماً به وجود سیستم “اشلون” اعتراف كردند.

این سیستم كه در سال‎های جنگ سرد ایجاد شده بود، مخصوص نظارت بر اتحاد شوروی، كشورهای عضو پیمان ورشو و دولتهایی كه به اردوگاه سوسیالیستی گرایش داشتند، بود. اما امكانات آن برای كسب اطلاعات نه فقط نظامی بلكه اقتصادی و جاسوسی-سیاسی و دیپلماتیك- صنعتی و نیز نظارت بر سازمانها و اشخاص كافی بود. “اشلون” شامل حدود 120 ماهواره ارتباطات، اكتشافی و نظارتی مستقر در مدارهای ثابت دور زمین است. طبق اطلاعاتی كه به مجمع پارلمانی اروپا ارائه شد، بسیاری از ماهواره‌های تجسسی مشغول استراق داده‌ها از كانالهای ارتباطی نه تنها روسیه بلكه اتحادیه اروپا هستند.

جمع‌آوری اطلاعات الكترونیكی در سراسر كره زمین صورت می‎گیرد. ایالات متحده، آمریكای لاتین، آسیای مركزی و چین شمالی را كنترل می‌ كند. اروپا، قسمت غربی روسیه تا اورال و آفریقا در عرصه مسئولیت انگلیس قرار دارد. استرالیا مشغول استراق سمع مكالمات از منطقه جنوب شرق آسیا و چین جنوبی است. زلند نو در منطقه اقیانوسیه فعالیت می ‌كند.اطلاعات به دست آمده به حافظه مدرنترین رایانه های موجود در مركز بررسی اشلون ارسال و پیاده می شود.

این اطلاعات از “دیكشنریهای اشلون” رد می شود كه شامل پایگاههای كلمات كلیدی كه این پایگاهها هر ماه در حال نوسازی مرتب است. این پایگاه واژه ها شامل اسامی افراد، ناوها، سازمانها و كشورها و یك سری اصطلاحات ویژه است. شماره تلفن و فكس، آدرس ایمیل در اینترنت كه به اشخاص، تجار، سازمانها یا سرویسهای دولتی تعلق دارند، حكم كلید رمز را دارند. با استفاده از مجموعه معین كلیدها می توان اطلاعات ارزنده را كشف كرده و اطلاعات بی ارزش را بیرون انداخت.

تجهیزات ویژه “اشلون” قادر است به طور اتوماتیك موضوع اطلاعات دریافت شده را طبقه بندی كند. دور كامل پردازش گزارشها از پیاده كردن ماشینی سخن شفاهی تا ترجمه اتوماتیك از بیش از 100 زبان، استخراج می شود. سیستم “اشلون” همچنین دربرگیرنده ناوهای تجسسی و ایستگاههای گیرنده‎ای است كه به سازمانهای عضو پروژه )اداره ارتباطات وزارت دفاع استرالیا، دفتر ملی امنیت زلاند نو و اداره ارتباطات بسته كانادا) تعلق دارند.

از این طریق پذیرش و انتقال اطلاعات پردازش شده صورت میگیرد
به گزارش خبرگزاری‎های خارجی، با كمك “اشلون” نظارت بر بیش از 10 خط تلفن متعلق به خالد شیخ محمد، بالاترین مقام‎هم رده با بن لادن، صورت گرفت. اطلاعات به دست آمده همراه با اطلاعات به دست آمده از مأموران اجازه داد كه این شخص را دستگیر كنند.

كشورها و سازمانهای مختلف مدافع حقوق بشر مكرراً آمریكایی‎ها و شركای آنها را به استفاده غیر تخصصی از این وسایل نیرومند متهم كرده اند. آنها مدعی هستند كه این ابزار در جهت جاسوسی اقتصادی، صنعتی، سیاسی و دیپلماتیك، استراق سمع مكالمات خصوصی و نظارت بر مكاتبات الكترونیكی خصوصی مردم فعالیت می كند.

ولی این اتهامات دارای مدرك و سند قابل توجه و محكمه پسندی نیست. در پارلمان اروپا حتی جلسه ویژه ای در این مورد تشكیل شد. كمیسیونی كه مخصوصاً تشكیل شد، خاطرنشان كرد كه در اتحادیه اروپا قوانینی وجود ندارد كه فعالیت این گونه سیستمها را مقرر كند. این كمیسیون پا را فراتر از حدود بحث درباره كاربرد مشروع این سیستم نگذاشت.

آمریكایی‎ها به استفاده گسترده از سیستم استراق جهانی داده ها ادامه می دهند تا طیف وسیع مسایل و از جمله مبارزه با گسترش مواد مخدر را حل كنند. در حال حاضر یكی از جهات اساسی فعالیت این سیستم، مقابله با تروریسم جهانی و جستجوی رهبران و فعالان القاعده و سازمانهای تروریستی دیگر است.

احتمال دارد كه عملیات تروریستی در مادرید كشورهای اتحادیه اروپا را به شركت در سیستم اكتشافی الكترونیكی جهانی سوق دهد. زمان نشان خواهد داد این سیستم تا چه اندازه‎ای به برطرف كردن تروریسم كمك خواهد كرد. اما ادامه انفجارها نشان داد كه سیستمهای عظیم الكترونیكی هنوز نتوانسته است جایگزین مطمئنی برای شیوه های قدیمی مبارزه با چریكها یعنی استفاده از مأموران نفوذی باشد.
http://www.iranhall.com/news/shownews/17939/اشلون-

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic