برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

احتمالا شما هم درباره زباله های اتمی یا پسماندهای ناشی از یک واکنش هسته ای چیزهایی شنیده اید. یه مطلبی در این مورد نوشتم که امیدوارم به دردتون بخوره...

خود فلز اورانیوم مقداری پرتوزایی طبیعی دارد. این مقدار بسیار اندک بوده و تشعشعات و پرتوهایی که از آن خارج می شوند ، در حد خطرناکی نیست. تنها در صورت تماس مداوم است که ممکن است اثرات ناخوشایند و بیماری ببار آورد.

اما همین فلز اورانیوم پس از آنکه مورد شکافت اتمی قرار گرفت تبدیل به مواد دیگری میشود که برخی از آنها به شدت پرتوزا هستند. خواه این شکافت در رآکتور اتمی انجام شود ، خواه در بمب اتم و خواه در آزمایشگاه. این مواد که عناصری چون رادیوم و کریپتون در آن به مقدار فراوان وجود دارند بسیار بسیار فعال و پرتو زا هستند. حتی لمس آنها برای چند ثانیه میتواند عوارض مرگباری به بار آورد.

دانشمندان و تکنسین های نیروگاه اتمی برای خارج کردن میله های سوختی از درون رآکتور و قراردادن آنها در محفظه های بسیار محکم و غیر قابل نفوذ ار ربات و دوربین مدار بسته استفاده می کنند. این میله های سوختی پس از مرحله سرد شدن (که ممکن است تا چند روز طول بکشد) به دقت در بسته های محکم و نفوذ ناپذیر قرار گرفته و سپس وارد یک کانتینر فولادی بسیار ضخیم و ضد زنگ و ضد ضربه میشوند.

دفن این زباله ها که تا هزاران سال به شدت پرتو زا و کشنده هستند تابع مقررات بسیار سخت و بسیار پیچیده ای است. آنها عموما به صورت ذرات ریز در آمده و با شیشه مذاب مخلوط میشوند. سپس در یک بشکه قطور فولادی بسته بندی شده و آنها نیز به نوبه خود در لایه های ضد پوسیدگی و ضد نفوذ قرار می گیرند. حمل این مواد با اسکورت های ویژه امنیتی پلیس و حتی ارتش همراه است. زیرا چنانچه این مواد بدست تروریسها بیفتد میتواند فاجعه به بار آورد و حتی زندگی روی کره زمین را مختل کند. کافی است یکی از این بسته ها پوسیده شده و وارد طبیعت گردد. ممکن است آبزیان را آلوده نماید. نه ببخشید ممکن نیست ؛ بلکه حتما چنین می کند. در نتیجه پرندگان و در مرحله بعد گوشتخواران را نیز آلوده می کند. مرحله بعد آب های کره زمین است و در نتیجه نابودی.

بسته های ضایعات اتمی ، سپس در لایه های عمیق زمین همچون گنبدهای نمکی که تا قرنها تغییر نمیکنند انباشه میشوند. در بسیاری از کشورها به واسطه همین پسماندهای اتمی گروههای طرفدار محیط زیست با تاسیس نیروگاههای اتمی مخالفت می کنند.

اگر یک دولت افراطی و یا یک گروه تروریستی بخشی از این مواد آلوده کننده و پرتوزا را به صورت بمب منفجر نماید می تواند باعث مرگ و میر گسترده و اختلال در زندگی همه مردم جهان شود.

  بمب کثیف چیست ؟   

در باره بمب های اتمی پیشتر نوشتیم. این روزها از هر کس که بپرسید درباره بمب اتم چیزی میداند. زیرا جنجال ناشی از پرونده هسته ای ایران (و در پی آن تحریم کشور) باعث شده تا تبلیغات زیادی درباره بمب اتمی انجام شود.

اما بمب کثیف چیست ؟

از زمان اختراع مواد منفجره تاکنون تلاش زیادی برای افزایش توان تخریبی و کشتار این سلاحها صورت پذیرفته. از جمله انتشار باکتری و میکروب های کشنده و یا مواد شیمیایی توسط انفجارهای ساده.

از جمله ژاپنی ها در جنگ دوم بر سر مردم چین کک های حاوی میکروب طاعون می انداختند. این کک ها در ظروف مخصوص ساکی به نحوه مخصوصی بسته بندی شده بودند!

اما بمب کثیف در واقع منظور ترکیب کردن زباله های هسته ای مثلا پسماندهای نیروگاه اتمی با قدرت انفجاری یک بمب معمولی است. تصور کنید یک موشک میان برد بالستیک به جای ۸۰۰ کیلوگرم مواد انفجاری ۵۰۰ کیلوگرم حمل کند و ۲۰۰ کیلوگرم بقیه را زبالههای بسیار خطرناک اتمی که تشعشعات مرگبار دارند حمل کند.

چنین انفجاری ضمن آنکه از نظر تکنولوژیکی بسیار ساده است ، بسیار میتواند مخرب باشد و یکی از کشنده ترین سلاحههای کشتار حمعی به حساب می آید.

این خطر وجود دارد که این گونه تسلیحات توسط تروریستها و بر ضد امنیت جهانی بکار روند. هیچ کس نمیتواند بگوید که ابعاد چنین فاجعه ای تا کجا خواهد رفت.

اگر دولتهای جهان سوم که نظارت کمتری بر تسلیحات خود دارند به پسماند های اتمی و یا سوخت بمب اتمی دسترسی پیدا کنند ، چنین خطراتی منتظر جهان و امنیت آن خواهد بود.

   بمب اتمی چگونه ساخته می شود؟   

با شنیدن اخبار مربوط به مسایل هسته ای ممکن است از خودتان پرسیده باشید که چرا تولید و ساخت بمب اتم این قدر مشکل است ؟
و یا روش تولید بمب اتم چیست ؟

بمب اتم یا همان بمب هسته ای محصولی است که تا کنون تنها چند کشور انگشت شمار موفق به ساخت آن شده اند. دلیل آنهم پیچیدگی و حساسیت فوق العاده فرآیندهای ساخت آن است.
عنصر اورانیوم که در طبیعت به مقدار قابل ملاحظه ای وجود دارد بسیار شبیه به سرب است. البته سنگین تر و محکم تر.
استحکام آن نزدیک به فولاد و رنگ آن نزدیک به آلومنیم است. در فرآیند غنی سازی که یک فرآیند پیچیده و سخت فیزیکی - شیمیایی است عیار نوع مفید آن را که در حال عادی 3 در 1000 است به 900 در هزار می رسانند.
اکنون باید 20 کیلوگرم از این عنصر سنگین را ذوب کرده و به شکل نیمکره قالب گیری نمایند. این نیمکره با تاباندن اشعه های اتمی (ذرات نوترون) متلاشی می شود.
در بمب اتمی بر خلاف دیگر انواع بمب ها ؛ گاز آزاد نمی شود. بلکه تابش و ذرات اتمی آزاد می شود.
خود لاشه بمب هسته ای بر اثر حرارت بخار می شود.
از آنجا که کشور ما ایران نیز خیلی دوست دارد که همواره جزو انگشت شمار کشور هایی باشد که یک چیز خاص دارند ، لذا برنامه های اتمی وسیعی را آغاز نموده است.
البته به گفته دولتمردان ما این برنامه ها تنها برای تولید انرژی مورد استفاده خواهند بود.
بهر حال بمب اتمی معمولا در یک محفظه فولادی محکم و ضخیم قرار می گیرد. به همین دلیل حمل آن نیازمند هواپیماهای تنومند و چالاک و یا موشکهای دوربرد قوی است.
موشک شهاب 3 ایران توان حمل کلاهک اتمی را در حالت پایه ندارد. اما نوع تقویت شده آن به نظر میرسد که توان حمل کلاهک اتمی داشته باشد. همچنین موشک شهاب 4 نیز توان حمل کلاهک اتمی و ماهواره را دارد.
این موشک (شهاب 4) هنوز توسط ارتش ایران آزمایش نشده است.

بمب هیدروژنی چگونه کار می کند ؟   

بمب هیدروژنی چگونه کار می کند ؟
ممکن است این تصور در شما نیز باشد که مخربترین بمب یا اسلحه دنیا بمب اتمی است.
این تصور چندان هم دور از واقعیت نیست زیرا بمبهای اتمی فراوانی در جهان وجود دارند. که نیمی از آنها برای ذوب کرده خاک سطح زمین کافی است !

خوب است بدانید بمب های اتمی جهان میتوانند 50 بار کره زمین را غیر قابل زندگی کنند !
اما توانمندتر از بمب هسته ای (اتمی) بمب هیدروژنی است.

بمب اتمی از یک فرآیند شکافت هسته ای نیرو می گیرد ولی بمب هیدروژنی از گداخت هیدروژن نیرو می گیرد. یعنی مشابه فرآیندی که در خورشید اتفاق می افتد.
برای رساندن هیدروژن به دمایی که در آن همجوشی (گداخت) صورت گیرد از یک بمب اتمی کوچک استفاده می شود. یعنی بمب اتمی چاشنی بمب هیدروژنی است.
در جهان تنها کشور ایالات متحده آمریکا از تکنولوژی بسیار پیچیده بمب هیدروژن برخوردار است.
هنگام یک انفجار اتمی یا هیدروژنی ابر در آسمان ناگهان ناپدید میشود زیرا تبخیر می گردد! دمای محیط چنان بالا میرود که پیش از رسیده امواج انفجاری چیزهای سوختنی خود به خود شعله‌ور می شوند.
نخستین بمب اتمی جهان در هیروشیما منفجر گردید و به پایان جنگ جهانی دوم انجامید. حدود 60 سال پیش.

بمب اتمی چیست ؟

بمب هیدروژنی چیست ؟

تا قرنها اتم جزء شکافت ناپذیر ماده تصور میشد. اما در قرن گذشته اتم نیز شکافته شد.
شکافته شدن اتم که با تاباندن ذرات اتمی به هسته اتم انجام میشود مقدار فراوانی انرژی آزاد میکند.
زیرا مقدار اندکی از ماده به انرژی تبدیل میشود. در هیروشیمای ژاپن یک گرم فلز به انرژی تبدیل شد!!
واحد قدرت بمب اتمی کیلو تن است. یک کیلو تن یعنی یک هزار تن ماده
TNT
. یک بمب معمولی اتمی 10 تا 15 کیلوتن قدرت دارد.
بمب های بزرگ اتمی ممکن است تا 50 کیلو تن (پنجاه میلیون کیلو گرم تی ان تی ) قدرت داشته باشند.
بزرگترین و مخرب ترین بمب جهان بمب هیدروژنی است.
این بمب از تکنولوژی گداخت هیدروژن (همجوشی) استفاده میکند و در آن هیدروژن به هلیوم تبدیل میشود . محیط اطراف به خاکستر !
قوی ترین بمب جهان که تاکنون توسط ارتش آمریکا آزمایش شده است 58 مگاتن قدرت داشته است.
یعنی به اندازه 1000 بمب اتمی !
یا به عبارت دیگر به اندازه 58 میلیون تن دینامیت. خودتان تصور کنید 58 میلیارد کیلو دینامیت یعنی چه.
انفجار بمب اتمی در شعاع چندین متر همه چیز را بخار میکند. در شعاع چند صد متر همه چیز گداخته میشود.
حتی ابر در آسمان نا گهان ناپدید میشود. زیرا تابشهای پرقدرت آلفا / بتا و گاما ذرات ابر را ناگهان تبخیر می نمایند.

 

 

از سال 1954، آلودگی فزآینده ای در خاک ها توسط  نوکلئیدهای رادیو اکتیو وجود دارد. اینها عناطر طبیعی اند یا تولید شده فنی اند که با هسته های ناپایدار که به طور خود بخودی ترکیباتشان را از طریق تجزیه رایوکتیو، در سریهای متوالی واکنشهای هسته ای تغییر می دهند، و نهایتاً منجر به آرایش  پایدار می شوند. تجزیه هسته ناپایدار براساس مکانسیم های زیر صورت می گیرد:

تجزیه گاما: نشر اشعه گاما

تجزیه آلفا: نشر ذرات آلفا

تجزیه B بتا: نشر الکترون با نوترون هسته ای

به دام افتادن الکترون(جاذبه ی الکترونی): به دام افتادن الکترون با پروتون هسته ای

نشر پوزیترون: نشر پوزیترون توسط پرتون هسته ای

     نرخی که در آن هسته های یک نمونه تجزیه می شود به عنوان فعالیت هسته رادیو اکتیو شناخته می شود. اگر N، تعداد هسته های موجود در نمونه در یک زمان مشخص باشد، فعالیت آن، R به صورت R=dN/dt مشخص می شود.

     در واحد  SI میزان اکتیویته بعد از هنری بکرل نامیده است، کسی که رادیو اکتیویته را در 1986 کشف کرد:

1Bccquerel: 1Bq= 1 event/s

     در عمل، با توجه به اینکه میزان فعالیت بسیار زیاد است، تقریباً از واحد مگا و گیگا بکرل استفاده می شود.

Lcurie= 1Ci= 3/7×1010 events/s= 37 GBq

یک کوری تقریباً یک گرم رادیوم (88Ra)می باشد. اکثر مواد رادیو اکتیو ماهیتاً به صورت اعضای 4 سری رادیو اکتیو وجود دارند، که هر سری شامل توالی از تولیدات دختراست که نهایتاً از یک هسته والد مجزا شده اند. دلیل اینکه تجزیه آلفا عدد جرمی هسته ها را به 4 کاهش می دهد نیز این است بر این اساس، هسته های عدد جرمی:

N4= (عدد جرمی) A

که n یک عدد صحیح است که در محل تجزیه با مواد دیگری در حالت نزولی اعداد قرار می گیرد همان حالت برای هسته های جرمی می باشد:

A=4n+1 , A=4n+2 , A=4n+3

     این اجازه می دهد که دقیقاً 4 سری بعد از هسته های والدشان را داشته باشند.

     بجز منابع مصنوعی رادیو اکتیویته در خاک ها، منابع طبیعی رادیو نوکلوئیدها مانند تششع کیهانی یا تششع زمینی ناشی از تجزیه رادیو اکتیو از مواد در پوسته زمین نیز می باشند که همگی به نشر تششع کمک می کنند. تخمین زده می شود که نشر رادیواکتیو طبیعی از خاک ها شدیداً در طی 200 سال گذشته افزایش یافته است که از زمانی که شروع تکامل صنعتی بود این افزایش اساساً به دلیل جابجایی رسوبات در پوسته فوقانی زمین توسط فعالیت های معدنی، ساختن جاده و سایر فعالیت های ساختمانی می باشد. هم چنین فعالیت های صنعتی مانند تولید سیمان و صنایع تیمار فلزات، آزاد سازی رادیو نوکلیدها را به جو و سطح بالای خاک شدت بخشیدند.

     کم و بیش حوادثی از پراکندگی رادیو اکتیویته در مناطق مشخص مشاهده شده است که به دلیل جذب طبیعی ذرات رادیو اکتیو توسط انسان و موجودات زنده از طریق آب، هوا و مواد مغذی می باشد.  شدت تابش (تابش حاصل از منابع طبیعی) در یک منطقه مشخص معمولاً به شرایط جغرافیائی و نیز ارتباطات توپوگرافی که در آن منطقه شایع است بستگی دارد. اگرچه آلودگی خاک به طور مصنوعی رادیواکتیویته را از طریق حمل و نقل، انتقال، آزمایشات و بکارگیری مواد هسته ای  در صنعت و ابزار آلات جنگی تولید می کند. منابع اصلی انرژی هسته ای ، تست های اتمی فعالیت های جنگی و حوادث هسته ای اند هسته ای اند.

      تست کردن ابزار هسته ای اتمی نیز به آلودگی محیط با رادیو نوکلیدها کمک می کند و بسیار شدید می باشد 

http://environmentearth.mihanblog.com/post/36

زلزله ژاپن پرقدرت‌ترین زلزله دنیا از زمانی که دستگاه‌های لرزه نگاری وجود دارند معرفی شده است.

زلزله حدود 9ریشتری ژاپن علاوه بر تغییرات روی پوسته زمین، باعث کاهش زمان 24 ساعته شبانه‌روز به میزان 1/8 میکرو ثانیه در 24 ساعت شده است.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، جزیره ژاپن حدود 8 فوت جابه‌جا شده است و همچنین محور زمین نیز بیش از 10 سانتی‌متر جابه‌جا شده است. پس از آنکه زلزله ژاپن به سیستم‌های خنک‌کننده نیروگاه هسته‌ای آسیب زد مقام‌های ژاپنی در تمام واحدهای نیروگاه‌ها حالت فوق‌العاده اعلام کردند. این زلزله شدیدترین زلزله‌ای است که تا‌کنون در ژاپن ثبت شده و گفته می‌شود دولت ژاپن هزاران نیروی نظامی، صدها هواپیما و ده‌ها کشتی را روانه مناطق زلزله زده کرده است.

انفجار یک بمب موجب آزاد شدن مقادیر زیادی مواد رادیواکتیو می‌شود. این عناصر در حال تشعشع همیشگی هستند و از خود اشعه گاما، ذره بتا و نوترون‌ها را خارج می‌سازند که قادرند زیان‌های جبران‌ناپذیری را سبب شوند.

در ژاپن کسانی که در فاصله 500 تا 1200 متری مرکز انفجار بمب‌های آمریکایی در خانه‌های چوبی به‌سر می‌بردند و از سوختگی و زخم‌های شدید و مرگ در امان مانده بودند پس از 2 هفته مبتلا به ریزش موی سر، تب، اسهال، خونریزی زیرجلدی و مخاط، خونریزی لثه‌ها و اعضای درونی و کم شدن تعداد گلبول‌های سفید خون شده و در ظرف یک هفته جان سپردند.

مواد رادیواکتیو به‌طور کلی سمی هستند. این مواد برای حیات ضرر دارند. یعنی به انحای مختلف در سطح بسیار بسیار بالا ایجاد مسمومیت می‌کنند و در نهایت وارد بدن انسان که می‌شوند، حتی اگر شخص مسموم زنده بماند، باعث تغییرات ژنتیک در فرد می‌شوند. یعنی اینکه مولکول‌ها را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند و باعث جهش یا تغییرات ژنتیک می‌شوند.

مهم‌ترین مسئله‌ای که مواد رادیواکتیو ایجاد می‌کنند، تغییرات ژنتیک است. در اطراف رآکتورهای اتمی اگر دقت و احتیاط نشود، مثلا می‌بینیم که مارمولک‌هایی با 3 پا، با 2 سر یا مارمولک‌های بی‌دست و پا و انواع قورباغه‌هایی که به‌اصطلاح دفورمه شده و تغییر شکل داده‌اند، پیدا می‌شود. این تغییرات یعنی تغییر در ژنتیک ،ممکن است باعث مسمومیت و مرگ فرد، گیاه و جانور ‌شود. وقتی که در چرنوبیل، در اتحاد شوروی سابق، در رآکتورهای اتمی اختلال ایجاد شد، ما دیدیم که در غرب انگلستان یعنی حدود 5هزار کیلومتر آن‌طرف‌تر به طرف غرب، دولت انگلستان مجبور شد که گوسفندهای بی‌شماری را کشته و دفن کند، چون علف‌های آن منطقه به مواد رادیواکتیو آغشته شده بودند.

مواد رادیواکتیو با حیات روی زمین سازگاری ندارد. تشعشع رادیو اکتیو روی جنین تأثیر می‌گذارد، سلول‌های تناسلی را نابود می‌کند و سبب تغییرات در نسل‌های آینده و تولد نوزادان ناقص الخلقه می‌شود.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، در سال 1950 از 250 کودک 4تا 5 ساله و مادران آنها که هنگام بارداری در معرض تشعشع بمب اتمی قرار گرفته بودند آزمایش به‌عمل آمد، 27 کودک دارای نواقص شدید جسمی (نقص قلب، بسته بودن سوراخ مقعد، انواع بیماری‌های ریوی و مری) و 6 کودک سر بسیار بزرگ داشتند و درک عقلانی آنها کم بود. مادران این کودکان هنگام انفجار بمب در داخل مدار 1200متری بودند. کودکانی که در معرض تشعشع قرارداشتند در رشد جسمی و عقلی آنها نیز اختلالات به‌وجود آمد و هر قدر سن کودک هنگام انفجار کمتر بود اختلال بیشتر در او ظاهر می‌شد.

اثرات جسمی و ژنتیک پرتو‌های رادیواکتیو

اثرات پرتو‌های رادیو اکتیو به 2 قسمت تأثیرات بدنی یا جسمی و تأثیرات ژنتیک تقسیم می‌شود. اثرات اولیه روی سلول‌ها و بافت‌هاست و اثرات بعدی به‌گونه‌های دیگری خواهد بود.

اثرات جسمی اشعه رادیو اکتیو

اثرات بدنی باعث صدمه به سلول‌ها و تغییر آنها می‌شود.
پرتو ی رادیو اکتیو روی تقسیم سلول نیز تأثیر می‌گذارد. تسریع یا کند‌سازی‌ تقسیم سلول بر بافت‌های ابتدایی و جنینی اثر می‌گذارد. صدمه به پوسته سلول، میتوکندری و هسته سلول باعث عملکرد غیرطبیعی سلول می‌شود که موجب رشد بیش از حد و مرگ سلول می‌شود.

در معرض اشعه‌های شدید رادیو اکتیو بودن به‌سرعت، بافت و سلول را تقسیم و تجزیه می‌کند.
برخی از این تأثیر‌ها روی بافت عبارتند از:
- پوست: بیماری‌های پوستی و سرطان پوست.
- دیواره معده و روده: جذب از دستگاه گوارش و ورود به مغز استخوان و در نهایت کم خونی(آنمی)
- رشد جنینی: اثرات پیری زود رس را موجب می‌شود.

آزمایش بمب هیدروژنی در جزایر ژاپن

آزمایش بمب هیدروژنی در جزیره بی‌کی نی در تاریخ اول مارس 1954 و تأثیر تشعشع مواد رادیو‌اکتیو حاصل از انفجار روی ماهیگیران ژاپنی که در فاصله 80 مایلی آن جزیره مشغول صید ماهی بودند، بهترین نمونه است.

عوارض تشعشع ممکن است چند ماه تا چندین سال پس از انفجار بمب ظاهر شود. این عوارض عبارتند از:
کلوئید (Cheloide)، آب مروارید (Cataract)، لوسمی (Lusemie)، سرطان، اختلال در رشد جنین، نابودی سلول نسل و... .
که این عوارض به3 دوره تقسیم می‌شوند:
دوره اول: از هنگامی که انفجار صورت می‌گیرد تا آخر هفته دوم. در این دوره نیروهای حاصل از انفجار به اشکال متفاوت در یک زمان روی بدن انسان تأثیر می‌گذارند (ضربه، سوختگی، تشعشع) که 90درصد کشته‌ها در این مرحله صورت می‌گیرد.

دوره دوم: از ابتدای هفته سوم تا آخر هفته هشتم. در این دوره بیماری تشعشعی با تمام علائم مخصوص خود ظاهر می‌شود و بیماری‌های مرسوم حاصل از تشعشع هسته‌ای از ماه سوم، چهارم و پنجم شروع می‌شود.
تشعشع رادیو اکتیو روی جنین تأثیر می‌گذارد، سلول‌های تناسلی را نابود می‌کند و سبب تغییرات در نسل‌های آینده و تولد نوزادان ناقص‌الخلقه می‌شود.

علت مرگ تمام کسانی که در روزهای اول پس از انفجار تلف شدند سوختگی و زخم‌های عمیق همراه با بیماری تشعشعی بوده است. گلبول‌های سفید خون آنها کم می‌شود، گلبول‌های قرمز و ترومبویست‌ها یا پلاکت‌های خون نیز روبه نقصان می‌گذارند و به همین علت، انعقاد خون و خونریزی‌های مختلف عارض می‌شود. ریزش موهای تن افراد در دوره دوم صورت می‌گیرد و در بیماران خونریزی معده و روده، خونریزی مغز، ریه و مثانه مشهود بوده است.

نتیجه آزمایش مغز استخوان این بیماران به‌صورت زیر است:
- تقلیل فاحش سلول‌های هسته دار گلبول ساز
- از بین رفتن و یا تقلیل فاحش اشکال جوان گلبول‌های قرمز خون
- کم شدن سلول‌های مولد پلاکت

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic