برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

10 باتری جالب که هرگز ندیده‌اید(2)

در مقاله قبلی 5 باتری با طراحی جدید معرفی کردیم. خیلی از این طرح‌ها فقط در حد ایده باقی مانده‌اند و بعضی از آنها به مرحله تولید رسیده‌اند. شما هم اگر ایده‌ای دارید، می توانید در قسمت نظرات ایده خود را بنویسید.

10 باتری جالب که هرگز ندیده‌اید

قبل از پرداختن به ادامه مقاله قبل، نکته‌ای را در مورد افزایش احتمالی قیمت باتری‌های نوت بوک باید مطرح کنیم. بر اساس گزارش digitaltrends کارخانه باتری سونی در قسمت شمال شرقی ژاپن و در ناحیه فوکوشیما قرار دارد. این شرکت پس از زلزله چند هفته قبل ژاپن، کارخانه خود را برای چند هفته به منظور بر طرف کردن مشکلات و سر و سامان دادن به وضعیت کارخانه تعطیل کرده است.

توقف کارخانه باتری سونی به مدت چند هفته موجب کاهش 8 تا 10 میلیونی باتری در بازار جهانی می‌شود و همین امر باعث افزایش قیمت این محصول در این مدت خواهد بود. البته اگر کارخانه‌های باتری سازی دیگر مانند سامسونگ، پاناسونیک و غیره تولید خود را برای مدتی افزایش دهند شاهد افزایش قیمت جدی در بازار نخواهیم بود.

 

و اما 5 باتری دیگر...

6- باتری نمک پاش

این باتری مخصوص اشپزخانه گیک‌ها طراحی شده است. در واقع نمک پاش و فلفل پاشی در طرح و مدل باتری است. اگر به تصویر خوب دقت کنید خواهید دید که تمام جزییات بدنه باتری بر روی بدنه محصول رعایت شده تا هر کسی این نمک‌پاش را با باتری اشتباه بگیرد.

10 باتری جالب که هرگز ندیده‌اید

7- همه سایز باتری در یک باتری

ایده ساخت این باتری به نظرم یکی از موفق‌ترین ایده‌ها خواهد بود. باتری که با چند حرکت دست بتواند از سایز A به سایز D برسد و برای گجت‌های مختلف کاربرد داشته باشد.

بر اساس عکس‌های طراحی آن، ماده اصلی ساخت باتری memoryform نام دارد و با چند حرکت ساده می‌توان در شکل آن تقییر ایجاد کرد. ظرفیت باتری در تغییر شکل ثابت می‌ماند و مقدار آن عوض نمی شود.

10 باتری جالب که هرگز ندیده‌اید

8- باتری کلید دار

می‌دانید که اگر در مدت زمان طولانی از باتری‌ها استفاده نشود، کم کم خاصیت خود را از دست می‌دهند و دشارژ می‌شوند. به همین منظور یک طراح به فکر ساخت بتری کلیداری افتاده که هنگام استفاده نکردن از باتری به کل تمام فعل و انفعالات درون باتری را متوقف می‌کند.

البته به نظر من با توجه به قیمت باتری‌های قلمی، انجام چنین هزینه‌ای مقروم به صرفه نیست.

10 باتری جالب که هرگز ندیده‌اید

 

9- چراغ قوه

همیشه عادت داریم از باتری‌ها در چراغ قوه استفاده کنیم ولی با داشتن این محصول خود باتری‌ها به چراغ قوه‌های کوچکی با نور LED مجهز شده‌اند که روشنایی قابل قبولی ایجاد می‌کنند.

10 باتری جالب که هرگز ندیده‌اید

 

10- باتری آیکون دار

فکرش را بکنید که باتری‌ای با بدنه آیکون باتری گجت‌ها داشته باشید. هر قدر از عمر و ظرفیت باتری کم شود، روی بدنه آن نمایش داده می‌شود. به نظرم اگر میزان ساعات باقی مانده هم روی بدنه نمایش داده می‌شد، جالب بود.

10 باتری جالب که هرگز ندیده‌اید

________________________________________

6) Salt&Pepper Cell by Antrepo Design Industry

A part of the “I’m not product series”, the D size battery Salt&Pepper Shakers are a playful take on the real thing. It is a very clever design that includes minute details like the indicative power strip on the sides, which correlate to the amount of spices left in the shakers.

7) AtoD Rechargeable Battery by Pyeong Joo Goh, Jong Seung Choi & Ji Soo Hong

One size fits them all, presenting the AtoD Rechargeable Battery, which goes from AA to C to D sizes in a jiffy! The body is constructed out of Memory Foam and can be squeezed to any size. I simple adore its versatility.

8) Switch Battery by Ren Tong & Luo Jie

We all know that unused batteries lose their charge overtime, although it’s a slow process. Nevertheless, if we were to add a switch to the battery just to prevent the current loss, wouldn’t the planet be a happier place? Of course, it would!

9) Lighting Battery by Lu Yi

Innovative AA & AAA batteries that include a minitype LED within the body, that converts it to a handy flashlight! I’d love to see a working prototype of this.

10) Icon Battery by Essential TPE

What can I say about this iconic battery for the iPhone; it’s a real product and I’ sure its feels as groovy as it looks in these images!

________________________________________

فاطمه مجدآبادی

بخش دانش و زندگی تبیان
«باتری اشکانیان» که گاهاً با نام‌های «باتری پارتیان» و یا «پیل اشکانی» و یا «باتری بغداد» در سطح جهان شناخته می‌شود، در سال ۱۹۳۶ بدست «ویلهلم کونیگ» در منطقه «خواجه ربو» در نزدیکی بغداد حوالی شهر باستانی تیسفون  کشف شد. که به این روی در برخی منابع با نام «باتری بغداد» نام گذاری و مطرح گشته است.


تصویر الکساندر ولتا – دانشمند نام‌دار ایتالیایی

از سده نوزدهم میلادی تاکنون، «الکساندر ولتا» به نام مخترع باتری شناسایی شده‌است، حال آن که یافته‌های باستان شناسی در مناطقی از ایران / عراق نشان داده ‌است که نزدیک دو هزار سال پیش از ولتا (۲۰۰ سال پیش از زاد روز مسیح)، باتری در ایران در دوره اشکانیان ساخته شده‌است.فرضیه‌های ارایه شده در زمینه یافته‌های باستان شناسان همگی بر این مطلب صحه گذاشته‌اند که این مجموعه در راستای کاربردهای الکتروشیمیایی همچون آبکاری فلزها ساخته شده است و کشف ظرف‌های آبکاری شده در نزدیکیهای محل کشف این باتری، مؤیدی بر این مطلب است؛ یافته‌ای که به نوبه خود از یک جهش علمی تاریخی حکایت دارد.
ویژگی‌های باتری اشکانی

باتری کشف شده شامل یک کوزه سفالی تخم‌مرغی شکل به بلندی ۱۴، قطر ۸ و دهانه ۳ / ۳ سانتیمتر است که یک میله آهنی به درازای ۵ / ۷ سانتیمتر به گونه ستونی در بخش میانی آن است و نقش قطب منفی باتری (آند) را بر دوش دارد. پیرامون این میله آهنی یک استوانه مسی به درازای ۸ / ۹ و قطر ۶ / ۲ سانتیمتر قرار گرفته که به کمک قیر در جای خود محکم شده‌است. در بخش دهانه باتری از قیر برای آب بندی باتری بهره گیری شده‌است. میله‌های سیمی شکل برنزی یا آهنی که در نزدیکی محل مورد بررسی یافت شده‌اند، می‌توانسته‌اند نقش اتصال را بازی کنند. درباره الکترولیت به نظر می‌رسد از محلول‌های مس، سرکه و آبلیمو بهره گیری می‌شده‌است.با در نظر گرفتن این واقعیت که اسید استیک و اسید سیتریک به خوبی برای آنها شناخته شده بوده‌است، می‌توان پنداشت که چه بسا از این محلول‌ها نیز بهره گیری می‌شده‌است. به گونه تئوری ولتاژ باتری اشکانیان اندکی برابر ۷۹/۰ ولت است، ولی با آزمایش‌های انجام شده به کمک باتری همانند سازی شده پارت‌ها و بکارگیری محلول‌های الکترولیت گوناگون نشان داده شده که چنین باتری‌ای تنها توانا است ولتاژ ۵/۰ ولت را فرآوری کند. جریان الکتریکی به دست آمده از این باتری هم در نزدیک چند میلی آمپر است. 

کاربردها

کاربرد این مجموعه جهت فرآوری جریان الکتریکی (فرضیه منبع نیرو)، آبکاری زر بر دیگر فلزات (فرضیه آبکاری زر) و بهره گیری در درمان امراض با شوک الکتریکی (فرضیه کاربرد پزشکی) شده که همگی مؤید کاربری این مجموعه در مصارف الکتروشیمیایی است.


 


نمونه شبیه سازی شده باتری اشکانی/پارتی

 

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات