برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

شاید من اگر یک یخچال ژاپنی نخریده بودم هرگز به این اشتباه در ساخت یخچال های ایرانی پی نمیبردم.

 داستان از این قرار هست که در سال ۸۰ یخچال های دسته دوم ژاپنی از طریق دبی به ایران وارد میشد و من هم یکی از این یخچال ها را به قیمت مناسبی خریدم. وقتی یخچال را به خانه آوردم و در آشپزخانه قرار دادم برای امتحان یخچال مثل همه ایرانی ها اول چند لیوان پر از آب را در فریزر یا همان سردخانه یخچال گذاشتم تا قدرت یخ سازی یخچال را امتحان کنم. با کمال تعجب احساس کردم بر خلاف همیشه که برای باز کردن درب یخچال و قرار دادن لیوان ها در یخچال باید از دست و پا و سر استفاده میکردم و تازه باید لیوان ها را اول بر روی سر یخچال یا بر روی زمین میگذاشتم و بعد درب یخچال را باز میکردم و لیوان ها را در یخچال میگذاشتم این بار خیلی راحت و بدون درد سر آنها را در یخچال گذاشتم. اول تعجب کردم بعد که دقت کردم دیدم درب این یخچال بر خلاف یخچال های ایرانی با دست چپ باز میشوند به همین خاطر بود که من به راحتی لیوان ها را در یخچال گذاشتم و مثل همیشه احتیاج نبود من بخواهم لیوان ها را بر روی سر یخچال یا بر روی زمین بگذارم و بعد آنها را در یخچال بگذارم... نمیدانم متوجه منظور من شده اید یا نه؟ اگر نشده اید اینکه یخچالهای ایرانی مثل عکس پایین با دست راست باز میشوند اما یخچال های ژاپنی با دست چپ باز میشوند. همه ما عادت داریم وسایل را در دست راست بگذاریم پس باید درب یخچال با دست چپ باز شود. نکته ای که مهندسان ژاپنی رعایت کرده اند و مهندسان ایرانی سالهاست غفلت کرده اند. به همین خاطر ایرانی ها باید اول وسایل خود را بر روی زمین بگذارند بعد درب یخچال را باز کنند اما در یخچالهای ژاپنی به این نکته مهم دقت کرده اند و با دست چپ باز میشوند. یعنی اینکه دست چپ که خالی است در را باز میکند و دست راست که پر است داخل یخچال میشود...

بیش از 50 سال است که هیچکس متوجه این مسئله نبوده است  و چقدر وقت ما ایرانی ها تلف شده است و چقدر کاسه های ماست از دست ما ایرانی ها افتاده است و چقدر کتک خورده ایم و چقدر زنها را بی دست و پا و دست و پا چلفتی خوانده ایم!!!!یخچال ایرانی
یخچالهای جدید  که هم با دست چپ و هم با دست راست باز میشوند... این عکسها تزیینی است...

البته این حرف رو کامل قبول ندارم. چون یخچالهای آمریکایی و کره ای و حتی ژاپنی من دیدم که این نظر رو نقض می کنند ولی پیشنهاد خوبیه(ایمان سریری)

http://1yek.com

دانستنی های مفید :

اگر می خواهید یخچالتان دوام بیشتری داشته باشد:

· یخچال را در جایی قرار دهید كه دور از وسایل حرارتی از قبیل اجاق گاز و آبگرمكن باشد.

· برای افزایش طول عمر نوار دور یخچال باید همیشه تمیز باشد تا قدرت چسبندگی آهن ربای نوار بیشتر شود.

· برای تمیز كردن یخچال همیشه از دستمال نمدار و سپس خشك استفاده كنید.

· قسمت موتور یخچال را با جاروبرقی یا سشوار تمیز كنید تا مخفی گاه سوسك نشود.

· درفصل زمستان از درجه های بین 1 تا 2 و در تابستان از درجه های 2 تا 4 استفاده كنید

· قرار دادن یخچال یا فریزر در مجاورت نور مستقیم خورشید بپرهیزید.

· فضای پشت یخچال و فریزر باید حداقل بیست سانتی‌متر، برای گردش هوا، با دیوار فاصله داشته باشد. مطمئن شوید که یخچال یا فریزر روی یک سطح ‌تراز قرار گرفته و در آن به ‌طور کامل بسته می‌شود.

· هنگام خرید یخچال مدل‌هایی را انتخاب کنید که مصرف انرژی کمتر و بازدهی بیشتری داشته باشند. هم‌چنین از وجود برچسب انرژی روی یخچال مطمئن شوید.

· در صورتی که ناچار به جابه‌جایی و یا حمل آن هستید، حداقل دو تا سه ساعت پس از جابه‌جایی، یخچال را به برق وصل کنید.

· دمای داخل فریزر معمولاً سه تا چهار درجه زیرصفر و دمای داخل محفظه ی یخچال سه تا چهار درجه بالای صفر باید باشد، تنظیم نادرست ترموستات علاوه بر اینکه باعث فاسد شدن و یخ زدگی مواد غذایی می‌شود، مصرف انرژی را نیز افزایش می‌‌دهد.

· قرار دادن چیزهای گرم در یخچال کار درستی نیست؛ زیرا هم با گرم کردن فضای داخل یخچال اثر سرما را کم می‌کنند و هم در اثر گرم شدن داخل یخچال، ذرات برفک و یخ آب شده و همراه با آلودگی‌های احتمالی به داخل غذاها می‌چکد و سبب آلودگی آنها می‌شود.

· در یخچال‌هایی که در قسمت بالای آن یخدان قرار ندارد، طبقات پایین‌تر بیشتر با هوای سرد در تماس هستند تا طبقات بالا؛ چون همان‌طور که می‌دانید هوای سرد، سنگین‌تر از هوای گرم است. همچنین چیزهایی که در قسمت در یخچال گذاشته می‌شوند به علت آنکه هنگام باز و بسته شدن، این قسمت در مجاورت هوای بیرون قرار می‌گیرد، کمتر از سرمای ضروری بهره‌مند می‌شوند.

· در یخچال یا فریرز را هیچ‌گاه به مدت طولانی باز نگذارید و از باز و بسته کردن بیهوده ی آن به خصوص در تابستان خودداری کنید.

· اگر برق قطع شد یا به دلیلی به طور موقت از کار افتاد، از باز و بسته کردن در آن خودداری کنید و اگر می‌توانید روی یخچال را با لحاف یا پتو بپوشانید تا سرمای داخل یخچال تا حدّ امکان حفظ شود. در تابستان که با هر مرتبه باز و بسته شدن در یخچال، درجه ی حرارت داخل دستگاه به سرعت بالا می‌رود، باید درجه ی سرما را بیشتر کرد تا سرمای لازم زودتر در داخل یخچال تولید شود.

· مقدار زیادی مواد غذایی انباشته روی هم را در یخچال قرار ندهید، چون وقت زیادی لازم است که سرما به همه ی آنها نفوذ کند، بنابراین زودتر خراب می‌شوند. برای مثال، دیده می‌شود که مقدار زیادی سبزی را به صورت دسته در یخچال می‌گذارند و بعد از یکی دو روز وقتی بیرون می‌آورند وسط آن گندیده و در اثر تخمیر، داغ شده است. برای نگهداری سبزی خوردن در یخچال، ابتدا آن را پاک کنید و بشویید. سپس در پارچه ی نازکی بریزید و داخل یخچال بگذارید. در صورتی که مقدار سبزی زیاد است، برای اینکه سالم‌تر بماند، پس از پاک کردن، قسمتی را به صورت نشسته داخل کیسه بریزید و در یخچال نگه دارید و هنگام مصرف بشویید.

· برفک‌ها را به طور منظم آب کنید؛ زیرا به محض افزایش قشر برفک، مصرف انرژی بالا می‌رود. لوله‌های پشت یخچال یا فریزر را دست کم سالی دوبار گردگیری کنید.

· برای رفع بوی یخچال می‌توانید مقداری زغال را نیم کوب کنید، در کیسه پارچه‌ای نازکی بریزید و در یخچال به خصوص طبقات بالای آن بگذارید. هر چند وقت یک بار کیسه زغال را در آفتاب بگذارید تا خشک شود و دوباره قدرت بوگیری داشته باشد. جدار داخل یخچال را نیز هر چند وقت یک بار با محلول جوش شیرین و آب تمیز کنید.

· مناسب‌ترین درجه ی سرمای درون فریزر که هم مواد غذایی را سالم نگه می‌دارد و هم مانع از بین رفتن ویتامین‌ها و خواص خوراکی‌ها می‌شود، 16- تا 20- درجه سانتی‌گراد است.

· چراغ‌های آگاهی‌دهنده ی فریزرها معمولاً سه چراغ سبز، قرمز و زرد دارند. چراغ سبز نشان دهنده ی برقراری جریان برق ورودی به فریزر است. چراغ قرمز نشان می‌دهد که به دلیلی، مانند خرابی ترموستات، عمل سرماسازی خوب انجام نمی‌شود. از این رو، این چراغ همیشه باید خاموش باشد تا مطمئن باشیم که فریزر به خوبی کار می‌کند. اما برای چراغ زرد کلیدی وجود دارد که معمولاً اتصالات را به صورت مستقیم در می‌آورد تا سرما به حدّ کافی برسد و چراغ قرمز خاموش شود. در این موقع این کلید را به حالت خاموش درمی‌آوریم، چراغ زرد هم خاموش می‌شود

· چنانچه برودت یخچال خوب باشد، ولی باز چراغ فریزر روشن شود، سیم‌های چراغ اتصال پیدا کرده‌اند.با سرویس کار مجاز تماس بگیرید

· اگر فریزر شما بعد از چند بار ریپ زدن (ضربه زدن و لرزش شدید موتور) روشن شود، ممکن است در اثر کار زیاد، پلاتین‌های رله کثیف شده باشند شما باید آنها را تمیز و یا رله را عوض کنید.

· اگر فریزر شما سوت می‌کشد و برودت کم است، با چکش لاستیکی نقاط مختلف لوله‌های رابط به خصوص ابتدای اوپراتیورها (لوله‌هایی از جنس آلومینیوم برای اینکه سرما را سریع و خوب منتقل کنید) و به فیلتر ضربات آرامی وارد کنید. اگر عیب رفع نشد، لوله‌ها باید شسته و فریزر تجدید شارژ شود. این عمل توسط افراد آگاه و مطلع صورت پذیرد.

· اگر برودت در طبقه‌های بالا خوب اما در طبقه‌های پایین نامطلوب است، گاز فریزر تمام شده،علت تخلیه ی گاز را بررسی کنید.

· نظافت مرتب یخچال و فریزر اعم قسمت داخلی و هم بیرونی کمک بسیار زیادی به طولانی شدن عمر مکانیکی دستگاه مورد مصرف شما می کند .

· در هنگام نظافت یخچال و آب کردن برفک ها مطمئن شوی آب مستیماً به محل اتصال سیم های برق نریزد.

· مدت زمان خاموشی و بلااستفاده بودن یخچال و فریزر خیلی طولانی نگردد.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic