برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

SATAو IDE چه هستند؟

تكنولوژی هارد دیسكIDEبر پایه پردازش موازی اطلاعات عمل می كنند و بدین معناست كه اطلاعات به صورت بسته هایی به گذرگاه اطلاعاتی(Bus) فرستاده می شوند. اطلاعات از دیسك سخت در فاصله های زمانی كاملاً تصادفی می آیند و واردگذرگاه اطلاعاتی شده و در نهایت به سمت مقصد نهایی می رود.IDE  مخففIntegrated Drive Electronics می باشد.

این تكنولوژی از سال 1990 به عنوان استاندارد كامپیوترهای شخصی (PC ) برای هارد دیسك ها بوده است و این زمانی بود كه تكنولوژی مذكور جای درایوهایESDI وMFM را گرفت یعنی زمانی كه هارد دیسك ها به طور متوسط حجمی معادل 200 مگا بایت داشتند!. از آن پس تا كنونIDE تكنولوژی مورد استفاده بوده زیرا هارد دیسك‌ها را با قیمت پایین در اختیار مصرف كننده قرار می داد، جای كمتری می گرفت و سرعت مناسبی داشت.به عبارت دیگرIDE بازار هارد دیسك‌های كامپیوترهای شخصی را در انحصار خود گرفت. آنطور كه به نظر می رسد كارخانه های معتبر حداقل یك تا دو سال دیگر به تولید هارد دیسك‌های با تكنولوژیIDE ادامه دهند.

هارد دیسك‌هایIDE از كابل‌های ریبون پهنی استفاده می كنند كه در داخل كامپیوتر بسیار به چشم می آیند و مرتب كردن این كابلها در داخل كامپیوتر  خود هنری است.

تكنولوژی هارد دیسك‌های ساتا (SATA ) بر اساس پردازش اطلاعات متوالی ( سریال ) است. یعنی انتقال اطلاعات از هارد دیسك به گذرگاه اطلاعاتی و در جهت عكس به طور منظم و در دورهای زمانی مشخص انجام می گیرد.

هارد دیسك‌های ساتا از كابل‌های ریبون با پهنای كمتر استفاده می كنند كه برای كسانی كه آنرا اسمبل می كنند باعث بسی خوشبختی است. این كابل های نازك دارای كانكتورهای بست داری هستند كه كار كردن با آنها را ساده تر می كند.

هارد دیسك‌های ساتا اطلاعات را با سرعت متوسط 150مگابایت بر ثانیه انتقال می دهند. اما مقاله های زیادی روی اینترنت در مورد هارد دیسك‌های با سرعت 3 گیگا بایت در ثانیه خواهید یافت.

اما بیایید این دو را در عمل با یكدیگر مقایسه كنیم و ببینیم چرا صنعت در آینده تكنولوژیSATA را بر‌خواهد گزید.

تا كنون در مقایسه دو هارد دیسك به قیمت هم توجه داشتیم اما حالا بدون در نظر گرفتن قیمت و  تكنولوژی مرسوم كارایی را بررسی می كنیم. آزمایش از این قرار بود، یك كامپیوتر قدیمی را به یك هارد SATA  مجهز كردیم و بعد از آن دو كامپیوتر امروزی ( پنتیوم 4 ) با سرعت متعارف را با هارد دیسك‌هایIDE برای مقایسه انتخاب كردیم. آزمایش ها و نتایج به قرار زیر بودند.


آزمایش 1

آین آزمایش یك انتقال فایل معمولی بود. برای اینكه در هر سه كامپیوتر انتقال اطلاعات كاملاً  مشابه باشد در ویندوزXP شاخه :

c:/windows/system32

انتخاب شد در یك سیستم كه در آن ویندوزXP اجرا می شود این شاخه در حدود 330 مگابایت حجم دارد. و حدود 2000 فایل در آن وجود دارد. یك فولدر جدیر در درایوC (پارتیشنC) از هارد دیسك ایجاد شد سپس درDOS فرمان

copy>c:>windows> system32>*.*

اجرا شد كه همانطور كه می دانید این دستور همه فایلهای داخل شاخهsystem32 را در فولدر جدید كپی می كند و نتایج جالب بدست آمده آز این قرار بود:

كامپیوتر و نوع هارد دیسك

زمان انتقال اطلاعات

سیستم جدید اول همراه با IDE

 127ثانیه

 سیستم جدید دوم همراه با IDE

151ثانیه

 سیستم قدیمی همراه با SATA

44ثانیه


آزمایش 2

دومین آزمایش زمان بوت شدن است كه زمانهایی كه مربوط به سخت افزار است حذف شده است. یعنی از لحظه ای كه تصویر آغازین ویندوز به نمایش در می آید تا لحظه ای كه دسك تاپ كامپیوتر به  حالت عادی در می آید زمان اندازه گرفته شد نتایج به قرار زیر است

كامپیوتر و نوع هارد دیسك

زمان بوت

سیستم جدید اول همراه با IDE

28ثانیه

سیستم جدید دوم همراه با IDE

28ثانیه

 سیستم قدیمی همراه باSATA

17ثانی

توجه: در این تستها به كارخانه سازنده دیسك‌ها اشاره نشده است مطمئناً با در نظر گرفتن این فاكتور تغییر خواهد كرد ولی هر دو مدلIDE وSATA از هارد دیسك ساخت یك كارخانه استفاده شده است.

منبع :yadbegir.com


سلام دوستان بچه ها من می خواستم بدونم کابلی هست که بتونم باهاش 2 تا هارد ساتا رو روی مادربورد به یه پورت ساتا نصب کنم ...
هر مادربرد حد اقل 4 تا جای کابل sata داره .________________________________
یه hard Box هایی هم هست که هارد Internal رو میزاری داخلش و با USB به PC وصل میکنی ...

شکل کابلهای ساتا

 •  

  تکنولوژی هارد دیسک های ساتا (SATA) بر اساس پردازش اطلاعات متوالی (سریال) است. یعنی انتقال اطلاعات ازهارد دیسک به باس دیتا و در جهت عکس به طور منظم و در دورهای زمانی مشخص انجام می‏گیرد. هارد دیسکهای ساتا از کابلهای ریبون با پهنای کمتر استفاده می کنند . این کابلهای نازک دارای کانکتورهای بست داری هستند که کار کردن با آنها را ساده‏تر می کند. هارد دیسکهای ساتا اطلاعات را با سرعت متوسط 150Mb بر ثانیه انتقال می‏دهند. برای جبران افت سرعت در حالت سری، باید سرعت رفت و برگشت را در هر سیکل کاری بالاتر برد. در سرعت سیکل برابر، سرعت انتقال رابط موازی حدوداٌ هشت برابر بیش از حالت سری است. بنابر این برای جبران این اختلاف و پیشی گرفتن از آن، سیکل و به عبارتی فاصله زمانی هر رفت و برگشت در رابط سری را باید افزایش داد که این نکته نیز به راحتی و با استفاده از تراشه های قدرتمند امروزی قابل انجام است، به همین دلیل است که امروزه شاهد انواع دیسک های سخت حجیم 300 و 500 گیگابایتی SATA II با سرعتی حدود 300Mb/S در بازار هستیم. در حال حاضر دو نسخه از این استاندارد معرفی شده که به ترتیب عبارتند از SATA I (به اختصار SATA) و SATA II. سرعت انتقال اطلاعات در نوع اول برابر با 150 MB/S و در نوع دوم یا همان SATA II برابر با 300 MB/S (البته در حالت تئوری) می‏باشد. با اینکه سرعت اسمی انتقال اطلاعات در دیسک های SATA II دوبرابر SATA I است اما این تفاوت در واقعیت به ندرت از 20% فراتر می‏رود. در اصل بخش عمده این افزایش سرعت به لطف وجود فناوری جدیدی با نام Native Command Queuing در دیسک های سخت SATA II بدست می آید. در واقع تاثیر NCQ به این صورت است که باعث می شود اطلاعاتی که برای خواندن توسط هد دستگاه در صفحات مدور ذخیره‏سازی ( پلاترها - صفحات آلمینیومی به شکل دایره که در محفظه دیسک سخت قرار دارند و اطلاعات بر روی آنها به صورت صفر و یک و روش مغناطیسی ذخیره می شوند) قرار دارند، طوری چیده شوند که با حداقل چرخش صفحات، اطلاعات توسط هد دستگاه خوانده شوند. برای خوانده شدن اطلاعات توسط هد دستگاه، در حالتی که از فناوری NCQ استفاده شده صفحه مدور نیاز به 1.5 دور چرخش دارد. در مقابل دیسک سختی که فاقد فناوری NCQ است، به بیش از 2.5 دور برای خوانده شدن اطلاعات توسط هد دستگاه نیاز دارد

 • صفحات جانبی

  نظرسنجی

   لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

  آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic