برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

آیا می‌دانید او ال ای دی (OLED: Organic Light Emitting Diodes) چطور کار می‌کند؟

دیودهای ارگانیک گسیل نور (OLED: Organic Light Emitting Diodes) قطعاتی الکترونیک هستند که در نمایشگرها مصرف برق و تولید گرما را به شدت کاهش و کیفیت تصاویر را افزایش می‌دهند.

OLED نیز همانند LED یک نیمه رسانای جامد است که 100 تا 500 نانومتر قطر دارد و دارای دو یا سه لایه از جنس مولکول‌های ارگانیک است.

OLED از لایه‌های زیر تشکیل می‌شود:

• لابه محافظ
• آند: ترمینال منفی گسیل الکترون
• لایه ارگانیک: این لایه از دو لایه رسانا و گسیل کننده تشکیل شده ‌است.
• کاتد: ترمینال مثبت گسیل الکترون
OLED نیز مانند LED نور را تحت روندی به نام الکتروفسفرواسنس گسیل می‌کند.

این روند را می‌توان به صورت زیر توصیف کرد:

• ابتدا منبع برق اختلاف پتانسیلی در مدار OLED ایجاد می‌کند.
• جریان از کاتد به آند در لایه‌های ارگانیک شارش می‌کند.
• کاتد الکترون‌ها را به لایه گسیل کننده می‌دهد.
• آند الکترون‌هایی که به لایه رسانا می‌رسد را خارج می‌کند.
• در مرز بین لایه رسانا و گسیل کننده، الکترون‌ها در فضاهایی که فاقد الکترون است قرار می‌گیرد.
• رنگ نور نیز با توجه به جنس لایه‌های ارگانیک تعیین می‌شود.

فن‌آوری LCD هنوز هم انتخاب اول خریداران نمایشگرهای منزل است. با دانستن مزایا و معایب هرکدان از فن‌آوری‌های OLED یا LCD می‌توان تصمیم درستی در خرید گرفت.

• لایه‌های پلاستیکی OLED بسیار سبک و نازک هستند که همین امر در تعیین ضخامت و وزن نمایشگر اهمیت دارد.
• لایه‌های پلاستیکی OLED قابلیت خم شدن دارند ولی لایه‌های شیشه‌ای LED یا LCD بسیار شکننده است.
• همین لایه‌های شیشه‌ای LCD می‌تواند نور زیادی از نمایشگر را از بین ببرد به همین دلیل هم OLED نور شفاف‌تر و بیشتر نسبت به LCD و LED دارد.
• نمایشگرهای LCD برای نمایش سلول‌های نور ایجاد شده نیاز به نوردهی از پشت (Backlighting) دارد ولی همانطور که گفته شد لایه‌های OLED خود تولید کننده نور هستند. همین امر باعث کاهش مصرف برق می‌شود و OLED را به نمایشگری مناسب برای استفاده در دستگاه‌های همراه تبدیل می‌کند.
• زاویه دید OLED تا بیش از 170 درجه است که در این زمینه مزیت بزرگی نسبت به LCD دارد.
• OLED عمر بسیار کوتاهی نسبت به LCD دارد.
• هزینه تولید OLED در حال حاضر نسبت به LCD بسیار بالا است.

www.howStuffWorks.com

امروزه به دلیل افزایش جمعیت و مصرف بیش از پیش انرژی و استفاده بی¬رویه از منابع غیر قابل جبران، مردم کره زمین با کمبود جدی منابع انرژی مواجه شده¬اند. این مسئله خود از دغدغه¬های اصلی پژوهشگران و سازندگان قطعات و وسایل گوناگونی می¬باشد که رابطه تنگاتنگی با مصرف انرژی دارد. از این رو شرکت¬های تولید کننده کوشش می¬کنند تا مصرف انرژی در ابزار و وسایل ساخته شده را تا حد امکان کاهش دهند و همچنین تولیدات آنها از لحاظ زیست محیطی به نحوی با محیط طبیعی سازگاری داشته تا در هنگام بازیافت کمترین آسیب را به محیط زیست برساند.
با تکنولوژی OLED به زودی شاهد خواهیم بود که صفحات نمایشی ساخته می¬شود که با وجود ابعاد بسیار بزرگ، نازک و سبک هستند و مهم¬ترین ویژگی آنها مصرف بسیار پایین انرژی است. تصور اینکه تلویزیونی در اندازه ۸۰ اینچ ، ضخامتی در حد ۴ اینچ داشته باشد و بتوان به راحتی آن را خم یا لوله کرد بسیار جالب است. موادی که در ساختن این صفحات به کار می¬رود تا حد زیادی با محیط زیست سازگاری دارد و همچنین نه تنها مصرف انرژی در این وسایل بسیار اندک است بلکه تولید گرما و پخش نورهای اضافی در جهات گوناگون در این صفحات به میزان فراوانی کاهش یافته است.

OLED مخفف کلماتorganic light emitting diode است و به معنای دیودهای ارگانیکی پخش کننده نور می-باشد. ارگانیک به مواد طبیعی گفته می¬شود که عاری از مواد صنعتی باشد. طراحی و ساخت OLED اولین بار در سال ۱۹۸۵ توسط محققی به نام Ching Tang اعلام گردید که در شرکت کداک (سازنده فیلم های دوربین) مشغول به کار بود. او متوجه شد هنگامی که به مولکول¬های مواد ارگانیکی جریان الکتریسیته وارد شود از این مواد، نور سبز ساطع می¬گردد، این مسئله، ایده اولیه تولید OLED را فراهم کرد.

در آینده تمامی صفحات نمایشی با تکنولوژی OLED ساخته می¬شود از مهم¬ترین ویژگی¬های آنها مصرف پایین انرژی است. یکی از دلایل کاهش مصرف انرژی در این صفحات حذف نور پس¬زمینه است. بیشتر انرژی مصرفی در تلویزیون¬های LCD در جهت تولید و پخش نور پس¬زمینه مصرف می¬شود و در مورد شارژ باتری تلفن¬های همراه نیز این مسئله صادق است. با حذف نور پس¬زمینه انرژی مصرفی تا حد زیادی تقلیل می¬یابد. صفحات OLED داری روشنی و وضوح بالایی هستند زیرا لایه¬های مواد ارگانیک بسیار نازک است و هادی خوبی برای جریان برق می¬باشند. در ساخت این صفحات از چندین لایه-بندی استفاده می¬شود، از طرفی صفحات OLED مانند صفحات LCD دارای شیشه محافظ نیستند و این خود باعث می شود تا جذب نورهایی که در LCD صورت می¬گیرد در OLED وجود نداشته باشد و نور بدون واسطه به چشم بیننده برسد.
برای دیدن تصاویر OLED نیاز نیست فرد در محدوده مشخصی قرار گیرد بلکه میدان دید در این صفحات ۱۷۰ درجه است. نور ساطع شده از صفحات OLED بسیار سبک است به همین دلیل به جای اینکه این صفحات محکم و شکننده باشند دارای قدرت انعطاف¬پذیری بالایی هستند. با این تکنولوژی صفحات تلویزیون و کامپیوترها مانند پلاستیک شفافی خواهند بود که قابلیت خم شدن و لوله کردن را دارند. در ساخت OLED از فرآیندی به نام roll-to-roll (R2R) استفاده می¬شود.
در آینده صفحات نمایشی OLED به عنوان بخش مهمی از کامپیوترهای پوشیدنی به کار برده می¬شوند. از مزایای آن قابلیت پوشش دادن و اتصال به پوست بدن و فرم گرفتن به هر صورت است. بدیهی است در مکان¬ها و فضاهایی که تاکنون استفاده از صفحات نمایشی غیر ممکن بوده ،OLED امکان استفاده گسترده می¬یابد زیرا ساخت این صفحات در ابعاد گوناگون هیچ محدودیتی ندارد. از ویژگی¬های بارز OLED دوام آنهاست این صفحات نمایشی در مقابل ضربه، خراشیدگی و فرو رفتگی بسیار مقاوم¬اند و امکان شکستگی در آنها بسیار نادر است.
گفته شده است، قطرات آب تنها موردی است که به این صفحات آسیب می¬رساند. صفحات نمایشی OLED ضخامت بسیار اندکی دارد به همین منظور کاربردهای گوناگونی خواهد داشت که نحوه ساخت هر کدام کمی متفاوت است. علاوه بر صفحات تلویزیون و مونیتور در نوت¬بوک¬ها، لپ¬تاپ¬ها و تلفن¬های همراه، دستگاه¬های MP3 player، دوربین¬های دیجیتالی، نمایشگرهای GPS و ... قرار می¬گیرند و باعث می¬شود تا این وسایل سبک¬تر و کوچک¬تر شوند و حمل و نقل آنها آسان¬تر گردد. کاربرد OLED در صفحات نمایشی کوچک در حد ۳ اینچ بسیار زیاد است.
از دیگر کاربردهای OLED استفاده آن در HUD یا صفحات نمایشگری است که روی سر قرار می¬گیرد و اطلاعات مختلفی را در اختیار کاربر قرار می¬دهد. همچنین OLED را روی شیشه جلوی خودرو نصب می¬کنند و کاربر از آن به عنوان صفحه تلویزیون یا نمایشگر به منظور کسب اطلاعات گوناگون استفاده می¬کند. این صفحات به دلیل ضخامت اندک و قابلیت انعطاف¬پذیری در صفحات نمایشی عینک¬های واقعیت افزوده نیز کاربرد فراوان خواهند داشت. واقعیت افزوده مجموعه اطلاعاتی است که به طور طبیعی با حواس پنجگانه قادر به دریافت آنها نیستیم و با استفاده از عینک¬های مخصوص می-توانیم به راحتی به آنها دسترسی یابیم.

پیکسل¬های تشکیل دهنده صفحات OLED شامل ماتریکسی از سطر و ستون می باشد که هادی جریان الکتریسته هستند. بین سطرها و ستون¬ها لایه¬ای از مواد ارگانیکی وجود دارد که باعث انتقال جریان برق به طرف دیگر لایه می¬شود. این جریان الکتریسیته باعث روشن شدن صفحه نمایش می¬گردد. قابل ذکر است که مواد ارگانیکی به کار رفته در OLED، هادی خوبی برای جریان برق هستند. OLED در واقع یک صفحه LED یا دیود پخش کننده نور است که لایه¬ای از مواد ارگانیکی به آن افزوده شده است و در اثر جریان برق، نور تولید می¬کند؛ به عبارتی OLED از دو لایه اصلی تشکیل شده که عبارتست از:
▪ (light emitting polymer )LEP به معنای پلیمر پخش کننده نور
▪ (organic electro luminescence )OEL به معنای ماده آلی نور دهنده در اثر جریان الکتریسیته
صفحات OLED از چند لایه تشکیل شده است: لایه محافظ، لایه مواد ارگانیک (آلی)، لایه آند و لایه کاتد. لایه¬های ارگانیکی به منظور بهبود عملکرد صفحات OLED قابل افزایش هستند. بعد از برقراری جریان الکتریسیته در لایه کاتد، الکترون¬ها به لایه ارگانیک هدایت می¬شوند؛ این لایه شامل ماتریکسی از سطرها و ستون¬هایی است که در سطحی مسطح قرار گرفته، در این لایه نور و رنگ ایجاد می¬شود؛ در آخرین مرحله لایه آند، الکترون¬ها را به بیرون هدایت می¬کند، این عمل باعث جریان یافتن برق و ایجاد شوک در مولکول¬های ارکانیگی می¬شود و در نتیجه تابش نور را در پی خواهد داشت. لایه ارگانیکی از موادی مانند p-phenylene vinylene ، لایه کاتد از آلومینیم و کلسیم و لایه آند از اکسید ایندیوم قلع ساخته می¬شود که باعث تولید نور شفاف می¬گردد.

مواد ارگانیک رنگ¬های سبز، قرمز و آبی را تولید کرده و همچنین از ترکیب آنها طیف رنگ¬های گوناگون در صفحه نمایشگر ایجاد می¬شود. قابل ذکر است که مواد ارگانیک در طول مدت زمانی که جریان الکتریسیته در آنها جریان دارد کم¬کم درخشندگی و شفافیت رنگ¬های ساطع شده از خود را از دست می¬دهند. این مسئله خود مشکلی اساسی در ساخت OLED می¬باشد. محققان مدت زمان کاهش یافتن درخشندگی این مواد به نصف را اندازه¬گیری کرده¬اند. نتایج به دست آمده حاکی از آن است که درخشندگی و شفافیت نور ساطع شده از رنگ¬های قرمز و سبز بعد از ۴۶۰۰۰ ساعت، به نصف کاهش می¬یابد و رنگ آبی بعد از مدت زمان ۱۴۰۰۰ ساعت به این ناپایداری می¬رسد.
این بدان معناست که رنگ صفحات نمایشی بعد از گذشت زمانی مشخص به زرد تغییر می¬یابد. گفته شده که این مسئله بزرگ¬ترین مشکل در راه تولید OLED می¬باشد. پژوهشگران روی مواد آلی گوناگونی تحقیق می¬کنند تا طول عمر درخشندگی را تا حد امکان بالا ببرند، مهم¬ترین مسئله یافتن مواد آلی است که بعد از برقراری جریان الکتریسته، رنگ آبی از آن ساطع شود و دارای عمری طولانی از لحاظ درخشندگی و شفافیت باشد. در نمایشگرهای LCD ۹۰ درصد نور زمینه به رنگی خاص جذب می¬شود ولی با به کار بردن OLED از نوع PHOLED که به نام نمایشگر فسفری مشهور است، نزدیک به ۱۰۰ درصد الکتریسته به نور تبدیل می¬شود و از طرفی عمر درخشندگی رنگ¬های آن افزایش یافته است.
این نوع جدید نمایشگرها که فسفری هستند روشنایی و درخشندگی نورهای آنها نسبت به OLED بیشتر است و طول عمر بیشتری نیز دارند. تحقیق و پژوهش در رابطه با OLED ادامه دارد و سازندگان آن درصدد به کارگیری این صفحات در داشبرد خودروها، بیلبردهای تبلیغاتی و انواع صفحات نمایشی کاربردی در منازل، دفاتر کار و فروشگاه¬ها هستند همچنین روزنامه¬های آینده با این صفحات تولید خواهند شد، حسن این صفحات در این است که بعد از اتمام مطالعه، مانند کاغذ تا می¬شوند و در کیف یا جیب فرد جای می¬گیرند. سفید نوع دیگری از OLED است که نور سفید و شفاف پخش می¬کند.
این نور شفاف¬تر و درخشنده¬تر از نوری است که از لامپ¬های فلورسنس ساطع می¬شود و چون در ابعاد متفاوت قابل ساخت و تولید هستند، می¬توانند جایگزین لامپ¬های فلورسنس در منازل و فروشگاه¬ها شوند. استفاده از آنها می¬تواند هم در کاهش مصرف انرژی و هم در کاهش آلودگی محیط زیست مؤثر باشد علاوه بر این دوام و طول مدت عمر آنها نیز بسیار بالاست.
در حال حاضر به دلیل طی کردن مراحل گوناگون ساخت به صورت آزمایشی هزینه خرید هر گونه از صفحات OLED زیاد است ولی با گذشت زمان و کاربردی شدن آن در موارد گوناگون و نیز تولید آن در سطحی گسترده شاهد خواهیم بود که از لحاظ قیمت به تعادل رسیده و جایگزین مناسبی برای صفحات نمایشگر فعلی خواهد بود.
منبع:www.itna.ir

 

 

یادآوری مختصر
تکنولوژی LCD مورد استفاده در نمایشگرها را که به خاطر دارید. نوری سفیدرنگ تولید می‌شود و از پشت سر با سلول‌های حاوی کریستال مایع (Liquid Crystal) برخورد و اگر اجازه پیدا کند، از سوی دیگر سلول خارج می‌شود و با چشمان کاربران برخورد می‌کند. نور سفیدرنگ یا توسط لامپ‌های مهتابی‌مانند CCFL تولید یا در مدل‌های جدیدتر توسط دیودهای نوری (LED) تابیده می‌شود. در هر حال در تکنولوژی LCD سلول‌ها از خود نوری تولید نمی‌کنند و تنها بر کیفیت پرتو عبور تاثیر خواهند گذاشت.

در نمایشگرهایی که از تکنولوژی Plasma استفاده می‌کنند پانل جلویی نمایشگر مانند پانل نمایشگرهای LCD متشکل از سلول‌های بسیاری است که به‌ صورت منظم چیده شده‌اند. در پس این سلول‌ها منبع تولید نور وجود ندارد، زیرا نور موردنیاز توسط سلول تولید می‌شود. به این ‌صورت که جریان الکتریکی گاز درون سلول را به فاز پلاسما (حالت چهارم ماده) ‌منتقل می‌کند و هنگامی که جریان الکتریکی قطع شود، ماده بینوا خواهان بازگشت به حالت گازی است. از این‌رو انرژی دریافت شده را به‌ شکل نور ساطع می‌کند و به حالت اولیه بازمی‌گردد. همین موضوع از تفاوت‌های اصلی نمایشگرهای LCD و Plasma است.


تکنولوژی OLED
اگر ماده درونی دیودهای نوری (LED) از مواد آلی (Organic) تشکیل شوند، خاصیت فوق‌العاده‌ای پیدا خواهند کرد و OLED خطاب خواهند شد که تخفیفی برای Organic LED محسوب می‌شوند و برای کاربردهای گوناگون ایده‌ال خواهند بود. درباره نمایشگرهای LCD جدید گفته شد که نیاز به نوری سفیدرنگ دارند که توسط دیودهای نوری (LED) تامین می‌شوند. شدت و کیفیت نوری که دیودهای نوری تولید می‌کنند فراتر از توان لامپ‌های مرسوم CCFL است و به ‌همین دلیل نمایشگرهای LCD که از تکنولوژی LED بهره می‌گیرند روشن‌تر هستند و رنگ‌های تولید شده طبیعی‌تر جلوه می‌کنند. دلیل این امر این است که دیودهای نوری دامنه نور مرئی، از ناحیه قرمز تا ناحیه بنفش را کامل‌تر پوشش می‌دهند، اما پوشش لامپ‌های CCFL چنانچه باید، مطلوب نیست
.
از سوی دیگر، سلول‌های حاوی کریستال مایع در نمایشگرهای LCD تنها کاری که می‌کنند، کنترل پرتو نوری عبوری است. ماده درونی سلول‌ها می‌تواند در وضعیت‌های مختلفی قرار گیرد و شدت نور عبوری را کم و زیاد کند. این فکر در ذهن برخی محققان جوانه زد که آیا می‌توان سلول‌های کریستال مایع را به‌ گونه‌ای حذف کرد و فرایندی را در پیش گرفت که دیود نوری موردنظر به اندازه لازم نور تولید کند؟

این رویداد از دو منظر مورد توجه قرار گرفت. اول اینکه، دیودهای نوری که به‌ عنوان منبع تولید نور در نمایشگرهای LCD مورد استفاده قرار می‌گیرند، نور را با شدتی برابر تولید می‌کنند. هنگامی که میزان روشنایی (Brightness) نمایشگر را کم و زیاد می‌کنیم در واقع میزان نوری که تولید می‌شود را تنظیم کرده‌ایم. مشکل این است که شدت تابش نور از دیودهای نوری یکنواخت است، به این معنی که یا روشن است یا خاموش و حد میانه‌ای ندارد. از سوی دیگر، هر پیکسل کامل مجموعه‌ای است از سه پیکسل رنگی (آبی،‌ قرمز و سبز) و برای تولید رنگ دلخواه لازم است که هر یک از پیکسل‌ها نوری با شدت مختلف از خود عبور دهند. از این‌رو قدری از نور تولید شده گرفتار پیکسل رنگی می‌شود و اجازه عبور پیدا نخواهد کرد. به‌ بیان دیگر مقداری از نوری که انرژی صرف تولید خود کرده بدون استفاده می‌ماند و به ‌بیان محلی، انرژی تلف می‌شود.
تکنولوژی OLED می‌خواهد که سلول‌های کریستالی (پیکسل‌های رنگی) از نمایشگرها حذف شوند، ‌در عوض قول می‌دهد تا نور موردنظر را با همان شدتی که مورد نیاز است تولید کند. برای پیاده‌سازی این امر لازم است که دیودهای نوری در سه رنگ آبی، قرمز و سبز تولید و در محل پیکسل‌های رنگی سابق نصب شوند. در این سیستم نیازی به منبع تولید نور وجود ندارد، زیرا خود سلول‌ها (دیودها) به اندازه‌ای که لازم است نور تولید می‌کنند
.
نکته دیگری که تکنولوژی OLED تضمین می‌کند، کاهش قیمت پانل نمایشگرها در صورت تولید انبوه است، زیرا سلول‌های کریستال مایع حذف می‌شوند و مقادیر قابل توجهی از هزینه‌ها کاسته می‌شود
.
البته از خاطر بردم بگویم که دیودهای OLED را می‌توان جایگزین دیودهای LED کنونی کرد، زیرا نوری بهتر با انرژی کمتر تولید می‌کنند
.
مزایا و معایب

اجازه بدهید اول عیب دیودهای OLED را بیان کنم. عمر کوتاه دیودهای OLED در قیاس با پانل‌های LCD و Plasma غیرقابل اغماض است. دیودهای OLEDبه طور متوسط ۱۶ هزار ساعت عمر می‌کنند، در حالی که عمر سلول‌های LCD و Plasma بیش از ۶۰ هزار ساعت است. همچنین دیودهای OLED حساسیت بسیاری به رطوبت دارند.
مزایای این تکنولوژی بیش از معایب آن است، به این شکل که پانل‌هایی که از OLED بهره می‌برند بسیار نازک‌تر از پانل‌های LCD هستند. دیگر اینکه، دیودهای OLED را روی هر سطحی می‌توان نصب و تولید کرد. هم‌اکنون طرح‌هایی در دست است که پانل‌هایی شیشه‌ای (شفاف) با استفاده از دیودهای OLED تولید کنند. همچنین پانل‌های OLED قابل انعطاف و در مصرف انرژی بی‌نهایت صرفه‌جو هستند و به‌ سهولت خم می‌شوند و نوری که با جریانی ضعیف منتشر می‌کنند حیرت‌آور است. از همه مهم‌تر اینکه، هزینه و زمان تولید دیودها و پانل‌های OLED ارزان‌تر از پانل‌های LCD است
.
نکته بسیار مهم در پانل‌های OLD زمان پاسخگویی بی‌نظیر آن است. زمان پاسخگویی بهترین پانل‌های LCD حداقل ۲ ثانیه است. در حالی‌که زمان پاسخگویی پانل‌های معمولی OLED حداکثر یک‌دهم ثانیه است. آخر اینکه، جابجایی مرسوم رنگ‌ها در نمایشگرهای LCD در پانل‌های OLED مشاهده نمی‌شوند، زیرا نور از هیچ فیلتری عبور نمی‌کند و از تولید به مصرف است
.
نکته پایانی

استفاده از نمایشگرهای OLED در صنعت تولید گوشی‌های هوشمند، دستگاه‌های PDA و GPS مدتی است که آغاز شده و در حال توسعه است. تلاش‌هایی در دست انجام است که عمر مفید دیودهای OLED را افزایش دهند. شنیده شده که عمر برخی از این دیودها تا ۱۹۰ هزار ساعت افزایش پیدا کرده، اما هزینه آن بسیار گزاف است. چنانچه مشکلات مربوط به تکنولوژی و هزینه رفع شود، سازندگان لپ‌تاپ به سرعت از نمایشگرهای OLED سود خواهند برد. پیش‌بینی می‌شود که بین ۲۰۰ تا ۶۰۰ گرم از وزن لپ‌تاپ‌ها کاسته شود. آخر اینکه شرکت‌های Samsung، Sony، LG و Philips و غیره نمونه‌های اولیه نمایشگرهای OLED را تولید کرده‌اند. پیش‌بینی شده است که تکنولوژی OLED از اواسط سال ۲۰۱۰ میلادی به صورت رسمی عرضه خواهد شد و تا سال ۲۰۱۴ میلادی بیش از ۴۰ درصد بازار نمایشگرها را تسخیر خواهد کرد.
 
هفته‌نامه بزرگراه فناوری

http://mva-learn.blogfa.com/cat-12.aspx

www.pcdoc.blogsky.com

بزرگترین کُره الکترونیکی جهان

موزه ملی علوم و فناوری های آینده توکیو فرصت مناسبی را برای افرادی که علاقه دارند زمین را از دور مشاهده کنند به وجود آورده است، این موزه کره ای 6 متری OLED را به نمایش گذاشته است که اولین OLED بزرگ کروی جهان به شمار می رود و در عین حال می تواند زمین را به صورت مستقیم از چشم ماهواره های مدارگرد با وضوح تصویری بالا نمایش دهد.

 
این کره که "Geo-Cosmos" نام دارد، از 10 هزار و 362 صفحه OLED ساخته شده است که می تواند به صورت مداوم تصاویر ماهواره ای را که در لحظه از زمین به ثبت می رسند را نمایش دهد، به این شکل بازدیدکنندگان این احساس را خواهند داشت که در حال تماشا کردن مستقیم زمین از فضا هستند.

این کره جایگزین نسخه پیشین که از صفحات LED پوشانده شده بود، شده است در حالی که وضوح تصویری آن 10 میلیون پیکسل است، در حدود 10 برابر بیشتر از وضوح تصویری کره پیشین.


بزرگترین کُره الکترونیکی جهان +عکس

 


این سیاره الکترونیکی تعاملی نیز هست و سطح لمسی که سرتاسر آن را فرا گرفته به بازدیدکنندگان امکان می دهد تا اطلاعات مرتبط به علوم زمینی را با لمس سطح نمایشگر مشاهده کنند، این اطلاعات نیز اطلاعات به روزی است که از سرتاسر جهان دریافت می شوند.

بر اساس گزارش پاپ ساینس، برای مثال بازدیدکنندگان می توانند تصاویر شبیه سازی شده منشا زمین لرزه 11 مارچ ژاپن را بر روی این کره مشاهده کنند.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic