برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

همان طور که می دانید فناوری های جدید از جمله مهم ترین رویدادها هستند که می توانند از تاثیر قابل توجهی برروند زندگی ما انسان ها برخوردار باشند. CES یا Consumer Electronic show نیز از بزرگ نمایشگاه های کامپیوتر و تجهیزات الکترونیکی در سطح دنیا است که همه ساله تعداد زیادی از علاقه مندان به فناوری های جدید را به خود جذب می کند. به عبارت دیگر می توان گفت این نمایشگاه که در شهر لاس وگاس ایالت نوادا برگزار می شود و همچنین نمایشگاه های Cebit و Computex که در کشورهای آلمان و تایوان برگزار می شوند از جمله اصلی ترین رویدادها در حوزه فناوری هستند که در آنها، شرکت های بزرگ که در این عرصه فعال بوده اند با به نمایش گذاشتن آخرین دستاوردهای خود با یکدیگر به رقابت می پردازد.

بسیاری از محققان براین باورند که نمایشگاه CES را می توان به نوعی موتورمحرک فناوری در سطح دنیا به شمار آورد که در آن از فناوری های انقلابی و تاثیرگذار در مسیر زندگی انسان ها رونمایی می شود. در CES امسال که در ابتدای سال جاری میلادی برگزار شد شگفتی های جدیدی در حوزه فناوری دنیای دیجیتال به کاربران معرفی شد. بدون تردید یکی از جالب ترین و جذاب ترین بخش های این نمایشگاه به نمایش گذاشتن هلی کوپتر بسیار کوچکی مجهز به ۴ موتور کوچک بود که می توانست در محیط نمایشگاه پرواز کند. اما ویژگی مهم این هلی کوپتر قابلیت کنترل آن از طریق سیستم wifi بود که این روزها سروصدای زیادی را در دنیای فناوری به راه انداخته است. این فناوری می تواند زمینه ساز کاربردهای مختلفی از سیستم wifi باشد و ابعاد مختلف زندگی ما را تحت تاثیر خود قرار دهد. در سال های اخیر رشد فناوری به اندازه ای بوده است که موجب شده بخش بزرگی از نیازهای روزمره زندگی در هزاره سوم که چند سالی از آغاز آن می گذرد به فناوری وابسته باشد به گونه ای که برخی ادامه زندگی خود را بدون وجود فناوری های امروزی غیرممکن می دانند.

 

فناوری های جدیدی که روز به روز برتعداد آنها افزوده می شود امکانات متعددی را در اختیار کاربران خود قرار داده اند که از میان آنها ۵ فناوری گیرنده های تلویزیونی سه بعدی، دستگاه های دیجیتالی، نسل جدید استانداردهای اینترنتی، سیستم های ورودی پرسرعت USB و همچنین انتشار تصاویر ویدئویی از طریق شبکه بی سیم wifi از جمله مهم ترین و برترین فناوری ها در سطح دنیا محسوب می شوند که به نظر می رسد بتوانند همه چیز را تحت تاثیر خود قرار دهند.

از بلوتوث تا wifi

وقتی صحبت از فناوری جدیدی به میان می آید، شمار زیادی از علاقه مندان به فناوری های جدید تلاش خواهند کرد تا با آن فناوری آشنا شوند اما هنوز مدت زیادی از این آشنایی نگذشته که بلافاصله فناوری جدید و پیشرفته دیگری متولد می شود که رقیبی برای فناور ی های دیگر خواهد بود. یکی از این فناوری ها این روزها که کاربردهای متعدد آن در زمینه های مختلف مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است استاندارد wifi است که از جمله استانداردهای زیرمجموعه بلوتوث محسوب می شود.

Wifi که مخفف کلمات Wireless Fidelity است در حقیقت یک شبکه بی سیم است که مانند امواج رادیو و تلویزیون و سیستم ارتباطی تلفن همراه از امواج رادیویی استفاده می کند. برقراری ارتباط با شبکه بی سیم شبیه به یک ارتباط رادیویی دوطرفه است و با استفاده از این فناوری می توان به آسانی و حتی در هنگام سفر و یا داخل هواپیما و هتل از طریق کامپیوترهای شخصی و یا هر وسیله ارتباطی دیگری که مجهز به فناوری wifi باشد از اینترنت استفاده کرد.

در برقراری ارتباطات در سیستم های مبتنی برفناوری wifi یک مبدل بی سیم وظیفه تبدیل اطلاعات دریافتی به علائم رادیویی و ارسال آنها را برعهده دارد. این در حالی است که از سوی دیگر ابزار واسط رهیاب یا همان روتر که وظیفه دریافت پیام ها و تعیین مسیر انتقال آنها را برعهده دارد این علائم را دریافت و پس از رمزگشایی آنها را به مجموعه اطلاعاتی تبدیل می کند که با استفاده از یک اتصال سیمی داخلی به اینترنت فرستاده خواهد شد. در جهت عکس این فرآیند که کاربران فناوری wifi از آن استفاده می کنند ابزار واسط رهیاب یا همان روتر اطلاعات مورد نظر را از اینترنت دریافت کرده و پس از تبدیل این اطلاعات به علائم رادیویی این اطلاعات را به کامپیوترهای مجهز به سیستم بی سیم ارسال می کند. به این ترتیب می توان گفت که wifi یک روش بی سیم برای ایجاد یک شبکه و اداره کردن آن است و به همین علت به آن فناوری شبکه سازی بی سیم هم گفته می شود. یکی از مهم ترین ویژگی های wifi سهولت استفاده از آن است.

با استفاده از این فناوری شما می توانید به آسانی همه کامپیوترهای موجود در محیط خانه و یا محل کار خود را بدون نیاز به استفاده از سیم به هم متصل کنید. فناوری های بلوتوث و wifi از جمله فناوری هایی هستند که نقش بسیار مهمی را در برقراری ارتباطات بی سیم ایفا می کنند اما هر کدام از آنها کاربردهای خاصی را در این حوزه موردتوجه قرار می دهند. بسیاری از کارشناسان می گویند wifi جایگزین مناسبی برای ارتباطات کابلی رایانه های شخصی است که از سرعت انتقال بسیار بالایی نیز برخوردار است. در این فناوری ایستگاه اصلی ارتباطی در مرکز مستقر شده و رایانه های شخصی در کنار آن قرار می گیرند. اما بلوتوث در مقایسه با wifi محدوده ارتباطی کوچک تری را تحت پوشش قرار می دهد و به همین علت با افزایش فاصله از ایستگاه مرکزی سرعت انتقال اطلاعات به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت بنابراین کاربردهای مختلف گوشی همراه که در آنها از گوشی تلفن همراه به عنوان یک واسط ارتباطی بین منبع اطلاعات و کامپیوترهای شخصی یا سیستم های موقعیت یاب جهانی استفاده می شود از کارآیی بهتری برخوردار خواهند بود. البته باید توجه داشت که اگر چه wifi استانداردی از زیرمجموعه بلوتوث است اما برقراری ارتباطی با قدرت بیشتر از بلوتوث را امکان پذیر می سازد.

اینترنت wifi ، از زمین تا آسمان

شاید جالب باشد بدانید که این روزها نسل جدید ارتباطات رادیوییwifi که استفاده از آن در ابزارهای ارتباطی مورد توجه قرار گرفته به یک استاندارد جهانی تبدیل شده است. نسل جدید ارتباطی wifi در مقایسه با فناوری های مشابه بی سیم که پیش از این از آنها استفاده می شد سرعت انتقال اطلاعات را تا ۶ برابر افزایش خواهد داد. وقتی یک فناوری به عنوان یک استاندارد جهانی پذیرفته می شود تولیدکنندگان نسبت به هماهنگی آن با دستگاه های ارتباطی و سیستم های کامپیوتری مطمئن خواهند بود و به این ترتیب کاربرد این فناوری در زمینه های مختلف بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و افزایش خواهد یافت. علی رغم این که در حدود ۲ سال پیش یکی از اپراتورهای همراه اول در ایالات متحده آمریکا از عرضه خدمات جدید اینترنتی مبتنی برwifi در ۱۷ هزار نقطه از ایالات متحده آمریکا و برای کاربران گوشی های تلفن همراه آیفونی خبر داده بود، اما از آنجایی که سرویس ها و خدمات اینترنتی مبتنی بر wifi که بسیار سریع عمل کرده و از کیفیت بالایی برخوردارند، از گرانقیمت ترین سرویس های اینترنتی هستند که راه اندازی آن روی گوشی های تلفن همراه مستلزم صرف هزینه بسیار زیادی است و به همین علت مدت زمان زیادی به طول انجامید تا دیگر اپراتورهای تلفن همراه توانستند در این عرصه قدم بگذارند.

اما امروزه بسیاری از اپراتورهای تلفن همراه این امکانات را در اختیار کاربران خود قرار داده اند و براین اساس همه افراد می توانند از طریق کامپیوترهای شخصی یا گوشی تلفن همراه مجهز به فناوری wifi به اینترنت دسترسی داشته باشند، اما بسیاری از خطوط هواپیمایی پس از راه اندازی خدمات تلفن همراه هوایی، اکنون امکان استفاده از اینترنت wifi را نیز برای مسافران خود در حین پرواز فراهم کرده اند بنابر این مسافران این خطوط پروازی براحتی و حتی در ارتفاع ۳۰ هزار پایی از سطح زمین هم می توانند بدون ایجاد هرگونه اختلالی در برقراری ارتباط از اینترنت پرسرعت مبتنی برفناوری wifi در هنگام پرواز استفاده کنند. اگر چه پیش از این هرگز تصور نمی شد که روزی بتوان در حین پرواز به اینترنت دسترسی داشت اما از سال گذشته بسیاری از مسافران خطوط هوایی آمریکا استفاده از اینترنت رایگان را در هنگام پرواز تجربه کرده اند.

براساس نظرسنجی های انجام شده از مسافران بیش از ۷۶ درصد افراد ترجیح می دهند خطوطی را برای سفرهای هوایی خود انتخاب کنند که به اینترنت پرسرعت دسترسی داشته باشد.

اما از آنجایی که ارائه این خدمات در خطوط هوایی از طریق ماهواره یا دکل های مخابراتی تلفن همراه معمولا هزینه زیادی را به همراه خواهد داشت، قرار است در آینده ای نزدیک استفاده از این خدمات در حین پرواز مستلزم پرداخت هزینه ای به عنوان حق استفاده از خدمات wifi شود و به این ترتیب پیش بینی می شود که با توجه به لزوم پرداخت مبلغی برای استفاده از این خدمات تنها ۱۰ تا ۱۵ مسافر این خطوط هوایی خواستار استفاده از این خدمات باشند.

فرانک فراهانی جم 
روزنامه جام جم ( www.jamejamonline.ir )

www.pcdoc.blogsky.com

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic