برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

گروهی از دانشمندان آلمانی با استفاده از تصاویر ارسالی توسط ماهواره اروپایی GOCE مدلهایی را از میدان گرانش زمین ارائه کردند که نشان می دهد سیاره ما کروی نیست و شبیه به سیب زمینی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، بطلمیوس معتقد بود که زمین صاف است، پس از آن دانشمندانی چون کوپرنیک و گالیله اثبات کردند که سیاره مسکونی ما کروی است، اما تحقیقاتی که در سالهای اخیر با استفاده از ماهواره اروپایی GOCE انجام شده است، نشان داده اند که زمین کاملا کروی نیست و شکلی شبیه به یک سیب زمینی، کدو و یا کره ای نامنظم دارد.

اکنون تازه ترین تصاویری که ماهواره GOCE (مکتشف میدان گرانشی و حالت پایدار چرخش اقیانوسی) از میدان گرانش زمین ارسال کرده است، تحقیقات گذشته را تائید می کنند.

ماهواره GOCE در 17 مارس 2009 پرتاب شد و تاکنون بیش از 70 میلیون اطلاعات به زمین ارسال کرده است. 

ماموریت این ماهواره آژانس فضایی اروپا تا سال 2012 به طول می انجامد و احتمالا تا سال 2014 نیز تمدید می شود. در مدت دو سال گذشته این ماهواره توانسته است نقشه جدیدی از زمین را برپایه نیروی گرانش طراحی کند.

اطلاعات جمع آوری شده توسط GOCE می تواند اندازه گیریهای دقیقی از سطح اقیانوسها و تغییرات آنها را ارائه کند نقشه ای که این ماهواره ارائه کرده است بسیار دقیق و با جزئیات کامل است و اطلاعات آن به طور ثابت به روز می شود.

"راینر رومل" از دانشگاه فنی مونیخ آلمان و مسئول علمی ماموریت اطلاعات جمع آوری شده توسط GOCE در این خصوص توضیح داد: "علاوه بر مطالعه بر روی اقیانوسها و یخها اطلاعاتی که این ماهواره به زمین ارسال می کند برای مطالعه بر روی پدیده هایی چون زلزله و علل مربوط به آن بسیار بنیادی هستند. در حقیقت، حرکات زمین از خود ردپایی در میدان گرانش برجای می گذارند. بنابراین در آینده، اطلاعات مربوط به گرانش می توانند برای درک فرایندهای منجر به فجایای محیطی و یا شاید حتی پیشگیری از آنها مفید باشد."

به گفته این دانشمند آلمانی، تصاویری که ماهواره GOCE ارسال کرده است یک نسخه اغراق شده از زمین است اما با وضوح بالایی نشان می دهد که چگونه جاذبه گرانشی بر روی سنگهایی که زیر پای ما هستند اثر می گذارند.

برپایه این تصاویر، سطح دریا در تمام دنیا تا حداکثر 100 متر متغیر است. این ماهواره توانسته است یخهای مناطق قطبی و تراکم آنها را نیز اندازه گیری کند.

براساس گزارش "اسپیس"، در این گرافیکها، تفاوتهای نیروهای گرانشی در نقاط مختلف زمین 10 هزار برابر شده اند. در نواحی زرد رنگ (غرب اروپا، آمریکای جنوبی و آسیا) نیروی گرانش قویتر است، درحالی که در نواحی آبی رنگ که بیشتر در اقیانوس هند و اقیانوس آرام دیده می شوند نیروی گرانش در ضعیف ترین حالت قرار دارد.

منبع : MehrNews.com


توجه شود که این تصاویر میدان گرانشی است نه خود زمین

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic