برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

مفهوم توان و فیدبک منفی Negative Feedback

حتما در مورد درایو شدن یک بلندگو شنیدید. مثلا میگن این بلندگو به حداقل ۱۰۰ وات نیاز داره تا صداش در بیاد و یا این بلندگو بد درایو هست و توان بیشتری میخواد. ببینید یک بلندگو یک منحنی امپدانسی در حوزه فرکانس داره و به ازای هر فرکانس یک امپدانس با یک دامنه و یک فاز داره. معنی این جمله اینه که اگر ما در فرکانس f یک ولتاژ با شکل موج سینوسی و دامنه ۱ ولت به دو سر بلندگو اعمال کنیم، این بلندگو جریانی با دامنه Y با تابع سینوسی در همان فرکانس f میکشه. البته این تابع سینوسی جریان یک اختلاف فاز آلفا با ولتاژ نیز خواهد داشت. چون ولتاژ 1 می باشد پس ولتاژ تقسیم بر جریان می شود که ما به اندازه عکس Y میگیم امپدانس بلندگو در فرکانس f و به زاویه منفی آلفا میگیم فاز امپدانس در فرکانس f. عبارت Z همان امپدانس هست (Z=1/Y) که عکس ادمیتانس بوده و در رابطه V=I*Z صدق میکند. (حاصل ضرب امپدانس در جریان میشه ولتاژ) خلاصه اینکه رفتار یک بلندگو در کشیدن جریان در فرکانسهای مختلف فرق میکنه و عموما در فرکانسهای پایین بلندگو جریان بیشتری میکشه تا در فرکانسهای بالاتر. مفهوم توان یعنی حاصلضرب جریان در ولتاژ و وقتی یک بلندگو در فرکانسهای مختلف جریانهای غیر یکسانی از آمپلی فایر میکشه معنیش اینه توانی که آمپلی فایر به بلندگو میده بر حسب فرکانس متغییر هست. یک بلندگوی بد درایو بلندگویی نیست که فقط اندازه امپدانس آن کم باشد بلکه به بلندگویی میگیم که تغییرات دامنه و فاز امپدانس آن در نواحی فرکانسی، زیاد باشد. هر چقدر این تغییرات بیشتر باشه کار آمپلی فایر سخت تر میشه. مثلا اگه بلندگویی بین ۸ اهم و ۴ اهم تغییرات داشته باشه باید به آمپلی فایری وصل بشه که هم بتونه به ۸ اهم  جریان بده و هم به ۴ اهم البته دوبرابر. یعنی اگه آمپلی فایر به ۸ اهم ۱۰۰ وات میده باید بتونه به ۴ اهم تو حالت ایده ال ۲۰۰ وات بده تا سیگنال صوتی خراب نشه. حتی اگه یک آمپلی فایر بتونه ۱۰۰۰ وات به ۸ اهم بده ولی نتونه به ۴ اهم بیشتر از ۱۲۰۰ وات بده نمیشه گفت اون آمپلی فایر میتونه بلندگو رو درایو کنه. پس وات یک آمپلی فایر برای ۸ اهم مهم نیست بلکه قابلیت اون آمپلی فایر در دو برابر کردن توان به ازای نصف شدن امپدانس مهم هست. مفهوم فیدبک منفی رو به زبان ساده میشه اینجوری توضیح داد که هر چقدر فیدبک منفی کمتر باشد قابلیت آمپلی فایر در دوبرابر کردن توان به ازای نصف شدن امپدانس بیشتر هست. مثلا آمپلی فایر Mark Levinson مدل ۳۳H توانی معادل ۲۶۰ وات به ۸ اهم میده و آمپلی فایر NAD C370 به ۸ اهم ۱۸۰ وات میده ولی همه میدونیم NAD حتی نمیتونه یه بلندگوی نسبتا بد درایو رو درست درایو کنه اما مارک لوینسون بد درایو ترین بلندگو ها رو براحتی درایو میکنه. نه به این دلیل که ۲۶۰ بیشتر از ۱۸۰ هست بلکه به این دلیل که NAD نمیتونه بیشتر از ۲۰۰ وات به ۴ اهم بده اما مارک لوینسون تا ۱۰۰۰ وات به ۲ اهم میده. تو مجله Stereophile در بخش آخر اندازه گیری ها برای یک Power Amp آین مساله نشون داده میشه. نتیجه اینکه یک آمپلی فایر با توان ۱۰ وات برای ۸ اهم و ۲۰ وات برای ۴ اهم و ۴۰ وات برای ۲ اهم خیلی بهتر از یک آمپلی فایر با توان ۱۰۰۰ وات برای ۸ اهم و ۱۱۰۰ وات برای ۴ اهم و ۹۰۰ وات برای ۲ اهم هست. منظور از توان به یک امپدانس میزان توانیست که آمپلی فایر با THD حداکثر ۱% به بلندگو میدهد.

ابراهیم وژده میانه:
اساساً در تقویت کننده‌های قدرت صوتی با بیان اینکه بتوان یا نتوان یک بلندگو را درایو ( خوراک) کرد، برخورد نمی‌کنند!!! این گونه بیانات اندکی غلط علمی دارد و یا شبیه به آن که برخی از دوستان با عبارت نادرست، تطبیق امپدانس به توجیه اتصال بلندگو به آمپلی‌فایر می‌شتابند!

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic