برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

یک باتری آبی!!

لاری كاستیوك از دانشگاه آلبرتای كانادا در حال كار روی یك نوع باتری است كه نیروی خود را از آب می گیرد، یعنی تولید الكتریسیته به طور مستقیم از آب ، امّا در مقیاس بسیار كوچك.

در حال حاضر نیز واژه ای با نام هیدروالكتریسیته یا همان برق آبی وجود دارد و بیشتر افراد نیز با آن آشنا هستند.

در هیدروالكتریسیته ، آب از ارتفاعی به پایین می ریزد و توربین ها را چرخانده و به این ترتیب الكتریسیته تولید می كند؛ اما روشی این دانشمند باارزش كه ذكر شد، كاملا فرق دارد.

وی آب را تحت فشار قرار می دهد و آنها را از كانال های میكروسكوپی و بسیار بسیار ریز كه درون یك لوله شیشه ای قرار دارند، رد می كند و به این ترتیب مستقیما برق را از آب می گیرد.

با عبور آب از سطح كانال ها، یونهای آب به سطوح جامد مالیده می شوند و شارژ الكتریكی شده و به كمك الكترودهایی كه در انتهای هر یك از كانال ها قرار می گیرند، انرژی الكتریكی استخراج می شود.

گرچه جریان تولید شده در این روش نیز بسیار كم و در حد 4 میكرو وات است ؛ اما اگر میلیون ها كانال با خصوصیات ذكر شده به یكدیگر ملحق شوند، می توان خروجی را افزایش داد و به این ترتیب نیروی كافی خلق یك باتری آبی را به دست آورد.

باتری کاغذی هم آمد
 

محققین استنفورد با نصب لایه‌ای از لیتیوم و نانوتیوب کربنی در دو طرف یک ورقه کاغذ معمولی، باتری قابل شارژ بسیار نازک،‌ سبک، انعطاف‌پذیر و البته با کارامدی بالایی ساخته‌اند که تقریبا هم‌وزن کاغذ است

انتخاب برتر

معمولا باتری‌ها بلای جان کاربران ابزارهای همراه هستند. اگر بادوام باشند، آن‌قدر سنگینند که کاربر مجبور می‌شود گاهی از خیر جابه‌جا کردن آن بگذرد و اگر هم سبک باشند، معمولا یا عملکرد دستگاه را پایین می‌آورند و یا طول عمر کمی دارند و یا بدتر از همه، ‌هر دو مشکل را با هم دارند!

اما پاپ ساینس خبر داده که محققین دانشگاه استنفورد موفق شده‌اند باتری یون لیتیومی جدیدی بسازند که ویژگی‌های یک کاغذ را دارد: انعطاف‌پذیر، سبک، بسیار بسیار نازک و البته قابل شارژ. گفته می‌شود جابه‌جایی آن درست مثل جابه‌جا کردن یک ورق A4 است.

دانشمندان استنفورد برای ساخت این باتری، لایه‌ای نازک از ترکیب فلزدار لیتیوم را روی لایه نازکی از نانوتیوب‌های کربنی سوار کردند. این لایه دوگانه سپس در دو طرف یک ورقه کاغذی معمولی قرار گرفت. کاغذ در این سیستم نقش یک حمایت‌کننده ساختاری و نیز جداکننده الکترودها را بازی می‌کند. لیتیوم، الکترود باتری و لایه نانوتیوب هم کلکتور آن است.

نتیجه نهایی، یک باتری با ضخامت تنها 300 میکرومتر، یعنی 300 میلیونیوم متر است. 300 بار شارژ آن برای آزمایش نشان داده که در کارایی آن هیچ تغییری اتفاق نیافتاده است.  با تمام این ویژگی‌ها، به نظر می‌رسد این باتری از تمام هم‌نوعان خود که تا به حال به بازار عرضه شده‌اند یک سر و گردن بالاتر است. همچنین به گفته محققین ساخت آن بسیار ساده است و به همن دلیل، به احتمال زیاد با استقبال زیادی در بازار روبرو خواهد شد.

البته از این باتری کاغذی نمی‌توان در همه ابزارهای همراه استفاده کرد،‌ دست کم در حال حاضر!‌

خبرآنلاین


صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic