برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

رازهای زندگی

 


چرا در ساعت‌ها کوارتز به کار می‌رود؟
کوارتز، که از سیلیکون و اکسیژن تشکیل شده، شایع‌ترین ماده معدنی در کره زمین است.

میلیاردها نفر هر روز از کوارتز استفاده می‌کنند، اما تعداد کمی از آنها از این موضوع خبر دارند، زیرا بلورهای ریز کوارتزی که از آن استفاده می‌کنند، درون ساعت‌های مچی و دیواری پنهان شده است.

اما این بلورهای سفید یا شفاف که در سراسر جهان یافت می‌شوند، چه ارتباطی با اندازه‌گیری زمان دارند؟

برخی از مواد مانند برخی از سرامیک‌ها و بلورهای کوارتز، هنگامی که تحت فشار مکانیکی قرار گیرند، می‌توانند الکتریسیته تولید کنند. توانایی تبدیل دوجانبه فشار مکانیکی و الکتریسیته را به یکدیگر "خاصیت پیزوالکتریک" می نامند.بلورهای کوارتز که دارای این خاصیت هستند، با یک ولتاژ معین برق همیشه با بسامد یا فرکانس خاصی مرتعش می‌شوند. بنابراین این بلورها معیار دقیقی از بسامد یا فرکانس را حفظ می‌کنند، که به تنظیم حرکت ساعت کمک می‌کند و دقت آن را بسیار بالا می‌برد.

کوارتز در رادیوها، ریزپردازشگرها (میکروپروسسورها)،و بسیاری از دستگاه‌های صنعتی دیگر نیز به کار می‌روند.
 

 


رازهای زندگی: علت سکسکه چیست؟


سکسکه ناشی از انقباض دیافراگم، پرده عضلانی درون قفسه سینه است که نقش مهمی در تنفس دارد.

در هنگام دم یا فروبردن هوا دیافراگم منقبض و در هنگام بازدم یا بیرون دادن هوا دیافراگم شل می‌شود.

سکسکه یک فعالیت عضلانی اسپاسمی و غیرارادی در دیافراگم است.معده‌ مملو از غذا می‌تواند دیافراگم را تحریک کند و باعث رشته‌ای از سکسکه‌ها شود.
ورزش یا استرس نیز می‌توانند حمله سکسکه را برانگیزند. اما سکسکه اغلب بدون علت مشخصی رخ می‌دهد.

یک فرضیه این است که سکسکه ممکن است بازمانده‌ای از یک بازتاب ابتدایی مکیدن – مربوط به دوران نوزادی- باشد. سکسکه هر کارکردی که در قدیم داشته، در زندگی امروز بیشتر آزارنده است و هر کسی مدعی است که راه علاجی برای آن سراغ دارد.

شیوه‌‌هایی از نگهداشتن نفس،ترساندن ناگهانی،مکیدن قند، نوشیدن آب در حالت وارونه یا حتی انجام دادن ملایم مانور هیلمیک که در اصل برای خارج کردن لقمه گیر کرده در گلو به کار می‌رود.

بسیاری از این اقدامات در واقع به علت متوقف‌کردن موقت ریتم تنفس موثر واقع می‌شوند.
 

 


آیا چپ‌دست‌ها باهوش‌ترند؟


روانشناسان در مورد مفاهیم مبهمی مانند خلاقیت و هوش اختلاف نظر دارند و هر نظری در مورد همبستگی میان این صفات و چپ‌دستی به درک بهتر خود این مفاهیم وابسته خواهد بود.

بنابراین در مورد هر اظهار نظری در مورد باهوش‌بودن چپ‌دست‌ها كه 10 درصد جمعیت جهان را تشكیل می دهند با تردید مواجه می‌شود. اما چند تحقیق جدی رابطه‌های جالبی را میان دست غالب و مهارت‌های شناختی نشان داده‌است.

به نظر می‌رسد که راست‌دست‌ها ممکن است در تحصیلات دانشگاهی اندکی موفق‌تر از چپ‌دست‌ها باشند.همچنین پژوهش‌ها نشان می‌دهند که چپ‌دست‌ها به میزان بیشتری دچار ناتوانی‌های خواندن یا دیس‌لکسیا هستند.

در مقابل چپ‌دست‌ها در وظایفی که نیازمند تجسم ذهنی اشیاست مسلط‌ترند و شاید به همین دلیل باشد که شطرنج‌بازان چپ‌دست نسبت بالاتری دارند.

مدعاهای کلی‌تر به خصوص "راست‌مغزی" در مقابل "چپ‌مغزی" بیشتر شبه‌ علم‌اند تا مفاهیمی علمی.

 

 

چرا خمیازه کشیدن مسری است؟


اگر خواندن این مطلب باعث خواب‌آلودگی شما شد، معذرت می‌خواهیم، حتی خواندن درباره خمیازه هم می‌تواند باعث خمیازه کشیدن شود.

بر خلاف دانسته‌های گذشته علت این نیست که مغز به اکسیژن نیاز دارد.

برخی از نظریه‌های فعلی درباره خمیازه‌کشیدن، آن را نوعی علامت اجتماعی (مانند خندیدن) می‌دانند که باعث تبادل اطلاعات می‌شود و رفتار گروهی را سازمان می‌دهد. خمیازه با انتقال از فردی به فردی دیگر می‌تواند اطلاعات (مثلا " من خسته هستم." یا " این فیلم ملال‌آور است ") را در یک حلقه اجتماعی منتقل ‌کند.

چنین ابزاری ممکن است در روزهای قبل از پیدایش زبان در حیات بشر بوجود آمده باشد.

 

 

اما آیا شواهد علمی از این نظریه پشتیبانی می کنند؟

دانشمندان در یک بررسی در سال 2005 مغزهای گروهی را که خمیازه‌کشیدن افراد را مشاهده می‌کردند، اسکن کردند و توانستند الگوهایی منحصر به فرد از فعالیت در نواحی از مغز که به تقلید رفتاری مربوط می‌شدند را مکان‌یابی کنند.

بنابراین دفعه بعدی که در یک جلسه به خاطر خمیازه کشیدن نگاه‌های سرزنش‌بار دیگران را متوجه خود دیدید،اجداد غارنشین‌تان را مقصر قلمداد کنید.

آیا ترس می‌تواند موها را ناگهان سفید كند؟قرن‌هاست كه عموما تصور براین بوده است كه ترس و وحشت می‌تواند موها را سفید كند.

گفته می‌شود كه موهای برخی از زندانیان محكوم به اعدام( مثلا ماری آنتوانت ملكه فرانسه پس از محكومیت بوسیله انقلابیون) یك‌ شبه سفید شده بود.اما جالب این است كه هیچگاه در دوران حاضر گزارشی در مورد چنین سفید شدن ناگهانی در محكومان به اعدام داده نشده است.

در داستان‌های اشباح نیز افرادی توصیف می‌شوند كه به علت روبرو شدن با ارواح موهایشان سفید شده است.

این موضوع در افسانه‌ها، باورهای عامه و اسطوره‌ها در همه جهان ذكر شده است. اما آیا واقعا حقیقت دارد؟

در واقع از لحاظ پزشكی چنین رخدادی ناممكن است؛ هیچ سازوكاری وجود ندارد كه بر اساس آن امكان داشته باشد مو به صورت ناگهانی یا یك شبه سفید شود.

علیرغم شعارهای تبلیغاتی تولیدكنندگان مواد آرایشی و بهداشتی كه فلان فرآورده به موهایتان زندگی می‌بخشد، موی روییده‌شده اساسا اندامی مرده است.

هنگامی كه مو از پوست سر بیرون آمد، هیچ عامل روانی یا فیزیولوژیك در بدن( از جمله ترس یا شوكه‌شدن) نمی‌تواند آن را تحت تاثیر قرار دهد.

حتی اگر بیماری، آسیب یا شوك ناگهانی " بتواند" موها را سفید كند، هفته‌ها طول خواهد كشید تا اثرات آن بر روی موها ظاهر شود، زیرا تنها ریشه مو است كه تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

همانطور كه غیر ممكن است كه یك شاخه مرده درخت برگ درآورد، امكان ندارد كه كل بخش‌های تنه مو همزمان با هم سفید ‌‌شود.

موهای جوگندمی سر در صورتی كه به دلیلی موهای سیاه بریزد(مثلا به علت بیماری آلوپسی – ریزش ناگهانی موها در یك منطقه بدن) و موهای سفید به جای ماند، ممكن است سفید شود.آیا افراد واقعاً به علت پیری می‌میرند؟


شیوه‌های گوناگونی برای طفره‌رفتن از این كلاف مرگ وجود دارد، اما در واقع مردم به علت جراحت(سقوط یا تصادف) یا بیماری(مثلاً سرطان) می‌میرند.

هیچ كس به علت سن بالا نمی‌میرد. معمولا وقتی گفته می شود شخصی به علت "سن بالا" فوت كرد، معنایش این است كه او به علت یكی از بیماری‌هایی كه در سنین بالا شایع است درگذشته است.

در حالی كه بسیاری از افراد سالمند از مشكلات بهداشتی رنج می‌برند، بیماری همراه خودكار پیری نیست و سالمندان اكنون بیش از پیش طولانی‌تر و سالم‌تر زندگی می‌كنند. همانطور كه جوانی تضمین‌كننده سلامت كامل نیست، پیری نیز ضرورتا به معنای زوال سلامت نیست.

درست است كه سلول‌های زنده طول عمر محدودی دارند، اما این محدودیت به معنای آن نیست كه ارگانیسم صرفاً به علت پیرشدن سلول‌هایش می‌میرد.

در عوض جهش‌های زنتیكی، بیماری‌ها، تاثیرات آسیب‌رسان محیط زیست می‌توانند یك اختلال یا بیماری معین را جلو بیندازند. هر چه افراد پیرتر می‌شوند،سلول‌هایشان به خوبی قبل كار نمی‌كند، و نمی‌توانند مانند زمان‌های پیشین بیماری‌ها را مهار كنند یا ترمیم شوند.

اما هیچكس صرفاً به علت سالمندی نمی‌میرد.

 

 

چرا ما سیب آدم داریم؟سیب آدم بر خلاف تصور عمومی هم در مردها و هم در زن‌ها وجود دارد.

سیب آدم توده‌ای استخوان غضروفی است كه در جلوی حنجره قرار دارد و با توجه به مجاورت آن با غده تیروئید به آن غضروف تیروئید هم می‌گویند.

این غضروف در مردان بزرگسال به علت حجم بزرگتر حنجره، برجستگی بیشتری پیدا می‌كند.

اما آیا سیب آدم كاری هم انجام می‌دهد؟در واقع نه.سیب آدم مانند غضروف گوش یكی از اجزای بدن است. بر خی از مردان كه سیب آدم بسیار برجسته‌ای دارند، با جراحی آن را می‌تراشند تا ظاهرشان بهتر شود.

البته سیب آدم برای برخی مردان در اداره هنگام بحث با رئیس یا در خانه هنگام دروغ گفتن به همسر مایه دردسر می‌شود.

سیب آدم نه تنها هنگام بلعیدن غذا بالا و پایین می‌رود ، هنگام تشویش و اضطراب، " به طور غیر قابل كنترلی" بالا و پایین می‌رود. پس مراقب باشید!

 

 

چرا گوش هایم زنگ می‌زند؟


شاید شما هم كنجكاو باشید بدانید كه چرا پس از شنیدن صداهای بلند مثلا موسیقی پر سر و صدا تا مدتی گوش‌هایتان زنگ می‌زند.


زنگ زدن گوش‌ها ممكن است نشانه‌ای از نقصان شنوایی باشد كه به علت شنیدن صداهای بسیار بلند بوجود آمده است.اما وزوزگوش یا تینیتوس(شنیدن صدا بدون وجود محرك خارجی) همچنین ممكن است به علت عفونت‌ها، جمع‌شدن موم گوش، سرگیجه، مصرف مقادیر بالای آسپیرین، و حتی تومورهای عصب شنوایی رخ دهد.

البته این وزوز گوش ممكن است تنها بیانگر چیزی نباشد مگر پیرشدن گوش‌های شما.كارشناسان مطمئن نیستند چه فرآیند فیزیولوژیكی این احساس سرو صدا را در گوش ایجاد می‌كند، و تنها می‌دانند كه این حالت با برخی بیماری‌ها همراهی دارد.اگر به طور مبتلا به وزوز گوش هستید، سعی كنید اصلا به آن فكرنكنید!مشاهدات بالینی بیانگر آن است كه صرفا با متمركز شدن بر افكار غیرمرتبط می‌تواند فعالیت را در بخش شنوایی در قشر مغز كاهش دهد و احساس صدای وزوز را كم می‌كند.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات