برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

بیونیک چیست؟

واژه ى بیونیک و نزدیکى آن به بیولوژى در ذهن ما این فکر را ایجاد مى کند که این علم در ارتباط با موجودات زنده است.

بیونیک علم سیستم هایی است که شالوده ى آنها سیستم هاى زنده هستند. درابتدا بیونیک به بررسى ماشین هایی مى پرداخت که براساس سیستم هاى زنده طراحى، ساخته شده بودند. به عبارتى مى توان کفت: بیونیک هنر به کارگیری دانش سیستم های زنده در حل مسائل فنى است. یکى از بهترین طرح هاى شناخته شده از علم بیونیک اثر لئوناردو داوینچى نقاش معروف بود که ماشین پرنده را براساس ساختمان بدن خفاش طراحی کرد و استدلالش این بود که خفاش داراى بال کاملا پوشیده اى است که هوا را از خود عبور نمى دهد، بال خفاش را پوستى پرده مانند یوشانده است که آن را تقویت مى کند. حدود ۳۰۰ سال بعد از طرح داوینچى، ماشین پرنده توسط کلمنت آدر با الهام از خفاش ساخته شد و در سال ۱۸۹۰ تا ارتفاع ۱۵ مترى پروازکرد.
در ساخت زیردریایی ها نیز از بدن دلفین الهام گرفته شده است، زیرا دلفین با نیروى عضلانى کم مى تواند به سرعت درآب حرکت کند و رازاین حرکت در پوست دو لایه ى بدنش است. لایه ى پوست بیرونى قابل ارتجاع ، لایه ى پوست درونى شبیه یک رشته لوله ى پرشده از ماده ى اسفنجى است. همیشه تلاطم با افزایش فشار همراه است یس اگر الگویی از یک جریان پرتلاطم در اطراف بدن دلفین تشکیل شود اثرکلى این تلاطم محسوس نخواهد بود. زیرا پوست قابل ارتجاع بیرونى، فشار را به لایه ى اسفنجى، تراکم پذیر درونى منتقل مى کند که مانند فنر عمل مى کند و طورىکه جریان یرتلاطم پیش ازآن که فرصتى براى پیشروى پیداکند از بین می رود، به همین دلیل است که در طراحى زیردریایى، جدارآن را مانند پوست دلفین مى سا زند، طورى که با یک موتورثابت بتواند سریع حرکت کند.
تقلید از طبیعت مزایاى بسیارى دارد. فرض کنیم هر جاندارکنونى محصول چندین میلیون سال تکامل است. در این فاصله ى زمانى طبیعت هرچه را که با هدف ویژه اش سازگارى نداشته از بین برده است که از این تجربه ى ارزشمند مى توانیم با مطالعه ى فرآیند تکامل، مکانیسم هاى جدید فناورى را از روى موجودات زنده نسخه بردارى کنیم.
ساخت هواپیماهاى تیزپرواز با الهام از بال پرستو، بادقپک، ساخت رایانه با الهام از مغز، فکر انسان نمونه هاى با رز دیگرى ا ز کاربرد علم بیونیک براى سا خت فناورى هاى جدید است.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات