برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

چند سوال ازمفاهیم فیزیک:
۱ – هر تراموا یک خط اتصال برق و هر اتوبوس برقی دو خط اتصال برق دارد. دلیل این موضوع این است که :
الف – خط اتصال اضافی در اتوبوس برای نگهداری و تامین ایمنی بیشتر به کار می رود
ب – منبع برق اتوبوس AC و برای تراموا DC است.
ج – منبع برق اتوبوس DC و برای تراموا AC است.
د – اتوبوس بیشتر از تراموا جریان برق می کشد.
ه – تراموا از ریلهایش به عنوان خط اتصال دوم استفاده می کند.

۲ - پرنده ای روی یک سیم لخت با ولتاژ زیاد و بالا نشسته است، آیا او را برق می گیرد؟
الف – بلی
ب – نه

۳ - فرض کنید یک پتوی نو و ضخیم و یک پتوی کهنه نازک دارید؛ پتوی نو یک عایق ضعیف برای گرماست. همچنین فرض کنید در یک شب زمستانی شما می خواهید از هر دو پتو استفاده کنید. در کدام حالت شما خود را گرم نگه می دارید؟
الف – پتوی کهنه را روی خود بکشید و پتوی نو را روی پتوی کهنه، در اینصورت پتوی نو از نفوذ سرمای بیرون به داخل جلوگیری می کند.
ب – پتوی نو را روی خود بکشید و پتوی کهنه را روی پتوی نو، در اینصورت پتوی نو از خروج گرمای بدن به خارج جلوگیری می کند.
ج – فرقی نمی کند

۴ – آیا می شود یک ولتاژ بالا بدون جریان بسیار زیاد داشت؟
الف – بلی
ب – نه

۵ – جریان زیاد: واحد جریان الکتریسیته آمپر است و گاهی جریان الکتریکی را در مقایسه با ولتاژ آمپراژ می گویند. آیا بدون ولتاژ خیلی زیاد امکان وجود آمپراژ خیلی زیاد است؟
الف – بلی
ب – نه
.
.
.
.
.
.
.
.
اما جوابها:
۱ – ه پاسخ صحیح است: مولد برقی که برق تراموا رو تولید می کند از یک طرف اتصال به زمین دارد. بنابراین برق از مولد، از طریق یک خط اتصال به تراموا می رود و از طریق زمین به مولد بر می گردد. اتوبوس برقی چرخهای لاستیکی دارد پس نمی تواند جریان برق را از طریق زمین برگرداند پس اتوبوس دو خط اتصالی دارد.
۲ – ب صحیح است: ممکن است تصور کنید یک ولتاژ بسیار بالا مثلا ۲۰۰۰۰۰ ولت می تواند بر مقاومت بدن پرنده غلبه کند؛ اما منظور از این ۲۰۰۰۰۰ ولت ولتاژ تمام طول سیم نسبت به زمین است. اگر چه پرنده روی ولتاژ ۲۰۰۰۰۰ ولتی نشسته است اما در واقع تمام بدن او در همین ولتاژ است. یعنی هیچ اختلاف پتانسیلی در سرتاسر بدن پرنده وجود ندارد و می دانیم که جریان در محیط رسانا وقتی ایجاد می شود که اختلاف پتانسیلی در دو سر آن وجود داشته باشد. در این حالت اگر پرنده بالهایش را طوری باز کند که با سیم مجاور که با این سیم اختلاف پتانسیل داشته باشد آنوقت پرنده بیچاره … اما در اصل سیمهای فشار قوی آنقدر از هم فاصله دارند که حتی اگر پرنده بالهایش را باز کند به سیم مجاور نمی رسد.
۳ – د صحیح است: پتوها نسبت بهم سری هستند یعنی گرما باید از طریق هر دو آنها خارج شود یا سرما باید از طریق هر دوی آنها به داخل نفوذ کند. مثل الکتریسیته که از ولتاژ بالا به پایین منتقل می شود گرما هم از از جای گرم به جای سرد می رود. حال فرض کنید که یک مقاومت بزرگ با یک مقاومت پایین در مدار قرار گرفته اند ( البته به طور سری ) اگر جای این دو عوض شود در شدت جریان تاثیری نخواهد داشت ؛ پتوها هم عینا مثل مقاومتهای سری هستند.
۴ - الف صحیح است: بارهای همنام همدیگر را دفع و غیر همنام همدیگر را جذب می کنند و برای جدا کردن این بارهای بهم چسبیده صرف انرژی لازم است و تا هنگامی که این دو بار از هم دور نگه داشته شوند انرژی ذخیره می شود و انرژی پتانسیل حاصل می شود. در مورد بارها این انرژی ، انرژی پتانسیل الکتریکی نام دارد.که بدون وجود جریان الکتریکی بالا با واحد ولت ایجاد می گردد. حال اگر پلی رسانا بین محلهای دوبار مخالف ایجاد شود بار از طریق پل به حرکت در آمده و جریان برقرار می شود. مثال باتری اتومبیل
۵ – الف صحیح است: مقدار جریان در هر مداری نه تنها به ولتاژ بلکه به مقاومت نیز بستگی دارد. اگر مقاومت رسانا خیلی کم باشد، ولتاژ بسیار اندکی می تواند جریانی خیلی زیاد در مدار برقرار کند. مقاومت بعضی از مواد هنگامی که تا دماهای خیلی پایین سرد می شود صفر است که به این مواد ابررسانا می گویند. ولتاژهای خیلی پایین می توانند جریانهای بزرگی را در مواد ابررسانا تولید کنند. در واقع در هر مدار ابررسانا جریان حتی بعد از قطع چشمه ولتاژ تا بینهایت برقرار می ماند.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic