برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

آشنایی بیشتر با سی دی رایتر

گذشته از اینكه ما در دنیایی زندگی می كنیم كه هارد دیسك ها فوق العاده ارزان شده اند و حافظه های فلش مرتباً به سمت حجیم تر شدن و ارزان تر شدن پیش می روند ولی به نظر نمی رسد برای CD و درایو آن جانشینی آمده باشد. همانطور كه با ورود CD های با قابلیت چند بار رایت فلاپی دیسك ها كم كم از روی كامپیوترها حذف شدند. البته روزی هم عمر CD به پایان خواهد رسید.

هر چند كه امروزه یك هارد 80 گیگابایتی ظرفیت بالایی برای یك هارد دیسك محسوب نمی شود و با قیمت مناسبی می توان آن را خرید و حجم آن برابر 120 CD می باشد. ولی CD قابل رایت هنوز ارزان تر است و گذشته از این می توان از آن به راحتی برای انتقال اطلاعات استفاده كرد، دوام نسبتاً خوبی دارد. كوچك و ارزان است. و اینجاست كه اهمیت وجود سی دی رایتر مشخص می شود. در این مقاله می خواهیم در مورد CD رایتر صحبت كنیم. ابتدا در مورد مزایا و مشكلات انواع CD صحبت می كنیم سپس به بررسی رایتر می پردازیم.

مزیت ها

ــ CD بسیار ارزان است.

ــ با سرعت 40x می توانید یك CD را در زمانی زیر 3 دقیقه رایت كنید.

ــ قابل حمل و نقل

ــ معمولاً با همه كامپیوترها و دستگاههای صوتی امروز سازگاری دارند.

ــ عمر طولانی (از نظر تئوری تا 100 سال)

ــ CD ها از حافظه های مغناطیسی مانند هارد دیسك عمر بیشتری دارند.

مشكلات

ــ ممكن است در هنگام رایت كردن مجبور به توقف كار خود با كامپیوتر شوید.

ــ دیسك هایی با قابلیت رایت دوباره كندتر از CD های معمولی كار می كنند.

ــ مقایسه ظرفیت CD با DVD آنرا ناامید كننده تر می كند.

سرعت درایو: رایت/ ری رایت/ خواندن

منظور از 24*10*40 چیست؟ این سه عدد به سرعتهای رایت و ری رایت و خواندن CD اشاره می كنند. مثلاً اگر یك CD رایتر با مشخصات 24*10*40 داشته باشید به این معنی است كه این رایتر CD معمولی را با سرعت 24x رایت می كند و یك CD با قابلیت رایت مجدد را با سرعت 10x رایت می كند و CD ها را با سرعت 40x رایت می كند. مثلاً زمانی كه یك CD صوتی را گوش می دهد درایو CD آن را با سرعت 1x می خواند ولی اگر كامپیوتر این CD را یك جا بخواند 2 دقیقه زمان طول می كشد.

این سرعتها معمولاً به صورت میانگین محاسبه می شوند بنابراین اگر قابلیتها كمی از آنچه مشخصات اسمی نشان می دهد پایین تر باشد نگران نشوید.

انواع حافظه ها: DVDR/ DVD/ CDRW/ CDR/ CD

تیتری به شكل بالا كمتر استفاده می شود و معمولاً از واژه درایو استفاده می شود. به هر حال CD_R به دیسك CD قابل رایت یا به درایو CD ای كه قابلیت رایت CD معمولی را دارد گفته می شود. CD_RW به یك دیسك با قابلیت رایت دوباره (چند باره) یا به درایوی كه می تواند روی CD های با قابلیت رایت مجدد رایت كند اشاره دارد. البته می دانید كه همه درایوهای CD_RW می توانند روی CD های معمولی هم رایت كنند. البته امروزه داشتن یك درایو CD_R معمولی دلیل بر نقطه ضعف نیست چون بسیاری حتی یك بار هم با درایو خود روی CD_RW رایت نكرده اند. دیسكهای قابل رایت DVD را DVD_R گویند. یك درایو DVD_R می تواند روی DVD و CD رایت كند و بخواند.

DVD_RW نسخه قابل رایت مجدد DVD است كه می تواند تا 4.7 گیگابایت اطلاعات را در خود ذخیره كند كه در حدود هفت برابر ظرفیت CD است.

اینترنال یا اكسترنال

در اكثر مواقع استفاده از درایو اینترنال (داخلی) مناسب است. چون ارزان تر بوده و فضای اضافی روی میز كامپیوترتان اشغال نمی شود. ولی از جهت شیكی ظاهری، شاید بخواهید از یك درایو اكسترنال استفاده كنید.

اما درایو اكسترنال با قیمت بالایی كه دارد برتری هایی هم نسبت به نوع اینترنال دارد. اولاً یك درایو اكسترنال به راحتی قابل جابجایی است. مثلاً اگر شما چند كامپیوتر در محل كار خود دارید با خرید یك درایو می توانید روی كامپیوتری كه بیكار است كار رایت خود را انجام دهید. به علاوه یك درگاه IDE در سیستم شما اشغال نمی شود چون این درایوها یا از USB یا Fire Wire برای اتصال به كامپیوتر استفاده می كنند. به عبارت دیگر شما با 4 درایو (مثلاً 2 هارد دیسك، یك درایو zip و یك CD_ROM) كه در اكثر كامپیوترها استاندارد شده است محدود نمی شوید.

بافر تحت حفاظت:

برای اینكه CD رایتر وظیفه خود را بدرستی انجام دهد باید یك جریان ثابت اطلاعات برای آن فراهم شود تا لیزر بتواند تحت یك فرایند بدون وقفه عمل رایت را انجام دهد. هر سی دی رایتر یك حافظه بافر دارد كه معمولاً 2 یا 4 مگابایت است كه هر بی نظمی در جریان اطلاعات را خنثی می كند. اگر هنگام رایت سی دی شما كار دیگری با كامپیوتر انجام دهید به گونه ای كه حافظه بافر خالی شود خطایی اتفاق می افتد كه منجر به خراب شدن CD می شود. مگر اینكه رایتر شما دارای سیستم حفاظت بافر باشد.

بافر تحت حفاظت یا Buffer Under Run Proof اجازه می دهد كه لیزر در حال رایت سی دی وقتی بافر خالی می شود توقف داشته باشد. نامهای دیگری برای سیستم حفاظت بافر وجود دارد كه بست به كمپانی سازنده متفاوت است، و در اینجا به چند مورد آن اشاره می شود.

Just Link (Ricoh), Safe Burn (Yamaha), Exact Link (OAK), Power Rec (Plextor)

آنچه باید به خاطر داشته باشید این است كه اگر یك درایو از بافر تحت حفاظت پشتیبانی كند باید نرم افزار آن هم از این ویژگی پشتیبانی كند تا این قابلیت را به كار گیرد.

از نظر تئوری زمانیكه Buffer Under Run Protection فعال شده باشد شما باید بتوانید بدون نگرانی از خراب شدن CD با كامپیوتر خود مانند حالت عادی كار كنید.

Multi Read

اگر یك درایو با قابلیت Multi Read داشته باشید می توانید مطمئن باشید كه این درایو از همه انواع CD, CDR و CDRW پشتیبانی می كند. و Multi Read2 از دیسكهای DVDR, DVD هم به علاوه دیسكهای بالا پشتیبانی می كند.

Double density

در سال 2000 كمپانی سونی CDهای با فرمت چگالی مضاعف Double density ارائه داد این CD دارای ظرفیت حدود 1.3 گیگابایت هستند این فرمت از CD تحت عنوان DD_R و DD_ RW (برای cd های ری رایت) شناخته می شوند. این فرمت از CD امروزه به راحتی قابل دسترسی است و می توان از آن استفاده كرد.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic