برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

دتکتور نوری Scattering (انکسار نور)


دراین نوع دتکتور از خاصیت شکست نور استفاده شده است. در مدل های قدیمی از یک منبع نور فیلتر شده و یک دریافت کننده استفاده گردیده بود ولی در مدل های معمول از منبع لیزر با نور همگرا استفاده می شود. زاویه ی فرستنده و گیرنده بر اساس خاصیت شکست نور توسط دود می باشد. این زاویه به نحوی است که عملا دتکتور حساسیت کم تری نسبت به گرد و غبار و بخار آب دارد.

محفظه ی داخل دتکتور دارای پیچ و خم می باشد تا از ورود نور اضافه به داخل آن جلوگیری شود. در مدل­های نسل سوم هم گرایی لیزر حدود 10000 برابر بیشتر شده و عملا تلفات نور لیزر به صفر رسیده است. زاویه ی بین گیرنده و فرستنده به نحوی است که عملا نسبت به اجسام خارجی غیر از دود حساسیت نشان نمی دهد. مدل عملی این دتکتور Pinnacle می باشد.

معمولا اکثر دتکتورهای Optical از نوع Scattering می باشند.در این نمونه استفاده از نور قوی از جنس Laser و زاویه ی مناسب انکسار باعث حساسیت مناسب سنسور می گردد که قابلیت کشف دودهای Low Level را هم تا حدی دارا می باشد.

محفظه ی داخلی این سنسور به نحوی ساخته می شود که به هیچ عنوان نور از دیواره ها منعکس نمی­شود. نور خارجی هم نمی تواند وارد شود و یا اگر وارد شد به هیچ عنوان بر عمل کرد آن موثر نمی باشد. در محفظه فقط دود وارد شده و خارج می شود. محفظه به صورت پیچ و خم دار می باشد.

قابلیت این نوع دتکتور به نحوی است که مقادیر کم دود هم می تواند انکسار نور به وجود آورده و سنسور این مقادیر را کشف می نماید. این سنسور قابلیت شناسایی گازهای معلق در هوا را نیز دارا می باشد. این دتکتور (با محفظه ی Scattering) قابلیت شناسایی اکثر دودها را دارا می باشد. قابل توجه است که اجسام با پایه ی نفتی (هیدروکربور ها) که تولید دود سیاه می نمایند، جاذب نور می باشند و ممکن است در عمل شناسایی به وسیله ی این دتکتور با تاخیر نسبت به شناسایی دود سفید مواجه شود.

در مقایسه دتکتورهای HPO با سیستم شکست نور، دود سیاه را بهتر شناسایی می کنند.

درجه بندی حساسیت(پاسخ) دتکتورهای دودی به سه قسم می باشد A_B_C که در آن A بیشترین حساسیت را و C کمترین را دارا می باشد.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات