برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)


نشریه علمی نیو ساینتیست با بررسی رویدادهای بزرگ فناورانه سال رو به پایان میلادی، برترینهای این رویدادها را انتخاب و معرفی کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، از آغاز جنگهای سایبری گرفته تا سلاحهای اشعه ای و القای ابعاد اضافی به درون بازی های رایانه ای، سال 2010 جهشی بزرگ به سوی آینده تکنولوژی به شمار می رود.

در ادامه انتخاب نشریه علمی نیوساینتیست از برترین و بزرگترین رویدادهای تکنولوژیکی جهان را در سالی که گذشت خواهید خواند:

استاکس نت و نمایش قدرت نظامی ویروسها: ویروسهای رایانه ای مزاحمانی آزار دهنده هستند که معمولا نمی توانند آسیب چندانی به زیرساختارهای حیاتی کشورها وارد کنند، این طور فکر می کنید؟ در این صورت در اشتباه هستید زیرا در ماه سپتامبر همین ویروس رایانه ای یک بار برای همیشه قدرت خود را در سطح حمله سایبری ارتشی به نمایش گذاشت.

این حمله بر روی رایانه های کشورهای زیادی آثار مخرب خود را به جا گذاشت اما بیشترین آلودگی در رایانه های ایران بود که به واسطه کرمی به نام استاکس نت به وجود آمد. این کرم علاوه بر پاک کردن فایلهای مهم و یا میزبانی هرزنامه ها، می تواند باعث تخریب تجهیزات الکترونیکی شده و منجر به وارد آمدن خسارتهای جبران ناپذیری شود.

هک شدن کینکت مایکروسافت: تعداد کمی از بازی های رایانه ای هستند که هکرها نسبت به آن توجه ویژه ای نشان می دهند، پروژه "نیتال" مایکروسافت با نام تجاری "کینکت" یکی از این بازی ها است که به کاربرانش امکان می دهد بدون استفاده از کنترلهای سخت افزاری و تنها با استفاده از اعضای بدن خودشان، بازی را کنترل کنند. با این همه این بازی مشهور و پرهیاهو در سال 2010 هک شد و هک شدن آن در رسانه های جهانی بسیار پر سر و صدا بود.

ویکی لیکز و جنجال دیجیتالی: ویکی لیکز، وب سایتی که تنها چهار سال از عمر آن می گذرد به فناوری ناشناس سازی دست پیدا کرد که درجه آن در سطح تکنولوژی های نظامی بوده و به افراد مختلف امکان می دهد اطلاعات فوق محرمانه را در اینترنت منتشر کنند و به تازگی 250 هزار پرونده را درباره مکالمات و مکاتبات سفارتخانه های آمریکا منتشر کرده است.

زمانی که بانکها و میزبانان اینترنتی ویکی لیکز پشتیبانی خود را از این وب سایت و بنیانگذارش، ژولیان اسانژ قطع کردند، در جهان مجازی جنگ مغلوبه شد و پشتیبانان ویکی لیکز و اسانژ در قالب جنگجویان سایبری جنگ بزرگی را علیه این شرکتها آغاز کردند. با این همه در حال حاضر تمامی شرکتهای آنلاین دل خوشی از ویکی لیکز و صاحبش جولیان اسانژ ندارند و وب سایتهای رقیب بسیاری در حال شکل گیری هستند.

ظهور تفنگهای لیزری: نظامیان آمریکایی که به این ابزار جدید سلاح انرژی متمرکز شده می گویند، قصد دارند به زودی آن را جایگزین سلاح های فلزی خود در میدانهای جنگ کنند. همچنین نیروی هوایی بریتانیا نیز در ماه جولای در مانوری نظامی هواپیمای بدون سرنشینی را با استفاده از این سلاح مورد هدف قرار داده و بخشی از آن را به خاکستر تبدیل کردند. این اسلحه از 6 لیزر فروسرخ فلز بُر ویژه صنایع خودرو سازی تشکیل شده است.

بدن انسان، بهترین مدل برای شهرهای سبز: شهرهایی که مانند بدن انسان می توانند انرژی، آب مصرفی و ضایعات خود را مدیریت کنند، طرحی از سیاره ای سبزتر را برای آینده نقش خواهند زد. این تفکری است که در پس شهر زیستی پرتغال نهفته است، شهری که پشتیبانان آن می خواهند این شهر را تا سال 2015 تکمیل کنند.به گزارش مهر، این شهر که طرح اصلی آن از سیستم عصبی بدن انسان برگرفته شده است، از یک مغز مرکزی رایانه ای برخوردار است که حسگرهای موجود در نیروگاه های آن را به یکدیگر متصل کرده و عملکرد این شهر را به پاکترین حد ممکن خواهد رساند. به گفته مخترع این طرح می توان از این شهر به عنوان یک متابولیسم شهری یاد کرد.تبدیل بدن انسان به یک صفحه لمسی: تصویر کنید با ضربه زدن به پشت دست و یا ساعد خود بتوانید تلفن همراه خود را کنترل کنید، این یکی از توانایی هایی است که ابزار "اسکین پوت" در اختیار کاربران قرار خواهد داد. ایده اصلی این ابزار تاباندن منوی اصلی تلفن همراه از بخشی از ابزار که توسط کاربر پوشیده می شود، بر روی پوست بدن است. پس از آن با لمس کردن بخشهای مختلف بدن با شدتهای مختلف، نرم افزارهای مختلف تلفن همراه به واسطه صدایی که از سطح پوست بدن ایجاد می شود، فعال خواهد شد. با این همه افرادی که اضافه وزن دارند قادر به استفاده از آن نخواهند بود زیرا پوست بدن آنها هیچ صدای قابل تشخیصی از خود ایجاد نمی کند.روباتی که انسانها را می زند: لابراتوار روباتیکی در اسلوونی در سال جاری آزمایش عجیبی را آغاز کرد که در آن یک بازوی روباتیک با استفاده از دو ابزار متفاوت به دستهای داوطلبان با 18 نوع شدت مختلف ضربه وارد می کرد تا آنها در نهایت درد ناشی از این ضربه ها را در سه گروه بی درد، دردناک و درد غیر قابل تحمل دسته بندی کنند! هدف از اجرای چنین آزمایشی استفاده از اطلاعات نهایی برای ساختن روباتی است که انرژی آن به اندازه ای تنظیم شده باشد که هرگز نتواند به انسانها آسیبی وارد کند.

جهان را بدون عینک سه بعدی ببینید: در صورتی که عینکهای ویژه تلویزیونهای سه بعدی برای شما آزار دهنده هستند، به یاد داشته باشید که در سال جاری تلویزیونهای سه بعدی بدون عینک رونمایی شده اند. در حال حاضر اینچهای پایین از این نمایشگرها در بازار وجود دارد و اولین مدل از ان در ماه دسامبر در ژاپن به فروش رسید.ساخت اولین نمایشگر هولوگرافیک جهان: ماه گذشته تیم محقق ایرانی دانشگاه آریزونا موفق به ساختن اولین نمایشگر هولوگرافیک در جهان شد. ناصر پیغمبریان برای اولین بار یک سیستم هولوگرافیک را توسعه دادند که قادر است تصاویر سه بعدی را در زمان واقعی انتقال دهد.

به گزارش مهر، در حال حاضر این نمایشگر می تواند تصاویر را هر دو ثانیه یکبار تغییر دهد اما با اندکی بهبود پیغمبریان معتقد است به زودی می توان به تکنولوژی "حضور از راه دور" هولوگرافیک نیز دست پیدا کرد.فناوریهایی که مرگ را تجربه می‌کنند

در روز کریسمس گزارشی از 20 ایده و وسیله فناورانه ای که توانستند عادات زندگی مردم را تغییر دهند اما در طول دهه گذشته منسوخ شدند منتشر شد که در این بین می توان نام ویدوئو، آژانسهای مسافرتی، ساعتهای مچی و ... را مشاهده کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دنیایی که هر روز بیش از گذشته اسیر فناوریهای مصرفی می شود به سرعت تغییر می کند به طوریکه به نظر می رسد یک فناوری به سرعت ظهور می کند، مصرف می شود و برای روی کار آمدن یک فناوری پیشرفته تر، بهتر و زیباتر از رده خارج می شود.

در این راستا روزنامه "هافینگتون پست" در روز کریسمس به رده بندی و معرفی 20 وسیله و ایده ای پرداخت که توانستند در زمان حیات خود تغییرات مهمی را در عادات روزمره مردم جوامع مختلف ایجاد کنند اما همگی در طول دهه گذشته و با روی کار آمدن فناوریهای پیشرفته منسوخ شده و به دست فراموشی سپرده شدند.

ویدیو VHS

روزنامه "هافینگتون پست" رتبه اول وسایل منسوخ شده را به نوارهای "وی. اچ. اس" و دستگاههای ویدیویی این نوارها اختصاص داده است.

این دستگاهها که در زمان خود برای ثبت و تماشای لحظات مهم زندگی و لذت بردن از تماشای یک فیلم خوب بسیار توانا و مفید بودند امروز با توسعه دستگاههای "دی. وی. دی" به یک مفهوم خنده دار تبدیل شده اند.

روزنامه واشنگتن پست در سال 2005 مرگ دستگاههای پخش و ضبط و نوارهای "وی. اچ. اس" را رسما اعلام کرد. این روزنامه در آن سال نوشت: "وی. اچ. اس در حالی که تنها 29 سال داشت مرد."آژانسهای مسافرتی

در ادامه طبقه بندی چیزهای منسوخ شده، آژانسهای مسافرتی قرار گرفته اند که دیگر جای خود را به وب سایتهای مسافرتی و برنامه های نرم افزاری دیجیتالی برای برنامه ریزی سفر داده اند.
جدایی میان کار و خانه

در رتبه سوم طبقه بندی این روزنامه، افول جدایی میان زندگی شخصی و حرفه ای قرار گرفته است. در حقیقت با ورود انسان به یک زندگی دیجیتالی چند عملکردی و اتصالات دائم بی سیم، مرز میان کار و خانه در هم تنیده شده و بنابراین انسانها در هر لحظه ای از شبانه روز و حتی در محیط خانه و یا در طول سفرهای تفریحی نیز می توانند از طریق اتصالات اینترنت بی سیم و اینترنت موبایل به امورات کاری خود برسند.

فراموشی

در رتبه چهارم این طبقه بندی، مفهوم انتزاعی "فراموشی" قرار گرفته است که به اعتقاد این روزنامه در یک شبکه برخوردار از یک حافظه وسیع که قادر است از هر تفکر و هر عملکرد کاربران خود یک کپی بگیرد، فراموشی مفهوم خود را از دست می دهد.

روزنامه نیویورک تایمز در ماه جولای 2010 در مطلبی با عنوان "وب به معنی پایان فراموشی است" پایان "حق فراموش کردن" را اعلام کرد.مرگ تدریجی کتابفروشیها


همچنین در یک دهه گذشته مرگ تدریجی کتابفروشیها و مخاطبانشان نیز رخ داد. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، توسعه کتابفروشیهای آنلاین به ویژه "آمازون" و عرضه کتابهای الکترونیک در یک دهه اخیر به شدت از تعداد مخاطبان کتابفروشیهای واقعی کاسته و این مراکز عرضه فرهنگ مطالعه را به تدریج به دست موشها سپرده است.

ساعتهای مچی

ساعتهای مچی نیز مسیر خود را به سوی ناپدید شدن طی می کنند. با ورود تلفنهای همراه، لپ تاپها و دستگاههای الکترونیکی کوچک که خدمات بسیاری کاملتری از یک ساعت نشان دادن ساده را ارائه می کنند ساعتهای مچی نیز کارایی گذشته خود را از دست داده و آخرین گامهای خود را به سوی منسوخ شدن می پیمایند.

نتایج تحقیقات "کالج بلویت" نشان می دهد که به زودی نسلی از جوانان وارد دنیای آموزش می شود که دیگر نوشتن بر روی کاغذ با خط شکسته را بلد نیست و ساعت مچی را نمی شناسد و نمی تواند درک کند که ساعت زمانی چه وسیله کارآمد و مفیدی بوده است. در این آینده قریب القوع، تنها ساعتهای لوکس و گران قیمت که ارزش هدیه داده شدن را داشته باشند زنده می مانند و ساعتهای ارزانی که وظیفه شان تنها نشان دادن زمان است محکوم به نابودی اند.سایر منسوخ شدگان

در دهه گذشته به تدریج چیزهای دیگری نیز از رده خارج شده اند. به طوریکه در این لیست چیزهای از مد افتاده ای چون نقشه های جغرافیایی کاغذی، تماسهای تلفنی، آگهی های روزنامه های کاغذی، اتصالات دایل- آپ به اینترنت، دانشنامه های قطور، سی. دی، تلفنهای خط ثابت، فیلمهای نگاتیوی، کتابهای زرد راهنمای تلفن، کاتالوگها و فاکس نیز به چشم می خورند که هرچند هنوز کاملا منسوخ نشده اند اما آخرین نفسهای حیات را خود را می کشند.

همچنین به دلیل توسعه سیستمهای بی سیم، سیمها نیز مسیر فرسایشی خود را در جاده منسوخ شدن می پیمایند. هر چند به نوشته هافینگتون پست،" سیمها هنوز با ما هستند، اما در حال تبدیل شدن به چیزی مربوط به گذشته هستند."

 

 

گروهی از دانشمندان آمریکایی با حفاری قطب جنوب به عمق 5/2 کیلومتر عمیقترین رصدخانه دنیا را در میان یخهای با قدمت 100 هزار سال راه اندازی کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در یکی از گرمترین روزهای زمستان که دما به 23 درجه سانتیگراد زیر صفر می رسید، آخرین چشم پروژه "آیس کیوب" (IceCube) تا عمق 5/2 کیلومتری در یخهای قطب جنوب فرو رفت. به این ترتیب فیزیکدانان تمام دنیا موفق شدند تکمیل عمیق ترین رصدخانه دنیا را جشن بگیرند.

"آیس کیوب" در حقیقت شبکه ای از ردیابها و آشکارسازهای ذرات است که در عمق قطب جنوب عمل می کند. در این عمق، یخهای بسیار خالص با قدمت حداقل 100 هزار سال و بدون رادیواکتیو وجود دارند که می توانند به "آیس کیوب" در تلاش برای شکار ذرات نوترونیو بسیار کمک کنند.

در حال حاضر لابراتوارهای "گران ساسو" در عمق هزار و 400 متری در زیر کوههای گران ساسو در ایتالیا، یکی از مراکز مهم برای کشف نوترونیو است.

محققان دانشگاه ویسکونسین که پروژه "آیس کیوب" را توسعه می دهند معتقدند که در 5/2 کیلومتری، وزن یخ حبابهای هوا را از بین می برد. به این ترتیب بلورهای یخ بسیار خالص و شفاف و همزمان تاریک و بدون پرتوهای خورشیدی می شوند. بنابراین آشکارسازهای "آیس کیوب" می توانند وظیفه خود را به خوبی و بدون هیچ عامل تداخلگری انجام دهند.

در روزهای اخیر، "چشم" شماره 5.160 آیس کیوب به عمق قطب جنوب منتقل شد. بزرگی این آشکارسازها کمتر از نیم متر است. این دستگاهها در یک غار عمودی در میان یخها که از 5/1 کیلومتر تا 5/2 کیلومتر عمق دارد قرار می گیرند.

این تونل عمودی از سال 2005 و با هزینه 270 میلیون دلار با آب گرم حفر شد. این رصدخانه قادر است یک کیلومتر مربع از قطب جنوب را رصد کند.

درکنار فوتونها، نوتروینوها فراوان ترین ذرات جهان هستند. چندین تیلیارد از ذرات نوترونیو در هر ثانیه از بدن ما عبور می کنند، اما از آنجا که بار الکتریکی ندارند و در میدانهای مغناطیسی احساس نمی شوند درک حضور آنها بسیار دشوار است.

تنها در موقعیتهای بسیار نادر، یک نوترونیو می تواند به یک اتم برخورد کند. در اثر این برخورد، یک چشمه از ذرات باردار به نام "موئنها" تولید می شوند که چشمهای "آیس کیوب" می تواند حضور این ذرات را با یک درخشش بسیار ضعیف از نور آبی احساس کنند.

تهیه یک نقشه از چشمه های نوترونیوها می تواند اطلاعات بسیار مهمی را درخصوص مهمترین رویدادهای جهان مثل مرگ ستاره ها و انفجار ابرنواخترها، برخوردهای میان کهکشانها و تولد سیاه چاله ها ارائه کند.

براساس گزارش لارپوبلیکا، درحال حاضر علاوه بر لابراتوار "گران ساسو"، در عمق حدود 3 کیلومتری دریای مدیترانه، یک رصدخانه جدید اروپایی به نام Km3net درحال ساخت است.

با راه اندازی "آیس کیوب" و Km3net دانشمندان می توانند نیمی از آسمان را برای شکار نوترونیو زیر نظر بگیرند.آخرین چشم آیس کیوب 


 

تونلی که تا عمق 5/2 کیلومتری در میان یخهای شفاف و بسیار خالص قطب جنوب امتداد یافته است


 


 

مدل گرافیک نمای کلی "آیس کیوب"


 


 


 

نمایی از نوترونیوهایی که در هر لحظه بر منطقه اطراف رصدخانه فرو می بارند خطوط آبی نشان دهنده نوترونیوهای شناسایی شده هستند

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات