برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

الگوریتم ژنتیک (Genetic Algorithm - GA) تکنیک جستجویی در علم رایانه برای یافتن راه‌حل تقریبی برای بهینه‌سازی و مسائل جستجو است. الگوریتم ژنتیک نوع خاصی از الگوریتمهای تکامل است که از تکنیکهای زیست‌شناسی فرگشتی مانند وراثت و جهش استفاده می‌کند.


در واقع الگوریتم‌های ژنتیک از اصول انتخاب طبیعی داروین برای یافتن فرمول بهینه جهت پیش‌بینی یا تطبیق الگو استفاده می‌کنند.الگوریتم‌های ژنتیک اغلب گزینه خوبی برای تکنیک‌های پیش‌بینی بر مبنای رگرسیون هستند. مختصراً گفته می‌شود که الگوریتم ژنتیک (یا GA) یک تکنیک برنامه‌نویسی است که از تکامل ژنتیکی به عنوان یک الگوی حل مسئله استفاده می‌کند.مسئله‌ای که باید حل شود ورودی است و راه‌حلها طبق یک الگو کد گذاری می‌شوند که تابع fitness نام دارد هر راه حل کاندید را ارزیابی می‌کند که اکثر آنها به صورت تصادفی انتخاب می‌شوند.

کلاً این الگوریتم‌ها از بخش های زیر تشکیل می‌شوند : تابع برازش - نمایش – انتخاب – تغییر

مقدمه :

هنگامی که لغت تنازع بقا به کار می‌رود اغلب بار ارزشی منفی آن به ذهن می‌آید. شاید همزمان قانون جنگل به ذهن برسد و حکم بقای قوی‌ترها!

البته همیشه هم قوی‌ترین‌ها برنده نبوده‌اند. مثلاً دایناسورها با وجود جثه عظیم و قوی‌تر بودن در طی روندی کاملاً طبیعی بازیِ بقا و ادامه نسل را واگذار کردند در حالی که موجوداتی بسیار ضعیف‌تر از آنها حیات خویش را ادامه دادند. ظاهراً طبیعت، بهترین‌ها را تنها بر اساس هیکل انتخاب نمی‌کند! در واقع درست‌تر آنست که بگوییم طبیعت مناسب ترین‌ها (Fittest) را انتخاب می‌کند نه بهترین‌ها.

قانون انتخاب طبیعی بدین صورت است که تنها گونه‌هایی از یک جمعیت ادامه نسل می‌دهند که بهترین خصوصیات را داشته باشند و آنهایی که این خصوصیات را نداشته باشند به تدریج و در طی زمان از بین می‌روند.

مثلا فرض کنید گونه خاصی از افراد، هوش بیشتری از بقیه افرادِ یک جامعه یا کولونی دارند. در شرایط کاملاً طبیعی، این افراد پیشرفت بهتری خواهند کرد و رفاه نسبتاً بالاتری خواهند داشت و این رفاه، خود باعث طول عمر بیشتر و باروری بهتر خواهد بود (توجه کنید شرایط، طبیعیست نه در یک جامعه سطح بالا با ملاحظات امروزی؛ یعنی طول عمر بیشتر در این جامعه نمونه با زاد و ولد بیشتر همراه است). حال اگر این خصوصیت (هوش) ارثی باشد بالطبع در نسل بعدی همان جامعه تعداد افراد باهوش به دلیل زاد و ولد بیشترِ این‌گونه افراد، بیشتر خواهد بود. اگر همین روند را ادامه دهید خواهید دید که در طی نسل‌های متوالی دائماً جامعه نمونه ما باهوش و باهوش‌تر می‌شود. بدین ترتیب یک مکانیزم ساده طبیعی توانسته است در طی چند نسل عملاً افراد کم هوش را از جامعه حذف کند علاوه بر اینکه میزان هوش متوسط جامعه نیز دائماً در حال افزایش است.

بدین ترتیب می‌توان دید که طبیعت با بهره‌گیری از یک روش بسیار ساده (حذف تدریجی گونه‌های نامناسب و در عین حال تکثیر بالاتر گونه‌های بهینه)، توانسته است دائماً هر نسل را از لحاظ خصوصیات مختلف ارتقاء بخشد.

البته آنچه در بالا ذکر شد به تنهایی توصیف کننده آنچه واقعاً در قالب تکامل در طبیعت اتفاق می‌افتد نیست. بهینه‌سازی و تکامل تدریجی به خودی خود نمی‌تواند طبیعت را در دسترسی به بهترین نمونه‌ها یاری دهد. اجازه دهید تا این مسأله را با یک مثال شرح دهیم:

پس از اختراع اتومبیل به تدریج و در طی سال‌ها اتومبیل‌های بهتری با سرعت‌های بالاتر و قابلیت‌های بیشتر نسبت به نمونه‌های اولیه تولید شدند. طبیعیست که این نمونه‌های متأخر حاصل تلاش مهندسان طراح جهت بهینه‌سازی طراحی‌های قبلی بوده‌اند. اما دقت کنید که بهینه‌سازی یک اتومبیل، تنها یک "اتومبیل بهتر" را نتیجه می‌دهد.

اما آیا می‌توان گفت اختراع هواپیما نتیجه همین تلاش بوده است؟ یا فرضاً می‌توان گفت فضا‌پیماها حاصل بهینه‌سازی طرح اولیه هواپیماها بوده‌اند؟

پاسخ اینست که گرچه اختراع هواپیما قطعاً تحت تأثیر دستاورهای صنعت اتومبیل بوده است؛ اما به‌هیچ وجه نمی‌توان گفت که هواپیما صرفاً حاصل بهینه‌سازی اتومبیل و یا فضا‌پیما حاصل بهینه‌سازی هواپیماست. در طبیعت هم عیناً همین روند حکم‌فرماست. گونه‌های متکامل‌تری وجود دارند که نمی‌توان گفت صرفاً حاصل تکامل تدریجی گونه قبلی هستند.

در این میان آنچه شاید بتواند تا حدودی ما را در فهم این مسأله یاری کند مفهومیست به نام تصادف یا جهش.

به عبارتی طرح هواپیما نسبت به طرح اتومبیل یک جهش بود و نه یک حرکت تدریجی. در طبیعت نیز به همین گونه‌است. در هر نسل جدید بعضی از خصوصیات به صورتی کاملاً تصادفی تغییر می‌یابند سپس بر اثر تکامل تدریجی که پیشتر توضیح دادیم در صورتی که این خصوصیت تصادفی شرایط طبیعت را ارضا کند حفظ می‌شود در غیر این‌صورت به شکل اتوماتیک از چرخه طبیعت حذف می‌گردد.

در واقع می‌توان تکامل طبیعی را به این‌صورت خلاصه کرد: جست‌وجوی کورکورانه (تصادف یا Blind Search) + بقای قوی‌تر.

حال ببینیم که رابطه تکامل طبیعی با روش‌های هوش مصنوعی چیست. هدف اصلی روش‌های هوشمندِ به کار گرفته شده در هوش مصنوعی، یافتن پاسخ بهینه مسائل مهندسی است. بعنوان مثال اینکه چگونه یک موتور را طراحی کنیم تا بهترین بازدهی را داشته باشد یا چگونه بازوهای یک ربات را متحرک کنیم تا کوتاه‌ترین مسیر را تا مقصد طی کند (دقت کنید که در صورت وجود مانع یافتن کوتاه‌ترین مسیر دیگر به سادگی کشیدن یک خط راست بین مبدأ و مقصد نیست) همگی مسائل بهینه‌سازی هستند.

روش‌های کلاسیک ریاضیات دارای دو اشکال اساسی هستند. اغلب این روش‌ها نقطه بهینه محلی (Local Optima) را بعنوان نقطه بهینه کلی در نظر می‌گیرند و نیز هر یک از این روش‌ها تنها برای مسأله خاصی کاربرد دارند. این دو نکته را با مثال‌های ساده‌ای روشن می‌کنیم.

بهینه محلی و بهینه کلی

به شکل زیر توجه کنید. این منحنی دارای دو نقطه ماکزیمم می‌باشد. که یکی از آنها تنها ماکزیمم محلی است. حال اگر از روش‌های بهینه‌سازی ریاضی استفاده کنیم مجبوریم تا در یک بازه بسیار کوچک مقدار ماکزیمم تابع را بیابیم. مثلاً از نقطه 1 شروع کنیم و تابع را ماکزیمم کنیم. بدیهی است اگر از نقطه 1 شروع کنیم تنها به مقدار ماکزیمم محلی دست خواهیم یافت و الگوریتم ما پس از آن متوقف خواهد شد. اما در روش‌های هوشمند، به ویژه الگوریتم ژنتیک بدلیل خصلت تصادفی آنها حتی اگر هم از نقطه 1 شروع کنیم باز ممکن است در میان راه نقطه A به صورت تصادفی انتخاب شود که در این صورت ما شانس دست‌یابی به نقطه بهینه کلی (Global Optima) را خواهیم داشت.

در مورد نکته دوم باید بگوییم که روش‌های ریاضی بهینه‌سازی اغلب منجر به یک فرمول یا دستورالعمل خاص برای حل هر مسئله می‌شوند. در حالی که روش‌های هوشمند دستورالعمل‌هایی هستند که به صورت کلی می‌توانند در حل هر مسئله‌ای به کار گرفته شوند. این نکته را پس از آشنایی با خود الگوریتم بیشتر و بهتر خواهید دید.
الگوریتم ژنتیک چیست؟

الگوریتم‌های ژنتیک از اصول انتخاب طبیعی داروین برای یافتن فرمول بهینه جهت پیش‌بینی یا تطبیق الگو استفاده می‌کنند.الگوریتم‌های ژنتیک اغلب گزینه خوبی برای تکنیک‌های پیش‌بینی بر مبنای رگرسیون هستند.

برای مثال اگر بخواهیم نوسانات قیمت نفت را با استفاده از عوامل خارجی و ارزش رگرسیون خطی ساده مدل کنیم،این فرمول را تولید خواهیم کرد : قیمت نفت در زمان t = ضریب 1 نرخ بهره در زمان t + ضریب 2 نرخ بیکاری در زمان t + ثابت 1 . سپس از یک معیار برای پیدا کردن بهترین مجموعه ضرایب و ثابت‌ها جهت مدل کردن قیمت نفت استفاده خواهیم کرد. در این روش 2 نکته اساسی وجود دارد. اول این که روش خطی است و مسئله دوم این است که ما به جای اینکه در میان "فضای پارامترها" جستجو کنیم، پارامترهای مورد استفاده را مشخص کرده‌ایم.

با استفاده از الگوریتم‌های ژنتیک ما یک ابر فرمول یا طرح، تنظیم می‌کنیم که چیزی شبیه "قیمت نفت در زمان t تابعی از حداکثر 4 متغیر است" را بیان می‌کند. سپس داده‌هایی برای گروهی از متغیرهای مختلف، شاید در حدود 20 متغیر فراهم خواهیم کرد. سپس الگوریتم ژنتیک اجرا خواهد شد که بهترین تابع و متغیرها را مورد جستجو قرار می‌دهد. روش کار الگوریتم ژنتیک به طور فریبنده‌ای ساده، خیلی قابل درک و به طور قابل ملاحظه‌ای روشی است که ما معتقدیم حیوانات آنگونه تکامل یافته‌اند. هر فرمولی که از طرح داده شده بالا تبعیت کند فردی از جمعیت فرمول‌های ممکن تلقی می‌شود.

متغیر‌هایی که هر فرمول داده‌شده را مشخص می‌کنند به عنوان یکسری از اعداد نشان داده‌شده‌اند که معادل [دی ان ای|دی.ان.ای](DNA) آن فرد را تشکیل می‌دهند.

موتور الگوریتم ژنتیک یک جمعیت اولیه از فرمول ایجاد می‌کند. هر فرد در برابر مجموعه‌ای از داده‌ها‌ی مورد آزمایش قرار می‌گیرند و مناسبترین آنها (شاید 10 درصد از مناسبترین‌ها) باقی می‌مانند؛ بقیه کنار گذاشته می‌شوند. مناسبترین افراد با هم جفتگیری (جابجایی عناصر دی ان ای) و تغییر (تغییر تصادفی عناصر دی ان ای) کرده‌اند. مشاهده می‌شود که با گذشت از میان تعداد زیادی از نسلها، الگوریتم ژنتیک به سمت ایجاد فرمول‌هایی که دقیقتر هستند، میل می‌کنند. در حالی که شبکه‌های عصبی هم غیر‌خطی و غیر‌پارامتریک هستند، جذابیت زیاد الگوریتم‌های ژنتیک این است نتایج نهایی قابل ملاحظه‌ترند. فرمول نهایی برای کاربر انسانی قابل مشاهده خواهد بود، و برای ارائه سطح اطمینان نتایج می‌توان تکنیک‌های آماری متعارف را بر روی این فرمول‌ها اعمال کرد. فناوری الگوریتم‌های ژنتیک همواره در حال بهبود است و برای مثال با مطرح کردن معادله ویروس‌ها که در کنار فرمول‌ها و برای نقض کردن فرمول‌ها‌ی ضعیف تولید می‌شوند و در نتیجه جمعیت را کلاً قویتر می‌سازند.

مختصراً گفته می‌شود که الگوریتم ژنتیک (یا GA) یک تکنیک برنامه‌نویسی است که از تکامل ژنتیکی به عنوان یک الگوی حل مسئله استفاده می‌کند. مسئله‌ای که باید حل شود ورودی است و راه حلها طبق یک الگو کد‌گذاری می‌شوند که تابع fitness نام دارد و هر راه حل کاندید را ارزیابی می‌کند که اکثر آنها به صورت تصادفی انتخاب می‌شوند.

الگوریتم ژنتیک (GA) یک تکنیک جستجو در علم رایانه برای یافتن راه حل بهینه و مسائل جستجو است. الگوریتم‌های ژنتیک یکی از انواع الگوریتم‌های تکاملی‌اند که از علم زیست‌شناسی مثل وراثت، جهش، [انتخاب ناگهانی(زیست‌شناسی)|انتخاب ناگهانی]، انتخاب طبیعی و ترکیب الهام گرفته شده.

عموماً راه‌حلها به صورت 2 تایی 0 و 1 نشان داده می‌شوند، ولی روشهای نمایش دیگری هم وجود دارد. تکامل از یک مجموعه کاملاً تصادفی از موجودیت‌ها شروع می‌شود و در نسلهای بعدی تکرار می‌شود. در هر نسل، مناسبترین‌ها انتخاب می‌شوند نه بهترین‌ها.

یک راه‌حل برای مسئله مورد نظر، با یک لیست از پارامترها نشان داده می‌شود که به آنها کروموزوم یا ژنوم می‌گویند. کروموزوم‌ها عموماً به صورت یک رشته ساده از داده‌ها نمایش داده می‌شوند، البته انواع ساختمان داده‌های دیگر هم می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند. در ابتدا چندین مشخصه به صورت تصادفی برای ایجاد نسل اول تولید می‌شوند. در طول هر نسل، هر مشخصه ارزیابی می‌شود وارزش تناسب (fitness) توسط تابع تناسب اندازه‌گیری می‌شود.

گام بعدی ایجاد دومین نسل از جامعه است که بر پایه فرآیندهای انتخاب، تولید از روی مشخصه‌های انتخاب شده با عملگرهای ژنتیکی است: اتصال کروموزوم‌ها به سر یکدیگر و تغییر.

برای هر فرد، یک جفت والد انتخاب می‌شود. انتخاب‌ها به گونه‌ای‌اند که مناسبترین عناصر انتخاب شوند تا حتی ضعیفترین عناصر هم شانس انتخاب داشته باشند تا از نزدیک شدن به جواب محلی جلوگیری شود. چندین الگوی انتخاب وجود دارد: چرخ منگنه‌دار(رولت)، انتخاب مسابقه‌ای (Tournament) ،... .

معمولاً الگوریتم‌های ژنتیک یک عدد احتمال اتصال دارد که بین 0.6 و 1 است که احتمال به وجود آمدن فرزند را نشان می‌دهد. ارگانیسم‌ها با این احتمال دوباره با هم ترکیب می‌شوند. اتصال 2 کروموزوم فرزند ایجاد می‌کند، که به نسل بعدی اضافه می‌شوند. این کارها انجام می‌شوند تا این که کاندیدهای مناسبی برای جواب، در نسل بعدی پیدا شوند. مرحله بعدی تغییر دادن فرزندان جدید است. الگوریتم‌های ژنتیک یک احتمال تغییر کوچک و ثابت دارند که معمولاً درجه‌ای در حدود 0.01 یا کمتر دارد. بر اساس این احتمال، کروموزوم‌های فرزند به طور تصادفی تغییر می‌کنند یا جهش می‌یابند، مخصوصاً با جهش بیت‌ها در کروموزوم ساختمان داده‌مان.

این فرآیند باعث به وجود آمدن نسل جدیدی از کروموزوم‌ها‌یی می‌شود، که با نسل قبلی متفاوت است. کل فرآیند برای نسل بعدی هم تکرار می‌شود، جفت‌ها برای ترکیب انتخاب می‌شوند، جمعیت نسل سوم به وجود می‌آیند و .... این فرآیند تکرار می‌شود تا این که به آخرین مرحله برسیم.

شرایط خاتمه الگوریتم‌های ژنتیک عبارتند از:
به تعداد ثابتی از نسل‌ها برسیم.
بودجه اختصاص داده‌شده تمام شود(زمان محاسبه/پول).
یک فرد(فرزند تولید شده) پیدا شود که مینیمم (کمترین) ملاک را برآورده کند.
بیشترین درجه برازش فرزندان حاصل شود یا دیگر نتایج بهتری حاصل نشود.
بازرسی دستی.
ترکیبهای بالا.
روش های نمایش

قبل از این که یک الگوریتم ژنتیک برای یک مسئله اجرا شود، یک روش برای کد کردن ژنوم‌ها به زبان کامپیوتر باید به کار رود. یکی از روش‌های معمول کد کردن به صورت رشته‌های باینری است: رشته‌های 0و1. یک راه حل مشابه دیگر کدکردن راه حل‌ها در آرایه‌ای از اعداد صحیح یا اعشاری است، که دوباره هر جایگاه یک جنبه از ویژگی‌ها را نشان می‌دهد. این راه حل در مقایسه با قبلی پیچیده‌تر و مشکل‌تر است. مثلاً این روش توسط استفان کرمر، برای حدس ساختار 3 بعدی یک پروتئین موجود در آمینو اسید‌ها استفاده شد. الگوریتم‌های ژنتیکی که برای آموزش شبکه‌های عصبی استفاده می‌شوند، از این روش بهره می‌گیرند.

سومین روش برای نمایش صفات در یک GA یک رشته از حروف است، که هر حرف دوباره نمایش دهنده یک خصوصیت از راه حل است.

خاصیت هر ‌3تای این روش‌ها این است که آنها تعریف سازنده‌ایی را که تغییرات تصادفی در آنها ایجاد می‌کنند را آسان می‌کنند: 0 را به 1 وبرعکس، اضافه یا کم کردن ارزش یک عدد یا تبدیل یک حرف به حرف دیگر.

توضیحات بالا در شکل قابل مشاهده است

یک روش دیگر که توسط John Koza توسعه یافت، برنامه‌نویسی ژنتیک (genetic programming)است. که برنامه‌ها را به عنوان شاخه‌های داده در ساختار درخت نشان می‌دهد. در این روش تغییرات تصادفی می‌توانند با عوض کردن عملگرها یا تغییر دادن ارزش یک گره داده شده در درخت، یا عوض کردن یک زیر درخت با دیگری به وجود آیند.
عملگرهای یک الگوریتم ژنتیک

در هر مسئله قبل از آنکه بتوان الگوریتم ژنتیک را برای یافتن یک پاسخ به کار برد به دو عنصر نیاز است:در ابتدا روشی برای ارائه یک جواب به شکلی که الگوریتم ژنتیک بتواند روی آن عمل کند لازم است. در روش سنتی یک جواب به صورت یک رشته از بیتها، اعداد یا نویسهها نمایش داده می‌شود.دومین جزء اساسی الگوریتم ژنتیک روشی است که بتواند کیفیت هر جواب پیشنهاد شده را با استفاده از توابع تناسب محاسبه نماید. مثلاً اگر مسئله هر مقدار وزن ممکن را برای یک کوله پشتی مناسب بداند بدون اینکه کوله پشتی پاره شود، (مسئله کوله پشتی را ببینید) یک روش برای ارائه پاسخ می‌تواند به شکل رشته ای از بیتهای ۰ و۱ در نظر گرفته شود, که ۱ یا ۰ بودن نشانه اضافه شدن یا نشدن وزن به کوله پشتی است.تناسب پاسخ، با تعیین وزن کل برای جواب پیشنهاد شده اندازه گیری می‌شود.

منبع : ویکی پدیا

آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا با وجود این همه پیشرفت علم و دانش، مخصوصا" دانش پزشکی، هنوز هم انسان موفق نشده بر بسیاری از بیماری ها غلبه کند؟ و هنوز بسیاری از میکروب ها و باکتری ها وجود دارند که دارویی برای مبارزه با آن ساخته نشده است.

علت این امر شاید ناتوانی انسان نیست، ممکن است علت در توانایی و قدرت این جانداران تک سلولی باشد.

بر اساس مطالعات، باکتری ها با مواد شیمیایی ای که ترشح می کنند با یکدیگر حرف می زنند و ارتباط برقرار می کنند.

بد نیست بدانیم که گروه عمده ای از جانداران زمین را جانوران تک سلولی یا همان میکروب ها و باکتری ها تشکیل می دهند، به طوری که حتی بسیاری از آن ها نیز نامی هم ندارند. در مطالعاتی که روی برخی از آن ها انجام شده، دانشمندان قابلیت ها و توانایی های باورنکردنی و منحصر به فردی را یافته اند. به طوری که برخی از این میکرو ارگانیزم ها به طرز شگفت آوری قوی هستند، برخی دیگر می توانند بعد از هزاران هزار سال به خواب رفتن و غیر فعال شدن، بیدار شده و فعالیت خود را از سر بگیرند یا برخی دیگر می توانند در یک چشم برهم زدن بیش تر گونه های حیات را نابود کنند.

● چگونگی برقراری ارتباط بین باکتری ها

بر اساس مطالعات، باکتری ها با مواد شیمیایی ای که ترشح می کنند با یکدیگر حرف می زنند و ارتباط برقرار می کنند. البته چگونگی این ارتباطات کاملا" درک نشده است و گویا برای درک کامل این که باکتری ها به هم چه می گویند، باید یک باکتری باشیم. یکی از انواع باکتری که این نوع ارتباط را اثبات کرده، باکتری باسیلوس (Bacillus subtilis) است.

جالب است بدانید وقتی باکتری ای باسیلوس در یک منطقه ی فقیر غذایی رشد می کند و متوجه می شود که غذای چندانی در این ناحیه نیست، در محیط اطرافش مواد شیمیایی را پخش می کند که به دیگر همسایگانش هشدار می دهد در این منطقه غذای چندانی وجود ندارد و برای زنده ماندن باید این منطقه را ترک کنند. در پاسخ به این پیام، دیگر باکتری ها شکل کلونی خود را کاملا" تغییر داده و به نقاط دیگر مهاجرت می کنند.

● تصمیم گیری در میان باکتری ها

شاید برای تان عجیب باشد دانستن این مطلب که باکتری ها و میکروب ها با هم مشورت و تصمیم گیری می کنند. بسیاری از این جانداران تک سلولی قادرند بفهمند که تعدادشان در یک منطقه چقدر است؟ و حتی می توانند از تعداد باکتری های غریبه نیز در آن منطقه آگاه شوند.

این توانایی منحصر به فرد باکتری ها به quorum sensing (دریافت حد نصاب لازم برای مذاکره) معروف است. به طور مثال یک باکتری اقدام به ترشح مقدار کمی از یک ماده ی شیمیایی در اطرافش می کند، این ماده ی شیمیایی دیگر باکتری ها را از حضور باکتری های بیگانه آگاه می کند. در پاسخ به این اقدام دیگر باکتری های این کلونی نیز شروع به ترشح همان مواد شیمیایی می کنند تا جایی که مقدار این مواد شیمیایی به نقطه ای بحرانی می رسد و هشداری قوی به باکتری های غریبه است که رفتار خود را تغییر دهند و محل را ترک کنند در غیر این صورت مورد حمله ی دسته جمعی قرار خواهند گرفت.

باکتری پاتوجنیک (pathogenic) که یک نوع باکتری بیماری زاست زمانی که تصمیم می گیرد تا به بدن میزبان حمله کند، از همان ویژگی quorum sensing (دریافت حد نصاب لازم برای مذاکره) استفاده می کند. به طوری که آن ها ناگهان تبدیل به توده های متراکم به تعداد کافی برای غلبه به سیستم ایمنی میزبان می شوند. در واقع آن ها به طور دسته جمعی با متراکم و فشرده شدن در کنار یکدیگر سیستم ایمنی میزبان را از پای درمی آورند.

● زندگی شهرگونه ی باکتری ها

توانایی باکتری ها فقط در با هم سخن گفتن یا همکاری کردن نیست، آن ها ارتباطاتی بسیار گسترده تر با هم دارند. می توان مشهورترین نوع باکتری ها را به صورت لایه ای نازک در درون لوله های آب یا سطوح مختلف آشپزخانه دید. آن ها در مکان های مختلف تحصن می کنند و پناهگاه ها و شهرهای زیستی برای خود به وجود می آورند. این پناهگاه های زیستی باکتری ها را در هر جایی می توان دید حتی در درون سیستم گوارش انسان و مخصوصا" مکان های پر آب. باکتری ها در کنار هم در این شهرها زندگی می کنند و با همکاری هم از منابع غذایی در دسترس بهره برداری می کنند و حتی برای امنیت شهر و پناهگاه شان در برابر تهدیدهای خارجی مثل آنتی بیوتیک ها همکاری می کنند.

● جهش ها و تغییرات پر شتاب باکتری ها و میکروب ها

باکتری ها می توانند به طرز باور نکردنی نرخ جهش ها و تغییرات ژنی خود را شتاب دهند. این توانایی به آن ها این امکان را می دهد تا در هر بار جهش ژنی توانایی ها و قدرت های جدیدی را کسب کنند. مخصوصا" زمانی که محیط شان در حال تغییر و دگرگونی است. این توانایی برای شان بسیار مفید و ضروری است، چرا که آن ها را برای سازگاری با تغییرات محیطی توانمندتر می کند. برخی باکتری های بیماری زا با داشتن این استراتژی خطرناک ممکن است در هر بار جهش ژنی، بسیار مهلک تر و خطرناک تر شوند و راه درمان و دفاع را در برابر آن ها سخت تر کنند.

به طور مثال باکتری Escherichia Coli وقتی با تهدید و خطری مواجه می شود، بسرعت شروع به تغییر و جهش می کند. این نوع تغییر و جهش در برابر تهدید را در مخمرها نیز می توان دید. در سال ۱۹۹۰ دانشمندان چنین ادعا کردند که باکتری ها ممکن است با جهش های ژنی مفیدتر شوند. این عقیده بین دانشمندان بسیار جدال بر انگیز شد تا جایی که در سال ۲۰۰۱ عده ای دیگر به شواهدی دست یافتند که این عقیده را نقض کرد، چرا که مشاهده شد در بسیاری از جهش های ژنی باکتری ها مهلک تر و خطرناک تر می گردند.

گروهی از باکتری ها می توانند خود را در حوزه ی مغناطیسی زمین قراردهند و به راحتی قادرند جهت شمال و جنوب را یافته و در مسیر دل خواه خود حرکت کنند.

● مهاجرت و جهت یابی در باکتری ها

می دانیم که بسیاری از حیوانات می توانند تا مسافت هایی دور مهاجرت کرده و تغییر مکان دهند که پرندگان و زنبورهای عسل نمونه های خوبی هستند، اما جالب است بدانید که میکروب؟ ها و باکتری ها نیز از این دسته از جانداران می باشند.برخی از باکتری ها مثل باکتری کولی Escherichia Coli می توانند جهت مواد شیمیایی موجود در محیط حرکت کنند همانند کوسه ها که رد خون را برای رسیدن به شکار دنبال می کنند، این باکتری مولکول های غذایی را دنبال می کند تا به منبع غذا دست پیدا کند.

گروه دیگری از باکتری ها حتی می توانند خود را در حوزه ی مغناطیسی زمین قراردهند و به راحتی قادرند جهت شمال و جنوب را یافته و در مسیر دل خواه خود حرکت کنند. این توانایی منحصر به فرد در این باکتری های مغناطیسی ناشی از وجود عضوی خاص می باشد که حاوی کریستال های مغناطیسی است. شاید بتوان برجسته ترین مورد مهاجرت را در کپک Physarum polycephalum دید. کلونی این نوع آمیب همیشه می تواند براحتی مسیر خود را از راه های پر پیچ و خم و مارپیچ بیابد.

● یادگیری و حافظه در تک سلولی ها

وقتی که آمیب Dictyostelium در ظرف مخصوص کشت باکتری قرار می گیرد به صورت مکرر شروع به گردش می کند، البته این گردش ها و چرخش ها به طور تصادفی نیست. به طوری که اگر باکتری ای به راست گردش کند در گردش بعدی خود به طور ماهرانه ای به سمت چپ می پیچد. به نظر می رسد که این باکتری حرکات خود را به حافظه می سپارد مخصوصا" آخرِین حرکت خود را.

در باکتری Escherichia Coli این حرکات جالب تر است. این باکتری بیش تر وقت خود را در سیستم گوارشی انسان می گذراند. این باکتری قبل از این که با قند لاکتوز مواجه شود اول این قند را مزه مزه می کند و سپس همانند یک ماشین هوشمند زیستی روشن شده و آن را هضم می کند. هم چنین این باکتری فعالیت خاصی را در مواجهه با قند مالتوز انجام می دهد.

دانشمندان زمان زیادی را صرف مطالعه ی لاکتوز و مالتوز کرده ند. آن ها دریافتند که این باکتری به طور منظم رفتار و وظایف خود را تغییر می دهد. دانشمندان می گویند که این توانایی ها بخش کوچکی از توانایی هایی است که این موجودات کوچک دارند و درک کامل این توانایی ها و رفتارها نیازمند تحقیقات بیش تری است.

علوی ( www.alavigroup.com )

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات