برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

خبرگزاری آریا- گروهی ازدانشمندان آمریكایی و سوئیسی موفق شدند ماده پلیمری بسازند كه می‌تواند به كمك اشعه ماورای  بنفش خود را ترمیم كند. 

به گزارش آریا، این ماده «پلیمر ابرمولكول-فلزی» نامیده می‌شود که می‌تواند با قرار گرفتن در برابر اشعه ماورای‌بنفش به شكل مایع انعطاف‌پذیری درمی آید كه شكاف‌ها و فواصل خراشها و سایش‌ها ایجاد شده روی خودرو را پر كرده و سپس دوباره محكم می شود. 
این تیم تحقیقاتی كه از محققان دانشگاه كیس وسترن رزرو اوهایو، موسسه آدولف مركل دانشگاه فریبورگ سوئیس و آزمایشگاه تحقیقاتی ارتش در آبردین مریلند تشكیل شده، امیدوارند كه مردم در آینده نه چندان دور بتوانند از مواد دوباره ترمیم‌پذیر برای كارهای بسیار از جمله پوشش محصولاتی مانند خودرو، كف و مبلمان استفاده كنند. 
با اینكه این پلیمر هنوز برای استفاده تجاری آماده نشده، این محققان اكنون توانسته‌اند عملكرد آن را اثبات كنند. 
این ماده پلیمری جدید با مكانیزم مونتاژابرمولكولی ساخته شده است که برخلاف پلیمرهای مرسوم كه از مولكول‌های بلند زنجیره‌ای با هزاران اتم ساخته شده‌اند، این مواد از تركیب مواد كوچكتر كه با استفاده از یون‌های فلزی به عنوان چسب با زنجیره‌های بلندتر پلیمری مانند مونتاژ شده به وجود می آیند كه در آخر به ساخت پلیمرهای سوپرمولكول- فلزی منجر می‌شود. 
با اینكه این پلیمرهای ابرمولكول- فلزی از بسیاری از جهات شبیه سایر پلیمرهای عادی هستند، هنگامی در زیر تابش شدید اشعه ماورای بنفش قرار می‌گیرند، ساختارهای مونتاژ شده به طور موقت از هم باز می‌شوند. 
این فرآیند، ماده جامد اولیه را به حالت مایعی تبدیل می‌كند كه به راحتی جریان پیدا می‌كند. با قطع شدن تابش نور، این ماده دوباره سخت می‌شود. 
محققان با استفاده از چراغ‌هایی كه دندانپزشكان برای پر كردن دندان استفاده می‌كنند، خراش‌های روی پلیمر را ترمیم كردند. هنگامی كه آنها اشعه نور را روی پلیمر می‌گرداندند، خراش‌ها پر و محو می‌شدند، مانند زخم پوست كه ترمیم شده و اثری از خود باقی نمی‌گذارد. با این تفاوت كه ترمیم زخم پوست روزها و هفته‌ها زمان می‌برد اما ترمیم این خراش‌های پلیمری تنها چند ثانیه طول می‌كشد. 
محققان مرتبا پلیمرهای جدید را بررسی كرده تا تركیبی مطلوب از خواص مكانیكی و توانایی ترمیم را پیدا كنند. آنها دریافتند كه یونهای فلز كه فرآیند مونتاژ را از طریق فعل و انفعالات شیمیایی ضعیف‌تر تحریك می‌كند بهترین نمونه برای چسب مولكولی قابل تغییر در برابر نور است. 
این پژوهش توسط اداره تحقیقات ارتش آمریكا، بنیاد ملی علوم و بنیاد آدولف مركل حمایت شده بود.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic