برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

سانتریفیوژ

     چنانچه ذرات در یک نمونه ، دارای جرم های متفاوتی باشد ، می توان براساس اختلاف جرم وتأثیر نیروی ثقل ،آنها را از یکدیگر جدا نمود .

جهت تسریع این عمل از روشی به نام سانتریفوژ یا میان گریزش استفاده می شود . بنای اصلی سانتریفوژ ، اصل گریز از مرکز است که یکی از اصول فیزیک دوران محسوب می شود . درواقع سانتریفوژ توسط نیروی گریز از مرکز ، ذرات سوسپانسیون را از مایع جدا می کند . همچنین می تواند باعث تفکیک دو مایع با تراکم متفاوت شود که این مایعات می تواند مایعات بدن باشد ( مانند خون ، سرم و ادرار ) . سانتریفوژ با ایجاد نیرویی چندبرابر نیروی جاذبه ، باعث افزایش سرعت طبیعی جدایی ذرات با تراکم متفاوت می شود . در شکل ساده سانتریفوژ یک چرخنده فلزی است با حفره هایی که در آن نمونه ها مورد نظر قرار داده می شود ودارای موتوری است که با سرعت انتخاب شده می چرخد . سانتریفوژها به روش های مختلف تقسیم بندی می شوند .  

 تقسیم بندی بر حسب سرعت چرخش شامل موارد زیر است :                                            

 1 ) سانتریفوژهای با دور پایین                                                                                

 2 ) سانتریفوژهای بادور بالا                                                                             

 3 )اولتراسانتریفوژها 

سانتریفوژهای دور پایین ، بیشتر جهت سانتریفوژ کردن سلول های خونی یا ذرات حجیم استفاده شده وبرای جداسازی ذرات ریز سرعت آن کافی نیست .

سانتریفوژهای دور بالا برای بیشتر فرآورده ها استفاده می شود

 

دو نوع سانتریفوژ با دور بالا وجود دارد : کم ظرفیت وپرظرفیت .  

ساننتریفوژ کم ظرفیت مدل Sampling Discrete  می تواند میکروارگانیسم ها ، سلول ها ، دبری های سلولی، ویروس ها وارگانل های سلولی را جدا نماید . سانتریفوژ پر ظرفیت مدل Continuos Flow  جهت به دست آوردن مخمر و باکتری از محیط کشت ، پروتئین از نمونه ها و ویروس و باکتریوفاژ از نمونه های رقیق شده کاربرد دارد . اولتراسانتریفوژها ، جهت تفکیک مواد تشکیل دهنده سلولی به کار می رود و همگی دارای یخچال است . زیرا در دورهای بالا ، اصطکاک هوا باعث گرم شدن دستگاه ودر نتیجه تخریب پروتئین ها می گردد . اولتراسانتریفوژها نوعاً در مراکز تحقیقاتی استفاده می شود .

اجزای دستگاه سانتریفوژ

قسمت های اصلی تشکیل دهنده سانتریفوژ ، موتور الکتریکی ، شافت ، سرروتور است . روتور که لوله های نمونه را نگهداری می کند با سرعت تنظیم شده توسط موتور می چرخد . روتور جهت جلوگیری از خطرات  احتمالی  ناشی از شکسته شدن یا موارد مشابه در یک محفظه قرارگرفته است . با توجه به حساسیت روتور در عملکرد سانتریفوژ این بخش همواره با کامپیوتر طراحی می شود ، چرا که کوچکترین عدم تعادل مانع از  رسیدن به دور مورد نظرمی شود . از لحاظ جنس ، روتورهای سانتریفوژهای معمولی از طیف گسترده ای از مواد ساخته می شوند( استیل، برنز یا حتی پلاستیک ) . هر چند امروزه سعی بر این است که از آلومینیوم یا آلیاژهای بهتر استفاده گردد . روتورهای سرعت بالا، از آلیاژ آلومینیوم و تیتانیوم ساخته می شود ، در مورد اولتراسانتریفوژ نیز همین گونه است .

پالس اکسیمتر

اگر چه تشخیص میزان اشباع اکسیژن خون ، اهمیت زیادی دارد ، اما توانائی رفع مشکلات بیمار پس از تشخیص از اولویت بالاتری برخوردار است . اگر اشباع اکسیژن خون از حد طبیعی پائین تر باشد ، باید با توجه به نوع بیماری برای جبران ان کوشید . نیاز بدن به اکسیژن امری ضروری است .

 

روشهای مختلفی برای اکسیژن رسانی وجود دارد که هر یک از این روشها ، مزایا و معایب خاص خود را دارد. روشی جدید که در اینجا مطرح است استفاده از پالس اکسی متر می باشد. اصول کار پالس اکسی متر بر اساس قانون beer بنا نهاده شده است . این قانون در مورد تضعیف نورعبوری از میان یک محیط واسط که دارای یک ماده جاذب است ، بحث می کند . اگر نور مونوکروم با شدت وارد محیط واسط شود ، بخشی از این نور ، از میان محیط واسط عبور کرده و بخشی دیگر به وسیله ماده جاذب جذب می شود . شدت نور عبوری از میان ماده واسط به صورت نمائی با فاصله کاهش می یابد . قانون beer بر این خاصیت استوار است که مجموع نور عبوری و جذبی برابر با نور اولیه است . عبور نوری که از میان محیط واسط با یک ماده جاذب سیر می کند ، به صورت نسبت نور عبوری به نور اولیه تعریف می شود . جذب بدون پراکندگی در این فرایند به صورت منفی لگاریتم طبیعی عبور نور تعریف می شود . خصوصیات قانون beer حتی در مواردیکه بیش از یک ماده جاذب در محیط واسط وجود داشته باشد نیز صادق است و هر جذب کننده سهم خود را به مجموع جذب اضافه می کند . هموگلوبین ، مهم ترین جاذب نور در خون انسان برای طول موج هایی است که در پالس اکسی متری مورد استفاده قرار می گیرد . با اینکه هموگلوبین اکسیژن دار و هموگلوبین کاهش یافته ، بیشتر نور عبوری از میان خود را جذب می کنند ، اما این بدان معنی نیست که تنها همین دو نوع هموگلوبین در خون انسان وجود دارد . در واقع همین هموگلوبین در خون حامل اکسیژن است و میزان جذب نور مرئی توسط هموگلوبین با توجه به میزان اکسیژن موجود متفاوت است . این مساله به دلیل وجود دو نوع تفاوت از مولکولها ، Hb و  Hbo2است که طیف متفاوتی از طول موج را از محدوده 500 تا 1000 نانومتر دارند . معمولا98% یا 99% اکسیژن موجود در خون با مولکول های هموگلوبین ترکیب می شود . sao2 نمایانگر اکسیژنی است که توسط هموگلوبین شریانی حمل می شود . وقتی sao2 کاهش می یابد ، میزان اکسیژن شریانی پائین امده و ریسک Hypoxia بالاتر می رود . زمانی که هموگلوبین کاملا با اکسیژن اشباع شده باشد (حامل چهار مولکول اکسیژن باشد ) ، به ان اکسی هموگلوبین Hbo2 می گویند و اگر کاملا با اکسیژن اشباع نشده باشد ، به ان هموگلوبین کاهش یافته Hb می گویند . اکسیژن اشباع کارکردی به صورت درصد بیان شده و بوسیله مقایسه میزان اکسی هموگلوبین با مجموع اکسی هموگلوبین و هموگلوبین کاهش یافته محاسبه میشود. پالس اکسی متر به وسیله اندازه گیری نور جذب شده توسط بافت زنده در دو طول موج مختلف و استفاده از ضربان های شریانی برای فرق گذاشتن بین جذب شریانی خون با سایر جذب کننده ها ، اشباع اکسیژن خون را تعیین می کند .

Sao2 که توسط پالس اکسی متر اندازه گیری می شود ، بیانگر میزان اشباع اکسیژن کارکردی بیمار است که در حالت طبیعی این مقدار باید 98% تا 99% باشد . معمولا پس از انکه اشباع اکسیژن اندازه گیری می شود ، با توجه به صلاح دید پزشک و نوع بیماری فرد ، میزان کمبود اکسیژن جبران می شود .

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic