برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

انعطاف پذیری سیستمهای بیسیم و انتقال اطلاعات با سرعت نور تعریف عمومی است که برای معرفی تواناییهای FSO بکار میرود. فناوری که در حال حاضر 1.5Gbps سرعت را پشتیبانی نموده و در آینده نزدیک به سرعت 10Gbps خواهد رسید. "سرعتی که در هیچ روش بیسیم ثابت و فرکانس رادیویی قابل دسترسی نمیباشد.

در دهه شصت میلادی قبل از تولید فیبر نوری، فناوری FSO توسط یک دانشمند آلمانی مراحل پیاده سازی خود را آغاز نمود و به مدت سه دهه بعدی فقط توسط NASA و صنایع نظامی مورد بهره برداری قرار میگرفت. اولین گزارش از فروش عمومی این فناوری در سال 2000 میلادی گزارش شده است.

FSO چیست ؟ Free Space Optics به معنای فناوری انتقال اطلاعات مابین دو نقطه تعریف شده که میتواند به صورت نقطه به نقطه و یا چند نقطهای باشد. لیزر مادون قرمز کم توان عامل انتقال امواج از میان هوا در این فناوری است.

قطعات این دستگاه شامل لنزها و آینهها وظیفه متمرکز کردن(فوکوس) و تغییر مسیر(جهت) پرتوها و ارسال اطلاعات از یک Chip به Chip دیگر را به عهده دارند. مشاهده میشود که این روش ارسال اطلاعات و بستر انتقال آن بر خلاف کابلهای مسی تجاری و فناوری فیبر نوری(انتقال اطلاعات توسط نور از میان شیشه) است. نصب کردن دستگاه در پشت شیشه ساختمانها جدای از صرفه جویی مالی در عدم نیاز به اجاره پشت بامها برای نصب دستگاه، عاملی است که حوزه بدست آوردن دید مستقیم را بیشتر مینماید.

شایان ذکر است که برخلاف استفاده از روش فرکانسهای رادیویی، فناوری FSO نیازی به دریافت مجوز قانونی نداشته و به همین دلایل از سال 2000 میلادی که این روش از استفاده نظامی و فوق پیشرفته(پایه طراحی تلسکوپ هابل)وارد بازار تجاری شد توانست از یکصد میلیون دلار فروش در سال 2000میلادی، این مبلغ را در سال 2005 میلادی به دومیلیارد دلار برساند.

یک سیستم FSO به صورت کلی از آمپلی فایرهای نوری و یک تلسکوپ ارسال طول موجهای متعدد از نور تشکیل شده که به صورت دید مستقیم عمل نموده و در طرف مقابل تلسکوپ دیگری منتظر دریافت اطلاعات میباشد.

نظر به دو طرفه بودن سیستم هر تلسکوپ، به طور همزمان ارسال و دریافت صورت گرفته که این تلسکوپها به یک دریافت کننده موج بسیار حساس و فیبر نوری متکی بر روش DWDM متصل است.

DWDM : فناوری نوری جهت افزایش پهنای باند بر روی یک فیبر به صورتی که میتوان جدا از نوع پروتکل یا میزان سرعت انتقال اطلاعات، بر روی یک فیبر به صورت مجازی توان چند فیبر را ایجاد نموده و تمامی اطلاعات را ارسال نمود.

قابلیت FSO برای کاربرش، افزایش پهنای باند و بالا بردن سرعت ارسال اطلاعات است زیرا فوتونهای انتقال داده شده توسط لیزر بسیار سریعتر از الکترونها در سیمها حرکت نموده و میتواند به صورت مستقیم از میان هم عبور نمایند که اینکار از عهده الکترونها خارج است. با این مزیت میزان بسیار زیادی اطلاعات از قبیل اطلاعات صوتی و تصویری بر پایه IP قابلیت عبور از یک دالان بسیار کوچک نوری را دارا میگردند.

از مشکلات قابل ملاحظه برای این روش، آب و هوای مه آلود تعریف شده زیرا مه قابلیت خراب کردن دید مستقیم را داشته و علت آن نیز وجود ذرات رطوبتی است که به صورت میلیونها منشور کوچک باعث اتلاف بالایی بر روی باند ارسالی توسط لیزرها میگردد. شرکت Wireless Excellence با ابداع روش ATPC قدرت انتقال را به نحوی تنظیم نموده که حداکثر توان به پایانه انتهایی منتقل گردد. این روش که با تغییر در زوم بین لنزها یا تلسکوپها دو طرف ایجاد شده باعث میگردد که حداقل تغییر در موج انتقالی بوجود آید.

مصارف FSO در تماس های بین ساختمانها، همیاری در شبکه های موبایل و پشتیبانی شبکه در مواقع ضروری بوده و تقریبا دو سوم این بازار مربوط به تماسهای بین دو یا چندین ساختمانی است که در حالت عمومی استفاده از فیبر نوری گران یا غیر ممکن است. پشتیبان فیبر نوری موجود بین ساختمانها نیز کاربرد دیگر این فناوری محسوب میگردد.

سه مزیت اصلی این فناوری قابلیت اطمینان، سرعت و پهنای باند بالا است.

لیزر بکار رفته دارای استانداردClass 1M در محصولات Wireless Excellence میباشد که به معنای عدم آسیب چشمها از پرتوهای تولیدی است.

محصولات FSO شرکت Wireless Excellence از لحاظ طول موج، برد موج و پهنای باند به سه گروه اصلی تقسیم میگردند.

 1. Cable Free (پهنای باند 622Mbpsتا مسافت 1500متر)
 2. Gigabit Range (پهنای باند155 Mbpsتا مسافت 4000متر)
 3. Access Range (پهنای باند1.5Gbps تا مسافت 1500متر)
شرکت رستاک سیستم مهر نماینده فروش شرکت Wireless Excellence در ایران آماده است که با بهره بری از کارشناسان دوردیده خود در بریتانیا تمامی نیازهای کاربران این حوزه را پوشش دهد. از همکاری شما قبلاً سپاسگزاریم
منبع:http://www.rsmehr.com/En/Articles.aspx?id=1000

در کامپیوتر هم بسfso داریم
مخفف Files System Object است
با استفاده از این كلاس و فانكشنهای داخل اون می تونید به راحتی با فایلها ، پوشه ها و درایوها كاركنید
از ایجاد و حذف یك فایل گرفته تا اطلاعات سیستمی در مورد درایوها و مشخصات هر چیزی كه جزو دیسك باشه
برای كار با اون در VB6 می تونی از مسیر زیر استفاده كنی

صفحات جانبی

نظرسنجی

  لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic