برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)


تولید انرژی الکتریکی از ابرها


دانشمندان به دنبال استفاده از ابرها به عنوان منبعی برای تولید انرژی هستند.دانشمندان در تلاش هستند تا منابع جدید تولید انرژی را شناسایی کنند، اگرچه قبلا استفاده از انرژی خورشید، باد و حرکت امواج دریاها برای تولید انرژی شناخته شده بود اما به تازگی دانشمندان به دنبال استفاده از ابرها به عنوان منبعی برای تولید انرژی هستند.هنگامی که در اتمسفر بخارهای آمونیاک و آب متراکم می‌شوند، می‌توانند انرژی را تولید کنند که این انرژی می‌تواند باعث تولید ابر شود.محققان می‌خواهند با استفاده از این انرژی که در درون ابرها وجود دارد به عنوان یک جریان الکتریکی و منبع تولید انرژی استفاده کنند.این منبع انرژی قادر است تا بیش از 30 برابر انرژی سلول‌های خورشیدی را تولید کند.دانشمندان امیدوارند که با استفاده از این انرژهای طبیعی بتوانند نقش بسزایی در کاهش سوخت‌های فسیلی و گازهای گلخانه‌ای داشته باشند.

کشف نوع جدیدی از امواج مغناطیسی

محققان دانشگاه مینه‌سوتا به همراه همکاران بین‌المللی‌شان از کشورهای آلمان، فرانسه و چین خبر از کشف نوع جدیدی از امواج مغناطیسی در برگیرنده‌ اتم‌های اکسیژن دادند. این کشف جدید می‌تواند کاربردهایی در ارتقاء و بهینه‌سازی سیم‌های الکتریکی ابررسانا که در شبکه‌های الکتریکی‌ به کار می‌روند، داشته باشد.
نتایج این تحقیق که توسط «مارتین گریون» پروفسور علوم فیزیک در مدرسه اخترشناسی و فیزیک دانشگاه مینه‌سوتا رهبری شده در نشریه نیچر 11 نوامبر همراه با مقدمه‌ای تحت عنوان خبرها و نظرها به چاپ رسیده است.
پس از دریافت جایزه نوبل به خاطر کشف ابررسانایی دمای بالا در کمپلکس ترکیبات اکسید مس در اواسط دهه 80 میلادی، تلاش برای درک بهتر این پدیده یکی از اصلی‌ترین چالش‌های علمی در زمینه فیزیک در 25 سال گذشته بوده و بیش از 100 هزار مقاله در این مورد نوشته شده است.استدلال محققان بر این است که خواص مغناطیسی غیرعادی این مواد دلیل ابررسانا بودن آنها است. در آزمایش انجام گرفته به وسیله محققان، کریستال‌های اکسید مس توسط پرتوهای شدید و قوی نوترونی بمباران شد.
نوترون‌ها خود دارای خواص مغناطیسی هستند. با اندازه‌گیری دقیق چگونگی متفرق شدن ذرات از روی کریستال، محققان توانستند وجود امواج مغناطیسی غیرعادی که دربرگیرنده‌ اتم‌های اکسیژن بودند را به اثبات رسانند. محققان معتقدند تحقیقات آنها زوایای تاریک دیگری از بحث داغ ابررسانایی این مواد را روشن می‌کند.

طراحی نیروگاه اتمی به شکل زیردریایی

بدون در نظر گرفتن تمیزی، ایمنی و کارآمدی نیروگاه های هسته ای، اکثر مردم دوست ندارند که در نزدیکی آنها زندگی کنند. یک شرکت فرانسوی راکتورهای هسته ای را درون زیردریایی کوچکی مهر و موم می کند و دور از ساحل آنها را ذخیره می کند، آنجا نیروگاه ها بدون آزار و آذیت کسی، نیروی لازم را تولید می کنند.نیروگاه هسته ای فلکس بلو(Flexblue) درون استوانه ای(سیلندری) مهر و موم شده انباشته می شود. طول این استوانه 91 متر و توسط موتورها و سیستم بالاست (ماسه) خود حرکت می کند.در طول یک راکتور کوچک، زیردریایی با چندین ژنراتور توربین بخار، قادر به تولید 250 مگاوات جریان برق می شود. فلکس بلو چند مایل دورتر از ساحل می رود و در چند صد متری آب خود را غرق می کند. این نیروگاه با استفاده از کابل، نیروی تولید شده را به نزدیکترین شهر می فرستد.نیروی تولیدی توسط آنها زیاد نیست اما نکته حائز اهمیت این است که این سامانه شناور با هزینه اندکی ساخت و تولید می شود و نیازمند مخابره مستقیم نیست. هنگامی که سوخت آن تمام شد، می توان آن را به کارخانه منتقل کرد و سوخت جدید داخل آن قرار داد.ابداع ماده ای که گرمای سیستم اگزوز خودرو را به برق تبدیل می کند

گروهی از پژوهشگران از کشف ماده ای خبر داده اند که می تواند از گرمای تولید شده در سیستم اگزوز خودروها یا گرمای ناشی از تجهیزات و چرخه صنعتی، برق تولید کند .
 پژوهشگران آمریکایی اعلام کردند در این روش نانوکریستالهای سنگ نمک در سرب قرار داده و در فعل وانفعالات شیمیایی ماده ای تولید می شود که می تواند چهارده درصد از گرمای زائد تولیدی در سیستم اگزوز خودرو را به برق تبدیل کند .
مرکوری کاناتزیدیس سرپرست این پروژه تحقیقاتی در این باره گفت:‌صد سال است که بشر با این قابلیت اجسام نیمه رسانا در کنترل و مهار برق اشنایی دارد و ما سامانه ای برای تولید این ماده نیمه رسانا پیدا کردیم.وی افزود ما این ماده را داخل وسیله ای ارزان قیمت با چند سیم تعبیه و ان را به چیزی شبیه لامپ برق متصل کرده ایم .به اعتقاد پژوهشگران دست اندر کاران صنایع خودروسازی ، شیمیایی ، معماری ، شیشه سازی و دیگر صنایعی که از گرما برای تولید محصولات خود استفاده می کنند ، می توانند با کاربرد این اکتشاف علمی ، میزان بهره وری سیستمهای خود را به مراتب افزایش دهند .

افزایش بازده سلول خورشیدی با استفاده از عدسی فرنل

افزایش بازده سلول خورشیدی با هدف استفاده از انرژی های نو و با استفاده از عدسی فرنل محقق شد.
علی اکبر مطیع بیرجندی، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت دبیرشهیدرجایی گفت:در این طرح با افزایش راندمان سلول های خورشیدی،با عدسی های مختلف و با توجه به فاصله کنونی و تنظیم شدت نور به نحوی که به سلول آسیب نرسد؛موفق شدیم راندمان عملکردی سلول های خورشیدی را پنج برابر افزایش دهیم.وی افزود:نوارهای سلول نوری را درچهار ردیف با نوع عدسی قرار گرفته شده به نحوی قرار دادیم که با طلوع و غروب خورشید نوری که از عدسی عبور می کند،روی پهنای سلول قرار گیرد.مطیع بیرجندی،با بیان اینکه استفاده از انرژی های نو به خصوص درمنازل هدف اصلی این طرح است،خاطرنشان کرد:تقویت بازده سلول های خورشیدی به منظور سوق دادن آن به سمت مصارف خانگی و روشنایی خانه ها و استقبال از سلول های نوری از دیگر اهداف این طرح است.وی تصریح کرد:استفاده از عدسی فرنل و مدار الکترونیکی از ویژگی های اصلی این طرح بوده که آن را منحصر به فرد کرده است.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات