برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

نزدیك به 30 سال است كه محققان فیزیك بنیادی برای كشف بوزون هیگز، ذره‌ای كه می‌تواند منشاء جرم در دیگر ذرات بنیادی باشد، تلاش می‌كنند. به نظر می‌رسد محققان ال.اچ.سی موفق به كشف این ذره بنیادی شده‌ باشند.

این روزها نتایج حاصل از عملكرد «برخورددهنده بزرگ هاردونی» یا به اختصار ال.اچ.سی، به بحث داغ فیزیكدانان در فضای آنلاین تبدیل شده است و آنطور كه از صحبت‌های اخیر برمی‌آید، می‌توان امیدوار بود آخرین ذره گم‌شده از ذرات بنیادی مدل استاندارد یعنی بوزون هیگز كشف شده باشد.


برای آنكه بتوانیم درك درستی از سرگذشت كوانتوم داشته باشیم باید اول نگاهی به نظریه هایی كه درباره نور وجود داشته بیندازیم

اولین نگاه علمی به نور بر می گردد به یونانیان آنها فهمیده بودند كه باید چیزی وجود داشته باشد تا در بین چشمان وچیزهایی كه می بینیم ارتباط برقرار كند

نظریه فیثاغورث در این مورد این است كه نور چیزی است كه از هر جسم درخشانی در تمام جهات جریان پیدا می كند و پخش می شود ، فقط در برابر موانع به عقب بر می گردد . اگر این نور به طور تصادفی وارد چشمان ما شود در ما احساس دیدن چیزی را به وجود می آورد

اما این نظریه ساده مساله نور را حل نمی كرد به محض كشف وجود نور پرسش های زیادی پیش آمد كه این نور چیست –چه شكلی دارد – وزن داد؟ گرم است یا سرد؟ چطور حركت می كند؟مزرعه در فضا

با توجه به جنجال‌های اخیر در مورد آلودگی خیارها به ای‌كولی در اروپا، جای تعجب نیست كه باز هم ژاپنی‌ها به فكر چاره‌ای برای تولید آنها با استفاده از فناوری‌های خاص خود باشند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، یك فضانورد ژاپنی قصد دارد كه در ایستگاه فضایی بین‌المللی به كاشت خیار بپردازد.

ساتوشی فوروكاوا، فضانورد ژاپنی قرار است چهارشنبه به همراه فضاپیمای سایوز روسیه برای ماموریتی شش ماهه به ایستگاه فضایی پرواز كرده و در میان برنامه‌های خود در آنجا به كاشت خیار در فضا بپردازد.

كاشت خیار بخشی از یك برنامه آزمایشی برای درك این مساله است كه آیا فضانوردان می‌توانند غذای خود را در فضا برداشت و مصرف كنند یا خیر.

در حقیقت اگر این امر عملی شود، فضانوردان خواهند توانست از لذت غذای تازه به همراه لذت تماشای عجایب كهكشانی بهره ببرند. البته در این برنامه قرار نیست فضانوردان از این خیارها استفاده كنند و این خیارها به محض برداشت به صورت یخ‌زده درآمده و برای تحقیقات بیشتر پس از فرود در زمین به آزمایشگاه سپرده خواهند شد.شهر گم شده آتلانتیس پیدا شد

گروهی از محققان آمریکایی در نهایت توانستند موقعیت احتمالی شهر گمشده و افسانه ای آتلانتیس، کلانشهری افسانه ای که گفته می شود هزاران سال پیش به دلیل وقوع سونامی در گل و لای فرو رفته و ناپدید شده را بیابند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان می گویند باور کردن اینکه سونامی بتواند سازه ای به وسعت 90 کیلومتر را در خود ببلعد کمی دشوار است برای حل این راز قدیمی محققان از تصاویر ماهواره ای شهری غرق شده در شمال کادیز در اسپانیا استفاده کرده و توانستند در زیر لجنزارهای وسیع پارک دونا آنا نشانه هایی از شهری باستانی و مدفون شده را شناسایی کنند.

محققان طی دو سال گذشته از ابزارها و تکنولوژی های متعددی از قبیل رادارهای عمق، نقشه برداری دیجیتال و تکنیکهای اکتشاف در زیر آب برای کشف این شهر استفاده کردند. بررسی و مقایسه نشانه هایی که از مهاجران آتلانتیس پس از خراب شدن شهر به جا مانده است میزان اطمینان محققان را از اینکه مکان یافته شده می تواند همان آتلانتیس باشد را افزایش داد.

تصویر

افلاطون، فیلسوف یونانی در حدود دو هزار و 600 سال پیش درباره آتلانتیس مطالبی را نوشته و آن را جزیره ای توصیف کرده که در برابر دروازه ای قرار گرفته است که امروزه آن را ستونهای هرکول می نامند. با استفاده از جزئیاتی که افلاطون از این شهر بیان کرده محققان بر روی مناطق مدیترانه و اطلس متمرکز شدند زیرا این منطقه را منطبق ترین مکان برای یافتن آتلانتیس می دانستند.

وقوع سونامی برای قرنها در این منطقه به ثبت رسیده است و یکی از بزرگترین آنها موجی به اندازه یک ساختمان 10 طبقه بوده است که در نوامبر 1755 شهر لیسبون را درهم کوبید. بحث بر سر وجود داشتن یا نداشتن آتلانتیس هزاران سال است که ادامه دارد. در حالی که گفته های افلاطون تنها منبع تاریخی اطلاعاتی درباره این نشانه تاریخی به شمار می رود.

بر اساس گزارش رویترز، افلاطون در نوشته های خود ذکر کرده که آتلانتیس در یک شب و یک روز کاملا ناپدید شده و در اعماق دریا غرق شد.دانشمندان قصد دارند به زودی اکتشافات بیشتر را بر روی این منطقه آغاز کنند.

اتصال اتاقكهای بادی به ایستگاه فضایی

به گزارش خبرگزاری مهر، ناسا در حال حاضر با این شركت در مذاكره است تا بتواند به اتاقكهای قابل توسعه كه به BEAM شهرت دارند دست پیدا كند تا بتوان به این شكل میزان كارایی ایستگاه فضایی را بهبود بخشید.

از سال 1999 تا به حال این شركت در تلاش بوده است تا اتاقهای بادی متناسبی برای سرنشینی فضانوردان ناسا و دیگر سرنشیان فراهم آورد. شركت بیگلو در سالهای 2006 تا 2007 نمونه آزمایشی مدارگردی به نام جنسیس 1 و جنسیس 2 را ارائه كرد.

ناسا امیدوار است با كمك طرح های این شركت بتواند با صرف كمترین هزینه بیشترین میزان مصرف از فضاهای ایستگاه بین المللی را داشته باشد. این شركت به تازگی ساخت، مطالعه و بررسی بر روی بزرگترین اتاق بادی فضایی را آغاز كرده است.  

ناسا برای پرتاب این اتاقكها از موشكهای بخش خصوصی خود استفاده خواهد كرد. اولین و پیش پا افتاده ترین كاربرد این اتاقها مرتفع كردن نیاز به استفاده حداكثر از فضای ایستگاه است.

بر اساس گزارش فاكس نیوز، فایده دوم اتاقكهای بادی BEAM در ایستگاه فضایی  بهبود پیدا كردن موقعیت لوجستیكی ایستگاه است. به گفته فضانوردان این فرصتی شگفت انگیز برای ناسا و بخش تجاری خواهد بود كه با مشاركت یكدیگر در ساختار ایستگاه فضایی بهبود ایجاد كنند.

 

شبیه منظومه شمسی

اخترشناسان به كمك تلسكوپ فضایی كپلر موفق شده‌اند شش سیاره سنگی و گازی را در اطراف ستاره‌ای خورشیدمانند كشف كنند. این منظومه كه كپلر11 نام گرفته، دوهزار سال‌نوری از زمین فاصله دارد.

جك لیساور، دانشمند سیاره‌شناس و عضو گروه علمی تلسكوپ فضایی كپلر در مركز تحقیقات فضایی امیز ناسا در گفتگو با بخش خبری ناسا گفت: «منظومه سیاره‌ای كپلر11 بسیار هیجان‌انگیز است. هم به‌شكل جالبی جمع‌وجور است، هم تخت است (همه سیارات شبیه به منظومه‌شمسی در یك صفحه دوران می‌كنند) و از همه جالب‌تر اینكه تعداد زیادی از سیارات غول‌پیكر در فاصله نزدیكی از ستاره خود دوران می‌كنند. ما اصلا فكرش را هم نمی‌كردیم كه چنین منظومه‌ای بتواند وجود داشته باشد».

به عبارت دقیق‌تر، كپلر11 كامل‌ترین و فشرده‌ترین منظومه سیاره‌ای شناخته شده پس از منظومه‌شمسی است.

لیساور ادامه داد: «تاكنون ستارگان معدودی را شناخته‌ایم كه یك سیاره از مقابلشان عبور كند، ولی كپلر11 اولین منظومه‌ای است كه بیش از 3 سیاره آن از مقابل قرص ستاره مركزی عبور می‌كنند. مطمئنا خیلی كمتر از 1درصد از ستارگان كهكشان دارای منظومه‌هایی شبیه به كپلر11 هستند، اما مشخص نیست كه این نسبت یك در هزار، یك در ده‌هزار و یا یك در میلیون باشد. دلیلش هم این است كه این منظومه فعلا تنها منظومه در نوع خود است».

تمام سیاراتی كه به‌دور ستاره كپلر11 دوران می‌كنند، از زمین بزرگ‌ترند و بزرگ‌ترین آن‌ها در ابعاد اورانوس یا نپتون (با قطر 4 برابر زمین است. نزدیك‌ترین این سیارات، كپلر11ب ده‌برابر از زمین به خورشید نزدیك‌تر است و در فاصله 15 میلیون كیلومتری دوران می‌كند و خارجی‌ترین آن‌ها، كپلر11جی در نصف فاصله زمین از خورشید یعنی 75 میلیون‌كیلومتری دوران می‌كند. پنج سیاره اول بین 10 تا 47 روز طول می‌كشد تا یك بار به دور ستاره‌شان بگردند و این زمان برای دورترین سیاره 118 روز طول می‌كشد.

بدین ترتیب در مقایسه با منظومه شمسی، پنج‌سیاره از این منظومه از سیاره عطارد نیز به ستاره‌شان نزدیك‌ترند و سیاره ششم در فاصله بین مدار سیارات عطارد و ناهید جای می‌گیرد.

اندازه‌گیری‌های دقیق‌تر نشان می‌دهد این سیارات جزو كوچك‌ترین سیارات فراخورشیدی كشف‌شده دسته‌بندی می‌شوند. این سیارات تركیبی از سنگ و گاز هستند؛ بیشتر جرم آن‌ها را هسته سنگی تشكیل می‌دهد، اما بیشتر حجم سیاره مربوط به مواد گازی است.

هرچند زمان زیادی از كشف این منظومه سیاره‌ای نگذشته، اما دانشمندان احتمال می‌دهند با مطالعات دقیق‌تر و طولانی‌تر بتوان سیاره هفتم و شاید سیارات دیگری را در فواصل دورتر از این ستاره كشف كنند. البته فاصله سیارات تازه‌كشف‌شده تا ستاره مركزی به‌قدری نزدیك است كه بعید به‌نظر می‌رسد این سیارات توانایی میزبانی از حیات را داشته باشند».


شاید برای خواندن نوشته روی یک بطری یا نوشته روی برچسب هاب کوچک تا کنون از ذره بین استفاده کرده باشید و یا حتماً افراد مسنی را دیده اید که گاهی اوقات برای مطالعه یک کتاب از ذره بین استفاده می کنند.ذره بین با بزرگ کردن تصویر یک جسم ریز از روزگاران قدیم برای مشاهده اجسام ریز به ار می رفته است. این ابزار نوری به "بزرگ ساز" معروف است، این بزرگ ساز قبل از به وجود آمدن عینک مورد استفاده قرار می گرفت.

ذره بین

ساخت اولین ذره بین ها به به دوره رنسانس (Renaissance) می رسد که از بلور obsidian crystals برای بزرگنمایی شعله یک شمع روشن استفاده می کردند.

ذره بین

البته در ایران باستان، آشوریان از "burning-glass" برای روشن کردن آتش به کمک پرتوهای نور خورشید استفاده می کردند؛ به این صورت که با استفاده از یک burning-glass پرتوهای نوری را هدایت کرده و آن ها را در یک نقطه خاص جمع می کردند.

 

اولین عینک دو چشمی در قرن 13 میلادی ساخته شد، این در حالی است که قدمت حضور ذره بین در زندگی بشر به 1021 بر می گردد.

در کتاب های اپتیکی نوشته شده آن روزگار، شواهدی بر وجود ابزارهای نوری و استفاده  آن ها وجود دارد. در قرن 8 میلادی، دستگاه هیروگلیف (hieroglyphs) کشف گردید.

امروزه از ذره بین ها برای ساخت ابزار جدید استفاده می کنند که می توانند، تصویر بزرگتری از اجسام ریز تهیه نمایند. اولین میکروسکوپ در سال 1590 میلادی ساخته شد و بسیاری از مردم بر این باورند که ذره بین پدر میکروسکوپ می باشد و به طور کلی سال دقیق اختراع ذره بین تا کنون مشخص نیست.

ذره بین


میدان مغناطیسی زمین

میدان مغناطیسی زمین

درباره چگونگی ایجاد و منشأ خاصیت مغناطیسی زمین ٬ نظریات مختلفی ارائه شده است که آخرین آن ها این خاصیت را در ساختمان زمین جستجو و معرفی می کند.

 زمین از چهار لایه متفاوت تشكیل شده است. بسیاری از زمین شناسان معتقدند كه زمین در مركز خود از مواد سنگین تر و با چگالی بیشتر تشكیل شده است و مواد سبك تر به سمت بالا حركت می كنند. زیرا پوسته زمین غالباً از مواد سبك تر(سنگ های بازالت و گرانیت) ساخته شده در حالی كه هسته آن شامل فلزات سنگین (نیكل و آهن) است. چهار لایه ساختمان کره زمین عبارتند از: پوسته ٬جبه(گوشته) ٬ هسته خارجی ٬ هسته درونی.

پوسته های زمین

محققان منشأ میدان مغناطیسی زمین را هسته ی خارجی می دانند.

 

هسته ی درونی

 هسته درونی زمین گلوله سخت و یکپارچه ای از آهن است. هسته داخلی آن قدر فشار و حرارت بالایی دارد كه فلزات به یكدیگر فشرده شده و مانند مایع قادربه حركت نیستند. اما نیروهای وارد شده به آن ها باعث می شود كه در جای خود همانند یك جامد بلرزند. هسته داخلی، ۴۰۰۰ مایل پایین تر از پوسته است و حدود ۸۰۰ مایل ضخامت دارد. درجه حرارت در آن بیش از ۹۰۰۰درجه فارنهایت است و فشار ۴۵ میلیون پوند براینچ مربع است. این مقدار فشار، سه میلیون برابر فشار هوا بر سطح بدن شما در كنار دریاست.

 

هسته خارجی

 هسته خارجی زمین، شبیه توپی است از مواد بسیار داغ (۹۰۰۰ -۴۰۰۰ درجه فارنهایت). هسته خارجی آن قدر داغ است كه فلزات در آن همگی به صورت مایع هستند. هسته خارجی، ۱۸۰۰ مایل پایین تر از پوسته قرار دارد و حدود ۱۴۰۰مایل ضخامت دارد. هسته خارجی مایع و از آلیاژ نیكل و آهن مذاب تشكیل شده است که با حرکت وضعی زمین به دور هسته درونی می چرخد. 

 

هسته درونی دمای بالایی دارد، در آن واکنش های شیمیایی رخ می دهد و تبدیل به یک مولد جریان الکتریکی می شود و مانند یک باتری کار می کند. مواد مذاب هسته خارجی در حال چرخش اند، می توان آن را شبیه یک سیملوله در نظر گرفت.

 

با این وجود درون زمین باتری و القاگر داریم، طبق قانون لنز در اطراف سیملوله فرضی داخل زمین، میدان مغناطیسی شبیه میدان سیملوله ایجاد می شود و چون هسته خارجی مانند القاگر است، پدیده خودالقایی نیز رخ می دهد. به این ترتیب که هرگاه جریان الکتریکی در هسته درونی بر اثر واکنش های شیمیایی کاهش یابد، جهت خطوط میدان به گونه ای  تغییر می کند که نیروی محرکه ای هم جهت با نیروی مولد ایجاد می شود و سبب تقویت شدت میدان مغناطیسی در زمین می گردد و برعکس. 

 

بادهای خورشیدی

علاوه بر پدیده های داخلی٬ پدیده ی خارجی به نام بادهای خورشیدی نیز بر رفتار میدان مغناطیسی زمین مٶثر است.

باد خورشیدی حاصل انفجارهای واقع در تاج خورشید است که دمای بسیار زیاد سبب اعمال فشار و جریان شدید ذرات منفجره خواهد شد که با سرعتی معادل 500 کیلومتر بر ثانیه و پس از 5 روز به زمین می رسند. این ذرات شامل الکترون ٬پروتون٬ آلفا و بعضی یون های دیگر هستند.گاه شدت این بادهای خورشیدی به حدی است که می توانند بر سیستمهای الکتریکی و فرکانس های رادیویی در زمین تأ ثیر بگذارند و آن ها را از کار بیندازند.


مشاهده‌ نازک‌ترین ماده‌ جهان!!

محققان مدرسه‌ مهندسی مک کورمیک توانستند با رنگ‌آمیزی فلورسانس روش جدیدی را برای تصویربرداری از گرافن ارائه کنند.

دانشمندان معتقدند این روش جدید می‌تواند به ایجاد قطعات الکترونیکی شفاف و منعطف کمک کند. مشاهده‌ گرافن و مشتقات آن مانند اکسیدهای گرافن، به‌عنوان نازک‌ترین مواد جهان، کاری بسیار دشوار است.

روش‌های رایج در تصویربرداری از این ماده، کاری است بسیار دشوار، زمان‌بر و پرهزینه؛ برای مثال میکروسکوپ نیروی اتمی می‌تواند با صرف زمان بسیار زیاد تنها از بخش کوچکی از گرافن تصویر بگیرد، میکروسکوپ روبشی تونلی که با الکترون‌های انرژی بالا سطح را اسکن می‌کند تنها در حالتی می‌تواند از گرافن تصویر بگیرد که این ماده در خلأ باشد.

میکروسکوپ‌های نوری نیز نیازمند بستر مناسبی برای این کار هستند. این مشکل زمانی خود را بیشتر نشان می‌دهد که دانشمندان گرافن را روی سطح پلاستیک قرار می‌دهند و می‌خواهند با آن قطعات الکترونیکی منعطفی را بسازند؛ اما وقتی قادر نباشند گرافن را در سطح پلاستیک مشاهده کنند نمی‌تواند به کنترل کیفی آن بپردازند؛ بنابراین روش مناسبی برای این کار وجود ندارد و یافتن روش جایگزین ضروری است.

رنگ‌آمیزی فلورسانس یکی از روش‌های رایج در تصویربرداری از مواد زیستی است؛ اما این روش در گرافن قابل استفاده نیست زیرا تابش فلورسانس در برخی نواحی کاملاً از بین می‌رود و از این رو دانشمندان دست به ابتکار جالبی زدند و به جای رنگ‌آمیزی گرافن، پیش‌زمینه‌ گرافن را رنگ‌آمیزی کردند. با این کار پیش‌زمینه کاملاً درخشنده بوده و گرافن تیره در میان آن به‌وضوح قابل دیدن است.

این روش بسیار ساده و ارزان‌تر از دیگر روش‌هاست و وضوح تصاویر در آن هم بسیار بالاست. این روش FQM نام‌گذاری شده‌است.

شواهد تازه دانشمندان از ابرذره «بوزون هیگز» به زودی منتشر می‌ش


دانشمندان در حال مطالعه بزرگترین برخورددهنده جهان به داده‌های جدیدی دست یافته‌اند كه با اطمینان بیشتری به نمایش محل شناسایی ابرذره «بوزون هیگز» پرداخته است.

فیزیكدانان مركز سرن در ژنو اخیرا از مجموعه‌ای از داده‌های جدید خبر داده‌اند كه به جست‌وجو برای ذره فرضیه‌ای «بوزون هیگز» - كه وجود آن در فرضیه اصلی فیزیك ذره در تشریح مهبانگ مطرح شده است -‌ كمك خواهد كرد.

كشف این ذره برای دنیای فیزیك یك دستاورد علمی عظیم محسوب شده كه می‌تواند به توضیح دلیل متفاوت بودن جرم ذرات مختلف بپردازد؛ چرا كه تصور می‌شود این ذره باعث جرم سایر ذرات و در نتیجه تمام اجسام و موجودات جهان است.

به گفته دانشمندان سرن، این داده‌ها از دو آزمایش اصلی در برخورد دهنده بزرگ هادرونی در زیر مرز سوئیس و فرانسه به دست آمده كه سه‌شنبه هفته جاری در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

این محققان اما هر گونه اكتشاف قطعی را به سال آینده موكول كرده‌اند.

به گفته محققان، این داده‌ها محدوده تحقیق را محدودتر كرده چرا كه برخی از دامنه‌های بالاتر انرژی را كه ممكن است حاوی ذره بوزون هیگز باشد، كنار گذاشته و به نمایش امکانات در خور توجهی شامل چند اتفاق در دامنه‌های پایین‌تر انرژی پرداخته‌اند.

هزاران دانشمند در سراسر جهان به مطالعه دقیق اطلاعات به دست آمده در برخورد دهنده پرداخته‌اند و بسیاری انتظار دارند تا این تجهیزات بتواند اكتشافات قابل‌توجهی را در مورد تركیبات ماده و دیگر اسرار جهان ارائه دهد.

در این برخورد دهنده، پرتوهای پرانرژی پروتون در یك تونل 27 كیلومتری به هم كوبیده می شود تا اتفاقاتی كه در زمان برخورد آنها رخ داده، بررسی شود. پروتون‌ها با سرعت بسیار بالایی در شرایط مشابه ثانیه‌های پس از واقعه مهبانگ حركت می‌كنند.

فیزیكدانان ابتدا بر این تصور بودند كه پروتون‌ها و نوترون‌ها كوچكترین اجزای هسته اتم هستند؛ اما برخورد دهنده‌ها نشان دادند كه آنها از كوارك‌ها و گلوئون‌ها تشكیل شده و نیروها و ذرات دیگری نیز وجود دارند.


صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic