برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

تصاویر تكمیل عمیق ترین رصدخانه دنیا در میان یخهایی با قدمت 100 هزار سال

به گزارش خبرگزاری مهر، در یكی از گرمترین روزهای زمستان كه دما به 23 درجه سانتیگراد زیر صفر می رسید، آخرین چشم پروژه "آیس كیوب" (IceCube) تا عمق 5/2 كیلومتری در یخهای قطب جنوب فرو رفت. به این ترتیب فیزیكدانان تمام دنیا موفق شدند تكمیل عمیق ترین رصدخانه دنیا را جشن بگیرند.


"آیس كیوب" در حقیقت شبكه ای از ردیابها و آشكارسازهای ذرات است كه در عمق قطب جنوب عمل می كند. در این عمق، یخهای بسیار خالص با قدمت حداقل 100 هزار سال و بدون رادیواكتیو وجود دارند كه می توانند به "آیس كیوب" در تلاش برای شكار ذرات نوترونیو بسیار كمك كنند.

در حال حاضر لابراتوارهای "گران ساسو" در عمق هزار و 400 متری در زیر كوههای گران ساسو در ایتالیا، یكی از مراكز مهم برای كشف نوترونیو است.

محققان دانشگاه ویسكونسین كه پروژه "آیس كیوب" را توسعه می دهند معتقدند كه در 5/2 كیلومتری، وزن یخ حبابهای هوا را از بین می برد. به این ترتیب بلورهای یخ بسیار خالص و شفاف و همزمان تاریك و بدون پرتوهای خورشیدی می شوند. بنابراین آشكارسازهای "آیس كیوب" می توانند وظیفه خود را به خوبی و بدون هیچ عامل تداخلگری انجام دهند.

در روزهای اخیر، "چشم" شماره 5.160 آیس كیوب به عمق قطب جنوب منتقل شد. بزرگی این آشكارسازها كمتر از نیم متر است. این دستگاهها در یك غار عمودی در میان یخها كه از 5/1 كیلومتر تا 5/2 كیلومتر عمق دارد قرار می گیرند.

این تونل عمودی از سال 2005 و با هزینه 270 میلیون دلار با آب گرم حفر شد. این رصدخانه قادر است یك كیلومتر مربع از قطب جنوب را رصد كند.

دركنار فوتونها، نوتروینوها فراوان ترین ذرات جهان هستند. چندین تیلیارد از ذرات نوترونیو در هر ثانیه از بدن ما عبور می كنند، اما از آنجا كه بار الكتریكی ندارند و در میدانهای مغناطیسی احساس نمی شوند درك حضور آنها بسیار دشوار است.

تنها در موقعیتهای بسیار نادر، یك نوترونیو می تواند به یك اتم برخورد كند. در اثر این برخورد، یك چشمه از ذرات باردار به نام "موئنها" تولید می شوند كه چشمهای "آیس كیوب" می تواند حضور این ذرات را با یك درخشش بسیار ضعیف از نور آبی احساس كنند.

تهیه یك نقشه از چشمه های نوترونیوها می تواند اطلاعات بسیار مهمی را درخصوص مهمترین رویدادهای جهان مثل مرگ ستاره ها و انفجار ابرنواخترها، برخوردهای میان كهكشانها و تولد سیاه چاله ها ارائه كند.

 براساس گزارش لارپوبلیكا، درحال حاضر علاوه بر لابراتوار "گران ساسو"، در عمق حدود 3 كیلومتری دریای مدیترانه، یك رصدخانه جدید اروپایی به نام Km3net درحال ساخت است.

با راه اندازی "آیس كیوب" و Km3net دانشمندان می توانند نیمی از آسمان را برای شكار نوترونیو زیر نظر بگیرند.

آخرین چشم آیس كیوب

تونلی كه تا عمق 5/2 كیلومتری در میان یخهای شفاف و بسیار خالص قطب جنوب امتداد یافته است

مدل گرافیك نمای كلی "آیس كیوب"

نمایی از نوترونیوهایی كه در هر لحظه بر منطقه اطراف رصدخانه فرو می بارند خطوط آبی نشان دهنده نوترونیوهای شناسایی شده هستند

منبع : خبرگذاری مهر


صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic