برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

سرعت هارددیسك‌ها افزایش می‌یابد
 

فرض كنید كامپیوتری مجهز به یك حافظه ضدضربه دارید كه 100 هزار بار سریع‌تر از هارددیسك‌های كنونی است و توان كمتری نسبت به آنها مصرف می‌كند.


پروفسور ماتیاس كلایو از دانشگاه ‌ EPFL لوزان سوئیس در حال كار ‌ روی نسل جدیدی از حافظه‌های RACE TRACK می‌باشد كه امیدوار است بزودی امكان ‌چنین حافظه‌هایی را به بازار عرضه كند. حافظه RACE TRACK یك حافظه‌ مغناطیسی گنجایش بالا، مافوق سریع، غیرفرار و قابل خواندن ‌ و‌ نوشتن است.

مدت زمان زیادی كه لازم بود تا كامپیوتر پروفسور كلایو راه‌اندازی شود موجب دلخور شدن او شده و او را به این فكر واداشت كه باید جایگزینی برای این هارددیسك یافت. هارددیسك‌ها معمولا ارزان بوده و قادرند حجم عظیمی از اطلاعات را در خود جای دهند اما كند هستند و زمانی كه اطلاعات از روی هارد به حافظه دسترسی مستقیم (RAM)‌ منتقل می‌شود بین 2 تا 3 دقیقه زمان تلف می‌شود. هزینه جهانی این تاخیر بر حسب كاهش بهره‌وری و مصرف انرژی طی این 2 تا 3 دقیقه بالغ بر میلیون‌ها دلار در روز می‌شود.

روش پیشنهادی برای حل این مشكل درست شبیه به عملكرد نوار ویدئویی VHS یعنی ضبط و ثبت اطلاعات روی نوار مغناطیسی است. شباهت این دو روش به‌همین‌جا ختم می‌شود چرا كه در سیستم جدید نوار از نانوسیم‌های آهن ـ نیكل ساخته می‌شود كه میلیون‌ها بار كوچك‌تر از نوارهای كلاسیك است.

همچنین برخلاف نوارهای ویدئویی در سیستم جدید هیچ چیز به صورت مكانیكی جابه‌جا نمی‌شود. بیت‌های اطلاعات ذخیره شده روی سیم‌ها توسط یك جریان اسپینی قطبی شده (پلاریزه)‌ بسادگی جابجا شده و سرعت جابجایی اطلاعات بقدری بالاست كه در مقایسه با نوارهای معمولی این سرعت به چندصد متر در ثانیه می‌رسد. این سرعت به معنای خواندن یك نوار VHS كمتر از یك ثانیه است.

به منظور امكان‌پذیر شدن این ایده هر بیت از اطلاعات باید به شكل كاملا آشكار از بیت بعدی جدا باشد تا اطلاعات به شكل قابل اعتمادی خوانده شود. به این منظور برای جداسازی محدوده 2 بیت از تارك‌های مغناطیسی استفاده شد. این ساختار سرعت جابه‌جایی بیت را به بیشترین میزان ممكن و بیش از حد انتظار می‌رساند. شركت IBM كه در زمینه توسعه حافظه‌ای Racetrack‌ فعال است اهمیت نتایج حاصله از این تحقیق را تایید می‌كند. میلیون‌ها و شاید بیلیون‌ها نانوسیستم را بتوان در داخل یك تراشه جا داده و حجم عظیمی از اطلاعات را در آن ذخیره كرد. شاید اولین نمونه قابل فروش این نوع حافظه 5 تا 7 سال دیگر به بازار عرضه شود.

حافظه Racetrackنویدبخش انقلابی در ذخیره و بازیابی اطلاعات است. كامپیوترهایی كه به این حافظه‌ها مجهز شوند بسیار سریع و آنی راه‌اندازی شده و اطلاعات موجود در آنها 100 هزار بار سریع‌تر از هارددیسك‌های معمولی قابل دسترسی است. میزان مصرف انرژی این نوع حافظه با هارددیسك‌های كنونی قابل مقایسه نیست و در ذخیره انرژی نقش مهمی ایفا می‌كند. هم‌اكنون وسایل الكترونیكی و كامپیوتری 6 درصد كل مصرف الكتریسیته جهان را به خود اختصاص داده‌اند و پیش‌بینی می‌شود كه این میزان تا سال 2025 به 15 درصد افزایش یابد.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات