برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)پخت ‌و پز با صفر و یك‌ها
با توجه به این كه این روزها فناوری‌های نوین و بویژه فناوری‌های دیجیتالی همه ابعاد زندگی ما انسان‌ها را تحت تاثیر خود قرار داده‌اند، پیش‌‌بینی می‌كنید كه ‌آشپزخانه‌های آینده كه بخشی از دورنمای خانه‌های هوشمند هستند چه مشخصات و ویژگی‌هایی داشته باشند؟


بی‌شك ‌آشپزخانه‌های هوشمند تنها محلی برای آماده كردن غذای دلخواه شما نخواهند بود و نیازهایی فراتر از آنچه تصور می‌كنید را برآورده خواهند ساخت.

تصور كنید وقتی قدم به یك ‌آشپزخانه هوشمند كه مجهز به آخرین فناوری‌ها و تحولات دنیای دیجیتال است می‌گذارید نورپردازی فضای داخلی این ‌آشپزخانه با استفاده از چراغ‌های LED هوشمند متناسب با شرایط روحی و روانی شما تنظیم شوند و به عبارت دیگر این چراغ‌ها از طریق حسگرهایی كه می‌توانند امواج مغزی شما را ثبت كنند از هر آنچه در ذهنتان می‌گذرد مطلع شده و بر این اساس میزان روشنایی محیط را تنظیم كنند یا این‌كه دیوارهای ‌آشپزخانه بتوانند براساس یك برنامه زمان‌بندی شده شما را برای حضور در موقعیت‌های مختلف آماده سازند یا این‌كه یخچال این ‌آشپزخانه بتواند براساس فعالیت‌هایی كه قصد انجام آنها را دارید یك برنامه غذایی مناسب برای شما تدارك ببیند.

تصور كنید كه به محض بازگشت شما به خانه یك سرآشپز هوشمند، در انتظار ورود شما به خانه باشد تا هر آنچه را كه مورد نظرتان باشد در مدت زمان كوتاهی برای شما آماده كند. خوشبختانه با توجه به پیشرفت فناوری‌ در دنیای امروز می‌توان امیدوار بود كه در آینده‌ای نه‌چندان دور بتوانیم زندگی در خانه‌های مجهز به آشپزخانه‌های هوشمندی كه ترسیم دورنمای آن ریشه در تخیلات ذهنی ما انسان‌های امروزی و بخشی از نیازهای ما برای تجربه یك زندگی آسان دارد را تجربه كنیم.

پیش‌بینی از نوع هوشمندانه

در ‌آشپزخانه‌های هوشمندی كه دانشمندان دنیای فناوری تصویری از آن را ارائه كرده‌اند نیازهای ساكنان هر خانه براساس فناوری‌های هوشمندانه پیش‌بینی و برآورده خواهد شد. همه وسایل برقی و دستگاه‌هایی كه در ‌آشپزخانه كاربرد دارند براساس یك شبكه ارتباطی هوشمند مدیریت می‌شوند و تنها با فشار دادن یك كلید به كار خواهند افتاد تا به این ترتیب وظایف خود را به طور خودكار و از پیش‌ تعیین‌شده انجام دهند.

با توجه به آنچه گفته شد می‌توان تصور كرد كه ‌آشپزخانه‌های هوشمند مجموعه‌ای از فناوری‌های پیشرفته خواهند بود كه قادرند دستورات كاربران خود را به طور خودكار و در قالب برنامه‌های از پیش برنامه‌ریزی شده به اجرا درآورند. یكی دیگر از ویژگی‌های ‌آشپزخانه‌های هوشمند كه به گفته محققان دنیای فناوری مهم‌ترین وجه تمایز ‌آشپزخانه‌های امروزی و نسل جدید ‌آشپزخانه‌ها محسوب می‌شود مجهز بودن آنها به سامانه مدیریت مصرف هوشمند كامپیوتری است.

این سامانه كه به نوعی یك كامپیوتر شخصی محسوب می‌شود براساس اطلاعات موجود در سیستم كه از طریق ثبت باركد كالاها و مواد غذایی ورودی به ‌آشپزخانه ثبت و جمع‌آوری شده است و با توجه به داده‌های موجود در صورت لزوم كالاهای مورد نیاز را كه ذخیره آنها به پایان رسیده یا رو به پایان است شناسایی كرده و فهرستی از آنها را به ساكنان اطلاع‌رسانی می‌كند.

اما اگر بخواهیم ویژگی این نوع ‌آشپزخانه‌ها را از نظر دستگاه‌ها و وسایلی كه از آنها در آماده‌سازی و طبخ موادغذایی استفاده می‌شود مورد بررسی قرار دهیم وجود اجاق گازهای هوشمند را می‌توان از مهم‌ترین ویژگی‌های ‌آشپزخانه‌های هوشمند به شمار آورد.

این اجاق گازها از طریق خواندن اطلاعات یا به‌عبارتی كدهای هوشمند حاوی اطلاعات كه روی بسته‌بندی موادغذایی ثبت شده، همه امور ‌آشپزی را در ‌آشپزخانه‌های هوشمند بر عهده می‌گیرند و به این ترتیب می‌توان گفت وجود این اجاق گازها در ‌آشپزخانه‌های هوشمند یكی از ویژگی‌هایی است كه می‌تواند بیش از هر ویژگی دیگری مورد توجه افرادی كه به نوعی از آشپزی بیزارند قرار گیرد.

در ‌آشپزخانه‌های آینده بر اساس اطلاعاتی كه روی بسته‌بندی مواد غذایی ثبت می‌شوند به صورت هوشمندانه در مورد وضعیت سلامت مواد غذایی موجود در ‌آشپزخانه بررسی‌هایی انجام خواهد شد. وقتی تاریخ انقضای مواد غذایی نزدیك باشد این برچسب‌های هوشمند تغییر رنگ داده و به این ترتیب نسبت به این موضوع اطلاع‌رسانی می‌كنند. با توجه به آنچه گفته شد می‌توان ‌آشپزخانه‌های هوشمند را مجموعه‌ای از تجهیزات الكترونیكی خانگی به شمار آورد كه توانسته‌اند امكانات جدیدی را خلق كنند و زندگی متفاوتی را برای ما انسان‌ها به تصویر بكشند.

آشپزخانه‌ای در قالب یك نمایشگاه دیواری

شركت الكترولوكس كه یكی از بزرگ‌ترین شركت‌های تولیدكننده و تجهیزات و لوازم‌ خانگی است همه ساله رقابت‌‌هایی را در میان دانشجویانی كه در رشته طراحی صنعتی تحصیل می‌كنند برگزار می‌كند تا زمینه‌ای را برای ایجاد رقابت در میان آنها برای خلق نوآوری در زمینه ابداع لوازم خانگی جدید به وجود آورد و جالب است بدانید علی‌رغم این كه همه ساله تعداد زیادی از دانشجویان با ارائه طرح‌های متنوع در این رقابت جهانی شركت می‌كنند، در سال‌های اخیر تجهیزات طراحی شده برای آشپزخانه‌های آینده از برترین طرح‌ها در این رقابت‌ها بوده‌اند.

یكی از طرح‌هایی كه در رقابت‌های ماه نوامبر سال جاری به عنوان طرح برتر شناخته شد، طرح ارائه شده برای طراحی آشپزخانه هوشمند بود كه در آن هر یك از واحدهای مجزا در یك آشپزخانه مانند واحدهای آشپزی، تهویه، نورپردازی و... روی یك قسمت واحد نصب شده و قابلیت تنظیم این ساختار به گونه‌ای است كه می‌توان تنها با فشار دادن یك كلید هریك از این واحدها را برحسب ضرورت جابه‌جا كرد تا در دسترس قرار گرفته و بتوان از آن استفاده كرد.

به این ترتیب كل فضای آشپزخانه تنها در قالب یك واحد نمایشی دیواری طراحی خواهد شد كه می‌توان با سهولت بیشتر و از هریك از آنها برای انجام كارهای مختلف استفاده كرد. اما آیا تا به حال به این موضوع فكر كرده‌اید كه روزی بتوانید با اجاق‌گازهای قدیمی كه یكی از اجزای جدایی‌ناپذیر آشپزخانه‌های امروزی هستند برای همیشه خداحافظی كنید؟ یكی از طرح‌های برتری كه توانست رتبه نخست این رقابت‌ها را از آن خود سازد منبع حرارتی قابل حملی است كه می‌تواند به طور مستقیم به ظروفی كه از آنها برای پخت و پز مواد غذایی استفاده می‌شود متصل شده و از طریق القای مغناطیسی حرارت لازم برای پخت این مواد غذایی را تامین كند. جالب است بدانید كه حسگرهای موجود در این منبع حرارتی می‌توانند نوع ماده غذایی موجود در ظرف را تشخیص داده و بر این اساس میزان حرارت و زمان پخت لازم برای هر ماده غذایی را مشخص كنند.

آشپزخانه‌ها در تسخیر فناوری اطلاعات

نیازهای دنیای امروز بهترین انگیزه برای طراحی و ابداع فناوری‌هایی هستند كه می‌توانند زندگی آینده را تحت تاثیر خود قرار دهند. از آنجایی كه اغلب خانم‌ها با آشپزی میانه خیلی خوبی ندارند علی‌رغم این كه در دنیای امروز كه در بیشتر آشپزخانه‌ها مایكروویو به عنوان یكی از جوان‌ترین فناوری‌ها در زمینه پخت غذا به چشم می‌خورد، مانوس نبودن بیشتر خانم‌‌های خانه‌دار با فضای زندگی دیجیتال محققان را بر آن داشته است تا به این فكر بیفتند كه هر طور شده بتوانند به راهكاری مناسب برای این مشكل دست یابند.

آنها برای این گروه از خانم‌ها كه از یك سو از آشپزی به ستوه آمده‌اند و از سوی دیگر آشنایی زیادی با فناوری‌های دیجیتال ندارند مایكروویوهای هوشمندی طراحی كرده‌اند كه براساس اطلاعات درج شده روی كدهای هوشمند اطلاعاتی ثبت شده روی مواد غذایی دستور پخت غذاها را به طور خودكار در اختیار خانم‌های خانه‌دار قرار می‌دهد.

به این ترتیب با ظهور فناوری‌های جدید دیجیتالی كه زندگی آینده ما را به سمت دیجیتالی شدن همه ابعاد زندگی پیش می‌برند در نسل جدید آشپزخانه‌ها كه هوشمند بودن از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های آنها محسوب می‌شود ابزارهایی در اختیار افراد قرار خواهد گرفت كه نه‌تنها كاربردی‌تر هستند بلكه می‌توانند تضمین‌كننده سلامت و ایمنی كاربران نیز باشند.

وجود باركدهای هوشمند روی همه ابزارها و موادی كه از آنها برای آماده كردن غذای روزانه افراد خانواده استفاده می‌شود یكی از بارزترین مشخصات آشپزخانه‌های هوشمند است و به این ترتیب از طریق این باركدهای اطلاعاتی همه امور آشپزی از طریق یك سیستم كامپیوتری مركزی كه به نوعی مغز آشپزخانه‌های هوشمند تلقی می‌شود اداره خواهد شد بنابراین از این پس وقتی ساكن یك خانه هوشمند مجهز به آشپزخانه هوشمند هستید دیگر نگران پذیرایی از دوستی كه قرار است بدون اطلاع قبلی یك وعده نهار یا شام مهمان خانه‌ شما باشد نخواهید بود چراكه می‌توانید تنها با برقراری یك تماس تلفنی با واحد مدیریتی آشپزخانه‌های هوشمند پیش از رسیدن به خانه همه چیز را برای ورود مهمانان خود آماده كنید.

كافی است كه تنها اعلام كنید كه قصد دارید از چه تعداد مهمان و با چه نوع غذایی از آنها پذیرایی كنید بلافاصله همه مایحتاج لازم برای تدارك این وعده غذایی بررسی شده و فهرستی از مواد مورد نیاز به شما اعلام خواهد شد و این در حالی است كه با توجه به آنچه برای شام یا نهار آن روز در دسترس باشد مقدمات اولیه به طور هوشمند آماده خواهد شد، اگرچه ممكن است تصور چنین رویایی اندكی دور از ذهن به‌نظر برسد، اما به شما این نوید را می‌دهیم كه ابزارهای مبتنی بر فناوری‌های هوشمند كه جزئی جدایی‌ناپذیر از زندگی آینده ما انسان‌ها خواهند بود مسیر دستیابی به این آرزوها را هموار خواهند ساخت.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات