برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

جستجوی حریصانه

در صورتی که از روش جستجوی هزینه یکنواخت برای حل مساله گراف استفاده کنیم، می توانیم هزینه پیموده شده تا گره فعلی را در نظر بگیریم و هنگام گسترش ، گره با کمترین هزینه را انتخاب نماییم. با روش جستجوی حریصانه از ایده دیگری می توان استفاده کرد. می توانیم به جای اینکه هزینه پیموده شده تا گره فعلی را به عنوان سنجه ای برای میزان بهینگی گره در نظر بگیریم ، فاصله گره فعلی تا مقصد را به عنوان تخمینی برای  سنجش میزان بهینگی هر گره انتخاب کنیم. به عبارت دیگر هنگام گسترش ، گره ای از درخت را گسترش دهیم که کمترین فاصله را تا مقصد دارد. منظور از فاصله نیز فاصله خط مستقیم بین گره فعلی و مقصد است که با استفاده از فاصله اقلیدسی می توان آن را محاسبه کرد. روش دیگر برای محاسبه فاصله از گره فعلی تا مقصد می تواند محاسبه فاصله بلوک شهری بین این دو گره باشد. لازم به ذکر است که در اینجا فرض می کنیم از هر خانه تنها یکبار می توانیم عبور کنیم.همانطور که در ابتدای مساله فرض کردیم ، از هر خانه تنها یکبار می توان عبور کرد. این بدان معنی است که هر گره تنها یکبار می تواند در درخت می تواند گسترش یابد. علت گسترش نیافتن گره 8 در سطح 1 از درخت نیز به همین دلیل است. چرا که همه فرزندان این گره قبلا در درخت ( سطح 1 ) گسترش یافته اند.

درخت تشکیل شده از جستجوی حریصانه را با درخت تشکیل شده از جستجوی هزینه یکنواخت مقایسه کنید. می بینیم که جستجوی حزیصانه با گسترش گره های کمتر ، سریعتر به جواب مساله دست پیدا می کند. با این حال هنگام استفاده از جستجوی حریصانه باید دقت کنیم چرا که جستجوی حریصانه با دو مشکل بزرگ همراه است. مشکل اول اینکه نمی توان با استفاده از جستجوی حریصانه مطمئن بود که همیشه به جواب بهینه دست پیدا خواهیم کرد. همچنین جستجوی حریصانه ممکن است در یک حلقه بینهایت به دام افتد. به عنوان مثال در مسئله مسیریابی فرض کنید از هر خانه می توان چندین بار عبور کرد و با این فرض درخت جسنجو را تشکیل دهید. مشاهده خواهید کرد که گره شماره 8 در یک حلقه بینهایت گسترش یافته و در واقع هیچگاه به جواب مسئله دست پیدا نخواهیم کرد. حال می توان علت نامگذاری این روش به جستجوی حریصانه را حدس زد.

دیدیم که جستجوی هزینه یکنواخت در صورتی که هزینه گام ها به درستی انتخاب شود، موجب یافتن جواب بهینه مسئله خواهد شد. در مقابل این روش با مشکل کند بودن عمل جستجو همراه است. در مقابل جستجوی حریصانه در یافتن جواب مسئله بسیار سریع بوده اما با مشکل حلقه بینهایت و عدم بهینگی جواب مواجه است ( لازم به ذکر است که بهینگی جستجوی حریصانه در برخی مسائل همانند الگوریتم های پریم و کروسکال اثبات شده است. اما در حالت کلی نمی توان ادعا کرد همیشه جستجوی حریصانه منجر به یافتن جواب بهینه خواهد شد). حال این سوال مطرح می شود که چگونه می توان این دو روش را باهم ترکیب کرده و روش جستجویی را طراحی کنیم که هم سریع بوده و هم جواب بهینه مسئله را بتواند پیدا کند؟ جواب مسئله در روش جستجو A* که در ادامه بررسی خواهیم کرد، می بینیم.

به زبان بسیار ساده هوش مصنوعی تلاش برای تولید ماشینی است که همانند انسان عمل کند. اما این تعریف حقایق و جزئیات را در خود جای نمی دهد. بنابراین بهتر است AI را توضیح بدهم

به زبان بسیار ساده هوش مصنوعی تلاش برای تولید ماشینی است که همانند انسان عمل کند. اما این تعریف حقایق و جزئیات را در خود جای نمی دهد. بنابراین بهتر است AI را توضیح بدهم AIیک رشته جدیدی است که در اواسط قرن 20 بوجود آمده است. اکثرا در روزنامه ها، تلویزیون، فیلمها و بازی های کامپوتری به این مقوله پرداخته شده اما درست درک نشده است. حتی بعضی ساده لوحان این طرح را غیر عملی میدانند و بعضی از دولتها هرگونه فعالیت در این زمینه را ممنوع کرده اند. اما این علم در صنعت و دانشگاهها در حال پیشرفت است اگرچه همیشه بعنوان هوش مصنوعی شناخته نمی شود، زیرا تکنیکها و ایده های مهمی از مهندسی نرم افزار را در خود دارد. بعضی دیگر از ساده لوحان نیز فکر می کنند که این علم در حال رشد سریعی است و در چند سال آینده رباتها انسانها را به زنجیر میکشند و دنیا را در اختیار خود میگیرند.

هوش مصنوعی

AIزمینه های پژوهشی دیگری را نیز شامل میشود

اگر ما AI را بدین صورت تعبیر کنیم که علمی است که به چگونگی دریافت، پردازش، نگهداری و استفاده اطلاعات در هوش انسان و حیوان و ماشین باشد، بطور حتم با زمینه های پژوهشی قدیمیتری مانند روانشناسی، اعصاب و روان، فلسفه و منطق نیز در ارتباط هستیم.

پیشرفت کامپیوترها راههای جدیدی برای حل مشکلات AIدر برابر ما گشوده است. در گذشته روانشناسان و دانشمندان مغز و اعصاب نمیتوانستند سیستمهای پردازش اطلاعات حیوانات و آدمی را آزمایش کنند و فلاسفه فقط میتوانستند تئوریهایی در زمینه چگونگی کارکرد مغز و زبان بدهند. حال آنکه امروزه میتوان فراتر از آنها رفت و سیستمهایی طراحی نمود که تئوریها را مورد آزمایش قرار دهد و صحت و سقم آنها را یافت.

تجربه های بدست آمده

طراحی ماشین با توانایی های خاص خیلی سخت تر از فرضیات اولیه دانشمندان است. خیلی کارها که در ابتدا ساده بنظر می رسند، موارد دقیق و عمیقی در خود دارند. برای مثال "دیدن" فقط تشخیص اشیا نیست، بیکه شامل ایجاد احساس و درک محیط و درک امن و یا نا امن بودن آن میباشد.

همچنین توانایی فهم زبانی مانند انگلیسی، فرانسه و یا فارسی خیلی پیچیده تر از آن است که محققان فکر کردند. استفاده از زبانهای برنامه نویسی مثل C و C++ و Java نیز خیلی دست و پا گیر است.

ما امروزه میدانیم که حتی افراد کودن هم به مراتب از ماشینهایی که امروزه طراحی شده اند پیشرفته تر و آگاه تر هستند. به هیچ رباتی نمیشود اطمینان داشت که برود و ظروف را از روی میز جمع کند، بشورد و در جاظرفی بچیند و همه این کارها را بدرستی انجام دهد. درحالی که همان افراد کودن هم این کارها را براحتی انجام میدهند.

امروزه این به اثبات رسیده که ماشینها قادر به انجام کارهایی هستند که در ابتدا برای محققان انجام آن توسط ماشینها سخت مینمود مانند

حساب کردن و شطرنج بازی کردن.

ما امروزه فهمیده ایم که خیلی از کارهای پیچیده انسان و حیوان مانند بالا رفتن از درخت و ساختن آشیانه، هوش بسیار بالا و دانش پیچیده ای نیاز دارد که تئوریهای ما هنوز آنها را پوشش نمی دهند. همچنین درک غرایز حیوانی نیز حتی در میان فلاسفه بسیار مشکل است.

بسیاری از محققین سعی میکنند که موارد فوق را بدرستی درک کنند و برای آنها مکانیسمهایی طراحی کنند. طراحی شبکه های عصبی و مترجمهای چند زبانه راهایی هستند که محققین برای رسیدن به این اهداف بزرگ پی گرفته اند. همچنین محققین در تلاشند روشهایی برای ساختن سیستمهای با مکانیزمی که بتواند انگیزه و احساس را دریافت و درک کند، میباشند.

بنابراین AI علاوه بر مطالعه بر روی درک و دریافت، تعلیم؛ یادگیری، احساسات، ارتباطات و غیره، زمینه های دیگر بخصوص فلسفه، منطق، روانشناسی و همچنین مهندسی نرم افزار و علم کامپیوتر را نیز مورد مطالعه قرار میدهد.

http://aisthinktank.com/tutorial/ai/aiGreedy.aspx

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات