برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

پردازش ابری ( cloud computing )

پردازش ابری چی هست؟

از اسمش میشه گفت یعنی پردازشی که در ابرها انجام می شه. در اینجا ابر اشاره داره به اینترنت و یعنی پردازش شما در اینترنت انجام می شود.
احتمالاً تا حالا شده که یک برنامه رو نصب کنید ولی هنگام اجرا به مشکل بر بخورید و به علت اینکه برنامه نیاز به پردازش سنگین دارد و کامپیوتر شما توانایی این کار را ندارد، نمی توانید از آن استفاده کنید. چند تا راه دارید:

۱٫ کامپیوتر خود را ارتقاء دهید، که هزینه ی فراوانی دارد

۲٫ از پردازش ابری استفاده کنید

یعنی اینکه یک شرکت برنامه رو روی سرورهای خودش نصب میکنه و شما با کامپیوتر ضعیف خودتون که به اینترنت وصل هست به سرورهای اون شرکت وصل می شوید و از برنامه استفاده می کنید.

به این صورت که برنامه روی سرور اجرا شده و تمام پردازش ها رو انجام می دهد و اون چیزی که شما می بینید فقط ظاهر برنامه است.
یعنی اگر شما یک اینترنت پر سرعت داشته باشید، بدون اینکه کامپیوتر گرون قیمتی داشته باشید، می تونید توسط این تکنولوژی همه ی برنامه ها رو اجرا کنید.

بک شرکت هست به نام onlive که تو اجرای بازی ها از این تکنولوژی استفاده می کنه و بازی ها رو برای شما رو سرورهای خودش اجرا می کنه، شما با وصل شدن به اینترنت و سرورهای شرکت می توانید تمام بازی ها رو با بهترین کیفیت ممکن با یک کامپیوتر معمولی اجرا کنید. در آینده درباره ی این شرکت بیشتر بحث می کنیم.

یه مثال دیگه از سودهای این تکنولوژی:

شما یک شرکت دارید که مثلاً ۵۰ کامپیوتر داره. می خواهید برای این کامپیوترها نرم افزار word رو نصب کنید کاری که باید انجام دهید این است که باید ۵۰ تا برنامه word خریداری کرده و روی تک تک کامپیوترها نصب کنید. حالا شاید یک نفر تمام هفته از این برنامه استفاده کند و نفر دیگر فقط ۱ روز در هفته از این برنامه استفاده کند ولی قیمتی که برای برنامه پرداخت می کنید یکسان است. که این اصلا مناسب نیست ( البته در نظر بگیرید در آمریکا قرار دهید چون تو ایران اصلا شما لازم نیست word را بخرید)

خوب پردازش ابری در اینجا چه نقشی می تونه داشته باشه
یک شرکت دیگه این برنامه رو برای شما رو سرور های خودش نصب می کنه و باز شما با کامپیوتر های خود که به اینترنت وصل هستن به سرورها وصل شده و از برنامه استفاده می کنید و به مقدار استفاده از برنامه هزینه ای پرداخت می کنید. که خیلی به صرفه تر است.

منبع : http://xtech.ir

Tags: , , , ,

ارcloud%20computing2 دانلود کتاب آشنایی با پردازش ابری Cloud Computing

از آنجا که اکنون این فناوری دوران طفولیت خود را میگذراند، هنوز تعریف استاندارد علمی که مورد قبول عام باشد برای آن ارائه نشده است اما بیشتر صاحبنظران بر روی قسمتهایی از تعریف این پدیده هم رای هستند. موسسه ملی فناوری و استانداردها (NIST) پردازش ابری را اینگونه تعریف می‌کند:

«پردازش ابری مدلی است برای فراهم کردن دسترسی آسان بر اساس تقاضای کاربر از طریق شبکه به مجموعه‌ای از منابع پردازشی قابل تغییر و پیکربندی (مثل: شبکه‌ها، سرورها، فضای ذخیره‌سازی، برنامه‌های کاربردی و سرویس‌ها) که این دسترسی بتواند با کمترین نیاز به مدیریت منابع و یا نیاز به دخالت مستقیم فراهم‌کننده سرویس‏ به سرعت فراهم شده یا آزاد (رها) گردد.»

عموما مصرف کننده‌های پردازش ابری مالک زیر ساخت فیزیکی ابر نیستند، بلکه برای اجتناب از هزینه سرمایه‌ای آن را از عرضه کنندگان شخص ثالث اجاره می‌کنند. آنها منابع را در قالب سرویس مصرف می‌کنند و تنها بهای منابعی که به کار می‌برند را می‌پردازند. بسیاری از سرویسهای پردازش ابری ارائه شده، با به کار گیری مدل رایانش همگانی امکان مصرف این سرویسها را به گونه‌ای مشابه با صنایع همگانی(مانند برق) فراهم می‌سازند. این در حالی است که سایر گونه‌های عرضه کنندگان بر مبنای اشتراک سرویسهای خود را عرضه می‌کنند. به اشتراک گذاردن قدرت رایانشی «مصرف شدنی و ناملموس» میان چند مستاجر می‌تواند باعث بهبود نرخ بهره وری شود؛ زیرا با این شیوه دیگر کارساز(سرور)ها بدون دلیل بیکار نمی‌مانند (که سبب می‌شود هزینه‌ها به میزان قابل توجهی کاهش یابند در عین حال که سرعت تولید و توسعه برنامه‌های کاربردی افزایش می‌یابد). کاربران پردازش ابری می‌توانند از هزینه سرمایه‌ای لازم برای خرید سخت افزار و نرم افزار و خدمات دوری کنند، زیرا آنها تنها برای آنچه که استفاده می‌کنند به عرضه کنندگان پرداخت می‌کنند و هزینه اولیه‌ای برای خرید تجهیزات به آنها تحمیل نمی‌شود. سایر مزایای اقتصادی این شیوه اشتراک زمانی در ارائه منابع رایانشی عبارتند از: موانع ورود به بازار کمتر، هزینه و زیر ساخت اشتراکی، سربار مدیریتی کمتر و دسترسی سریع به طیف وسیعی از برنامه‌های کاربردی.

کتاب آشنایی با پردازش ابری Cloud Computing در ۵۵ صفحه و به زبان فارسی می باشد، که به توضیح این فناوری به طور جامع می پردازد.

 
دانلود   دانلود مستقیم : کتاب آشنایی با پردازش ابری Cloud Computing


tag  حجم فایل : 1 مگابایت

پسورد   پسورد فایل : www.mohandesyar.com

منبع لینک منبعرشد انفجاری ابزارهای مبتنی بر فضای پردازش ابری در سال ۲۰۱۲

ابزارهای مبتنی بر فضای پردازش ابری(Cloud Computing) طی سال ۲۰۱۲ میلادی با انفجاری بزرگ مواجه شده و همه‌گیر می‌شود.

رشد انفجاری ابزارهای مبتنی بر فضای پردازش ابری در سال 2012

رشد انفجاری ابزارهای مبتنی بر فضای پردازش ابری در سال ۲۰۱۲

به گفته شرکت آمریکایی Brocade که در حوزه پایگاه‌های داده و سیستم‌های تخصصی شبکه‌ای فعالیت می‌کند، در سال ۲۰۱۲ میلادی شاهد رشد همه‌جانبه بازار جهانی ابزارها و نرم‌افزارهای مبتنی بر فضای پردازش ابری خواهیم بود.

در این میان، خاورمیانه نسبت به بازارهایی مانند آمریکا و اروپا در شرایط ضعیف‌تری قرار دارد و هنوز در این زمینه بازار رو به‌رشدی را در اختیار نگرفته است.

یاروب ساخنینی مدیر مرکز مهندسی سیستم در شرکت Brocade اعلام کرد که ارایه‌دهندگان خدمات در منطقه خاورمیانه طی سال ۲۰۱۲ میلادی با سرعت قابل ملاحظه‌ای در حوزه توسعه خدمات مبتنی بر فضای پردازش ابری مواجه خواهند شد.

او گفت: «فضای پردازش ابری به‌تازگی فعالیت خود را آغاز کرده است. ما از هم‌اکنون پیش‌بینی می‌کنیم که این فضا در سال آتی میلادی با رشد قابل ملاحظه‌ای مواجه شود. در حال حاضر بیشتر پروژه‌های موجود در این زمینه به صورت تجربی دنبال می‌شوند. کاربران نیز در انتظارند تا دریابند که استفاده از این ابزارها چه نتایجی را در بر خواهد داشت. »

این مدیر شرکت Brocade بر این باور است که اپراتورهای مخابراتی خاورمیانه در سال آتی میلادی به صورت گسترده به خدمات پردازش ابری رو خواهند آورد و از این طریق نسل جدید سرویس‌های خود را با کیفیت بالاتر و قیمت ارزان‌تر، به صورت گسترده در اختیار کاربران خواهند گذاشت.

او همچنین توضیح داد: «زمانی که در رابطه با ارایه خدمات پردازش ابری به صورت عمومی سخن به میان می‌آید، شرکت‌های ارایه‌دهنده‌ی خدمات شبکه‌ای عمومی نقش مهم‌تری ایفا می‌کنند. به همین دلیل این شرکت‌ها در سال آینده با افزایش سود خود در این زمینه مواجه خواهند شد».

منبع


Cloud Computing یا پردازش ابری؟

ابر، تصویری است انتزاعی از شبکه‌ای عظیم؛ توده‌ای که حجم آن مشخص نیست،  نمی‌دانیم از چه میزان  منابع پردازشی تشکیل شده. ابعاد زمانی و مکانی یکایک  اجزای آن نیز دانسته نیست، نمی‌دانیم سخت‌افزار‌ها و نرم‌افزارها کجای این توده  قرار دارند، اما آن‌چه را که  عرضه می‌کند، می‌شناسیم.

درست مثل برق! شما برای اینکه از وسایل  و تجهیزات برقی در خانه یا محل کارتان استفاده کنید لازم نیست یک ژنراتور یا  کارخانه برق در خانه‌تان داشته باشید، بلکه به ازای هزینه مشخصی برق را اجاره  می‌کنید. حالا اگر مصارف برقی شما بیشتر و متفاوت‌‌تر باشند مثلاً‌ می‌روید و از  خدمات برق صنعتی استفاده می‌کنید.

در محاسبات ابری هم شرکت‌ها و سازمان‌ها و افراد دیگر برای نرم‌افزار، سخت‌افزار  یا شبکه پولی پرداخت نمی‌کنند، بلکه توان محاسباتی و سرویس‌های نرم‌افزاری مورد  نیازشان را خریداری می‌کنند. این ایده در واقع صرفه‌جویی بزرگ و بهره‌وری زیادی در  منابع IT  را به همراه خواهد داشت.

بدین ترتیب کافی است وسیله شما (پی‌سی، موبایل، تلویزیون، حتی یخچال!) یک رابط  نرم‌افزاری (مرورگر) برای استفاده از سرویس‌های آنلاین و یک دسترسی به اینترنت  داشته باشد،‌ خواهید دید که قادر هستید به راحتی از توان محاسباتی برای انجام  کارهای دیجیتالی خود بهره بگیرید.

Cloud Computing به شما اجازه می دهد به تمام برنامه های کاربردی و اسناد  خود، از هر جایی از دنیا دسترسی پیدا کنید و شما را از گرفتاری های استفاده از  کامپیوترهای دسک تاپ رهایی می بخشد و به شما کمک می کند با دیگران همکاری کنید. اما Cloud Computing برای همه مناسب نیست و نقاط قوت و ضعف متعددی دارد . ما، دراین  مقاله به کاربرانی که می توانند از مزایایی Cloud Computing استفاده کنند و همچنین  کاربرانی که نیازی به استفاده از این گرایش جدید ندارند، اشاره می کنیم. Cloud  Computing، یک تغییر بسیار عمده را در چگونگی ذخیره سازی اطلاعات و اجرای برنامه  های کاربردی به وجود آورده است. به جای قرار گرفتن برنامه های کاربردی و داده ها بر  روی یک کامپیوتر شخصی منفرد، همه چیز بر روی ابر یا Cloud که مجموعه ای متشکل از  چندین کامپیوتر و سرور است که از طریق اینترنت به آن ها دسترسی می یابیم میزبانی می  شود.

این نوع Computing مبتنی بر وب، شما را از گرفتاری های مرتبط با استفاده از  کامپیوترهای دسک تاپ رهایی می بخشد و اشکال جدیدی از همکاری گروهی را پیش روی شما  باز می کند. اما علیرغم جذابیت این گرایش جدید، Cloud Computing به درد همه کاربران  نمی خورد. اجازه دهید ببینیم کاربران متوسط و end user چه مزایایی از به کار گیری Cloud Computing کسب می کنند و چرا برخی از کاربران نهایی باید از استفاده از  برنامه های کاربردی مبتنی بر وب، لااقل برای الان، پرهیز کنند.

مزایا و نقاط قوت Cloud Computing

 

خوب، ما کارمان را با بیان مزایای متعددی که توسط Cloud Computing ارائه می شود  آغاز می کنیم. وقتی شما به سمت استفاده از ابر می روید، به چیزهای زیر دست پیدا می  کنید:

 

هزینه های کامپیوتری کم تر: شما برای اجرای برنامه های کاربردی  مبتنی بر وب، نیازی به استفاده از یک کامپیوتر قدرتمند و گران قیمت ندارید. از آن  جائی که برنامه های کاربردی بر روی ابر اجرا می شوند، نه بر روی یک پی سی دسکتاپ،  پی سی دسکتاپ شما نیازی به توان پردازشی زیاد یا فضای دیسک سخت که نرم افزارهای  دسکتاپ محتاج آن هستند ندارد. وقتی شما یک برنامه کاربردی تحت وب را اجرا می کنید،  پی سی شما می تواند ارزان تر، با یک دیسک سخت کوچک تر، با حافظه کم تر و دارای  پردازنده کارآمدتر باشد. در واقع، پی سی شما در این سناریو حتی نیازی به یک درایو CD یا DVD هم ندارد زیرا هیچ نوع برنامه نرم افزاری بار نمی شود و هیچ سندی نیاز به  ذخیره شدن بر روی کامپیوتر ندارد.

کارآیی توسعه یافته: با وجود برنامه های کم تری که منابع  کامپیوترشما، خصوصا حافظه آن را به خود اختصاص می دهند، شما شاهد کارآیی بهتر پی سی  خود هستید. به عبارت دیگر کامپیوترهای یک سیستم Cloud Computing، سریع تر بوت  و راه اندازی می شوند زیرا آن ها دارای فرآیندها و برنامه های کم تری هستند که به  حافظه بار می شود.

 

هزینه های نرم افزاری کم تر: به جای خرید برنامه های نرم  افزاری گران قیمت برای هر پی سی، شما می توانید تمام نیازهای خود را به صورت رایگان  برطرف کنید. بله درست است، اغلب برنامه های کامپویتری Cloud Computing که امروزه  عرضه می شوند، نظیر Google Docs، کاملاً رایگان هستند. این، بسیار بهتر از پرداخت ۲۰۰ دلار یا بیشتر برای خرید برنامه office مایکروسافت است که این موضوع به تنهایی  می تواند یک دلیل قوی برای سوئیچ کردن به Cloud Computing محسوب شود.

 

ارتقای نرم افزاری سریع و  دائم: یکی دیگر از مزایای  مربوط به نرم افزار در  Cloud Computingاین است که شما دیگر نیازی به Update کردن نرم افزارها و یا اجبار به استفاده از نرم افزارهای قدیمی، به دلیل هزینه زیاد  ارتقای آن ها ندارید. وقتی برنامه های کاربردی، مبتنی بر وب باشند، ارتقاها به صورت  اتوماتیک رخ می دهد و دفعه بعد که شما به ابر، Login کنید به نرم افزار اعمال می  شوند. وقتی شما به یک برنامه کاربردی مبتنی بر وب دسترسی پیدا می کنید، بدون نیاز  به پرداخت پول برای دانلود یا ارتقای نرم افزار، از آخرین نسخه آن بهره مند می  شوید.

 

سازگاری بیشتر فرمت اسناد: نیازی نیست که شما نگران مسئه  سازگاری اسنادی که بر روی کامپویتر خود ایجاد می کنید با سایر سیستم عامل ها یا  سایر برنامه های کاربردی دیگران باشید. در دنیایی که اسناد ۲۰۰۷Word نمی تواند بر  روی کامپیوتری که ۲۰۰۳Word را اجرا می کند باز شوند، تمام اسنادی که با استفاده از  برنامه های کاربردی مبتنی بر وب ایجاد می شوند می تواند توسط سایر کاربرانی که به  آن برنامه کاربردی دسترسی دارند خوانده شوند. وقتی همه کاربران اسناد و برنامه های  کاربردی خود را بر روی ابر به اشتراک می گذارند، هیچ نوع ناسازگاری بین فرمت ها به  وجود نخواهد آمد.

 

ظرفیت نامحدود ذخیره سازی: Cloud Computing ظرفی نامحدودی برای  ذخیره سازی در اختیار شما قرار می دهد. دیسک سخت ۲۰۰ گیگابایتی فعلی کامپیوتر دسک  تاپ شما در مقایسه با صدها پتابایت (یک میلیون گیگابایت) که از طریق ابر در دسترس  شما قرار می گیرد اصلا چیزی به حساب نمی آید. شما هر چیزی را که نیاز به ذخیره کردن  آن داشته باشید می توانید ذخیره کنید.

 

قابلیت اطمینان بیشتر به داده: برخلاف Desktop Computing، که  در آن یک دیسک سخت می تواند crash کند و تمام داده های ارزشمند شما را از بین ببرد،  کامپیوتری که بر روی ابر crash کند نمی تواند بر داده های شما تاثیر بگذارد. این  همچنین بدان معنا است که اگر کامپیوترهای شخصی شما نیز crash کنند، تمام داده ها  هنوز هم آن جا و برروی ابر وجود دادند و کماکان در دسترس شما هستند. در دنیایی که  تنها تعداد اندکی از کاربران به طور مرتب و منظم از داده های مهم و حساس خود نسخه  پشتیبان تهیه می کنند، Cloud Computing حرف آخر در زمینه محافظت از داده ها به شمار  می رود.

 

دسترسی جهانی به اسناد: آیا تا به حال کارهای مهم خود را از  محیط کار به منزل برده اید؟ و یا تاکنون به همراه بردن یک یا چند فایل مهم را  فراموش کرده اید؟ این موضوع در Cloud Computing رخ نمی دهد زیرا شما اسناد و فایل  های مهم  خود را همراهتان حمل نمی کنید. در عوض، این اسناد و فایل ها بر روی  ابر می مانند و شما می توانید از هرجایی که یک کامپیوتر و اتصال اینترنتی وجود داشت  باشد به آن دسترسی پیدا کنید. شما در هر کجا که باشید به سرعت می توانید به اسناد  خود دسترسی پیدا کنید و به همین دلیل، نیازی به همراه داشتن آن ها نخواهید  داشت.

 

در اختیار داشتن آخرین و جدیدترین نسخه: یکی دیگر از مزایای  مرتبط با اسناد در Cloud Computing این است که وقتی شما یک سند را در خانه تان ادیت  می کنید، این نسخه ادیت شده همان چیزی است که وقتی در محل کار خود به آن دسترسی می  یابید مشاهده می کنید. ابر همواره، آخرین نسخه از اسناد شما را میزبانی می کند و تا  وقتی شما به اینترنتت و ابر متصل باشید، هیچ گاه در معرض خطر استفاده از یک نسخه  تاریخ گذشته نخواهید بود.

همکاری گروهی ساده تر: به اشتراک گذاشتن اسناد، شما را مستقیما  به همکاری بر روی اسناد رهنمون می شود. برای بسیاری از کاربران، این یکی از مهم  ترین مزایای استفاده از Cloud Computing محسوب می شود زیرا چندین کاربر به طور  همزمان می توانند برروی اسناد و پروژه ها کار کنند، به دلیل این که اسناد بر روی  ابر میزبانی می شوند، نه بر روی کامپیوترهای منفرد، همه چیزی که شما نیاز دارید یک  کامپیوتر با قابلیت دسترسی به اینترنت است.

مستقل از سخت افزار: در نهایت، در این جا به آخرین و بهترین  مزیت Cloud Computing اشاره می کنیم. شما دیگر مجبور نیستید به یک شبکه یا یک  کامپیوتر خاص محدود باشید. کافی است کامپیوتر خود را تغییر دهید تا ببینید برنامه  های کاربردی و اسناد شما کماکان و به همان شکل قبلی، بر روی ابر در اختیار شما  هستند. حتی اگر از ابزار پرتابل نیز استفاده کنید، باز هم اسناد به همان شکل در  اختیار شما هستند. دیگر نیازی به خرید یک نسخه خاص از یک برنامه برای یک وسیله خاص،  یا ذخیره کردن اسناد با یک فرمت مبتنی بر یک ابزار ویژه ندارید. فرقی نمی کند که  شما از چه نوع سخت افزاری استفاده می کنید زیرا اسناد و برنامه های کاربردی شما در  همه حال به یک شکل هستند.و اینم نظر یکی از دوستان خوب با وبلاگ گونیا بلاگفا:

همانطور که قبلا هم اشاره کرده ام ، پایان نامه دوره کارشناسی من در مورد رایانش ابری بود و زیر نظر «دکتر ناصر نعمت بخش»و برای پیاده سازی آن از مدل MapReduce و پلفترم آزاد Hadoop استفاده کرده ام و برای اجرایشان از ابر شرکت آمازون( یکی از بهترین ارایه کنندگان خدمات رایانش ابری ) یعنی Amazon EC2 کمک گرفتم.

رایانش یا محاسبات ابری رابطه نزدیکی با دیتا سنتر دارد.به کمک ارایه کنندگان خدمات رایانش ابری دیگر لازم نیست هر کسب و کار برای خودش یک دیتا سنتر داشته باشد و می تواند هر مقدار قدرت محاسباتی و یا فضای ذخیره سازی که لازم باشد اجاره کند.

اذعان دارم که منابع فارسی برای این موضوع در حال حاضر بسیار ناچیز و در حد صفر می باشد!من تمام مراجع ام از منابع انگلیسی بودند و متاسفانه در آن زمان هنوز کتاب به درد بخوری در این زمینه نوشته نشده بود ولی هم اکنون چندین کتاب در این زمینه نوشته شده است که با یک جستجوی ساده در سایت آمازون می توانید آنها را بیابید ولی بعید می دانم که کسی هنوز آنها را خریده و اسکن کرده باشد که بتوانید به صورت غیر قانونی دانلودشان کنید!

من برای استفاده کسانی که احیانا می خواهند از مراجع پایان نامه من آگاهی پیدا کنند یک فایل با فرمت PDF و حجم ۴۲ کیلو بایت که شامل فهرست مراجع من در پایان نامه ام هست در این آدرس برای دانلود قرار داده ام:

دانلود فایل فهرست مراجع


در ضمن مراجع به ترتیبی که در متن پایان نامه به آنها ارجاع داده شده مرتب شده اند.

در آینده بازم در مورد رایانش(پردازش) ابری مطلب خواهم نوشت.

امیدوارم این فهرست به درد کسانی که می خواهند روی این موضوع کار کنند بخورد.

پ.ن: یکی از خوانندگان عزیز( که فامیلشان را می دانم ولی مطمئن نیستم!) به جای «پردازش» عبارت «رایانش» و یا «محاسبات»را به عنوان معادل واژه انگلیسی «Computing» پیشنهاد کرده اند که استدلالشان که «پردازش» در فارسی معادل «Processing» می باشد نه «computing» کاملا صحیح می باشد.با توجه به اینکه هنوز این مفهوم زیاد فراگیر نشده است بهتر است از ابتدا به کار برده نشود! البته واژه «رایانش» زیاد برای من ملموس و راحت نیست!

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic