برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

همو دیالیز به چه معنی است؟‏

خون = ‏Haemo
جداسازی مواد زائد از خون =Dialysis
كلیه مصنوعی ‏Dialyser =‎
‏- برای چه به كار می رود؟
برای از بین بردن مواد زائد خون
در تعادل نگه داشتن مایعات ‏
در تعادل نگه داشتن الكترولیت ها
- فیزیولوژی
جایگزینی برای كلیه های معیوب و با عملكرد نامناسب
اصول عملكرد:

تركیب بی كربنات و نمك جوهر سركه (استات) با محلول درمانی (تحت عنوان ‏RO‏) برای تولید مایع دیالیز ‏‎(cleansing fluid)‎‏. این مایع پس از قرارگیری مجدد در معرض هوا و مواد شیمیایی، تا دمای حدودا بیشتر از 37 درجه سانتی گراد گرم می شود تا بتوان آنرا در دستگاه دیالیز كننده قرار داد. دستگاه تا زمانی كه خون، تمیز و مایع زاید از آن جدا شود، به كار خود ادامه خواهد داد. در نهایت، مایعات زاید باقیمانده به طرف آبگذر مخصوص (فاضلاب بیمارستانی) هدایت خواهد شد. شكل(1) بلوك دیاگرام كلی یك ماشین همو دیالیز را نشان می‌دهد.‏

                    
مشكلات گزارش شده:
عفونت معضل استفاده از این دستگاه است. بیشتر نرخ مرگ و میر ناشی از استفاده از این سیستم ها بر این اثر همین عفونت ها است. ویروس های خطرناك به آسانی بر روی این سیستم تجمع یافته و انتشار می‌یابد. بایستی با استفاده از روش های گوناگون استریل سازی و گندزدایی، نگهداری و دفع صحیح پسماندها، از این وقایع ناخوشایند جلوگیری كرد.‏

اهمیت آب خالص
وجود آب خالص كافی در همو دیالیز ضروری است. كیفیت و تركیب آب لوله كشی در مناطق مختلف متفاوت است و با اینكه برای آشامیدن مناسب است، ممكن است استفاده از آن به دلیل غلظت های مختلف مواد معدنی خطرناك باشد. از طرفی می‌توان املاح و ویتامین های مورد نیاز بدن را به آب مورد استفاده در دیالیز اضافه كرد. به هر حال این آب باید به طور متناوب مورد بررسی قرار بگیرد. حساسیت نسبت به مواد سازنده وسایل جانبی این سیستم ها از مشكلاتی است كه به ندرت بروز می كند اما خطرساز است.

ملاحظات خرید:

در انتخاب دستگاه از فروشنده بایستی بسیار دقت شود و سیستم از جایی خریدار می شود كه برای خرید لوازم یدكی و جانبی مساله و مشكلی پدید نیاید. ماشین هایی كه برای مصرف خانگی، خریداری می‌شود. لازم است اصول كاربری ساده ای داشته باشد و مناسب فشار هوا، رطوبت و در كل شرایط جوی محیط های خانگی باشد. وسایل جانبی و یكبار مصرف این ماشین ها هزینه قابل توجهی ایجاد می كند و تفاوت قابل توجهی در تولیدات سازنده های متفاوت وجود دارد. انتخاب مناسب براساس نیاز می تواند كمك شایانی به كاهش هزینه ها كند.‏

شركت های سازنده


Baxter, Bellco, B-Braun, Fresenius, Gumbro, Hospal, Nikkiso, Medical, Toray.


                    


خصوصیات فیزیكی:


ـ بهتر است بخش دیالیز به ورودی بیمارستان نزدیك باشد و با سایر بخشها قدری فاصله داشته باشد و یا برای ورود و خروج از آن الزامی به گذر از سایر بخشها نباشد تا برای آنها ایجاد مزاحمت نگردد .
ـ كف اتاق دیالیز باید دارای پوشش قابل شستشو و ترجیحا" ضد اسید باشد .
ـ دیوار بخش باید تا سقف كاملا" قابل شستشو باشد . استفاده از كاشی پیشنهاد می گردد زیرا دوام آن در مقایسه با رنگهای قابل شستشو بیشتر است .
ـ بخش دیالیز باید دارای نور كافی بوده واز نور طبیعی استفاده نماید . در شب نیز باید چراغهای الكتریكی به تعداد كافی در دسترس باشد .
ـ سیستمهای حرارتی ـ برودتی بخش دیالیز بسیار مهم است و باید متناسب با موقعیت منطقه و فضای بخش پیش بینی گردد .
ـ سیستم برق بخش دیالیز باید دارای ارت استاندارد باشد .
ـ نوسان ولتاژ بیش از 10  ولت قابل قبول نمی باشد . برای ثابت كردن آن باید از استابلایزر مناسب استفاده نمود .
ـ بهتر است در هر بخش دیالیز یك تابلو كه دارای فیوزهای اصلی حرارتی است نصب و برای هر ماشین دیالیز یك فیوز اتوماتیك 16 آمپر در نظر گرفته شود .
ـ برای هر ماشین دیالیز 2 پریز ارت دار 16 آمپری در ارتفاع 120 تا 150 سانتیمتری از كف زمین در محل استقرار ماشین دیالیز نصب شود .
ـ برای هر ماشین دیالیز و تخت و مبل كنار آن 25/2 25/2 متر مربع فضا لازم است و محل رفت و آمد با عرض 25/1 متر نیز باید به عرض سالن اضافه گردد . ضمنا" باید در اتاق دیالیز فضای كافی برای میز ، صندلی پرستار ، قفسه داروهای اورژانس ، ترالی تزریقات و ... وجود داشته باشد .
ـ حجم آبی لازم برای هر ماشینی دیالیز 30 لیتر در ساعت می باشد ولی در صورت وجود دستگاه RO از نوع طبی حدود 55 لیتر و از نوع صنعتی 150 لیتر آب در ساعت به ازاء هر ماشین دیالیز مورد نیاز است . بنابراین با توجه به تعداد ماشین دیالیز باید مخزن ذخیره آب با حجم مناسب جهت حداقل یك شیفت كاری در مواقع قطع آب پیش بینی شود .
ـ لوله های رفت و برگشت از دستگاه R.O از جنس PVC یا پلی اتیلن فشار قوی (Food  Grade) انتخاب گردد . استفاده از لوله های سوپر پایپ نیز پیشنهاد می گردد .
ـ لوله كشی از منبع آب تا اطاق تصفیه آب به قطر یك اینچ انجام گیرد و بمنظور جلوگیری از افت فشار از دستگاههای تصفیه آب تا بخش دیالیز لوله كشی با قطر  اینچ انجام شود .
ـ لوله كشی آب بهتر است به صورت روكار در نظر گرفته شده ولی می توان لوله برگشت را از زیركف تا اطاق تصفیه آب نصب نمود . 

ـ برای هر ماشین دیالیز یك شیر یك ضرب با خروجی مادگی از جنس PVC در ارتفاع 80 تا 100 سانتیمتری از كف زمین بطور جداگانه در محل متصل گردد .
ـ برای هر ماشینی دیالیز یك مجرای فاضلاب جداگانه به صورت یك لوله سرباز از جنس PVC یا فلزی با قطر حدود یك تا دو اینچ و با ارتفاع 40 تا 50 سانتیمتر از كف زمین و با فاصله حدودا" 5 سانتیمتر از دیوار در نظر گرفته شود .
ـ برای ماشین های دیالیز دارای مخزن ، قطر مجرای فاضلاب بالاتر و متناسب با حجم مخزن انتخاب گردد .
ـ هر لوله فاضلاب و كف شوی و دستشوئی موجود در این بخش باید دارای سیفون S باشد تا مانع انتقال بوهای نامطبوع به داخل بخش و عبور ومرور حشرات موذی گردد .
ـ لوله كشی فاضلاب باید دارای شیب 2 % باشد تااز توقف مایع در لوله های داخل بخش جلوگیری نماید و مانع از انتقال آلودگی به  داخل ماشین دیالیز گردد .
ـ چاه فاضلاب بخش باید مطابق استانداردهای بیمارستانی و دارای هواكش باشد .
ـ كف اتاق دیالیز باید دارای كف شوی كافی مجهز به سیفون S باشد تا شستشو به راحتی انجام پذیرد .
ـ به علت شستشوی مداوم بخش ، بین كف و استیشن پرستاری فاصله اندكی وجودداشته باشد و استیشن دارای رنگ مقاوم به آب باشد تا سریعا" دچار پوسیدگی نگردد.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات