برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

دیفیبریلاتور کاردیو ورتر

Automatic Implantable Defibrillator / Cardioverter

 

ترجمه شده توسط : عطیه پور بختیار

دیفیبریلاتور کاردیو ورتر اتوماتیک قابل کاشت در بدن که معمولا AIDC خوانده می شود وسیله ای است که ریتم قلب را به صورت پیوسته نمایش میدهد .
اگر این وسیله ضربان تند غیر طبیعی را تشخیص دهد ، خیلی سریع و به صورت الکتریکی ، قلب را با آن همگام می کند و یا با دادن شوک الکتریکی کوچکی ریتم قلب را به حالت نرمال بازمیگرداند.


بیما ر متوجه همگام کردن سریع نمی شود ولی شوک الکتریکی را مانند یک ضربه محکم به قفسه سینه احساس میکند.
این وسیله برای درمان فوری ریتمهای قلبی که به صورت ناگهانی ایجاد شده و زندگی را تهدید می کنند و حالتهایی که بیمار نمی تواند منتظر رسیدن آمبولانس بماند ، استفاده می شود.(مانند تاکی کاردی بطنی (تند کا رکردن ) و فیبریلاسیون بطنی (انقباضات نامنظم رشته های ماهیچه ای قلب))
امروزه بعضی استفاده از این وسایل را برای ریتمهای قلبی کم خطرتر مانند فیبریلاسیون دهلیزی بررسی می کنند .
دستگاه در اتاق عمل در بدن کاشته می شود و توسط لیدهای مخصوص AICD (دیفیبریلاتور کاردیوورتر اتوماتیک داخلی) به قلب متصل میشود .
معمولا عمل دو تا سه ساعت طول میکشد و روز بعد بیمار از بیمارستان مرخص می شود .


دستگاهها ی قدیمیتر در دیواره بطنی کاشته می شدند ولی اخیرا دستگاههای کوچکتر مشابه با پیس میکر استاندارد زیر استخوان ترقوه کاشته می شوند .لیدها از میان یک سیاهرگ عبور داده شده و وارد قلب می شوند .
این لیدها گزارشی از فعالیت الکتریکی قلب به دستگاه می دهند و در صورت نیاز ، الکتروتراپی را به قلب منتقل می کنند .
این وسایل می توانند مانند یک پیس میکر استاندارد هم عمل کنند و در صورت تپش آهسته قلب ، ریتم آن را منظم کنند و همانند پیس میکر دائما باید تصویر قلب را به نمایش درآورند .
روی این دستگاه و از روی پوست وسیله دیگری قرار می گیرد که می تواند نحوه برنامه ریزی دستگاه و وضعیت باتری را مشخص کند و بررسی کند که آیا هماهنگی یا شوکی روی قلب انجام شده است و درمانی روی آن صورت گرفته است یا خیر.
برنامه ریزی دستگاه مطابق نیاز بیمار و برای ایجاد مناسبترین حالت برای بیماران قابل تغییر است .
یک تصویر نگار معمولی نزدیک به پایان یافتن طول عمر باتری ، زمان پایان آن را مشخص میکند .
زمانی که این اتفاق روی میدهد ، وسیله قدیمی را خارج میکنند و دستگاه جدیدی کاشته میشود .ولی لیدها همیشه در جای خود باقی می مانند .
به بیماران توصیه می شود زمانی که شوکی را احساس کردند فورا به پزشک خود اطلاع دهند . احساس کردن یک شوک الزاما به معنای این نیست که بیمار باید در بیمارستان بستری شود و معمولا میتواند روز بعد برای بازبینی دستگاه به مطب پزشک مراجعه کند . با این وجود بیمارانی که بیشتر از یک شوک را تجربه کرده اند ، در بیمارستان بستری می شوند .
این وسایل کامل نیستند و گاهی اوقات برای ریتم های سریع قلبی که مخاطره آمیز نیستند هم درمان را انجام میدهند .
به همین علت است که باید بعد از احساس هر شوک دستگاه بررسی شود تا با تغییر برنامه ریزی مشخص شود که برای چه ریتم های قلبی دریافت شوک بکار رود .

>>>
آریتمی : عملكرد بد در سیستم الکتریکی قلب.
نشانه های بیماری شامل تپش قلب ( احساس کوبیدن ، کار کردن نامنظم ، ضربه زدن و خیلی تند کار کردن در سینه ) ، تنفس کوتاه ، احساس سنگینی یا درد در سینه ، ضعف ، سرگیجه ، سستی و از دست رفتن هوشیاری.

IV : سوزن درون وریدی و سرم مایع

گره سینوسی دهلیزی (SA) : پیس میکر طبیعی قلب


ترجمه شده توسط : عطیه پور بختیار ( عضو کمیته ترجمه انجمن علمی مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول)


دیفیبریلاتورنوع مطلب : دیفیبریلاتور ،

دیفیبریلاتور


مفاهیم پایه :

وقتی قلب از حركت بایستد یا ناهماهنگ عمل كند، دستگاهی به نام دیفیبریلاتور، قلب را مجدد به تپش درمیآورد. این ماه به صورتی بسیار مختصر و خلاصه، گوشه چشمی به این سیستم نجاتبخش میاندازیم و تنها به بررسی یك فریم از آن بسنده میكنیم.


دفیبریلاتور یعنی چه؟

بیاثر كردن، خنثی كردن، در جهت معكوس= De=to undo, or reverse
غیرمتناسب، ناهماهنگ، نامتعادل بدون انقباضات قلبی= fibrillate (فیبریله شدن)
دفیبریلاتور= دستگاهی برای خنثی نمودن (بیاثر كردن) انقباضات ناهماهنگ قلبی

فیزیولوژی:

سلولهای درون ماهیچه (عضلات) قلبی، جریان الكتریكی را برقرار میسازد. برخی از سلولها در قلب (سلولهای ضربانساز)، مرتباً توسط خودشان شارژ (باردار) شده و باعث باردار شدن (شارژ شدن) دیگر سلولها نیز میشوند. جریان الكتریكی در درون ماهیچه قلبی در مسیر ویژهای جاری میگردد. هر زمان كه این اتفاق بیفتد (جریان برقرار گردد) انقباضات ماهیچه قلبی پمپ كردن خون را موجب میشود (ضربان قلب).
این الگوی الكتریكی هماهنگ قلب برای پر و خالی شدن با هر ضربان كه موجب گردش خون در سرتاسر بدن میشود، ضروری است. وقتی كه این الگوی الكتریكی به هم میخورد و ناهماهنگی ایجاد میگردد (فیبریلاسیون)، انقباضهای ماهیچه قلبی نامتعادل شده و خون پمپ نمیشود.این عمل موجب كاهش فشار خون، كمبود اكسیژن، آسیب ماهیچه قلبی و مرگ نابهنگام میگردد. دستگاه دفیبریلاتور (الكتروشوك) جهت خنثی نمودن عمل فیبریلاسیون و بازگرداندن انقباضات قلبی به حالت متعادل اولیه، مورد استفاده قرار میگیرد؛ همچنین در مواقعی كه قلب از كار بازمیایستد، برای شروع مجدد ضربان قلبی از این دستگاه استفاده میشود. (به عنوان مثال بعد از یك شوك الكتریكی)

اساس كار :

دفیبریلاتور از یك منبع تغذیه و یا یك باطری داخلی بزرگ برای شارژ نمودن یك خازن حجیم بین مقادیر 5 تا 400 ژول استفاده میكند. دو قطعه فلزی (پرلس) یا همان الكترودها به دفیبریلاتور متصل است و بر روی هر دو طرف سینه بیمار قرار میگیرد.
انرژی ذخیره شدن در درون خازن ازیك الكترود به الكترود دیگر از میان سینه بیمار (توسط سینه بیمار) آزاد یا دشارژ میگردد؛ كه در نتیجه این شوك به قلب منتقل شده و ضربان ریتمیك (منظم) مجدداً به قلب بازمیگردد. دفیبریلاتورها همچنین یك مانیتور مربوط به ECG و ثبتكننده الكتروكاردیوگرام دارند كه دایماً شكل موج ECG را نمایش میدهد و واحد اندازهگیری آن ژول است.

انواع دیفیبریلاتور :

دیفیبریلاتورها در انواع كاشتنی، داخلی، خارجی، خودكار و نیمهخودكار ارایه میشود.
نگهداری سیستم در زمانهایی كه از دستگاه استفاده نمیشود، لازم است تا شارژ كامل در دمای اتاق كه معمولاً بسته به نوع سیستم 4 تا 24 ساعت به طول میانجامد، در حال شارژ مداوم باشد.
بیشتر سازندگان توصیه میكنند كه باتریها بعد از هر استفاده حتماً شارژ شود و هر دو سال یك بار، باتریها به صورت كلی تعویض شود.

ایرادهای معمول:

 شایعترین مشكل در استفاده از دیفیبریلاتورها، سوختگیهای پوستی در محل اتصال الكترود-پوست است كه در صورت تكرار عمل دیفیبریلاسیون، عمیقتر نیز میگردد. جهت جلوگیری ایجاد این ضایعه، لازم است كه كاربران از تماس مستیم الكترودها با پوست، اجتناب كنند. ضمن اینكه توان منتقل شده به بیمار نیز بیشتر از حد لازم انتخاب شود.
نوع كاشتنی این وسایل، بسیار حساس است و در هنگام جراحی و پس از آن باید بسیار محتاط با آن برخورد كرد.

ملاحظات خرید:
 
كار با این سیستمها معمولاً ساده است و نیاز به آموزش چندانی ندارد. معمولاً بهتر است سیستمهایی خریداری شود كه نمایشگر ECG نیز داشته باشد. این امر به كاربر كمك فراوانی جهت تشخیص برگشت بیمار به وضعیت عادی مینماید.
استفاده از الكترودهای یك بار مصرف و باتریهای غیرقابل شارژ، معمولاً هزینههای زیادی به سیستم درمان تحمیل میكند.

منبع:ماهنامه  تجهیزات آزمایشگاهی

به نقل از سایت انجمن بیوالکتریک ایران


نوشته شده توسط : سایت جامع مهندسی پزشکی

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات