برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)


محققان دانشگاه کمبریج موفق به ابداع عینکی شده اند که می تواند حالات احساسی چهره انسانها را درک کرده و مفهوم آن را برای کاربر خود ترجمه کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، گاهی اوقات یک نگاه کوتاه به چهره یک فرد همه چیز را درباره او آشکار می کند، حالتها و ویژگی های چهره افراد در درک احساسات آنها تاثیر قابل توجهی دارد و این در حالی است که انسانها معمولا از این ویژگی چهره یکدیگر تفسیر غلطی دارند.

.


از این رو محققان دانشگاه کمبریج با کمک محققان موسسه MIT نوعی رمزگشای حالتهای چهره انسان را ابداع کرده اند. این ابداع در واقع عینکی است که می تواند آنچه انسان احساس کرده و در چهره خود نشان می دهد را رمزگشایی کرده و مفهوم آن را به کاربر خود انتقال دهد.

این عینک که اکنون در حد یک نمونه آزمایشی است متشکل از یک قاب عینک معمولی است و بر روی آن دوربینی به اندازه یک دانه برنج نصب شده که به رایانه ای به اندازه یک کارت کوچک متصل می شود. این دوربین با ردیابی 24 نقطه از چهره انسانی که در مقابل دارد، اطلاعات درباره حالات چهره فرد را به نرم افزار رایانه ای انتقال می دهد و این نرم افزار اطلاعات دریافت شده را با اطلاعات مرجع موجود بر روی رایانه مقایسه کرده و نتیجه را از طریق نمایشگر یک رایانه و یا از طریق پیامهای صوتی به کاربر انتقال می دهد.

این عینک در عین حال از نشانه های بصری مانند نور چشمک زن سبز به معنی اینکه توجه فرد مقابل جلب شده و یا موافق است و نور قرمز رنگ به نشانه عدم موافقت و یا بی حوصله شدن برخوردار است.

هدف اصلی از ابداع این عینک، کمک به افراد عادی برای ارتباط برقرار کردن با دیگران نیست. بلکه محققان با هدف کمک به افراد مبتلا به اوتیسم که در درک حالتهای احساسی افراد دچار مشکل بوده و قابلیت ایجاد تعامل اجتماعی ندارند این عینک را ابداع کرده اند.

بر اساس گزارش پاپ ساینس، آزمایشهای انجام گرفته بر روی این عینکها نشان می دهند این ابزار می تواند در ایجاد مهارتهای اجتماعی به افراد مبتلا به اوتیسم تاثیر فراوانی داشته باشد به طوری که این افراد می توانند با استفاده از ابداع محققان کمبریج برخی از حالاتهای احساسی افراد را درک کنند و حتی پس از برداشتن عینک این توانایی را در خود حفظ کنند.

www.NiceNews.IR

  

تلفنهای همراه ثابت کردند؛ خانه شادترین مکان دنیا است


اکنون می توان به همه ثابت کرد هیچ کجای دنیا مثل خانه نیست زیرا دانشمندان در دانشگاه کمبریج برای اولین بار و با استفاده از نوع و میزان استفاده از تلفن همراه توسط افراد مختلف ثابت کردند برای انسان شادترین مکان دنیا خانه است.

به گفته متخصصان نتیجه گیری های این تحقیق که بر اساس تحلیل احساسات و رفتارهای فرد در هنگام استفاده از تلفن همراه به دست آمده است می تواند مسیر افزایش میزان درک و شناخت از روانشناسی انسانها را هموار کند.

به گفته محققان کمبریج با بررسی انسانها در محیطهای طبیعی روانشناسان می توانند از شیوه های نامحسوس تری برای مطالعه روی دوره های شادی، خشم یا اضطراب افراد استفاده کنند. در حالی که محققان از تکنولوژی به عنوان ابزاری ایمن برای انجام مطالعات نام میبرند، واقعیت این است که ابزارهای تکنولوژیکی روزی میتوانند از توانایی درک حالات روحی انسانها برخوردار شوند.

نتایج این مطالعات نشان می دهد که انسان تا چه اندازه تحت تاثیر ساعت روز، محیط اطراف و ارتباطاتش با دیگران قرار دارد. در واقع آنها به این نتیجه رسیدند که موقعیت مکانی انسان بر روی حالات روانی وی تاثیر آشکاری دارد به طوری که بیش از نیمی از داوطلبان حاضر در این مطالعات زمانی که در خانه حضور داشتند، شاد و 54 درصد از آنها هنگام حضور در محل کارشان غمگین بودند.

همچنین این مطالعات نشان داد افراد شبها که روابط انسانها با یکدیگر نسبت به روز در گروه های کوچکتری شکل می گیرد، بیشتر احساساتی شده و از خود احساسات شدیدی نشان می دهند. به گفته محققان این شیوه جدید استفاده از تلفن همراه برای کنترل احساسات افراد، می تواند در خارج شدن روانشناسان از آزمایشگاه و مواجهه با انسانها در محیطهای طبیعی کمک کند.

در این مطالعه به اعضای گروهی 18 نفره از داوطلبان یک دستگاه گوشی نوکیای 6210 ارتقا یافته داده شد و در دوره زمانی 10 روزه تمامی حالات روحی آنها توسط این گوشی تلفن به ثبت رسید. سپس محققان برای تشخیص رفتارهای احساسی افراد از نرم افزار شناسایی صدا استفاده کردند. در این میان موقعیت مکانی فرد با استفاده از GPS و مخاطب وی با استفاده تکنولوژی های موجود در تلفن همراه و بلوتوث شناسایی می شدند.

محققان تاکید کردند در این مطالعه از گروهی کوچک از داوطلبان استفاده شده و حریم خصوصی آنها کاملا رعایت شده است و تمامی اطلاعاتی که در این مطالعه جمع آوری شده به خود افراد تعلق داشته و بازگردانده شده است.

بر اساس گزارش تلگراف، این تیم تحقیقاتی در واقع در تلاش بودند سیستمی مطالعاتی را به گونه ای بهبود دهند تا توانایی دسته بندی های آن از احساسات انسانها و واکنش آن نسبت به صداهای پس زمینه ارتقا پیدا کند

خبر آنلاین

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات