برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

ساخت روبات آوازخوان با لبهای مصنوعی+ تصویر

اختراع پروفسور هیدیوکی ساوادا از دانشگاه کاگاوای ژاپن، از لبهای پلاستیک بیرون‌زده‌ای برخوردار است که برای خواندن یک آواز کودکانه ژاپنی طراحی شده و در حال حاضر بیشتر صدایی شبیه ماشین چمن‌زنی دارد! اما با وجود این صدای ناهنجار، این روبات نشانگر دستاوردی بزرگ در حوزه فناوری است.


دانشمندان ژاپنی دست به ساخت یک کپی روباتیک لب و حنجره زده‌اند که می‌تواند مانند انسان آواز بخواند.


به گزارش ایسنا اختراع پروفسور هیدیوکی ساوادا از دانشگاه کاگاوای ژاپن، از لبهای پلاستیک بیرون‌زده‌ای برخوردار است که برای خواندن یک آواز کودکانه ژاپنی طراحی شده و در حال حاضر بیشتر صدایی شبیه ماشین چمن‌زنی دارد! اما با وجود این صدای ناهنجار، این روبات نشانگر دستاوردی بزرگ در حوزه فناوری است.


روبات که به تقلید از بیولوژی انسانی ساخته شده، از شباهت شگفت‌انگیزی با سیستم صوتی انسان برخوردار است. این فناوری می‌تواند با یک میکروفون به صدای خود گوش داده و سپس لحن صدای خود را در تلاش برای شبیه‌تر کردن آن به صدای طبیعی انسان تغییر دهد. یعنی این فناوری از اشتباهات خود درس گرفته و بطور مداوم در تلاش برای شبیه‌تر کردن صدا با منبع صوتی است.


این دستگاه از دو حفره رزونانس منقبض بینی به همراه هشت پرده صوتی ساختگی برای تولید صدا برخوردار است. لبها و دهان برای کمک به شکل دادن به صدای منتشر شده حرکت می‌کنند.


در حال حاضر، از این اندام برای آموزشهای صوتی به افراد فاقد شنوایی استفاده می‌شود، اما این فناوری همچنین می‌تواند به ساخت صدای مصنوعی برای افرادی که به جهت آسیب یا بیماری صدای خود را از دست داده‌اند بینجامد.


از دیگر کاربردهای احتمالی این دستگاه، در صداهای خودکار برای مثال در سرویسهای تلفنی است که می‌تواند به آنها صحت بیشتری ببخشد.


ساخت روبات آوازخوان با لبهای مصنوعیساخت روبات آوازخوان با لبهای مصنوعی

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات