برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

اواپراتورها:
اواپراتور در حقیقت یک مبدل حرارتی است که در اثر تبخیر ماده مبرد در داخل آن حرارت از محیط سرد می گیرد. از نظر ساختمان اواپراتورها به سه دسته تقسیم بندی می شوند:
1- اواپراتور کویلی ساده
2- اواپراتور صفحه ای
3- اواپراتور کویلی پره دار

اواپراتور کویلی ساده و صفحه ای به خاطر اینکه مبرد در داخل کویل ساده تبخیر می شود در یک دسته قرار می گیرند. ولی اواپراتور پره دار در حقیقت دارای دو سطح تبادل حرارت هستند به این معنی که حرارت از هوا یه سیال به پره ها منتقل و پره ها حرارت را از طریق سطح لوله به ماده مبرد انتقال می دهند.
اواپراتورهای کویلی و صفحه ای از لوله های فولادی و یا مسی ساخته می شوند. لوله های فولادی معمولا در ساختن اواپراتورهای بزرگ و سیستمهای آمونیاکی کاربرد داشته اند و از لوله های مسی برای سیستمهای تبرید کم ظرفیت و آنهایی که مبردشان غیر از آمونیاک است استفاده می شود.

اواپراتورها ی صفحه ای:
در انواع مختلف ساخته می شوند یک نوع آن از دو صفحه فلزی ساده یا فرمدار تشکیل سده که به هم متصل هستند و ماده مبرد بین دو صفحه و ازداخل شیارها عبور می کند.
این نوع اواپراتورها بیشتر در دستگاه های سرد کننده خانگی استفاده می شوند و از محاسن آن راحتی تمیز کردن اقتصادی بودن تولید وآسان بودن فرم گیری آنها می باشد.
همچنین این نوع اواپراتور را می توان به عنوان دیوارهای داخلی فریزرها - در سردخانه ها کابینت بستنی و دستگاهای نوشابه سردکن مشابه به کار می رود.

اواپراتور نوع خشک و مرطوب:
اواپراتورها بر حسب نوع ماده مبرد جریانی در داخل آنها نیز می توان تقسیم بندی کرد که اواپراتور خشک واواپراتور مرطوب نامیده می شوند.
در اواپراتور خشک مایع مبرد ورودی به داخل لوله ها شروع به تبخیر می شود و تا آخر لوله ها مایع تبخیر شده و جذب حرارت می کند.
در اواپراتور مرطوب همیشه مایع سرد مبرد در داخل لوله ها وجود داشته و لذا سطوح انتقال حرارت خیلی خوبی موجود خواهد بود. این اواپراتور دارای یک مخزن مایع مثل مخزن ذخیره مایع می باشد که مایع مورد نیاز اواپراتور در آن موجود است و همیشه لوله اواپراتور را پر نگه می دارد.

 • اواپراتور مناسب سقفی مناسب برای سردخانه های زیر صفر، بالای صفر و تونل انجماد
 • جریان هوای سرد به سمت پایین و یا طرفین اواپراتور
 • فن Concord کم صدا، دارای سیستم حفاظتی Overload جهت جلوگیری از سوختن فن و ظرفیت باددهی بالا

  

تعداد فن

(L*W*H) ابعاد

(KW) ظرفیت اسمی

مدل با کویل 2/1

2*50 cm

2010*1100*500 mm

26

TS-262-HT

2*50 cm

2510*1100*500 mm

33

TS-332-HT

3*50 cm

2510*1100*500 mm

35

TS-353-HT

3*50 cm

2510*1100*500 mm

44

TS-443-HT

4*50 cm

2910*1100*500 mm

45

TS-454-HT

4*50 cm

2910*1100*500 mm

60

TS-604-HT
Refrigration/Evaporator


اواپراتور,اواپراتور آمونیاکی,اواپراتور فریونی,اواپراتور تونل انجماد,اواپراتور آمونیاکی هالوکربنی,اواپراتور,
 
 Evaporatorاواپراتور     
 
اواپراتور پس از کمپرسور و کندانسور سومین عضو مهم تبرید یا سردسازی بشمار می رود. اواپراتور یک مبدل حرارتی است که در آن حرارت از موادی که باید سرد شوند به بخار مبرد منتقل می گردد, بسته به نوع سیستم و اواپراتور حرارت می تواند از هوا، آب و یا سایر مواد گرفته شود.
اواپراتور غوطه ور در مایعات جهت سیستم های آبسرد و چیلر های زیر صفر به صورت کویل های مسی، فولادی و استنلس استیل و یا بصورت صفحات پلیت تولید می گردند.
اواپراتور ها دارای انواعی هستند از جمله اواپراتو آمونیاکی، اواپراتور فریونی و اواپراتور تونل انجماد که آمونیاکی و هالوکربنی می باشد. متداول ترین نوع اواپراتور که در اکثر سردخانه ها استفاده می شود اواپراتور فریونی است که معمولا یک قلو یا چند قلو می باشد.
در اواپراتور می توان از تجهیزات سفارشی نیز استفاده کرد از جمله:
1) ترموستات سیستم حفاظت دیفراست اواپراتور: این سیستم به منظور کنترل دیفراست اواپراتور  بین دمای مثبت 25 درجه و مثبت 3/5 درجه به کار می رود.
2) دیفراست اواپراتور: در حالت استاندارد دیفراست اواپراتور از نوع الکتریکی می باشد ولیکن در صورت سفارش می توان از دیفراست گاز داغ و یا دیفراست آبی اواپراتور نیز استفاده نمود.
3) جهت هوادهی اواپراتور: جهت جریان هوا در اواپرتورها در حالت معمول، به صورت مکش از درون می باشد و بنا به سفارش می تواند به صورت وزش به درون اواپراتور عرضه گردد.

تعیین فاصله فین اواپراتور :
یکی از نکات مهم در انتخاب اواپراتور تعیین فاصله فین مناسب می باشد. فاصله فین مناسب در یک فین اواپراتور به پارامتر های عملیاتی آن نظیر دمای تبخیر، اختلاف درجه حرارت سالن و دمای تبخیر، میزان رطوبت محصول، زمان برفک زدایی، بسته بندی یا عدم بسته بندی محصول و رطوبت محیط بستگی دارد.اواپراتورها سطوح انتقال حرارتی هستند که در آنها مایع فراری با دریافت گرمای نهان تبخیر از فضا یا محصولات سرد شونده تبخیر میشود.
به دلیل کاربرد وسیع و گوناگون تبرید مکانیکی، اواپراتورها در انواع، اشکال و اندازه های متنوع طراحی و ساخته میشوند.
اواپراتورها را از نظر ساختمان، روش تغذیه مایع مبرد، شرایط کار، روش جریان هوا(یا مایع)، نوع کنترل کننده ی مبرد و کاربرد، تقسیم بندی میکنند.
اواپراتور ها ر از نظر ساختمان به سه دسته تقسیم میکنند:
1-لوله ای
2-صفحه ای
3-پره دار
اواپراتور های لوله ای و صفحه ای گاهی اوقات تحت عنوان اواپراتور های ساده طبقه بندی میشوند زیرا در تمام سطحشان تا حدودی با مبرد تبخیر شونده در تماس میباشد.ولی در اواپراتور های پره دارسطوح اولیه انتقال حرارت صرفا لوله ها هستند و پره ها به دلیل عدم تماس مستقیم با ماده مبرد، سطوح انتقال حرارت ثانویه نامیده میشوند که حرارت را از هوای محیط جذب و به لوله های حامل مبرد هدایت میکنند.

1-Bar tube

2-Flat surface
3-finned

کلمات کلیدی: اواپراتور,منو بلوك،سردخانه زیر صفر,سردخانه بالا صفر,سردخانه,سردسازی,اواپراتور,برودت,تبرید,سردخانه,اواپراتور, جسد,سردخانه میوه,درب سردخانه,سردخانه کامیونی,سردخانه کامیونت,اواپراتور ,سردخانه,اواپراتور, وانت,مبرد,اواپراتور,کمپرسور,سردخانه قابل حمل,منو بلو اسپلیت,کمپرسور آبی,سردخانه پرتابل,,اواپراتور,کمپرسور هوایی,کویل انبساط,تبرید جذبی,بار حرارتی,تابلو برق سردخانه,کلد روم,منو بلوک مجزا,سردخانه ای قابل حمل,کانکس,اواپراتور,اواپراتور آمونیاکی,اواپراتور فریونی,اواپراتور تونل انجماد,اواپراتور آمونیاکی هالوکربنی,اواپراتور,
منو بلوك،سردخانه زیر صفر سردخانه بالا صفر سردخانه سردسازی برودت تبرید سردخانه جسد سردخانه میوه اواپراتور درب سردخانه سردخانه کامیونی سردخانه کامیونت سردخانه وانت مبرد  واپراتور  کمپرسور سردخانه قابل حمل منو بلو اسپلیت اواپراتورکمپرسور آبی سردخانه پرتابل   کمپرسور هوایی اواپراتور کویل انبساط تبرید جذبی اواپراتور بار حرارتی تابلو برق سردخانه کلد روم منو بلوک مجزا اواپراتور سردخانه ای قابل حمل کانکس
اواپراتور آمونیاکی اواپراتور فریونی اواپراتور تونل انجماد اواپراتور آمونیاکی هالوکربنی اواپراتور   

صفحات جانبی

نظرسنجی

  لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات