برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

دكتر سهیلا مكملی، رئیس انجمن لیزر پزشكی ایران در گفت‌وگو با «جام‌جم» با اشاره به وجود 2 دسته لیزرهای كم‌توان و پرتوان توضیح می‌دهد: لیزرهای پرتوان لیزرهایی است كه روی بافت اثر حرارتی دارد و باعث برش، سوزش و تبخیر روی آن می‌شود. در لیزرهای زیبایی و جراحی‌های چشم از این نوع لیزر استفاده می‌شود و به همین دلیل مردم بیشتر با آن آشنا هستند، اما دسته دوم لیزرها، لیزرهای كم‌توان یا لیزرهای ترمیمی است كه شدت و توان كمتری دارد.

به گفته وی اصلی‌ترین كاربرد این لیزرها كنترل درد، تسكین و درمان زخم‌هاست. لیزر درمانی در بسیاری از زیرشاخه‌ها كاربرد دارد، اما ممكن است هنوز به عنوان یك روش قطعی درمان توصیه نشود. بنابراین مهم‌ترین موردی كه می‌توان درباره لیزرهای ترمیمی گفت، استفاده از آن در كنترل درد و زخم است كه كاربرد زیادی دارد.

رئیس انجمن لیزر پزشكی ایران یادآور می‌شود: در ایران كاربرد این لیزرها بیشتر در رده بیماری‌های مفاصل و كنترل زخم‌ها مانند زخم‌های دیابتی، زخم بستر، زخم‌های جراحی و زخم‌های مقاوم به درمان است.

به گفته وی، لیزر یكی از ابزارهای ضد درد است كه می‌تواند به عنوان یكی از شیوه‌های كنترل درد در بیماری‌های مفاصل همراه شود و میزان مصرف داروها را كاهش دهد؛ البته حتما استفاده از لیزر باید توسط پزشك تجویز شود. دكتر مكملی با بیان این‌كه استفاده از لیزر درد سابقه‌ای 40 ساله دارد، می‌افزاید: دوره‌های درمان با توجه به شرایط بیمار توسط پزشك تعیین می‌شود و پس از آن نیز مدت زمان بی‌دردی بین 3 تا 6 ماه ماندگاری اثر دارد.

مراقب عوارض لیزر باشید

رئیس انجمن لیزر پزشكی ایران با اشاره به این نكته كه لیزرهای مورد استفاده در پزشكی در 2 طیف لیزرهای بینایی و مادون قرمز استفاده می‌شود، خاطرنشان می‌كند: هر دو طیف بینایی و مادون قرمز كاملا ایمن است و عارضه‌ كمی ایجاد می‌كند و بعد از گذشت 50 سال از كاربرد لیزر مشخص شده است این دو طیف نور هیچ‌گونه اثر سرطانزایی و جهش روی بافت ندارد.

دكتر مكملی درباره عوارض لیزرهای جراحی می‌گوید: در این گروه لیزرها به دلیل اثرات حرارت تخریبی روی بافت، هم عوارض چشمی مطرح است و هم عوارض پوستی. بنابراین باید پزشك آموزش دیده‌ای كه دوره‌های لیزر را گذرانده است با دقت بیشتری از این ابزار استفاده كند تا احتمال بروز عوارض به حداقل برسد. به گفته وی چون لیزرهای ترمیمی توان كمی دارد عوارض پوستی گزارش نشده است و مهم‌ترین عارضه در مورد این لیزرها اثرات چشمی آن است. وی در این زمینه تاكید می‌كند: این عوارض براحتی و با استفاده از عینك و پوشش‌های مناسب چشمی قابل پیشگیری است. به همین دلیل حین درمان از بیمار خواسته می‌شود چشم‌هایش را ببندد و از عینك و محافظ‌های چشم استفاده كند.

به گفته رئیس انجمن لیزر پزشكی ایران احساس خستگی، خواب‌آلودگی و ضعف نیز از شایع‌ترین عوارض لیزرهای ترمیمی است. بنابراین به بیماران توصیه می‌شود در صورتی كه چنین حسی داشتند، حتما پس از انجام لیزر استراحت كنند. با این كار پس از گذشت چند ساعت خستگی برطرف می‌شود.

لیزر درمانی برای شما ممنوع است!

لیزر درمانی به عنوان یكی از ابزارهای ضد درد، درست مانند دیگر روش‌های درمانی محدودیت‌هایی نیز دارد؛ به این معنی كه افراد خاصی در شرایط ویژه نباید از آن استفاده كنند؛ البته گاهی برخی بیماران یا پزشكان به اشتباه و ندانسته لیزر را عامل سرطان می‌دانند، در حالی كه به گفته دكتر مكملی لیزر به طور قطع سبب بروز سرطان نمی‌شود.

دكتر مكملی با بیان این‌كه موارد منع تا حدود 10 سال پیش به دلیل وجود ناشناخته‌های بسیار در این زمینه تعداد بیشتری بود، می‌گوید: یكی از موارد منع استفاده از لیزر در 3 ماهه اول بارداری است؛ البته این منع استفاده به دلیل مشاهده اثرات ناهنجاری روی جنین نیست و بیشتر به این دلیل است كه هنوز به مطالعات بیشتری نیاز داریم؛ به این معنی كه در این مورد ندانسته‌های ما بیشتر از دانسته‌هاست. وی توضیح می‌دهد: مادر می‌تواند در 3 ماهه دوم و سوم بارداری برای درمان برخی از دردهای دوران بارداری مانند درد زانو، مچ پا یا مچ دست از لیزر استفاده كند؛ اما توصیه می‌شود در این زمان هم روی اعصاب رحمی تابش نداشته باشند چون باعث تحریك زایمان زودرس می‌شود.

به گفته وی از لیزر به عنوان یكی از ابزارهای كمك در زایمان بدون درد هم می‌تواند استفاده شود.

دكتر مكملی هشدار می‌دهد: به رغم این‌كه مطالعات نشان داده است لیزر نمی‌تواند سرطان‌زا باشد، اما اگر فردی سرطان دارد توصیه می‌شود روی توده بدخیم تابش داده نشود؛ البته برای این بیماران با استفاده از تكنیك‌های دیگر می‌شود از لیزر استفاده كرد؛ چون سیستم ایمنی بدن بیمار را تقویت می‌كند و باعث بهبود وضعیت زندگی از نظر اشتها و حال عمومی بیمار می‌شود.

رئیس انجمن لیزر پزشكی درباره مهم‌ترین مورد منعی كه توسط انجمن جهانی لیزر مشخص شده است، توضیح می‌دهد: مهم‌ترین مورد، منع استفاده از لیزر توسط پزشكی است كه دانش لیزر درمانی ندارد و آموزش‌های لازم و ضروری در این زمینه را ندیده است.

به گفته وی پزشكان باید كاملا در این زمینه مطالعه داشته و از اثرات درمانی و نحوه پیشگیری از عوارض آگاه باشند.

وی تاكید می‌كند: با توجه به این‌كه مردم اطلاعات زیادی درباره لیزر و كاربردهای آن ندارند، باید دقت كنند به تبلیغات نادرست، توجه نداشته باشند.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات