برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

یک تلفن سلولی (موبایل) چیست ؛ فناوری آن چگونه کار

اما آیا هرگز از خود سئوال کرده اید که یک تلفن سلولی (موبایل) چگونه کار می کند؟ چه چیزی باعث تفاوتش از یک تلفن عادی (ثابت) می شود؟ همه این اصطلاحات نظیر
مقدمه


میلیونها نفر در ایالات متحده و دور دنیا از تلفنهای سلولی یا موبایل استفاده می نمایند. آنها ابزار کوچک بسیار مفید وجالبی میباشند. با یک تلفن سلولی( موبایل ) شما می توانید با هر شخصی در روی کره زمین تقریباً از هر نقطه ای ارتباط برقرار کرده و صحبت نمایید!


این روزها، تلفنهای سلولی (موبایل) یک آرایه باور نکردنی از توابع و کارها را برای کاربرش فراهم آورده و توابع و کارهای جدید نیز بایک گام سریع در حال اضافه شدن هستند. بستگی به مدل تلفن سلولی(موبایل)تان شمامی توانید امور زیر را با آن انجام دهید :

اطلاعات مربوط به تماسها را د ر آن ذخیره نمایید.


• لیستهای امور یا وظایفی را که باید انجام دهید در آن ایجاد نمایید.


• قرار ملاقاتها را با آن پیگیری و دنبال نموده و یادآوری کننده ها را در آن تنظیم نمایید.


• از ماشین حساب تعبیه شده در درونش برای عملیات ریاضی ساده استفاده نمایید.


• پست الکترونیکی (ایمیل) را ارسال یا دریافت نمایید.


• اطلاعات (اخبار، سرگرمی، مظنه های سهام) را از اینترنت بگیرید.


• بازیهای ساده را با آن انجام دهید.


• دستگاهها و وسایل دیگری نظیر PDA ها، پخش کننده های MP3 و دریافت کننده های GPS را در آن یکی یا مجتمع نمایید.
مشی سلول چیست موارد راجع به یک تلفن سلولی (موبایل)


یکی از جالب توجه ترین موارد راجع به یک تلفن سلولی (موبایل) اینست که آن در حقیقت یک رادیو می باشد -- یک رادیوی بسیار پیشرفته، ولی با اینحال یک رادیو است. تلفن توسط الکساندر گراهام بل در سال 1876 میلادی اختراع شد، و ارتباطات بی سیم می تواند ریشه اش را در اختراع رادیو توسط نیکولای تسلا(Nikolai Tesla) در دهه 1880 میلادی ( که به طور رسمی در 1894 میلادی توسط یک ایتالیایی جوان با نام گوگلیمو مارکونی [Guglielmo Marconi] ارائه شد)، ردیابی شود. خیلی طبیعی بود که این دو تکنولوژی بزرگ تدریجاً با یکدیگر ادغام شدند.


در دوره های تاریک قبل از تلفنهای سلولی(موبایل)، افراد عامه ای که واقعاً به توانایی در ایجاد ارتباطات متحرک نیاز داشتند، تلفنهای رادیویی را در اتومبیل هایشان نصب و راه اندازی نمودند. در سیستم تلفن رادیویی، یک برج آنتن مرکزی در هر شهر وجود داشت، و شاید 25 کانال بر روی آن برج موجود بود. این آنتن مرکزی به این معنا بود که تلفن در اتومبیل شما به یک فرستنده قدرتمند نیاز داشت -- به قدری قدرتمند که بتواند تا 40 یا 50 مایل (حدود 70 کیلومتر) قدرت انتقال داشته باشد. این نیز به این معنا بود که افراد زیادی نمی توانستند از تلفنهای رادیویی استفاده کنند -- به این دلیل که به تعداد کافی کانال موجود نبودند.


نبوغ سیستمهای سلولی، تقسیم یک شهر به سلولهای کوچک می باشد. این مسئله به بطور گسترده ای به استفاده مجدد از فرکانس های مشابه در سرتاسر یک شهر اجازه می دهد.
تلفنهای سلولی و باندهای شهروندان (CBS)


یک روش خوب برای درک پیشرفته بودن یک تلفن سلولی اینست که آن را با یک رادیوی باند شهروندان(رادیوی آماتور بدون مجوز در ایالت متحده)یا یک دستگاه بی سیم مقایسه کنیم.


• دوپلکس کامل (Full Duplex) - به توانایی انتقال اطلاعات در هر دو جهت در یک کانال ارتباطی گفته میشود، اگر سیستم توانایی انتقال اطلاعات را در هر دو جهت و بصورت همزمان داشته باشد، در مقابل نیمه دوپلکس (Half Duplex) - اگر در هر زمان اطلاعات فقط در یک جهت منتقل شوند به آن نیمه دوپلکس یا Half Duplex گفته می شود.


هم بی سیم ها و هم رادیو های با باندهای شهروندان (CB)، نیمه دوپلکس( Half Duplex )میباشند.


این به این معنا است که دو نفر که ازطریق رادیو هایی باباند شهروندان ارتباط برقرار می نمایند از فرکانس مشابه استفاده می نمایند، ازاینرو در هرزمان فقط یکنفر می تواند صحبت نماید.


یک تلفن سلولی (موبایل) یک دستگاه دوپلکس کامل (Full Duplex) می باشد. این به این معناست که شما از یک فرکانس برای صحبت کردن و از یک فرکانس ثانویه جداگانه برای گوش کردن استفاده می کنید . هر دو نفر در حال تماس بایکدیگر می توانند در آن واحد و هم زمان با هم صحبت نمایند.
• کانالها


یک دستگاه بی سیم بطور نمونه فقط یک ( 1 ) کانال دارد، و یک رادیوی باباند شهروندان(CB Radio) دارای 40 کانال می باشد. یک تلفن سلولی (موبایل) میتواند بر روی 1664 کانال یا بیشتر ارتباط برقرار نماید.


• بردمحدوده- Range


یک دستگاه بی سیم می تواند تا حدود یک 1 مایل (6/1 کیلومتر) بابکارگیری فرستنده 25/0 وات صدارا انتقال دهد. یک رادیوی با باند شهروندان (CB Radio) برای اینکه قدرت بسیار بالاتری نسبت به بی سیم ها دارد میتواند در حدود 5 مایل (8 کیلومتر) با بکارگیری فرستنده 5 وات صدا را انتقال دهد. تلفنهای سلولی (موبایل) در درون سلولها عمل می نمایند، و میتوانند درحال حرکت از یک سلول به سلول دیگر سوئیچ نمایند. سلولها به تلفنهای سلولی (موبایل) برد باور نکردنی را خواهند داد.


یک شخص با بکارگیری یک تلفن سلولی میتواند صدهامایل را در حالت رانندگی پیموده و مکالمه اش را باطرف دیگردر کل زمان مکالمه اش بخاطر مشی سلولی حفظ نماید.


در رادیوی نیمه دوپلکس(Half Duplex)، هر دو فرستنده ها از فرکانس مشابه استفاده می کنند. در این نوع ارتباط فقط یک طرف میتواند در هر مقطع زمانی صحبت نماید.
مهندسی سلولی (Cell Engineering)


دریک سیستم تلفن سلولی(موبایل) آنالوگ نمونه در ایالات متحده، کریر یا (اپراتور) تلفن سلولی (موبایل) در حدود 800 فرکانس را جهت استفاده مشترکین اش در سراسر شهر دریافت می نماید. کریر یا اپراتور، شهر را به سلولها تقسیم می کند. هر سلول بطور نمونه اندازه اش در حدود 10 مایل مربع (26 کیلومتر مربع) می باشد. می توان سلولهارا بطور عادی بعنوان شش ضلعی ها بر روی یک توری بزرگ که هر واحدش تشکیل شده از یک شش ضلعی، در نظر گرفت. نظیر زیر:


به علت اینکه تلفنهای سلولی (موبایل) و ایستگاههای پایه (Base Stations) از فرستنده های با قدرت کم استفاده می نمایند، همان فرکانسها را میتوان در سلول های غیر مجاور مجددا" استفاده نمود. بعنوان مثال در 2 سلول پر رنگ میتوان از فرکانسهای مشابه و یکسانی استفاده نمود.


1. هر سلول دارای یک ایسنگاه مبنا یا پایه می باشد که از یک برج با یک ساختمان کوچک حاوی تجهیزات رادیویی تشکیل شده است.


2. یک سلول منفرد در یک سیستم آنالوگ از یک هفتم (7/1) کانالهای صوتی دوپلکس موجود استفاده می نماید. به این معنا که هر سلول (از هفت سلول بر روی توری یا شبکه شش ضلعی)، (7/1) کانالهای موجود استفاده می نماید، از اینرو دارای مجموعه منحصر بفردی از فرکانسها بوده و هیچ تصادمی بوجود نخواهد آمد:


3. یک کریر یا اپراتور تلفن سلولی (موبایل) بطور نمونه 832 فرکانس رادیویی را جهت استفاده مشترکین اش در یک شهر میگیرد.


4. هر تلفن سلولی (موبایل) برای هر مکالمه تلفنی از دو فرکانس استفاده می نماید – (یک کانال دوپلکس کامل) -- از اینرو به طور نمونه برای هر کریر (اپراتور) 395 کانال صوتی وجود دارند و 42 فرکانس دیگر برای کانالهای کنترلی استفاده می شوند .


5. بنابراین، هر سلول در حدود 56 کانال صوتی آماده استفاده مشترکین دارد.


6. به عبارت دیگر، در هر سلول، 56 نفر می توانند با تلفن سلولی (موبایل) شان بطور همزمان صحبت نمایند.


7. سیستم های سلولی (موبایل) آنالوگ، به عنوان فن آوری متحرک (موبایل) نسل اول یا 1G در نظر گرفته می شوند.


8. با روشهای نقل و انتقال دیجیتالی در نسل دوم یا 2G تعداد کانالهای موجود افزایش می یابند .برای مثال یک سیستم دیجیتال بر پایه TDMA قادر است 3 برابر تماسهای سیستم آنالوگ را حمل نماید، از این رو در هر سلول در حدود 168 کانال قابل استفاده ی مشترکین وجود دارند.
ارسال در تلفنهای سلولی (موبایل)


تلفنهای سلولی (موبایل) در درون خود دارای فرستنده های با توان و قدرت پایین می باشند. برخی از تلفنهای همراه دارای 2 قدرت سیگنال: 6/0 وات و 3 وات می باشند. (برای مقایسه بیشتر: تلفنهای باند شهروندان [CB] با 4 وات صوت را انتقال می دهند). ایستگاه پایه نیز باتوان و قدرت پایینی عمل انتقال و مخابره را انجام می دهد. فرستنده های با توان و قدرت پایین دارای 2 مزیت می باشند:


1. فرستنده های یک ایستگاه پایه و تلفنهای درون همان سلول نمی توانند خیلی دورتر از آن سلول عمل انتقال صوت را انجام دهند.بنابراین در شکل بالا، هر دو سلول پر رنگ می توانند از 56 فرکانس مشابه استفاده مجدد بنمایند.


2. مصرف انرژی تلفن سلولی، که معمولا" توسط باتری تغذیه می شود نسبتا" پایین است، قدرت و انرژی پایین به معنای باتریهای کوچک می باشد، و به همین دلیل است که تلفن های سلولی به راحتی در دست جای می گیرند.


3. مشی سلولی احتیاج به تعداد بالایی از ایستگاههای پایه در یک شهر با هر اندازه ی دارد. یک شهر بزرگ نمونه می تواندصدهابرج را برای استفاده از تلفنهای سلولی (موبایل)اش در اختیار بگیرد.


4. به علت اینکه افراد زیادی از تلفنهای سلولی (موبایل) استفاده می نمایند، هزینه های استفاده از تلفنهای سلولی برای هر کاربر پایین باقی می ماند. هر کریر (اپراتور) در هر شهر دارای یک دفتر مرکزی است که دفتر سوئیچینگ تلفن همراه یا متحرک (Mobile Telephone Switching Office-MTSO) نامیده میشود، است. این دفتر تمام ارتباطات تلفنی سلولی یا موبایل را با سیستم تلفنی زمینی معمولی یا ثابت اداره و مدیریت کرده و تمام (ایستگاههای پایه - BaseStations) را در آن منطقه کنترل می نماید.
کدهای تلفنهای سلولی (موبایل)


تمام تلفنهای سلولی (موبایل) دارای کدهای ویژه ای در ارتباط با خودشان می باشند. این کدها برای شناسایی تلفن سلولی (موبایل)، مالک تلفن سلولی(موبایل)، و فراهم کننده سرویس وخدماتش (اپراتور) اش، استفاده می شوند.


حال در نظر بگیریم که دارای یک تلفن سلولی(موبایل) هستید، شما آنرا روشن نموده وشخصی سعی دارد با شما تماس بگیرد.


در زیر مواردی که برای این برقراری تماس اتفاق می افتند آورده شده اند:


1. زمانی که در ابتدا تلفن سلولی (موبایل)تان را روشن می کنید، آن تلفن سلولی (موبایل) منتظر شنیدن یک کد شناسایی سیستم System Identification Code – SID) - یک شماره 5 رقمی منحصر به فرد است که توسط هر حمل کننده یا اپراتور توسط FCC اختصاص داده می شود)، بر روی کانال کنترل می شود. کانال کنترل یک فرکانس ویژه میباشد که تلفن سلولی(موبایل) و ایستگاه پایه(Base Station) برای صحبت کردن با یکدیگر در مورد اموری نظیر برپا کردن تماس و تغییر دادن کانال استفاده می نمایند. اگر تلفن سلولی (موبایل ) نتواند هیچ کانال کنترلی را برای شنیدن به آن پیدا نماید، متوجه میشود که خارج از محدوده است و پیام" No Service " را بر روی صفحه نمایش گرش نمایش می دهد.


2. زمانیکه تلفن سلولی (موبایل) کد شناسایی سیستم یا SID را دریافت می کند، آنرا باSID که در درونش برنامه ریزی شده مقایسه می نماید. اگرهر دو SID با یکدیگر مطابقت داشته باشند، تلفن سلولی (موبایل) میفهمد که سلولی که با آن ارتباط برقرار کرده بخشی از سیستم اپراتور محلی اش (Home ) می باشد.


3. در امتداد با یک SID، تلفن سلولی (موبایل) همچنین یک درخواست ثبت را انتقال می دهد، و MTSO مکان تلفن سلولی (موبایل)تان را در بانک اطلاعاتی اش رد یابی می کند . بدین طریق، زمانیکه می خواهد زنگ تلفن شما را به صدا در آورد MTSO متوجه میشودکه شما در چه سلولی هستید.


4. MTSO تماس گرفته شده را دریافت و سعی می کند که شما را پیدا نماید. MTSOدر بانک اطلاعاتی اش جستجو می کند که متوجه شود که شما در چه سلولی می باشید.


5. MTSO یک ذوج فرکانس را که تلفن سلولی (موبایل) شما در آن سلول استفاده خواهد نمود برداشته که برقراری تماس را امکان پذیر نماید.


6. MTSO با تلفن سلولی (موبایل) شما از طریق کانال کنترلی ارتباط برقرار نموده که به تلفن سلولی (موبایل) شما بگوید که از کدام فرکانسها استفاده نماید، و زمانی که تلفن سلولی (موبایل) شما و برج هر دو بر روی آن فرکانسها سوئیچ کردند، ارتباط شما با شخص تماس گرفته شده برقرار می شود. حال شما با یک رادیوی دو طرفه با یک دوست مشغول صحبت می شوید.


7. همانطور که شما بطرف لبه و حاشیه سلولتان حرکت می کنید، ایستگاه پایه (Base Station) که در آن هستید متوجه میشود که قدرت سیگنال تان در حال کم شدن است. در این ضمن ایستگاه پایه در سلولی که شما در حال حرکت بطرف آن هستید و در حال گوش دادن واندازه گیری قدرتهای سیگنال درتمام فرکانسها نه فقط در برد ومحدوده یک هفتم(7/1) خودش است متوجه می شود که قدرت سیگنال تلفن سلولی (موبایل) شما در حال افزایش است. 2 ایستگاه پایه با یکدیگر از طریق MTSO همآهنگی مینمایند و در مقطعی، تلفن سلولی (موبایل) شما بر روی کانال کنترلی اش سیگنالی را دریافت خواهد کرد که به آن فرمان تغییر فرکانسها را میدهد. این عمل عبور دادن، تماس تلفنی، تلفن سلولی (موبایل) شما را به یک سلول جدید سوئیچ یا منتقل مینماید.
تعریف رومینگ(Roaming) در سیستم موبایل به چه معنا و مفهوم است؟


حال بگوییم که شما مشغول صحبت با تلفن سلولی( موبایل)تان هستید و در حال حرکت از یک سلول به سلول دیگر -- اما سلولی که شما در حال حرکت به سمت آن می باشید توسط یک فراهم کننده خدمات یا اپراتور دیگر خدمات دهی میشود، نه توسط اپراتور شما. بجای قطع نمودن ارتباط، این مکالمه در حقیقت به فراهم کننده خدمات یا اپراتور دیگر منتقل خواهد شد.


اگر کد شناسایی سیستم(SID) بر روی کانال کنترل با کد شناسایی سیستم(SID) برنامه ریزی شده در تلفن سلولی (موبایل) تان مطابقت ننماید، تلفن سلولی (موبایل) شما متوجه میشود که در حال انجام رومینگ می باشد. MSTO، سلولی که شما در حال رومینگ در آن می باشید با MTSO سیستم اپراتور(Home) خودتان تماس برقرار نموده، که بانک اطلاعاتی اش را چک نماید که تآیید کند که آیا SID تلفن سلولی (موبایل) که از آن استفاه می نمایید معتبر است یا خیر؟ سیستم اپراتور(Home) شما مشخصات تماس تلفن سلولی (موبایل) شما را به MTSO محلی تان جهت بازبینی و رسیدگی، ارسال، که سپس تلفن سلولی(موبایل) شما را به گونه ای که شما در حال حرکت از میان سلولهایش هستید ردگیری و دنبال می کند. و شگفت آفرین ترین مسئله اینست که همه اینها در چند ثانیه اتفاق می افتند.


مورد ی که کمتر شگفت آور است، اینست که شما ممکن است با نرخهای بسیار سرسام آور برای تماسی که از طریق رومینگ با شخصی که داشته اید، شارژ شوید. بر روی بیشتر تلفنهای سلولی (موبایل) لغت “Roam” بر روی صفحه نمایش تلفن سلولی (موبایل) تان زمانیکه منطقه پوشش دهی فراهم کننده خدماتتان را ترک می کنید و وارد منطقه پوشش دهی فراهم کننده خدمات دیگر می شوید، ظاهر میشود.


در غیر اینصورت بهتر است که نقشه های پوشش دهی را با دقت مطالعه نمایید -- تا کنون بیش از یک شخص بطور غیر لذت بخشی از هزینه های رومینگ سورپرایز شده اند. قرارداد خدمات تان را با دقت چک نمایید که دقیقاً متوجه شوید زمانیکه رومینگ می کنید چقدر باید برای آن هزینه نمایید.


دقت نمایید که اگر میخواهید بطور بین المللی رومینگ نمایید، به تلفن سلولی یا موبایلی نیاز خواهید داشت که هم در موطن خود و هم خارج از آن بتواند کار کند. کشورهای مختلف از فن آوریهای دسترسی سلولی گوناگون استفاده می نمایند.
برجهای تلفنهای سلولی - موبایل (BTS)


یک برج تلفن سلولی (موبایل) یا BTS، معمولاً یک دکل فولادی یا ساختار داربستی بوده که صدها فیت در هوا برافراشته می شود.


این یک برج مدرن با 3 فراهم کننده سرویس و خدمات تلفن همراه متفاوت بر روی یک ساختار می باشد. اگر شما به پایه آن برج نگاه کنید، می توانید ببینید که امروزه چه تجهیزات کمی برای این مسئله نیاز است.


در اینجا تجهیزاتی می باشند که متعلق به یکی از فراهم کنندگان سرویس و خدمات است:


جعبه های ارسال کننده ها و دریافت کننده های رادیویی را در خود جای داده و به برج اجازه میدهد که با تلفنها ارتباط برقرار نماید. رادیوها (تلفنهای همراه) از طریق آنتن های موجود بر روی برج (دکل) از طریق یک مجموعه (ست) کابلهای کلفت، عمل اتصال را برقرار می سازند.


اگر به دقت نگاه کنید، خواهید دید که برج (دکل) و تمام کابلها و تجهیزات در پایگاه برج بطور محکمی در زمین نصب شده اند، برای مثال:یک علامت جهت اطمینان بخشی در مورد اینکه چندین فراهم کننده سرویس و خدمات این برج (دکل) را بصورت اشتراکی استفاده می نمایند اینست که یک قفل 5 راهه بر روی در موجود می باشد. هر کدام ازاین 5 فراهم کننده میتوانند قفل در را باز نموده و وارد شوند.
مشکلات تلفنهای سلولی (موبایل)


یک تلفن سلولی (موبایل) همانند دیگر وسایل الکترونیکی، دارای مشکلاتی نیز می باشد.


• معمولاً خوردگی یا فرسایش قطعات داخلی که قابل تعمیر نیز نمی باشند در صورتیکه اگر تلفن همراهتان مرطوب یا خیس شود یا با دستان خیس جهت فشردن دگمه ها استفاده شود، پیش می آید. یک کیف یا نگهدارنده محافظت کننده را در نظر بگیرید. اگر تلفن همراه شما مرطوب و خیس شود، کاملاً اطمینان حاصل نمایید که قبل از اینکه روشنش کنید خشک شده که از اینرو بتوانید از صدمه دیدن قطعات داخلی آن جلوگیری نمایید.


• حرارت بسیار زیاد در یک اتومبیل میتواند به باتری یا قطعات الکترونیکی تلفن همراهتان صدمه بزند. سرمای بسیار زیاد میتواند باعث از دست دادن اطلاعات بر روی صفحه نمایش بطور موقتی شود.


• تلفنهای سلولی (موبایل) آنالوگ از مشکلی که بعنوان" همنوع سازی یا تکثیر سازی (Cloning)" معروف است، دچار مشکل می شوند. زمانیکه فردی نابکار شماره های شناسایی تلفن آنالوگ را سرقت نموده و قادر باشد تماسهایی را به حساب مالک آن تلفن آنالوگ بگیرد، گفته میشود که آن تلفن تکثیر شده.


در اینجا به اینکه چگونه حالت همنوع یا تکثیر سازی (Cloning) بوجود می آید، می پردازیم:


زمانیکه تلفن شما یک تماس را برقرار می نماید، آن تلفن(ESN - Electronic Serial Number) یا شماره سریال الکترونیکی و (MIN - Mobile Identification Number) یا شماره شناسایی متحرک را به شبکه در شروع تماس منتقل می نماید. ذوج MIN و ESN یک نشانه منحصر بفردی برای تلفن همراه شما می باشند -- این روشی است که شرکت تلفن متوجه میشود که برای آن تماس برای چه شخصی صورتحساب بفرستد. زمانیکه تلفن شما ذوج MIN و ESN اش را انتقال میدهد، این امکان پذیر است که افراد نابکار (با یک اسکنر - بی سیم) گوش داده و این ذوج را سرقت نمایند. با تجهیزات صحیح، کاملا ساده است که یک تلفن دیگر را تغییر داده که حاوی ذوج MIN و ESN سرقت شده شود که به فرد نابکار اجازه میدهد که به حساب شما تلفنهایش را بزند.


برجهای تلفنهای سلولی - موبایل (BTS)


یک برج تلفن سلولی (موبایل) یا BTS، معمولاً یک دکل فولادی یا ساختار داربستی بوده که صدها فیت در هوا برافراشته می شود.


این یک برج مدرن با 3 فراهم کننده سرویس و خدمات تلفن همراه متفاوت بر روی یک ساختار می باشد. اگر شما به پایه آن برج نگاه کنید، می توانید ببینید که امروزه چه تجهیزات کمی برای این مسئله نیاز است.


در اینجا تجهیزاتی می باشند که متعلق به یکی از فراهم کنندگان سرویس و خدمات است:


جعبه های ارسال کننده ها و دریافت کننده های رادیویی را در خود جای داده و به برج اجازه میدهد که با تلفنها ارتباط برقرار نماید. رادیوها (تلفنهای همراه) از طریق آنتن های موجود بر روی برج (دکل) از طریق یک مجموعه (ست) کابلهای کلفت، عمل اتصال را برقرار می سازند.


اگر به دقت نگاه کنید، خواهید دید که برج (دکل) و تمام کابلها و تجهیزات در پایگاه برج بطور محکمی در زمین نصب شده اند، برای مثال:یک علامت جهت اطمینان بخشی در مورد اینکه چندین فراهم کننده سرویس و خدمات این برج (دکل) را بصورت اشتراکی استفاده می نمایند اینست که یک قفل 5 راهه بر روی در موجود می باشد. هر کدام ازاین 5 فراهم کننده میتوانند قفل در را باز نموده و وارد شوند.


داخل یک تلفن سلولی(موبایل)


در مقیاس "پیچیدگی در هر اینچ مکعب"، تلفنهای سلولی (موبایل) یکی از پیچیده ترین وسایلی هستند که مردم روزانه از آنها استفاده زیاد می کنند. تلفنهای سلولی (موبایل) دیجیتالی مدرن میتوانند میلیونها محاسبات را در هر ثانیه پردازش نمایند برای اینکه بتوانند جریانی از اصوات را فشرده سازی نموده یا ازحالت فشرده سازی درآورند.


اگر قطعات یک تلفن سلولی (موبایل) را از هم باز کنید، متوجه خواهید شد که آن تلفن سلولی(موبایل) فقط حاوی چند بخش منحصربفرد و تک می باشد:


1. یک تخته مدار شگفت آور حاوی مغزهای تلفن سلولی(موبایل).


2. یک آنتن.


3. یک صفحه نمایش کریستال مایع (LCD).


4. یک صفحه کلید(که شبیه آن چیزی که برروی ریموت کنترل تلویزیونتان می بینید، نمی باشد.)


5. یک میکروفون.


6. یک بلند گو.


7. یک باتری.


تخته مدار قلب سیستم می باشد. در اینجا یکی از تلفنهای دیجیتالی نوکیا بطور نمونه نشان داده شده است:


حال اجازه دهید کمی راجع به اینکه برخی از این تراشه های منحصر بفرد یا تک چه کارهایی را انجام میدهند، صحبت نماییم. تراشه تبدیل آنالوگ به دیجیتال و تبدیل دیجیتال به آنالوگ، سیگنال صوتی خارج شده را از آنالوگ به دیجیتال و سیگنال وارد شده را از دیجیتال مجدداً به آنالوگ برمی گرداند. پرسسور یا پردازشگر سیگنال دیجیتالی یا(Digital Signal Processor – DSP) یک پروسسور بسیار سفارشی طراحی شده میباشد که بتواند محاسبات دستکاری سیگنال را در سرعت بالا انجام دهد.


ریز پردازنده یا میکرو پروسسور تمام کارهای عادی و روزمره اداره نمودن تلفن سلولی (موبایل) را برای صفحه کلید و صفحه نمایش انجام داده، و با سیگنال دهی فرامین و کنترلها از و به ایستگاه پایه (Base Station) و همچنین هماهنگی بقیه توابع بر روی تخته مدار سر و کار دارد.


تراشه های ROM و حافظه فلش، مخزنی را برای ذخیره سیستم عامل و ویژگیهای قابل سفارشی کردن تلفن سلولی(موبایل)نظیر فهرست راهنمای (دایرکتوری) تلفن همراه فراهم می آورد. فرکانس رادیویی(RF) و بخش مدیریت انرژی، شارژ نمودن مجدد را انجام داده و همچنین با صدها کانال FM در ارتباط است. نهایتاً تقویت کننده(آمپلی فایر)های فرکانس رادیویی سیگنالهایی را که از آنتن و به آنتن منتقل می شوند را اداره می نمایند.


صفحه نمایش از نظر اندازه بطور قابل توجهی رشد نموده، همانطور که ویژگیها در تلفنهای سلولی (موبایل) فعلی نظیر فهرست های تلفن، ماشین حسابها و بازیهای ساخته شده در درونشان را ارائه میدهند. برخی تلفنهای همراه نیز نوعی PDA یا مرورگر وب را در خود جای داده اند.


برخی تلفنهای سلولی (موبایل) اطلاعات معینی را نظیر کدهای SID و MIN (یا شناسایی موبایل[Mobile Identification Number] – یک عدد 10 رقمی می باشد که از تلفن شما استخراج می گردد.) را در حافظه فلش داخلی شان ذخیره می نمایند، در حالیکه تلفنهای سلولی(موبایل) دیگر برای اینکار از کارتهای خارجی (External) که مشابه کارتهای اسمارت مدیا یا رسانهء هوشمند (Smart Media) هستند، استفاده می نمایند.


تلفنهای سلولی (موبایل) دارای چنین بلندگو و میکروفون ریز و کوچکی هستند که غیرقابل باور کردنی است که چگونه برخی از آنها میتواندصوت را مجدداً تولید نمایند. همانطور که در عکس صفحه قبل مشاهده می کنید، بلندگو از نظر اندازه در حد یک پول خرد 25 سنتی (پول خرد آمریکا معادل 4/1 دلار) است و میکروفون بزرگتر از یک باطری ساعت مچی است. حال که از باطری ساعت مچی صحبت شد. این باطری توسط تراشه ساعت داخلی تلفن سلولی یا موبایل بکار برده میشود.


چیزی که بسیار شگفت آور است اینست که این امکانات 30 سال پیش کل کف یک دفتر در یک ساختمان را می پوشاند و در زمان حال در یک بسته ای که به راحتی در کف دستان شما جای میگیرد، ارائه میشود.


استاندارد تلفنهای سلولی (موبایل) آنالوگ (Advanced Mobile Phone System)AMPS – سیستم تلفن متحرک پیشرفته:


در سال 1983 میلادی، استاندارد تلفنهای سلولی (موبایل) آنالوگ کهAdvanced Mobile Phone System)AMPS – سیستم تلفن متحرک پیشرفته) نامیده میشد توسط FCC تآیید و برای اولین بار در شهر شیکاگوی ایالت متحده استفاده شد. این استاندارد (AMPS) از یک محدوده فرکانسهای بین 824 مگا هرتز و 894 مگاهرتز برای تلفنهای سلولی (موبایل) آنالوگ استفاده میکرد. برای اینکه رقابت تشویق شده و قیمتها پایین نگاه داشته شوند، دولت ایالات متحده احتیاج به حضور دو (2) حمل کننده (کریر- یا اپراتور) در هر بازار داشت که بعنوان حمل کننده یا اپراتور A و حمل کننده یا اپراتور B شناخته میشدند. یکی از حمل کننده ها (اپراتورها) معمولاً حمل کننده یا کریر تبادل محلی یا (Local Exchange Carrier – LEC) بود که یک راه با آب و تاب گفتن شرکت تلفن محلی است.


به حمل کنندگان (اپراتورهای) A و B هر کدام 832 فرکانس اختصاص داده شد: 790 فرکانس برای صوت و 42 فرکانس برای دیتا. یک ذوج فرکانس (یکی برای ارسال و دیگری برای دریافت) جهت ایجاد یک کانال استفاده میشد. فرکانسهایی که در کانالهای صوتی آنالوگ استفاده میشدند بطور نمونه 30 کیلو هرتز پهنا داشتند -- 30 کیلوهرتز بعنوان اندازهء استاندارد انتخاب شد بعلت اینکه این پهنای فرکانس بشما کیفیت صدای قابل مقایسه با تلفنهای ثابت یا سیم دار را میداد. فرکانسهای ارسال و دریافت هر کانال صوتی با 45 مگاهرتز جهت اینکه با یکدیگر تداخل پیدانکنند، جدا میشد. هرحمل کننده- کریر(اپراتور) دارای 395 کانال صوت و همینطور21 کانال دیتا جهت استفاده برای فعالیتهای خانه تکانی نظیر ثبت نام و پیج کردن می باشد.


یک نسخه AMPS که به نام NAMPS(Narrowband Advanced Mobile Phone Service- سرویس تلفن متحرک پیشرفته با باند باریک) معروف می باشد مقداری از فن آوری(تکنولوژی) دیجیتالی را برای اینکه اجازه دهد که سیستم بتواند تا حدود 3 برابر تماسها را نسبت به نسخه اولیه حمل نماید، بکار گرفت. اگر چه NAMPS از فن آوری (تکنولوژی) دیجیتال استفاده می نماید، ولی هنوز بعنوان آنالوگ در نظر گرفته میشود. AMPS وNAMPS فقط در باند 800 مگاهرتز عمل کرده و بسیاری از ویژگیهایی که در سرویس و خدمات سلولی دیجیتالی مرسوم است را ارائه نمیدهد، نظیر پست الکترونیکی (ایمیل) و مرور وب (Web Browsing).
اینک دیجیتال پدیدار شد


تلفنهای سلولی (موبایل) دیجیتالی، نسل دوم (2G) فن آوری یا تکنولوژی سلولی می باشند. آنها از همان فن آوری (تکنولوژی) رادیویی همانند تلفنهای آنالوگ استفاده می کنند، اما تکنولوژی رادیویی را به روش دیگری نسبت به


تلفنهای آنالوگ استفاده می نمایند. سیستمهای آنالوگ کاملاً از سیگنال بین تلفن و شبکه سلولی بهره نمی برند. این دلیلی می باشد که چرا بسیاری از شرکتهای ارائه دهنده خدمات تلفنی به سیستمهای دیجیتالی سوئیچ کردند – یعلت اینکه آنها با استفاده از سیستمهای دیجیتالی می توانند کانالهای بیشتری را در درون یک پهنای باند داده شده، قرار دهند.


تلفنهای دیجیتالی صدای شما را به اطلاعات باینری(Binary) - (تشکیل شده از یک ها و صفرها) تبدیل نموده و سپس آنرا فشرده سازی می نمایند. این فشرده سازی به بین 3 تا 10 تماس تلفنی سلولی (موبایل) دیجیتالی اجازه میدهد که فضایی را که یک تماس تک آنالوگی اشغال می نماید، اشغال نماید.


بسیاری از سیستمهای سلولی (موبایل) دیجیتالی بر (FSK (Frequency-Shift Keying ، جهت ارسال و دریافت دیتا بر روی AMPS استفاده می نمایند. FSK از 2 فرکانس یکی برای یک ها ودیگری برای صفرها استفاده می کند و با سرعت زیادی بین این دو (صفر و یک) جهت فرستادن اطلاعات دیجیتالی بین برج سلولی (موبایل) و تلفن تغییر می کند.


مدولاسیون هوشمند و الگوهای کد نمودن برای تبدیل اطلاعات آنالوگ به دیجیتال، فشرده سازی آن ودوباره تبدیل آن به حالت قبل در حالیکه کیفیت صوت را در سطح قابل قبول نگاه میدارد، نیاز می باشد. تمام مطالب عنوان شده در بالا به معنای اینست که تلفنهای سلولی (موبایل) دیجیتالی باید حاوی قدرت پردازش بالایی باشند.
فن آوری (تکنولوژِی)های دسترسی سلولی(موبایل) نسل دوم (2G)


سه فن آوری (تکنولوژی) همگانی که توسط شبکه های تلفن سلولی (موبایل) نسل دوم استفاده میشوند برای نقل و انتقال اطلاعات استفاده میگردند:


1. •Frequency Division Multiple Access) FDMA دسترسی چندگانه با تقسیم فرکانس)


2. •Time Division Multiple Access) TDMA دسترسی چندگانه با تقسیم زمان).


3. •Code Division Multiple Access) CDMA دسترسی چندگانه با تقسیم کد)


اگر چه این فن آوری (تکنولوژی) ها ممکن است بسیار هراسناک بنظر آیند، شما میتوانید یک حس خوبی را در مورد اینکه آنها چگونه کار می کنند را با شکستن تیتر هر کدام بدست آورید.


آخرین لغت بشما می گوید که روش دسترسی چه می باشد؟ لغت قبل از آخرین لغت، یعنی تقسیم، به شما می گوید آن متد چگونه تماسها را بر پایه روش دسترسی شکسته و خرد می کند.


•FDMA هر تماس را بر روی یک فرکانس جداگانه می گذارد.


•TDMA برای هر تماس یک بخش معینی از زمان را بر روی فرکانس تعیین شده اختصاص می دهد.


•CDMA به هر تماس یک کد منحصر به فرد میدهد و آنرا بر روی فرکانسهای موجود پخش می کند.


اولین بخش هر نام دسترسی چندگانه(Multiple Access) است. این بسادگی بدین معناست که بیش از یک کاربر می تواند از هر سلول استفاده نماید.
FDMA


FDMA طیف را به کانالهای صوتی جداگانه از طریق جدا کردن آن به تکه های پهنای باند متحد الشکل، جدا میسازد. برای


اینکه FDMA را بهتر در ک کنید، به ایستگاههای رادیویی فکر کنید: هر ایستگاه سیگنالش را در محدوده باند موجود با


فرکانس متفاوتی ارسال می کند. FDMA اساسا" برای نقل و انتقال آنالوگی استفاده میشود. درحالیکه مطمئنا" قادر به حمل


اطلاعات می باشد، FDMA به عنوان یک روش کارآ و مناسب برای نقل و انتقال دیجیتالی در نظر گرفته نمی شود.


TDMA


TDMA یک روش دسترسی است که توسط اتحادیه صنعت الکترونیک (Electronic Industry Alliance) و انجمن صنعت ارتباطات راه دور(Telecommunication Industry Association) برای استاندارد میان زمانی (Interim Standard 54) - (IS-54) واستاندارد میان زمانی 136(IS-136) استفاده میشود. با بکارگیری TDMA، یک باند باریک که 30 کیلو هرتز پهنا و 7/6 میلی ثانیه طول دارد زمان را به 3 ترتیب زمانی تقسیم می نماید.


باند باریک در حالت سنتی اش به معنای "کانالها" می باشد. هر مکالمه، رادیو را برای یک سوم زمان به خود اختصاص میدهد. این مسئله امکان پذیر است بعلت اینکه دیتا یا اطلاعات صوتی که به اطلاعات دیجیتالی تبدیل شده فشرده سازی میگردد و از اینرو به طور قابل توجه ای فضای انتقال کمتری را اشغال میکند. بنابراین TDMA ظرفیتش سه برابر از سیستم آنالوگی که از همان تعداد کانالها استفاه می کند، بیشتر است. سیستمهای TDMA در باندهای فرکانس یا 800 مگا هرتز (IS-54) و یا 1900 مگاهرتز(IS-136) کار می نمایند.
GSM


TDMA همچنین بعنوان فن آوری (تکنولوژی) دسترسی برای سیستم جهانی جهت ارتباطات متحرک یا(Global System for Mobile Communication-GSM) استفاده میشود. هر چند GSM از TDMA به گونه ای متفاوت و ناسازگار نسبت به IS-136 استفاده می نماید. به GSM و IS-136 بعنوان 2 سیستم عامل متفاوت که برروی یک پردازشگر (پروسسور) قابل کار کردن می باشند،نگاه نمایید، نظیر Windows و Linux که هر دو بر روی پردازشگر (پروسسور) اینتل پنتیوم 3 کار می کنند. سیستمهای GSM از روش رمزسازی (Encryption) برای اینکه تماس های تلفنی را ایمن تر نمایند، استفاده می کنند. GSM در باندهای 900 و 1800 مگا هرتز در قاره اروپا و آسیا و در باندهای 850 مگاهرتز و 1900 مگاهرتز (که بعضی مواقع به آن به عنوان باند 9/1 گیگا هرتز اشاره میشود) در ایالات متحده کار می نماید. این باندها در تلفنهای سلولی (موبایل) دیجیتالی و سیستمهای بر پایه PCS استفاده میشوند. GSM همچنین پایه و بنیان برای شبکه دیجیتالی پیشرفته مجتمع شده( Integrated Digital Enhanced Network – IDEN) که یک سیستم متداول که توسط موتورولا معرفی و توسط نکس تل(NEXTEL) استفاده میشود، میباشد. GSM استاندارد بین المللی در اروپا، استرالیا و بیشتر قاره آسیا و آفریقا می باشد. در مناطق تحت پوشش، کاربران تلفنهای سلولی (موبایل) می توانند تلفن سلولی (موبایل) خریداری نمایند که در هر کجا که این استاندارد پشتیبانی میشود، کارکند. برای اینکه به فراهم کننده خدمات (اپراتور) ویژه ای


در این کشورهای گوناگون متصل شویم، کاربران GSM بسادگی کارتهای ماجول شناسایی مشترک یا سیم کارت (Subscriber Identification Module-SIM )را در کشور مربوطه جایگزین می نمایند. سیم کارت ها دیسکهای کوچک قابل جابجایی که در تلفنهای سلولی (موبایل) GSM قابل وارد کردن یا خارج کردن می باشند، هستند. آنها تمام دیتاهای اتصال شدنها و شماره های شناسایی که شما برای دسترسی به فراهم کننده سرویس وخدمات بی سیم (اپراتور) خاصی


نیاز دارید، ذخیره می نمایند. متآسفانه، تلفنهای GSM 850 / 1900 مگاهرتز که در ایالات متحده استفاده میشوند با سیستم بین المللی سازگار نمی باشند. اگر شما در ایالات متحده زندگی می کنید و احتیاج دارید که دسترسی تلفن سلولی(موبایل) تان را زمانیکه در خارج از آمریکا هستید داشته باشید، میتوانید یا تلفن سلولی (موبایل) GSM سه بانده یا چهار بانده را خریداری و آنرا هم در موطن تان و هم زمانیکه سفر میکنید استفاده نمایید یا فقط یک تلفن سلولی (موبایل) GSM 900 / 1800 مگاهرتز را برای سفرهایتان خریداری نمایید. در ضمن شما قادر خواهید که سیم کارتهای از قبل پرداخت شده را برای محدوده گسترده ای از کشورها زمانی که در آن کشور هستید خریداری نمایید.


CDMA


CDMA به گونه ای کاملاً متفاوت نسبت بهTDMAعمل مینماید. CDMA بعد از پروسه دیجیتال (صفر و یک) نمودن دیتا، دیتا را در کل پهنای باند موجود پخش مینماید. تماسهای تلفنی چندگانه بر روی یکدیگر در کانال قرار می گیرند که البته به هر تماس یک کد ترتیبی منحصربفرد (Unique Sequence Code) اختصاص داده میشود. CDMA یک شکل طیف پخش شده را دارا بوده که بسادگی به معنای اینست که دیتا در قطعات کوچک بر روی تعدادی فرکانسهای جداگانه موجود فرستاده میشود که این فرکانسها برای استفاده در هر زمان در یک محدوده معین شده، قابل دسترس می باشند.


تمام کاربران در قسمتی از طیف باند پهن مشابه، دیتا را منتقل می نمایند. سیگنال هر کاربر در کل پهنای باند با بکارگیری یک کد پخش منحصر بفرد، پخش می شود. در دریافت، همان کد منحصر بفرد استفاده شده، که سیگنال را بازیافت نماید. بعلت اینکه سیستمهای CDMA نیاز دارند که یک مهر زمانی دقیق را بر روی هر قطعه یک سیگنال قرار دهند، آن (CDMA) به سیستم GPS برای اطلاعات مراجعه می نماید. بین 8 تا 10 تماس تلفنی جداگانه میتوانند در همان فضای کانال که برای یک تماس آنالوگ AMPS فضا می گیرد را حمل نمایند. تکنولوژی CDMA پایه استاندارد میان زمانی (Interim Standard) (IS-95) بوده و هم در باندهای فرکانس 800 مگاهرتز و هم 1900 مگاهرتز عمل کرده و کار می نماید.


بطور ایده آل،TDMA و CDMA برای یکدیگر شفاف و مرعی می باشند.در عمل، سیگنالهای CDMA با قدرت بالا زمینه پارازیت و سر و صدا را برای گیرنده هایTDMA افزایش داده، و سیگنالهای TDMA با قدرت بالا می توانند باعث بیش از توان بار نمودن و اختلال در گیرنده های CDMA شوند.
سلولی(موبایل) در برابر PCS


سرویس و خدمات ارتباطاتی شخصی(Personal Communications Services - PCS)یک سرویس تلفن بی سیم بوده که بسیار شبیه سرویس و خدمات تلفن سلولی (موبایل) می باشد، البته با تآکید بر روی سرویس و خدمات شخصی و قابلیت متحرک بودن، در این سرویس توسعه داده شده. اصطلاح و واژه PCS اغلب بجای "سلولی دیجیتالی" استفاده میشود، اما PCS واقعی به معنای اینست که سرویس و خدمات دیگری نظیر پیج کردن، Caller-ID و پست الکترونیکی در داخل یک سرویس قرار داده شده اند.


در حالیکه تلفنهای سلولی در ابتدا برای استفاده در اتومبیلها ایجاد شده بودند، PCS از شروع از صفر و برای متحرک بودن بیشتر کاربر طراحی شد. PCS دارای سلولهای کوچکتر بوده و بنابراین احتیاج به تعداد بیشتری آنتن دارد که بتواند یک منطقه جغرافیایی را پوشش دهد. تلفنهای PCS از فرکانسهای بین 85/1 و 99/1 گیگا هرتز (1850 مگاهرتز تا 1990 مگاهرتز) استفاده می نمایند.


از نظر فنی، سیستمهای سلولی (موبایل) در ایالات متحده در باندهای فرکانس 824 مگاهرتز تا 894 مگاهرتز عمل می نمایند، در حالیکه سیستمهای سلولی برپایه TDMA میباشند، PCS دارای فضای کانال 200 کیلوهرتز و واحدهای هشت برابر بجای فضای کانالی 30 کیلو هرتز نمونه و واحدهای 3 برابری که در سلولی دیجیتالی پیدا می شود، است.
تکنولوژی نسل سوم


فن آوری (تکنولوژی) نسل سوم، آخرین در ارتباطات متحرک می باشد. 3G اختصار " نسل سوم" می باشد -- این تکنولوژی (فن آوری) سلولی آنالوگ را نسل اول و دیجیتال/PCS را نسل دوم میسازد. فن آوری (تکنولوژی) نسل سوم برای تلفنهای سلولی (موبایل) که به معنای واقعی چندرسانه ای (Multimedia) شده، منظور شده است -- که بطور نمونه تلفنهای هوشمند(Smart Phones) نامیده می شود -- و از ویژگیهای پهنای باند افزایش یافته و نرخهای انتقال افزایش یافته جهت اسکان دادن به برنامه های کاربردی بر پایه وب و فایلهای تصویر و صوت برپایه تلفن سلولی (موبایل) استفاده مینماید.


نسل سوم از چندین فن آوری (تکنولوژی) دسترسی سلولی (موبایل) تشکیل شده. 3 تا از متداولترین آنها تا سال 2005 میلادی بشرح زیر می باشند:


• CDMA2000 - بر پایه دسترسی چندگانه با تقسیم کد نسل دوم می باشد.


•UMTS) WCDMA ) - دسترسی چندگانه با تقسیم کد و باند پهن.


•TD-SCDMA – دسترسی چندگانه تقسیم کد همزمان با تقسیم زمان.


شبکه های نسل سوم دارای سرعتهای انتقال باالقوه تا 3 مگابایت در ثانیه (در حدود 15 ثانیه برای دانلود نمودن یک آهنگ MP3 سه دقیقه ای) می باشند. برای مقایسه، سریعترین تلفن سلولی (موبایل) نسل دوم میتوانست تاسرعت 144 کیلو بیت در ثانیه (در حدود 8 دقیقه برای دانلود کردن یک آهنگ 3 دقیقه ای) عمل نماید. نرخهای بالای نقل و انتقال دیتا برای دانلود نمودن اطلاعات از اینترنت و ارسال و دریافت فایلهای بزرگ چندرسانه ای (مالتی مدیا) ایده آل میباشند. تلفنهای نسل سوم شبیه کامپیوترهای مینی لپ تاپ بوده و میتوانند استفاده های با باند پهن را نظیر ویدیو کنفرانس نمودن، (دریافت تصویر از وب، ارسال و دریافت فکس ها و دانلود کردن بسیار سریع پیامهای پست الکترونیکی (ایمیل) با ضمیمه هایش) را انجام دهند.
*** پی نوشت:


مطالب زیر مرتبط به موضوع است خواندن این قسمت از مقاله در مجموع اطلاعات اضافی از موضوع را به شما ارایه می دهد


باند دوگانه در مقابل حالت دوگانه


اگر شما زیاد به سفر می روید مسلماً به دنبال تلفن سلولی (موبایلی) خواهید گشت که بتواند چندین باند، یا چندین حالت یا هر دو را ارائه دهد. حال اجازه دهید که به هر کدام از این انتخابها نگاه نزدیکتری بیندازیم:
• باند چندگانه (Multiple Band) –


باند چندگانه (Multiple Band) – تلفن سلولی (موبایلی) می باشد که دارای توانایی کار با چندین باند را داشته و میتواند بین فرکانسهای مختلف سوئیچ نماید. برای مثال یک تلفن TDMA دو بانده می تواند از سرویس و خدمات TDMA یا در سیستم 800 مگا هرتزی و یا در سیستم 1900 مگاهرتزی استفاده نماید. یک تلفن GSM چهار (4) بانده میتواند از سرویس و خدمات GSM در باندهای 850، 900، 1800 و 1900 مگاهرتز استفاده نماید.
• حالت چندگانه(Multiple Mode) –


حالت چندگانه(Multiple Mode) – در تلفنهای سلولی (موبایل)، " حالت(Mode) " به نوع فن آوری (تکنولوژی) نقل و انتقالی که استفاده میشود، اشاره می نماید. از اینرو یک تلفنی که AMPS و TDMA را پشتیبانی می نماید می تواند بین این حالتها زمانی که نیاز باشد سوئیچ نماید. این مسئله مهم است که یکی ازاین حالتها AMPS باشد -- این برای شما اگر در منطقه ای باشید که پشتیبانی دیجیتالی وجود ندارد سرویس و خدمات آنالوگ را فراهم می آورد.
• باند چند گانه/حالت چندگانه


باند چند گانه/حالت چندگانه بهترین امکانات را که بشما اجازه می دهد که بین باندهای فرکانس و حالتهای انتقال در زمانی که نیاز باشد، سوئیچ نمایید.
• تغییر دادن باندها یا حالتها بطور خودکار و اتوماتیک توسط تلفنهایی که این انتخابها را پشتیبانی می نمایند، انجام می گیرند. معمولاً تلفن سلولی (موبایل) یک مجموعه (ست - Set) انتخاب بصورت پیش فرض خواهد داشت، نظیر 1900 مگاهرتز TDMA، و سعی خواهد نمود که ابتداء با آن فرکانس و با آن تکنولوژی اتصال را برقرار نماید. اگر این تلفن باند دوگانه را پشتیبانی نماید و نتواند در باند فرکانس 1900 مگاهرتز عمل اتصال را انجام دهد به باند فرکانس 800 مگاهرتز سوئیچ خواهد نمود، و اگر این تلفن سلولی (موبایل) بیش از یک حالت (MODE)را پشتیبانی نماید آن حالت دیجیتال را در ابتداء امتحان می کند و اگر نتوانست ارتباط را برقرار نماید سپس به حالت آنالوگ سوئیچ می نماید.


شما می توانید تلفنهای سلولی (موبایل) هم دو یا هم سه حالته پیدا و خریداری نمایید. اصطلاح و واژه "سه حالته"میتواند غلط انداز باشد. این بدان معناست که تلفن سلولی (موبایل) 2 فن آوری (تکنولوژی) دیجیتالی رانظیرCDMA و TDMA و همینطور آنالوگ را پشتیبانی می نماید.


در آن حالت، آن تلفن سلولی (موبایل) یک تلفن سه حالته واقعی می باشد. اما این میتواند به معنای اینکه آن تلفن یک تکنولوژی (فن آوری) دیجیتالی را در 2 باند پشتیبانی مینماید و همچنین پشتیبانی آنالوگ را نیز ارائه می دهد، باشد. یک نسخه متداول نوع سه حالته تلفن سلولی (موبایل) برای افرادیکه سفرهای بین المللی زیادی را دارند، سرویس و خدمات GSM در باند 900 مگاهرتز برای اروپا و آسیا و باند 1900 مگاهرتز برای ایالات متحده باشد، بعلاوه سرویس و خدمات آنالوگ از نظر فنی این نوع تلفن یک تلفن دو حالته بوده که یکی از آن حالتها GSM است که دو باند را پشتیبانی می نماید.


TDMA‚ CDMA‚ GSM‚ PCS چه معنایی میدهند؟ در این مقاله، ما در مورد فن آوری(تکنولوژی) ای که در پشت این تلفنها ی سلولی (موبایل) وجود دارد، توضیح میدهیم که از اینرو شما متوجه شوید که تلفنها ی سلولی( همراه) چقدر شگفت انگیزند!

هوای ساحلی بر سیگنال‌های موبایل تأثیر می‌گذارد
طبق تحقیقات محققان دانشگاه انگلیس، وضعیت هوای اطراف ساحل بر سیگنال‌های موبایل تأثیر می‌گذارد.

به گزارش سایت خبری cellular-news، به گفته این محققان سیگنال‌های موبایل و امواج رادیویی در بعضی ساعات شبانه روز بسیار قوی‌تر هستند و با سرعت و وضوح بیشتری می‌توانند مسافت طولانی‌تری را بدون مداخله در سیستم‌های دیگر طی کنند.

وقتی امواج رادیویی مسیر طولانی را در امتداد دریا طی می‌کنند، تحت تأثیر تغییرات آب و هوایی قرار می‌گیرند اما در ساعاتی مانند اواخر عصر و یا اوایل شب این تغییرات کمتر به چشم می‌خورد.
منبع: gsm.ir

http://glob.blogfa.com/page/cell.aspx

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic